پیام سپاهان

آخرين مطالب

بدبختی من، پیغامی از طرف خدا بود فرهنگي

بدبختی من، پیغامی از طرف خدا بود
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - وینش/«زیبا» مجموعه‌ای است از داستان‌های کوتاه (و بعضاً خیلی کوتاه) لودمیلا اولیتسکایا نویسنده 78 ساله روس که سال 1393 چاپ اول آن به فارسی درآمده است. این اولین اثر ترجمه‌شده اولتیسکایا به فارسی است و داستان‌های این مجموعه داستان‌هایی ساده، با طنزی ملیح، از مردمانی هستند که در اوج بدبختی یا در اوج روزمرگی در نهایت سرنوشت‌شان را با نوعی خوشبینی می‌پذیرند و حتی به فال نیک می‌گیرند.
«زیبا» مجموعه‌ای است از داستان‌های کوتاه (و بعضاً خیلی کوتاه) لودمیلا اولیتسکایا نویسنده 78 ساله روس که سال 1393 چاپ اول آن به فارسی درآمده است. یعنی اولین معرفی این نویسنده‌ی آن زمان 71 ساله به فارسی‌زبانان با این مجموعه داستان و به ترجمه‌ی مهناز صدری صورت گرفته است.
مروری بر زندگی‌نامه اولیتسکایا نشان می‌دهد او خیلی دیر نویسنده شده است. اولین رمانش «سونچکا» را در 1995 یعنی در بالای پنجاه سالگی و مقارن با اولین سال‌های روسیه‌ی پساکمونیستی نوشته است. البته از سال‌ها قبل و در دوران اصلاحات گورباچفی موسوم به پروسترویکا با مجلات ادبی روسیه (که در این کشور همواره اهمیتی فراوانی داشته‌اند و رد و تاییدشان از اثر یک نویسنده در کار حرفه‌ای او اهمیتی خیلی بالا داشته و ظاهراً هنوز هم اهمیت دارد) همکاری کرده است و داستان‌های کوتاهی می‌نوشته که داستان‌های مجموعه زیبا «احتمالاً» از آن دسته‌اند. چون در کتاب و در مقدمه هیچ اشاره‌ای نشده است که داستان‌های این مجموعه کِی و کجا منتشر شده‌اند.
زیبا نامش را از اولین (و به زعم من بهترین) داستان این مجموعه گرفته است. خب از قدیم گفته‌اند «خوشگلی است و هزار دردسر»، این داستان اما مستقیماً چیزی مشابه همین مَثَل را مطرح می‌کند. تانیا نیولینا دختر مدرسه‌ای زیبایی است که از زیبایی خودش در رنج است. چون دوست دارد دیگران او را به خاطر روحش بخواهند نه جسمش. اصلاً داستان از صدای جیغ دخترکی شروع می‌شود که در اردوی تابستانی از چادر بیرون می‌آید و جیغ‌کشان و گریه‌کنان فریاد می‌زند «همه جسمم رو میخوان». البته داستان درمورد آزار جنسی نیست (گرچه تانیا در مترو و تراموا همیشه با دست درازی یا دست‌کم چشم‌چرانی مردها مواجه است) تانیا در واکنش تصمیم می‌گیرد دوستی‌اش را نصیب بی‌بهره‌ترین مردمان کند. در مدرسه با پسری کم سن‌وسال دوست می‌شود که او هم وقتی به بلوغ می‌رسد دستش را سمت جسم تانیا می‌برد و رابطه افلاطونی‌شان را به‌هم می‌زند. در دانشگاه رشته پرستاری را انتخاب می‌کند تا فقط با همکلاس‌های زن در ارتباط باشد و با تنها پسر کلاس که معلول هم هست ازدواج می‌کند اما پسر هم دست بزن پیدا می‌کند و در آخر سراغ مردی نابینا می‌رود. تانیا اما برخلاف خواستش با این زیبایی به همه آسیب می‌زند. پسرک هم‌مدرسه‌ای‌‌اش به خاطر دست نزدن به او خودکشی می‌کند. شوهر معلولش از نگاه‌های مردم که پرسش «چرا زنی به این زیبایی نصیب مردی شده که از دانشگاه اخراجش کرده‌اند و بیمار و بی‌بهره از زیبایی است» در آن موج می‌زند در عذاب است و مادرش از دوری گزیدن دخترش از لذت‌های هر دختر جوان روس.
خب تانیا کمی ابله‌مزاج هم هست. نه این‌که احمق باشد، بلکه رگه‌هایی از «ابله» داستایوسکی را در خود دارد. مسیحی خوب‌رو، بسیار ساده و خوش‌نیت که قلب نویسنده را از لذت انسان‌دوستی پر می‌کند. در باقی داستان‌ها هم چنین شخصیت‌هایی به چشم می‌خورند. در داستان «به خاطر چه و برای چه» خانم نون.کاف به خاطر ازدحام مردم در اتوبوس پرت می‌شود بیرون و به شکل کمیکی اتوبوس از پاهایش رد می‌شود و در بیمارستان هردو پایش را قطع می‌کنند. رویکرد اولیتسکایا اما مثل داستان «زیبا» رویکردی کمیک، اخلاقی و حتی کمی مثل افسانه‌های قدیم است: خانم نون.کاف این واقعه را به فال نیک می‌گیرد و حمل بر آن می‌کند که خدا به او پیغام داده این همه سال دوندگی در زندگی‌ش کافی است و حالا وقتش رسیده بنشیند و به زندگی فقط فکر کند.
باز هم نمونه‌های دیگری هست. در داستان «زینائیدا» دختری بسیار چاق و بعداً متوجه می‌شویم کمی کندذهن، مادرش را از دست داده است و یادش می‌افتد مادرش گفته اگر گرسنه ماند برود بیرون کلیسا بایستد و مردمان خوب به او پولی خواهند داد. می‌رود، پول هم به او می‌دهند اما گداها می‌افتند سرش و ادبش می‌کنند. یک فرشته نگهبانِ بسیار زشت‌رو به نام تانیای موقرمز که قلدر دسته‌ی گداهاست، سرمی‌رسد و از او حمایت می‌کند و نجاتش می‌دهد. تانیا می‌آید خانه زینائیدا و آنجاست که متوجه می‌شویم دختر اصولاً درست نمی‌تواند بفهمد در جهان بیرون چه خبر است. تانیای موقرمز سرگذشت دردناک و بدبختی‌های زیادی که سرش آمده را برای او تعریف می‌کند و با طنینی مسیحی به او می‌گوید در اوج بدبختی از دیدن کسی که دست و پا ندارد فهمیده خدا من و تو را معلول و کندذهن آفریده تا دیگران از دیدن ما درس بگیرند و شاکر باشند و بنابراین ما نقش بزرگی در این دنیا داریم و باید مثل یک فقیر واقعی در خدمت این هدف خدا باشیم. البته در تمام این مدت زینائیدا فقط دارد چیزهایی را که برایش مضر است می‌بلعد و بعید است درست بفهمد این ناجی مهربان و زشت دارد چی می‌گوید! طنزی روسی!
داستان‌های این مجموعه بسیار ساده‌اند. بعضی ساده‌تر، مثل افسانه‌های پندآموز قدیمی، بعضی کوتاه‌تر حتی در حد دو صفحه و بعضی حتی داستان نیستند. مثلا «دوست عرب من» حکایت یک کنفرانس خارجی بین نویسندگانی از کشورهای مختلف است که نویسنده‌ای موزامبیکی حکایتی پندآموز از اولین مواجهه مادربزرگش با رادیو تعریف می‌کند و نویسنده عربی «که احتمالاً با اسراییل هم جنگیده» با ذکر اصل و تبار چندرگه‌اش می‌گوید به هیچ جامعه خاصی احساس تعلق نمی‌کند و راوی که خود لودمیلا به عنوان نویسنده‌ای روس، مسیحی، اما از تباری یهودی است از این جمله خیلی لذت می‌برد و او و نویسنده عرب با هم دوست می‌شوند. خب «دوست عرب من» احتمالاً ستونی بوده است در روزنامه یا مجله‌ای. منظورم این است که خود اولیتسکایا آن را به عنوان نوشته‌ای مطبوعاتی داده دست نشریه‌ای، نه به عنوان داستان کوتاه. البته این، تنها حدس من است. چون در مقدمه کتاب هیچ اشاره‌ای نشده است که این داستان‌ها در چه سالی و در کجا چاپ شده‌اند. آن‌ها را خانم نویسنده‌ای جاافتاده و هفتادساله نوشته، یا لودمیلایی بیست ساله و جوان. مال دوران برژنفی هستند یا در دوران باز شدن فضا در زمان گورباچف نوشته شده‌اند؟ یا شاید مربوط به دوران آزادی دهه نود هستند؟ آیا برداشت ما از داستان، با هرکدام از این اطلاعات فرق نمی‌کند؟ وظیفه ناشر (اعم از مترجم و ناشر و ویراستار) این نیست که اطلاعاتی حداقلی درمورد اثر به مخاطب بدهند؟

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/274598/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

صنعت ابریشم نمادی از هویت اصیل گیلان است

شناسایی 515 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهان

هوای این دو کلان شهر ناسالم است

فراسنج قهرمان لیگ برتر تنیس روی میز مردان

بدهی شرکت صنایع ابریشم را به اقساط بلند مدت تبدیل شود

2 پروژه کشاورزی در کوهدشت به بهره‌برداری رسید

بدهی شرکت صنایع ابریشم به اقساط بلند مدت تبدیل شود

جوی پایدار بر اصفهان حاکم است

نگاه جوانان به انتخابات 1400 در شب چهارم مناظره انتخاباتی ایمنا (تا ساعاتی دیگر)

دریافت نشان عالی روابط عمومی و تقدیر از عملکرد رسانه ای شرکت فولاد مبارکه / بی انصافی ها هم نمی تواند دستاوردهای فولاد مبارکه را زیر سوال ببرد

هوای تهران و اهواز ناسالم است

بستری 12 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی کاشان

کاهش ابتلای کادر درمان اصفهان به کرونا

افزایش 67 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در بودجه 1400

با خلاقیت و ابزارهای نوین به دنبال ارائه تصویر واقعی فولاد مبارکه هستیم

نوغان داری، صنعتی نوپا اما سودآور/ تولید سالانه 8 تن پیله ابریشم در خراسان جنوبی

مردم نگران کمبود و افزایش قیمت کالا نباشند

افتتاح خانه صنایع‌دستی بایگ

آخرین اخبار انتخاباتی در اصفهان/ تبلیغات محیطی نامزدهای شوراها زیر سایه گرانی کاغذ

روایتی از افزایش صادرات شرکت‌های نوآور در تحریم/ جذب 7500 دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان

ریل‌گذاری اقتصادی کشور باید اصلاح شود/به استان‌ها نگاه سیاسی نکنیم

ریل‌گذاری اقتصادی کشور باید اصلاح شود

تزریق 7786 دُز واکسن در شهرستان بهارستان

جلیلی سه شنبه به اصفهان سفر می‌کند

جلیلی سه شنبه به اصفهان سفر میکند

خرید تضمینی 6 هزار و 200 تن محصول از گندم کاران استان اصفهان

اصفهان میزبان مهرواره بین المللی اربعین است

مدیریت مصرف تنها راهکار برون رفت از بحران کم آبی است

لزوم نگاه هوشمندانه تر به مقوله آب و انرژی

ظرفیت پاراتنیس روی میز دیده نشده است

اعلام برنامه ذوب آهن پس از تورنمنت امام رضا (ع)

اصفهان ظرفیت میزبانی رویدادهای بین المللی را دارد

حریق مراتع فریدونشهر مهار شد

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

بزرگترین رویداد استعدادیابی تنیس روی میز را برگزار می کنیم

قدرت کشورها بر مبنای هوش مصنوعی است/ دریافت نشان عالی روابط عمومی توسط فولاد مبارکه

تزریق دوز دوم واکسن کرونا در کاشان به کجا رسید؟

شاعرانه/"بنده پیر خراباتم که لطفش دایم است" از حافظ شیرازی

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت صد و بیست و هفتم- حکایت کور طالب حق/ سوره عبث

از گم‌شده‌ وعده‌های انتخاباتی چه خبر؟

چالش ادبیات کهن با حسین بهرامی در برنامه ایرج نوذری

داستانک/ انسان بااصل و ریشه

شعر خوانی زیبایی از فروغ فرخزاد

دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند!

دو خط کتاب/ عشقی که در آن احترام نباشد، عشق نیست

جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» تمدید شد

شاعرانه/ "یا رب! این شمعِ دل افروز ز کاشانه‌ی کیست؟" از حافظ

استانداردسازی کتاب‌های الکترونیک در کتابخانه پروژه گوتنبرگ

زندگی نامه «ویلیام فاکنر» برنده نوبل ادبیات