پیام سپاهان

آخرين مطالب

آغاز به کار خطوط پردازش پسماند شهر اصفهان اجتماعي

آغاز به کار خطوط پردازش پسماند شهر اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان -

پیام سپاهان


پروژه‌های سازمان مدیریت پسماند شهر اصفهان پیش از ظهر_ امروز یکشنبه 26 اردیبهش ماه_ به ارزش 490 میلیارد ریال با حضور شهردار اصفهان، رئیس و اعضای شورای شهر به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرنگار ایمنا، سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در جهت تحقق شعار برنامه 1405 اصفهان که بر زیست‌پذیر بودن اصفهان تاکید می‌کند، قدم‌های بزرگ و مؤثری برداشته است؛ پروژه‌های متعدد و متنوعی که در این سازمان و در زمینه‌های مختلف زیرساختی اجرایی فرهنگی و اجتماعی کلید خورده نیز از همین هدف پیروی کرده و بهره‌برداری از هر یک از آنها می‌تواند در شاخص‌های مربوط به توسعه در این زمینه تغییرات مثبت ایجاد کند.
یکی از اصلی‌ترین رویکردهای سازمان مدیریت پسماند در روند تعریف و اجرای پروژه‌های خود، کاهش پسماند است که این کاهش در دو مرحله و در قالب پروژه‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ بخش اول مربوط به پروژه‌های فرهنگی و آموزشی است که به طور پیوسته شهروندان را به کاهش پسماند تولیدی تشویق می‌کند و بخش دوم پروژه‌های زیرساختی است که با افزایش بهره‌وری از پسماندها و استفاده از آنها در قالب بازیافت و تولید انرژی میزان پسماند باقیمانده جهت دفن را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد.
تسهیل و روان‌سازی فرآیند مشارکت در زمینه‌های مختلف مدیریت پسماند به نحوی که هر شهروند بتواند زمان دریافت اطلاعات آموزشی ابزار و بستر مناسب برای مشارکت را هم در دسترس بیابد، در تعریف پروژه‌ها همواره حائز اهمیت بوده و بر همین اساس تعریف پروژه‌های فرهنگی و آموزشی خدمات‌رسان برای مدیریت پسماندها به روز رسانی شده تا اجرای فرآیندهای مورد انتظار مبتنی بر حرم مدیریت پسماند ارتقا یابد و فاصله کلانشهر اصفهان تا رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت پسماند به کمترین حد ممکن برسد.
طراحی خطوط جدید پردازش پسماند
روزانه حدود یک‌هزار تن پسماند جمع آوری و وارد کارخانه می‌شود، از 30 سال پیش خطوطی طراحی شده بود که دیگر کارایی لازم را نداشت از این رو در کنار نوسازی خطوط قدیم، برنامه‌ریزی برای فرایند و تکنولوژی جدیدی در انتهای خطوط پردازش انجام شد تا تبدیل پسماند به مواد و انرژی و کاهش دفن ضایعات صورت گیرد.
برای این منظور دو خط با تکنولوژی جدید طراحی شد که هر کدام با ظرفیت حدود 250 تن، قدرت انعطاف و پردازش پسماند را 500 تن در روز افزایش می‌دهد.
نوسازی خطوط قدیم و اجرای دو خط جدید، کیفیت و خلوص مواد آلی را بسیار افزایش داده است؛ در طراحی این خطوط از جدیدترین تجهیزات و طراحی‌ها استفاده شده و کاملاً به صورت اتوماتیک این کار انجام خواهد گرفت، از طریق سیستم کنترل کننده مرکزی، خطوط کنترل و خلوص بالاتری از مواد بازیافتی به دست می‌آید.
طراحی خطوط جدید توسط متخصصان سازمان مدیریت پسماند انجام شده و دانش فنی و بومی در مدیریت پسماند افزایش یافته و به روز شده است.
تولید بیوگاز و انرژی از پسماند
یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیست‌محیطی که در سازمان مدیریت پسماند به اجرا در آمده، راه اندازی و بهره برداری از دستگاه پایلوت هاضم بی‌هوازی جهت تولید بیوگاز است.
در روش هوازی، پسماند حاصل از مواد ارگانیک در فضای باز تبدیل به کود می‌شود که این روش تبعاتی مثل آلودگی زیست محیطی، تولید شیرابه، تولید گازهای گلخانه‌ای، آلودگی خاک و بوی بسیار نامطبوع دارد، اما در روش بی‌هوازی چون تبدیل مواد به کود در فضای بسته انجام می‌شود، تبعات ناشی از روش قبلی مدیریت می‌شود. شیرابه به خاک را در این روش ورود نمی‌کند، گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کرده و کود با کیفیت تری در این روش به دست خواهد آمد.
در روش جدید بیوگاز می‌تواند به انرژی و برق تبدیل شود؛ این دانش بومی دستاورد بزرگی است که در مجموعه پسماند برای اولین بار استفاده شده و اولین تجربه در کشور است.
عدم نفوذ شیرابه به خاک
یکی دیگر از پروژه‌های افتتاح شده در برنامه هر یکشنبه یک افتتاح، بهره‌برداری از کانال‌های انتقال شیرابه و لاگن های تبخیری است که با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد تومان به اجرا درآمد.
روزانه بین 10 تا 30 هزار مترمکعب شیرابه در کارخانه کود آلی تولید می‌شود که با اجرای این پروژه دیگر شاهد نفوذ شیرابه به خاک نخواهیم بود.
طول کانال‌های انتقال شیرابه 700 متر و ظرفیت لاگون‌ها 12 هزار متر مکعب است که شیرابه‌ها در مسیرهای تعریف شده از سمت کانال‌های بتنی به لاگون‌های تبخیری کارخانه منتقل می‌شود. کانال‌ها با پوششی ایزولاسیون و غیر قابل نفوذ شیرابه را به محل لاگون‌ها منتقل می‌کند که تبخیر می‌شود و دیگر به خاک نفوذ پیدا نمی‌کند.
ساماندهی و توسعه سایت‌های توده‌ریزی با هدف بهبود فرآیندهای کارخانه پردازش پسماند، افزایش راندمان تولید کود، توسعه دانش فنی و مدیریت شیرابه راه اندازی شده است، این سایت با هزینه‌ای بالغ بر سه میلیارد تومان و به مساحت 9 هکتار ایجاد شده که برای آن خاک‌ریزی به میزان 34 هزار متر مکعب انجام شده تا نفوذپذیری شیرابه به خاک را به صفر برساند.
پروژه سایت توده ریزی به مدیریت فرآوری کود کمک و بحث‌های زیست محیطی را مدیریت می‌کند و در کاهش بو بسیار مؤثر است.
ساماندهی پسماندهای ساختمانی
سیستم ساماندهی مدیریت یکپارچه پسماندهای ساختمانی یکی دیگر از پروژه‌هایی که در سازمان مدیریت پسماند به بهره برداری رسید.
روزانه هفت هزار تن پسماند ساختمانی در اصفهان تولید می‌شود که در حال حاضر و در بهترین حالت حدود چهار هزار تن به سایت‌های مجاز منتقل می‌شود و بر بقیه پسماندهای ساختمانی، نظارتی وجود ندارد و در نقاط دیگر تخلیه می‌شود که تبعات زیست محیطی دارد و برای شهر اصفهان معضل ایجاد کرده است.
با راه‌اندازی این سامانه، تمامی خودروهای حمل این پسماندها شناسایی و ردیابی می‌شود؛ در این سامانه فرآیند بارگیری، حمل و تخلیه پسماند ساختمانی توسط خودروها قابل رصد است. در این روش هیچ خودرویی نمی‌تواند نخاله‌ها را در مکان‌هایی غیر از مکان‌های در نظر گرفته شد، تخلیه کند و امکان شناسایی خودروهای متخلف وجود خواهد داشت.
کد خبر 493625

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/274629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

صنعت ابریشم نمادی از هویت اصیل گیلان است

شناسایی 515 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهان

هوای این دو کلان شهر ناسالم است

فراسنج قهرمان لیگ برتر تنیس روی میز مردان

بدهی شرکت صنایع ابریشم را به اقساط بلند مدت تبدیل شود

2 پروژه کشاورزی در کوهدشت به بهره‌برداری رسید

بدهی شرکت صنایع ابریشم به اقساط بلند مدت تبدیل شود

جوی پایدار بر اصفهان حاکم است

نگاه جوانان به انتخابات 1400 در شب چهارم مناظره انتخاباتی ایمنا (تا ساعاتی دیگر)

دریافت نشان عالی روابط عمومی و تقدیر از عملکرد رسانه ای شرکت فولاد مبارکه / بی انصافی ها هم نمی تواند دستاوردهای فولاد مبارکه را زیر سوال ببرد

هوای تهران و اهواز ناسالم است

بستری 12 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی کاشان

کاهش ابتلای کادر درمان اصفهان به کرونا

افزایش 67 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در بودجه 1400

با خلاقیت و ابزارهای نوین به دنبال ارائه تصویر واقعی فولاد مبارکه هستیم

نوغان داری، صنعتی نوپا اما سودآور/ تولید سالانه 8 تن پیله ابریشم در خراسان جنوبی

مردم نگران کمبود و افزایش قیمت کالا نباشند

افتتاح خانه صنایع‌دستی بایگ

آخرین اخبار انتخاباتی در اصفهان/ تبلیغات محیطی نامزدهای شوراها زیر سایه گرانی کاغذ

روایتی از افزایش صادرات شرکت‌های نوآور در تحریم/ جذب 7500 دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان

ریل‌گذاری اقتصادی کشور باید اصلاح شود/به استان‌ها نگاه سیاسی نکنیم

ریل‌گذاری اقتصادی کشور باید اصلاح شود

تزریق 7786 دُز واکسن در شهرستان بهارستان

جلیلی سه شنبه به اصفهان سفر می‌کند

جلیلی سه شنبه به اصفهان سفر میکند

خرید تضمینی 6 هزار و 200 تن محصول از گندم کاران استان اصفهان

اصفهان میزبان مهرواره بین المللی اربعین است

مدیریت مصرف تنها راهکار برون رفت از بحران کم آبی است

لزوم نگاه هوشمندانه تر به مقوله آب و انرژی

ظرفیت پاراتنیس روی میز دیده نشده است

اعلام برنامه ذوب آهن پس از تورنمنت امام رضا (ع)

اصفهان ظرفیت میزبانی رویدادهای بین المللی را دارد

حریق مراتع فریدونشهر مهار شد

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

بزرگترین رویداد استعدادیابی تنیس روی میز را برگزار می کنیم

قدرت کشورها بر مبنای هوش مصنوعی است/ دریافت نشان عالی روابط عمومی توسط فولاد مبارکه

تزریق دوز دوم واکسن کرونا در کاشان به کجا رسید؟

شاعرانه/"بنده پیر خراباتم که لطفش دایم است" از حافظ شیرازی

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و بیست و هفتم- حکایت کور طالب حق/ سوره عبث

از گم‌شده‌ وعده‌های انتخاباتی چه خبر؟

چالش ادبیات کهن با حسین بهرامی در برنامه ایرج نوذری

داستانک/ انسان بااصل و ریشه

شعر خوانی زیبایی از فروغ فرخزاد

دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند!

دو خط کتاب/ عشقی که در آن احترام نباشد، عشق نیست

جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» تمدید شد

شاعرانه/ "یا رب! این شمعِ دل افروز ز کاشانه‌ی کیست؟" از حافظ

استانداردسازی کتاب‌های الکترونیک در کتابخانه پروژه گوتنبرگ

زندگی نامه «ویلیام فاکنر» برنده نوبل ادبیات