پیام سپاهان
شروع جدی‌تر پزشک اصلاح‌طلب
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 00:06:28
پیام سپاهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روز آخر ثبت‌نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پُر بود از چهره‌های چپ و راست. چهره‌هایی که هر کدام اگر در یکی از روزهای آغازین ثبت‌نام به ستاد انتخابات می‌آمدند احتمالا نام‌شان صدر اخبار قرار می‌گرفت اما ترجیح دادند به ‌جای صدرنشینی در روزی خلوت، میانه جدول در روزی شلوغ و پر از اهمیت را به خود اختصاص دهند. مسعود پزشکیان یکی از همین افراد بود. او اصلاح‌طلب است و خط و خطوط جناحی‌اش هم روشن. در مجلس اعتدالی دهم به هوای بالانشینی در پارلمان راه فراکسیون مستقلین و حمایت از علی لاریجانی را پیش نگرفت و با حضور در فراکسیون امید 4 سال نایب ‌رییس اول مجلس بود ولی در مجلس یازدهم از معدود اصلاح‌طلبان بود؛ پس تلاشی هم برای تصاحب کرسی‌های ریاست کمیسیون‌ها یا بالانشینی در ساختمان هرمی‌ شکل میدان بهارستان نکرد. هر چند این اواخر به عنوان مرد پشت پرده طیف اقلیت، موجبات تشکیل فراکسیون مستقلین را فراهم آورد تا نمایندگان خسته از تیم محمدباقر قالیباف را گرد خود جمع کند. شیوه اصلاح‌طلبی خاص مسعود پزشکیان که همراه است با برخی ملاحظه‌های مختص او بر کسی پوشیده نیست پس چندان جای تعجب هم ندارد که ارکان ستاد انتخاباتی خود را در شرایطی از میان اصلاح‌طلبان برگزیند که هنوز ابهامات بسیاری درباره صلاحیتش به چشم می‌خورد. پزشکیان تمام شرایط کمی موجود در ابلاغیه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت را داراست. نه صغر سن دارد و نه کبر سن. نه سابقه اجرایی‌اش کم و کسری دارد و نه سوء‌پیشینه اقتصادی و امنیتی. اما همه می‌دانند که ملاک در شورای نگهبان فقط این معیارهای قابل ‌سنجش نیست؛ بلکه معیارهای کیفی نیز وجود دارند که کسی جز 6 فقیه و 6 حقوق‌دان شورای نگهبان امکان سنجش آن را ندارد.
در چنین شرایطی اما پزشکیان روز گذشته ارکان ستاد انتخاباتی خود را مشخص کرد تا نشانی باشد از ورود جدی‌ترش به انتخابات 1400 آن ‌هم در شرایطی که حداقل اصلاح‌طلبان بدون در نظرگیری علی لاریجانی که نامش میان معتدلان به چشم می‌خورد شاهد حضور اسحاق جهانگیری و محمد شریعتمداری هم در لیست شورای نگهبان هستند. پزشکیان، الیاس حضرتی دبیرکل حزب اعتماد ملی و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم را به عنوان رییس ستاد انتخاباتی خود انتخاب کرده تا حداقل از این طریق بتواند حامیان حزب اعتماد ملی را نیز گرد خود جمع کند.
اقدامات او اما به همین ‌جا ختم نشده و قرارگیری علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از جمله چهره‌های خوش‌نام این جریان سیاسی کنار پزشکیان آن‌ هم به عنوان جانشین رییس ستاد انتخاباتی‌اش، امری قابل توجه به شمار می‌رود. به‌ خصوص آنکه نزدیکی تاجرنیا به حزب اتحاد ملت می‌تواند حمایت این تشکل اصلاح‌طلب را نیز برای پزشکیان به ارمغان بیاورد. جالب آنکه هم حضرتی و هم تاجرنیا چون پزشکیان سابقه پارلمانی دارند و این یعنی این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری توجه ویژه‌ای به یاران بهارستانی سابق خود دارد.
کمال‌الدین پیرموذن، نماینده سابق اردبیل هم به عنوان معاون امور استان‌های ستاد انتخاباتی پزشکیان انتخابات شده است. پیرموذن علاوه بر اینکه چون سایر اعضای ستاد پزشکیان سابقه پارلمانی دارد، آذری‌زبان است و به ‌نسبت همراه با دیدگاه‌های این کاندیدای ریاست‌جمهوری؛ از این رو به نظر می‌رسد هماهنگی خوبی در مجموعه بالادستی ستاد پزشکیان ایجاد شود البته مشروط بر آنکه مهر احراز صلاحیت بر کارنامه او بنشیند و تا آخر در عرصه باقی بماند.

http://www.sepahannews.ir/Fa/News/277166/شروع-جدی‌تر-پزشک-اصلاح‌طلب
بستن   چاپ