پیام سپاهان

آخرين مطالب

ریزگردها، ارمغان آلودگی هوای اصفهان برای تمام فصول سياسي

ریزگردها، ارمغان آلودگی هوای اصفهان برای تمام فصول
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- پیش از این، آلاینده‌های هوای اصفهان در فصول سرد افزایش می‌یافت ولی چند سالی است که با تداوم آلودگی و افزایش ریزگردها شاهد کاهش کیفیت هوای این دیار در تمام روزهای سال هستیم و این موضوع به نگرانی ساکنان منطقه دامن زده است.

اصفهان در 56 درصد از روزهای تیر سال جاری از هوای ناسالم برخوردار بود و این کلانشهر از ابتدای امسال حتی یک روز هم هوای پاک نداشته است.
ایستگاه میدان احمدآباد بعنوان یکی از نقاط پرتردد این شهر در 67 درصد از روزهایی که از اول سال می‌گذرد در وضعیت ناسالم قرار داشته است.
عصر روز 23 تیر، ایستگاه سنجش کیفیت هوای خیابان شهید باهنر، ساعت ها اعداد بیش از 200 را نشان می داد که از بدو تاسیس این ایستگاه سنجش کیفیت هوا، وجود این میزان آلودگی، بی سابقه‌ بوده است.
همه این موارد زنگ هشداری برای نصف جهان است که عامل اصلی آن در کنار آلودگی خودروها و منازل، ریزگردهای معلقی است که هر روز بیش از گذشته آسمان این دیار را جولانگاه خود قرار داده است.
وجود روزهای پرشمار هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و حتی عموم مردم و وجود آلودگی حتی در نیمه نخست سال که استفاده از وسایل گرم کننده در آن به کمترین میزان می‌رسد، شاخص ناکارآمدی مدیریت آلودگی و نبود طرح‌های مشخص کنترل آلودگی هوای اصفهان است.

پیام سپاهان

ثبت 11 روز هوای ناسالم پیاپی که در نیمه اول سال بی سابقه است
اصفهان در تمام سال اسیر آلودگی هواست
تیرماه، یک استثنا برای آلودگی 6 ماه اول سال اصفهان نیست.
بر اساس اعلام مرکز کنترل کیفی هوای اصفهان، میانگین شاخص کیفیت هوا فروردین امسال بین 52 تا 151 بود و هوای این کلانشهر در 38 درصد از روزهای فروردین ناسالم بود که در نمودار ذیل مشخص شده است و طبق آن، آلوده‌ترین ایستگاه سنجش هوا، میدان احمدآباد و سالم‌ترین ایستگاه، خیابان میرزا طاهر به ترتیب در شرق و غرب این کلانشهر هستند. 

پیام سپاهان


در نخستین ماه سال1400، شهر اصفهان دارای یک روز هوای ناسالم برای عموم، 11 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و 19 روز هوای سالم بود و آلوده‌ترین ایستگاه یعنی میدان احمدآباد روزهای ناسالم بسیار بیشتری داشت.
بررسی وضعیت هوا در کل ایستگاه‌های سنجش نشان می‌دهد که این مشکل به شکل تقریبی در تمام مناطق شهر اصفهان نیز وجود دارد.
وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در کلانشهر اصفهان در ماه فروردین به شرح ذیل است:

پیام سپاهان


البته گسترش روند آلودگی تنها منحصر به کلانشهر اصفهان نیست و بر اساس اعلام محیط زیست، میانگین کیفی هوا در سایر ایستگاه‌های سنجش برخی از شهرهای استان نیز نشان از آلودگی دارد کمااینکه منطقه "سگزی" در بیش از 50 درصد از روزهای فروردین امسال دچار آلودگی بوده است.
آمار تفکیکی کیفیت هوای شهرهای شاهین شهر، مبارکه و سگزی در فروردین سال 1400 بدین شرح است:

پیام سپاهان


وضعیت در 2 ماه اردیبهشت و خرداد امسال هم بر همین منوال بوده، هرچند میانگین شاخص کیفی هوا (Air Quality Index ) در این دو ماه، کمی بهتر شده است.
در واقع اصفهانی‌ها، روزهای آلوده بسیاری را از ابتدای سال 1400 تاکنون تجربه کرده اند، بعنوان نمونه تصویر زیر وضعیت آلودگی کلانشهر اصفهان را در ساعت 9 صبح پنجم تیر نشان می دهد که مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان، آن را اعلام کرده است.
همانطور که در تصویر دیده می‌شود میانگین کیفی هوا در ایستگاه‌ میدان احمدآباد 143، پروین 113، رودکی 115،خیابان استانداری 142 و بزرگراه شهید خرازی 135 در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

پیام سپاهان


مهمترین معیار برای نمایش آلودگی، شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) است.این شاخص معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منواکسیدکربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است تبدیل به یک عدد بدون واحد می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.
شاخص کیفی هوا از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و 301 تا 500 خطرناک است.
در جدول زیر رنگ های قراردادی برای هر گروه وضعیت هوا نشان داده شده است: 
جدول شاخص کیفی هوا
Air Quality Index
(A Q I )
وضعیت
Pollution
Standard
Index
( P S I )
50 - 0 پاک
50 - 0
100 - 51 سالم
100 - 51
150 - 101 ناسالم برای گروههای حساس
200 - 101
200 - 151 ناسالم برای عموم
201-300 بسیار ناسالم 201-300
بالاتر از 300
خطرناک
بالاتر از 300
امروز بهبود کیفیت هوا از طریق کنترل آلودگی هوا انجام می شود، کنترل آلودگی هوا به مجموعه روش‌های بکار رفته در کاهش یا حذف انتشار موادی که ممکن است به محیط زیست و سلامت انسان آسیب برساند، اطلاق می‌شود. 
به عقیده کارشناسان، تدوین قوانین الزام آور در این زمینه می تواند تسهیلگر باشد و این وظیفه شوراهای اسلامی شهر است.
امروزه در بیشتر کلانشهرهای جهان، شورای‌های محلی با تدوین قوانینی، کنترل آلودگی هوا را به صورت نظام مند درآورده اند و در این زمینه به ملاحظاتی همچون تغییر اقلیم و تکالیف قانونی توجه می کنند.
خشک شدن گاوخونی، از عوامل مهم انتشار ریزگردها و آلودگی هوای اصفهان
تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع در شرق اصفهان یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران است که در طول تاریخ علاوه بر ایجاد فضای فرحبخش در شرق اصفهان، مامن پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده است.
این تالاب که با وسعت 476 کیلومتر مربع در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع است در یک دهه گذشته، تنها برای مدت کوتاهی در سال 95 و سپس در سال 98، آب را به خود دید.
کاهش آب ورودی، تغییر اقلیم و خشکسالی و تامین نشدن حقابه‌ طبیعی از جمله چالش‌هایی است که حیات این تالاب را به خطر انداخته است.
به گفته مسوولان و کارشناسان محیط زیست، ادامه این روند می‌تواند تالاب گاوخونی را به کانون تولید گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد بنابراین تامین حقابه آن ضروریست.
سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: تحلیل و مقایسه تصاویر ماهواره‌ای تالاب بین‌المللی گاوخونی نشان می‌دهد که هم اینک حدود 21 درصد از سطح آن مرطوب است.
حسین اکبری، حداقل نیاز آبی سالانه این تالاب بین‌المللی را به استناد مطالعات دانشگاهی 176 میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: حجم‌های مذکور متشکل از بخش بیشتر آب و بخش کمتر پساب است.
اکبری گفت: با توجه به اینکه تالاب گاوخونی سالیان متمادی از دریافت حقابه‌ زیست محیطی خود محروم بوده و در سال 1397 به شرایط کاملا خشک و بحرانی رسیده، آب دریافتی در دو سال و نیم گذشته، بیشتر به لایه‌های زیرین آن نفوذ کرده است.
وی ادامه داد: این امر موجب مرطوب شدن بخش‌هایی از شمال تالاب شد و در نتیجه میزان کمتری آب در سطح تالاب باقی ماند.

پیام سپاهان

این تصویر روایتگر کاهش وسعت تالاب گاوخونی است.
ضرورت توجه به تغییر اقلیم
ویژگی‌های اقلیمی در ارتباط تنگاتنگ با فعالیت‌های انسان، کیفیت هوا را معین می‌کند. 
کارشناسان معتقدند: گازهای گلخانه‌ای عامل اصلی این تغییر محسوب می‌شوند که اگر مدیریت و کاهش تولید این گازها را جدی نگیریم شرایط سختی در انتظار آیندگان خواهد بود.
بر اساس مطالعات انجام شده، ایران در فهرست 10 کشور اول دنیا در تولید گازهای گلخانه‌ای قرار دارد که این آمار زیبنده کشورمان نیست و باید با همکاری همه بخش‌ها و آحاد جامعه، برای بهبود این وضعیت تلاش کرد.
تغییر اقلیم بعنوان مسأله‌ای بسیار مهم و واقعیتی انکارنشدنی در استان اصفهان در حال وقوع است که تاکنون مشکلات فراوانی بویژه در افزایش آلودگی بوجود آورده است.
تشدید فرسایش خاک ناشی از بحران آب در اصفهان که بدلیل تغییر اقلیم صورت گرفته، از یک طرف موجب افزایش ریزگردها در هوا شده و از طرف دیگر بافت گیاهی استان را که قابل اتکاترین سد دفاعی در برابر آلودگی محسوب می‌شود، با خطر مواجه کرده است.
مواجهه با تغییر اقلیم باید در کانون توجه قرار گیرد و نظام برنامه‌ریزی کشور و استان باید برای رفع آن تدابیر اصولی و متناسب منطقه‌ای بیندیشد.
البته قبول تغییر اقلیم نباید زمینه‌ای برای فرار از مسؤولیت و کاهش آلودگی ناشی از آن و کم کاری برخی از سازمان‌ها و توجیه برای منافع برخی اشخاص و شرکت‌ها ایجاد کند زیرا در خوشبینانه ترین پیش بینی‌ها، تغییر اقلیم هم افزایش میزان دما و هم کاهش بارندگی را در 30 سال آینده نشان می‌دهد که هر دوی آنها بر افزایش آلودگی تاثیر مستقیم دارد.
توجه به تکالیف قانونی برای کاهش آلودگی هوا
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان معتقد است: همه مردم و دستگاه‌های اجرایی باید با همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر مانع از تشدید آلودگی هوا و رسیدن آن به وضعیت ناسالم و خطرناک شوند.
منصور شیشه‌فروش در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شوراهای شهر می توانند با وضع قوانین محدود کننده، سازمان صنعت، معدن و تجارت را نسبت به محدودسازی فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی آلاینده بویژه کوره‌های گچ‌پزی و آجرپزی مجاب کنند و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری را نیز ملزم سازند که نسبت به تقویت ناوگان عمومی حمل و نقل از جمله مترو اقدام کند.
‌وی با بیان اینکه نهادهای دیگر نیز می توانند با هماهنگی شورای شهر در این زمینه راه گشایی کنند، افزود: پلیس راهور نیز باید با اعمال قانون مانع از تردد خودروها و کامیون‌های دودزا و فاقد معاینه فنی در سطح و حاشیه اصفهان و سایر شهرهای بزرگ استان شود.
شیشه فروش خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی نیز باید مانع آتش‌زدن مزارع شود و اداره گاز، مصرف بهینه سوخت در وسایل گرمایشی را به مردم تذکر دهد.
ترمیم الگوی توسعه شهر اصفهان
یک فعال محیط زیست نیز به ایرنا گفت: برنامه‌های کنترل آلودگی هوا تا زمانی که الگوی توسعه شهر و استان اصفهان ترمیم نشود، کارایی لازم را نخواهد داشت و هر سال در دوره‌های زمانی و حتی در کل سال شاهد آلودگی هوا خواهیم بود و شوراهای اسلامی می توانند در این زمینه سیاستگذار باشند.
محمد کوشافر افزود: بارگذاری بیش از توان شهر در اصفهان، مهمترین دلیل پدیده آلودگی‌ هوای این کلانشهر و دیگر شهرهای صنعتی استان و کشور است که به دلایل عمده از جمله شبکه حمل و نقل ، کارخانه‌های اطراف و تشدید فرسایش خاک ناشی از بحران آب در اصفهان مربوط می‌شود . 
به عقیده کارشناسان مدیریت شهری، باید در نقشه توسعه شهر و استان اصفهان تجدیدنظر شود و با توجه به اولویت اصلی تامین هوای پاک، توسعه این خطه مورد بازنگری عمیق قرار گیرد.
وسایط نقلیه و سوخت مصرفی آنها
وسایط نقلیه و سوخت مصرفی آنها همواره بعنوان عامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهرها مطرح بوده است.
تردد فزاینده وسایط نقلیه درسطح شهر به آلودگی هت دامن می زند لذا استفاده از سوخت هایی با آلایندگی کمتر در سیستم حمل و نقل عمومی و گسترش آن می تواند زمینه ساز روزهای پاک برای اهالی نصف جهان باشد.
به عقیده کارشناسان، تمرکز اصلی تلاش‌ها برای مهار آلودگی هوا در کشورهای صنعتی همواره بر محافظت از کیفیت هوا در محیط یا فضای باز بوده است. این کار شامل کنترل تعدادی از آلاینده‌های معیار خاص است که در ایجاد دود در شهر و بروز بیماری‌های مزمن بین مردم دست دارند.
بدون تردید، بهترین راه برای محافظت از کیفیت هوا کاهش انتشار این آلاینده‌ها با روی آوردن به سوخت‌ها و فرآیندهای پاکتر و یا استفاده از سیستم کنترل انتشار (Emission control system) در خودروها و دیگر منابع متحرک آلودگی هواست. اما آلاینده‌هایی که به این روش از بین نمی‌روند، باید توسط دستگاه‌های تمیز کننده هوای مناسب به محض تولید و پیش از ورود به جو، جمع‌آوری و یا به دام انداخته شود.
یک کارشناس محیط زیست در این پیوند گفت: باید به ارتباط تعداد خودروها با ظرفیت‌ شهر نیز توجه کرد و کیفیت سوخت و وسایل حمل و نقل همزمان مورد توجه قرار گیرد.
این درحالیست که افزایش مصرف انرژی و سوخت در ایران پنج برابر کشورهای پیشرفته است.
افزایش قیمت سوخت در ماه های اخیر منجر به کاهش مصرف بنزین و افزایش استفاده مردم از سوخت سی‌ان‌جی شده است که افزایش جایگاه های این سوخت در استان می توان به کاهش آلودگی ها کمک کند. 
به اعتقاد سیدحسن قاضی‌عسگر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان، با توجه به اجرای طرح تعدیل قیمت بنزین، دارندگان خودروهای بنزین‌سوز پُرمصرف باید به سمت بهینه‌سازی خودروهای خود رفته یا آنها را به گازسوز تبدیل کنند. به این ترتیب ، تعدیل قیمت بنزین می توان در کاهش آلودگی تاثیرگذار باشد.
همچنین معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان هم از افزایش مصرف سوخت سی‌ان‌جی در پی افزایش قیمت بنزین خبر داد و گفت: با اجرایی شدن طرح ملی مدیریت مصرف سوخت و افزایش قیمت بنزین، تغییر رفتار مصرف‌کنندگان برای کاهش مصرف بنزین و گرایش به استفاده از گاز طبیعی فشرده، مورد انتظار و قابل پیش‌بینی بود که منجر به کاهش آلودگی خواهد شد.
ساسان تیموری با تاکید براینکه سی‌ان‌جی، سوخت مناسب و پاکی است که در بهبود هوا و سالم‌سازی محیط زیست نقش بسزایی دارد، افزود: استفاده از این سوخت از لحاظ اقتصادی به‌صرفه ‌است و سبب جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های ملی و از همه مهمتر کاهش آلودگی هوا خواهد شد.
راهکارهای جدید
مسوولان مرتبط با رفع آلودگی هوا، تلاش خود را انجام می‌دهند اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها و برنامه‌ها با مشکلاتی مواجه است و نیاز به ارایه راهکارهای جدید در زمینه کاهش آلودگی دارد، ضمن آنکه مقدار و کمیت اجرای روش‌های کنونی هم محتاج ارزیابی و بررسی مجدد است.
در هر صورت باید اذعان کرد که آلودگی هوا، در کنار مشکل آب از معضلات مهم پایتخت فرهنگی کشور است و شورای اسلامی شهر اصفهان علاوه بر وضع قوانینی برای طرح‌های ترافیکی و استفاده از سوخت‌های پاک، بد نیست نیم نگاهی هم به فناوری های روز برای از بین بردن ذرات معلق و ریزگردها داشته باشد.
کارشناسان معتقدند؛ کم بودن عرض خیابان ها، معابر، کوچه ها و بن بست ها در شهر اصفهان، جریان سطحی هوا در پایین ترین لایه سطحی شهر را مختل می کند که تاکنون به این مورد توجه نشده است.
شورای جدید شهر اصفهان می تواند با بازنگری در طرح های تفضیلی مناطق شهرداری، عرض معابر را افزایش دهد بطوریکه حداقل عرض کوچه ها و بن بست ها به ترتیب 8 و 6 متر باشد.
در طرح های تفضیلی فعلی مناطق شهرداری اصفهان، کوچه ها و بن بست های چهار متری و کمتر به تعداد زیادی وجود دارد که این عرض کم نه تنها حرکت سطحی هوا را در شهر مشکل می‌کند، بلکه موجب کندی در ارایه خدمات اورژانس و آتش نشانی در این معابر نیز می شود.
علاوه بر طرح مورد اشاره می توان از فناوری‌های روز نیز برای از بین بردن ذرات معلق هوای آلوده اصفهان استفاده کرد و این ذرات را می‌توان با استفاده از طیف گوناگونی از فرآیندهای فیزیکی از جریان هوای آلوده خارج کرد.
از جمله فناوری‌های مرسومی که در دنیا برای جمع آوری این ذرات ریز مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به "سیکلون‌ها"، "اسکرابرها"، "رسوب دهنده های الکترواستاتیکی" و "فیلترهای کیسه‌ای" اشاره کرد که همگی آنها را می توان در کلانشهر اصفهان مورد استفاده قرار داد و شورای شهر قادر است با وضع قوانینی، شهرداری ها را ملزم به انجام این کارها کند.
با استفاده از این ابزار و پس از جمع آوری، این ذرات آلودگی به یکدیگر چسبیده و توده‌هایی را تشکیل می‌دهند که براحتی می توان آن را از دستگاه مربوطه جدا و معمولاً در محل‌های انباشت زباله دفع کرد.
نحوه اجرای پروژه های مهار آلودگی هوا در نقاط مختلف جهان متفاوت است و بنابراین سیستم‌های کنترلی باید با توجه به شرایط و مولفه‌های موجود طراحی شوند.
در یک شِمای کلی، "سیکلون‌ها" اغلب برای کنترل انتشار گرد و غبار صنعتی و بعنوان پیش تمیز کننده برای دیگر دستگاه‌های جمع آوری ذرات معلق، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از" اسکرابرهای مرطوب" نیز معمولا در کنترل گرد و غبارهای قابل اشتعال یا انفجار و مه ایجاد شده ناشی از پردازش‌های صنعتی و شیمیایی و سوزاندن پسماندهای خطرناک، استفاده می‌شود.
رسوب دهنده‌های الکترواستاتیکی و فیلترهای کیسه‌ای نیز اغلب در نیروگاه‌ها بکار گرفته می‌شود.
کلانشهر اصفهان افزون بر 2 میلیون نفر جمعیت دارد.
در استان اصفهان بیش از 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارند.
برچسب‌ها
ریزگرد اصفهان آلودگی هوا تخریب محیط زیست

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/297417/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رئیسی وزرای صفر کیلومتر معرفی نکند/ مجلسی‌ها وکیل الدوله نمی‌شوند

تأمین آب شرب پایدار برای عشایر استان اصفهان

اعتبارات مالی پروژه‌های منطقه 8 تامین شده است

همدلی، اتحاد و دوستی میان اعضای شورای ششم اصفهان ادامه می‌یابد

همدلی، اتحاد و دوستی میان اعضای شورای ششم اصفهان ادامه خواهد داشت

فرماندار اصفهان: شورای ششم از نظر نخبگان شهر استفاده کند

60درصدصرفه جوئی در آبیاری فضای سبز شهری گوگد

آئین تحلیف اعضای ششمین دوره شورای شهر اصفهان برگزار شد

11 نفر گزینه شهرداری اصفهان هستند

نیمه نهایی جام حذفی| مجیدی بلیطِ اصفهان را از جیب قلعه‌نویی برداشت

هیأت رئیسه ششمین دوره شورای شهر اصفهان اعضای خود را شناخت

اجرای 32 هزار میلیارد تومان پروژه در 4 سال/ اصفهان 1405 مسیر حل مشکلات را مشخص کرده است

آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به بیجار و حسن آباد یاسوکند و 130 روستا

«چهل ستون شهر فردا» پس از 4 سال محقق شد/تا آخرین روز خدمت کردیم

آغاز واکسیناسیون عشایر بالای 18 سال در شهرضا/ مرگ کرونایی در عشایر نداشته‌ایم

میزان وزن بارگیری ماشین‌های معادن باید کنترل شود

آتش سوزی‌های جنوب اروپا دامن کوزوو و آلبانی را هم گرفت/ 2 نفر جان باختند

آبرسانی به شهرهای بیجار و حسن‌آباد یاسوکند نیازمند 1700 میلیارد تومان اعتبار است

بهارستان برای مراسم تحلیف آماده شد

بیمارستان های اصفهان درحال انفجار است

ترکیب هیئت رئیسه شورای شهر اصفهان مشخص شد

اعطای نشان سیلک در بخش علم به استاد ریاضی کاشان

افتتاح چند طرح به دست شهردار اصفهان

بازداشت دو کلاهبردار در پرونده جعل همراه بانک در اصفهان

استان اصفهان روزانه نیازمند 600 تن گوشت مرغ است

دوئل جذاب افضل با گیتی پسند در هفته اول لیگ برتر فوتسال

زیبایی خود را فدای ارزانی نکنید

داربی اصفهان، جذاب‌ترین مصاف در افتتاحیه فصل جدید لیگ فوتسال

13 میلیارد و 148 میلیون تومان تسهیلات کرونایی در مهاباد پرداخت شد

مستاجران بدون خانه و قیمت‌های نجومی

بهارستان مهیای تحلیف سیزدهم/ ادای سوگند آیت‌الله رئیسی تا ساعاتی دیگر

آمادگی بهارستان برای مراسم تحلیف

استخدام کارشناس فنی با حقوق توافقی و بیمه در منطقه صنعتی دولت آباد اصفهان

استخدام سرپرست جمع داری اموال در گروه صنعتی ترام در اصفهان

جولان کرونا در مهاباد/ یک بیمار کرونایی دیگر جان باخت

بوژمهرانی سرپرست شهرداری اصفهان شد

امام جمعه مهاباد: شوراهای منتخب شهر و روستا پاسخ اعتماد مردم را بدهند

آماده باش در باغ رضوان/ هشدار برای کنترل نقدینگی

چاه‌های غیرمجاز مسدودی در مهاباد به 46 حلقه رسید

بیش از 42 پایگاه مجازی تابستانی در شبکه شاد در مهاباد دایر شد

بهارستان مهیای تحلیف سیزدهم

3 هزارو 200 میلیارد تومان طرح‌ به شهروندان اصفهانی تقدیم شد

برای استقرار فرهنگ دینی در اصفهان تلاش می‌کنیم

روایت تصویری انتخابات اعضای هیئت رئیسه شورای شهر اصفهان/ نورصالحی رئیس جدید شورای شهر اصفهان شد

5 فروند شناور در خور بندر گناوه آتش گرفت

تصادفات منجر به فوت در مهاباد به نصف رسید

آغاز به کار رسمی ششمین دوره شورای شهر اصفهان با برگزاری مراسم تحلیف؛ رویکردهای اصلی شورای ششم اعلام شد

سرپرست شهرداری و رئیس شورای شهر کاشان انتخاب شدند/هاشمی طاهری با 9 رای رئیس شورای شهر شد

آتش سوزی 5 لنج باری در خور گناوه

تاکسیرانان اصفهان برای واکسیناسیون به ورزشگاه گل نرگس مراجعه کنند