پیام سپاهان

آخرين مطالب

آرامش بهاری محرک تورم اقتصادي

آرامش بهاری محرک تورم
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - بررسی‌ها حاکی است که اگر آمار رشد نقطه به نقطه نقدینگی را در کنار رشد نقطه به نقطه 9/ 53 درصدی حجم پول بگذاریم به این نتیجه می‌رسیم که رشد ماهانه پول به عنوان اصلی‌ترین متغیر موثر بر تورم در فروردین ماه منفی شده است. این موضوع باعث شد تا سهم پول از کل انباره نقدینگی به زیر 19 درصد سقوط کند؛ اتفاقی که از خرداد 99 بی‌سابقه است.
با این حال تورم ماهانه فروردین نسبت به اسفند شاهد رشد بوده و باید توجه داشت که در سال‌های اخیر، در شروع سال‌جدید شاهد کاهش شدت رشد پول یا حتی معکوس شدن روند رشد آن هستیم؛ بنابراین برای بررسی دقیق‌تر روند حرکت متغیرهای پولی باید منتظر انتشار آمار ماه‌های دیگر بهار بمانیم. به‌نظر می‌رسد با توجه به آنکه تغییر قابل‌توجهی در سیاست‌ها و ساختارهای اقتصاد ایران رقم نخورده، ماه‌های آینده این متغیرها به روند بلندمدت خود بازمی‌گردند.
تصویر بانک مرکزی از اقتصاد ایران
بانک‌مرکزی طی گزارشی اطلاعات مربوط به تحولات کلان اقتصاد ایران را منتشر کرد. براساس اعلام روابط‌عمومی بانک ‌مرکزی، این نهاد خلاصه‌ای از مجموعه تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک‌مرکزی در راستای دستیابی به اهداف و ماموریت‌های خود در فروردین 1400 را در قالب این گزارش منتشر کرد. محورهای این گزارش به بررسی متغیرهای کلان اقتصاد ایران می‌پردازد که از میان آنها می‌توان به نرخ تورم، نرخ بهره، متغیرهای پولی و نرخ اوراق قرضه اشاره کرد. همچنین در پایان گزارش به اقدامات بانک‌مرکزی در فروردین ماه نیز اشاره شده است.
در این گزارش آمده که روند کاهشی رشد ماهانه شاخص بهای کالا و خدمات مصرف‌کننده که از آذر سال گذشته (به استثنای بهمن‌ماه) آغاز شده بود در فروردین‌ماه سال‌جاری نیز متاثر از تعدیل انتظارات تورمی و آرامش نسبی در بازار ارز ادامه یافته است؛ به‌طوری که شاخص مذکور کمترین رشد ماهانه خود از ابتدای سال 1399 تاکنون را در فروردین‌ سال‌جاری تجربه کرد.
رشد آرام‌تر پول
آخرین آمار منتشر شده نشان می‌دهد حجم نقدینگی در فروردین به حدود 3500 میلیارد تومان رسیده است. نقدینگی با ثبت رشدی معادل 8/ 38 درصد به صورت نقطه به نقطه و 4/ 0 درصد به صورت ماهانه در عدد 3490 هزار میلیارد تومان ایستاد. این اعداد نشان ‌می‌دهد که روند رشد نقدینگی نسبت به ماه گذشته آرام‌تر شده است؛ در اسفند ماه رشد ماهانه نقدینگی 1/ 5 درصد و رشد نقطه‌به نقطه با رکوردشکنی به رقم 6/ 40درصد رسید. اما نقدینگی را می‌توان به شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار داد؛ نقدینگی خود از دو جزء پول و شبه‌پول تشکیل شده است. پول معادل سپرده‌های دیداری و اسکناس و شبه‌پول معادل سپرده‌های مدت‌دار است. پول در فروردین ماه شاهد کاهش رشد بود. رشد نقطه به نقطه پول در اولین ماه سال 1400 به 9/ 53 درصد رسید که از نقطه اوج 6/ 88 درصدی خود در مهرماه فاصله گرفته است؛ این رشد نقطه به نقطه 9/ 53 درصدی نسبت به رشد نقطه به نقطه 7/ 61 درصدی ماه گذشته نیز شاهد کاهش بوده است. موضوع جالب توجه‌تر بحث کاهش حجم پول نسبت به اسفند ماه است.
از مقایسه آمارهای اعلام شده از سوی بانک‌مرکزی حجم پول در فروردین نسبت به اسفند ماه با کاهش 4/ 4 درصدی مواجه شده که نسبت به رشد 9/ 5 درصدی حجم پول در فروردین ماه تغییر چشمگیری را نشان می‌دهد. البته این کاهش حجم پول بر تورم ماهانه اثر معناداری نداشت و سطح تورم ماهانه از 8/ 1 درصد در اسفند سال 99 به 7/ 2 درصد در فروردین ماه رسید. باید توجه داشت که به‌طور کلی روند حرکت متغیر‌های پولی در ماه‌های اسفند و فروردین از الگوی خاصی تبعیت می‌کند، به‌گونه‌ای‌که در اسفند ماه به‌دلیل افزایش تقاضا به‌واسطه فرارسیدن پایان سال شاهد کاهش سهم شبه‌پول و رشد پول هستیم و در فروردین ماه به‌دلیل فروکش کردن موج تقاضا این روند نیز تغییر می‌کند و سرعت رشد پول کاهش چشمگیری می‌یابد. همچنین مشاهده می‌شود که این تغییر در سال‌جدید خود را با کاهش حجم پول نشان داده است؛ به همین دلیل باید برای بررسی دقیق‌تر متغیرهای پولی منتظر انتشار آمار ماه‌های آینده بمانیم تا بتوان به تصویر دقیق‌تری دست یافت.
از سوی دیگر روند تغییرات شبه‌پول نشان می‌دهد سرعت رشد آن نسبت به اسفندماه کاهش یافته است؛ رشد ماهانه شبه‌پول عدد 2 درصد را به ثبت رساند و رشد نقطه به نقطه آن در 36 درصد ثبت شد تا سهم شبه‌پول از نقدینگی به بیش از 81 درصد برسد. در اسفند ماه رشد ماهانه این متغیر 8/ 4درصد و رشد نقطه‌به نقطه آن 2/ 36 درصد بود و سهم کمتری از انباره نقدینگی به شبه‌پول اختصاص داشت.
آرامش در نرخ سود‌بانکی
کاهش متغیرهای پولی به حجم پول محدود نماند و نرخ بهره بازار بین بانکی را نیز شامل شد؛ نرخ سود بازار بین‌بانکی متاثر از رفتار فصلی خود، هر سال با آغاز سال کاهش محسوسی را نسبت به اسفندماه سال گذشته تجربه می‌کند. دلیل این اتفاق کاهش نیاز نقدینگی بانک‌ها در مقایسه با پایان سال و در نتیجه کاهش تقاضا در بازار بین‌بانکی است. این موضوع متاثر از تقاضای پایان سال است و با فروکش کردن این موج تقاضا در فروردین ماه این روند نیز شاهد تغییر می‌شود. بانک‌مرکزی در فروردین‌ماه سال‌جاری ضمن تسهیل مدیریت منابع بانک‌ها تلاش کرد تا با استفاده از ابزارهای سیاستی خود، این نرخ را در محدوده مدنظر خود تثبیت کند. این ابزار‌های سیاستی شامل انجام عملیات بازار باز مجموعا به ارزش 75/ 15هزار میلیارد تومان در قالب توافق بازخرید با سررسیدهای 14روزه و همچنین استفاده از اعتبارگیری قاعده‌مند توسط بانک‌ها برای رفع نیازهای نقدینگی اضطراری با حجم 12/ 87 هزار میلیارد تومان می‌شود.
تورم در انتظار ماست؟
با اینکه به‌نظر می‌رسد رشد نقدینگی و پول نسبت به زمستان کاهش یافته اما به دلایل ذکر شده این اتفاق نشان‌دهنده تغییر روند این متغیرها نیست و باید منتظر آمار ماه‌های آینده بود. با توجه به آنکه تغییر بنیادین و خاصی در اقتصاد ایران رخ نداده انتظار می‌رود در اردیبهشت ماه شاهد بازگشت این متغیرهای پولی به روند بلندمدتشان باشیم. اما با توجه به افق‌های مبهم در بحث‌های لغو تحریم و سیاستگذاری برای کنترل نقدینگی، هنوز پتانسیل بازگشت تورم بالا در اقتصاد ایران وجود دارد. از آمارهای ارائه شده می‌توان دریافت که چند عامل می‌تواند روند تورم را تغییر دهد: نخستین بحث مهم بودجه است که به‌نظر می‌رسد در سال آینده نیز فشار بودجه بر تورم ادامه خواهد داشت.
موضوع دوم، مباحث سیاسی و لغو تحریم‌هاست که تعجیل در این موضوع می‌تواند انتظارات تورمی را به سمت کاهش هدایت کند. موضوع سوم، ابزارهای مورد استفاده برای کنترل تورم است که بانک‌مرکزی باید هوشیارانه از این ابزار برای کنترل تورم و تحقق هدف‌گذاری بهره‌گیری کند. 

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/276197/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی

نقش بانوان ایرانی سندی جاودان در تاریخ دفاع مقدس است

ناگفته‌هایی از نقش زنان به روایت راوی دفاع مقدس/شیرزنان کُرد در دفاع مقدس

سند ملی کودک و نوجوان مبتنی بر آموزه‌ها و معارف اسلامی است

ارائه خدمات واکسیناسیون در مهاباد 16 ساعته شد

350 هکتار اراضی ملی استان اصفهان از دست متخلفان آزاد شد

نارضایتی شهروندان در ارائه خدمات نامطلوب سامانه 118 مخابرات کاشان/مسئولان پاسخگو نیستند

حضور تیم ووشو بانوان کرمانشاه در لیگ برتر

اجرای طرح کنترل و مهار سیلاب در استان اصفهان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد در جمع برترین دانشگاه‌های کشور و جهان قرار گرفت

در فاصله فعالیت دو دولت بازار بی‌ثبات شد/ کمبود کالای اساسی نداریم

فارس من| پیگر مصوبه بر زمین‌مانده سهم نطنز از سایت هسته‌ای هستیم

استاندار آینده نگاهِ اشتباه برخوردار بودن اصفهان را برطرف کند

تاکید فرماندار ری بر ضرورت تمایز بین نظارت و اجرا در مدیریت شهری

لیست مراکز تجمیعی واکسیناسیون در شهر اصفهان

آموزش طراحی سایت با وردپرس

فارس من| پیگیر مصوبه بر زمین‌مانده سهم نطنز از سایت هسته‌ای هستیم

تزریق واکسن کرونا برای افراد بالای 18 سال در بهارستان

انواع دفتر و لوازم‌التحریر 40 درصد گران شد

فرمانده سپاه استان اصفهان: تصویر شهدا را در کنار آثار تاریخی و قدیمی در معرض دید قرار دهیم

پل‌های تاریخی و آثار بین‌المللی اصفهان در آستانه ریزش هستند/ ضرورت توجه ملی به موضوع زاینده‌رود

کمبود کالای اساسی نداریم

احداث پل روگذر راه‌ آهن مجتمع فولاد سبا، گامی در جهت توسعه حمل‌ و نقل ریلی کشور

تالاب کانی برازان سیراب می‌شود

ساعت سرویس‌دهی متروی اصفهان در نیمه دوم سال تغییر نمی‌کند

فرماندار از آموزش و پرورش درخواست‌های نامتعارف دارد

سروقامتانِ نصف جهان در دوران دفاع مقدس

رئیس هیئت شنای اصفهان: هنوز مجوز فعالیت در رده‌های پایه را نداریم/ آینده شنای اصفهان در خطر است

«علم برای آنهاکه از علم گریزان‌اند»؛ کتابی برای آشتی مردم با علم

استحصال آب صنعتی از پساب شهری برای نخستین بار در کشور

فولاد مبارکه سپاهان برنده دیدار خانوادگی

دستگیری آتش‌افروز کاخ هشت‌ بهشت اصفهان

کاهش 50 درصدی کنونی ذخیره آب سد زاینده رود تا آذرماه

رنگ و بوی پاییز در بوستان‌ها و معابر مهاباد/ کاشت بیش از 25 هزار گل زینتی

افت و تکرار پایه تحصیلی دانش آموزان اتباع خارجی در مقطع ابتدایی

کلاس مدارس روستاهای نطنز از اول مهر حضوری است

تصاویر| مرگ پنهان اصفهان

باطنی: مسئله آب و اشتغال مورد توجه استاندار جدید قرار بگیرد

امام جمعه مهاباد: دفاع مقدس شکست دنیای استکبار از ایران اسلامی بود

نگاهی به اِشکال‌های گفتاری و نوشتاری امروز

بحث دربارۀ آغاز یک فن در ایران

شاعرانه/ "مرگ در قاموس ما از بی وفایی بهتر است" از فاضل نظری

شعر خوانی زیبایی از اردشیر رستمی در نقش شهریار

«یک هفته با داستایفسکی» در تهران

آپدیت جدید سوییچ بالاخره امکان اتصال به هدست بلوتوثی را فراهم کرد

OxygenOS و ColorOS سال آینده به یک سیستم عامل متحد تبدیل می‌شوند

آیفون با Touch ID زیر نمایشگر تا سال 2023 تاخیر خورد

حمله سایبری کشاورزان آمریکایی را به دردسر انداخت

بررسی وعــده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال

بورس معاملات امروز را هم نزولی آغاز کرد