پیام سپاهان

آخرين مطالب

چرا شهرداری اردستان نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد اقدام نمی‌کند? اجتماعي

چرا شهرداری اردستان نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد اقدام نمی‌کند?
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - گروه استان‌ها - جولان سگ‌های ولگرد در سایه بی‌توجهی مسئولان مربوطه موجب ایجاد ترس در کوچه پس کوچه‌های شهر شده است و حضور سگ‌های ولگرد حتی درمیادین و خیابان‌های اصلی، گلوی آسایش را بریده است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان ، حضور سگ‌های ولگرد یا به عبارتی بدون صاحب در معابر شهرها چند سالی است که به یک معضل تبدیل شده است، معضلی که برای حل آن ماموران شهرداری روش‌های مختلف مانند استفاده از سلاح گرم، تزریق اسید، خوراندن گوشت سمی، آتش زدن آن‌ها و غیره را به کار می‌گرفتند که این اقدامات حاشیه‌هایی را برای شهرداری‌ها به وجود می آورد.
مشکل سگ‎های ولگرد این روزها تبدیل به معضلی مزمن در شهر اردستان شده و ‏‏تعداد و پراکندگی این حیوانات در مقایسه با قبل بیشتر نیز شده است و حضور سگ‌های ولگرد طی چند سال اخیر در سطح شهر اردستان به یکی از معضلات مهم تبدیل شده و حضور آن‌ها در چند ماه گذشته به ‌صورت گله‌ای در خیابان‌های اصلی شهر بر نگرانی‌ شهروندان به‌خصوص کودکان و زنان افزوده است.
طبق ماده 15 قانون شهرداری‌ها، دفع حیوانات بلاصاحب مزاحم در سطح شهرها بر عهده شهرداری است ولی مدیریت شهری اردستان همچنان نتوانسته برای این معضل شهری چاره اساسی بیاندیشد.
هرچند بر اساس قوانین، ساماندهی و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است اما با توجه به هزینه‌های بالا این ساماندهی آن‌گونه که باید اجرایی نشده یا اگر اقدامی هم صورت گرفته در کاهش جولان این حیوان در سطح معابر و خیابان‌ها تأثیرگذار نبوده است.
به گفته شهروندان وجود این سگ‌ها در سطح شهر و در تمام ساعات شبانه‌روز و ورودشان به محله‌های مسکونی و گاه پارک‌های اطراف و محوطه بیمارستان‌ها موجب ایجاد ترس از بابت انتقال بیماری و رعب و وحشت شده ‌که از مسئولان ذی‌ربط تقاضای رسیدگی و جمع‌آوری دارند.
علیرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان اظهار داشت: چند روز پیش رفتم زباله تو کوچه بگذارم ولی یک سگ یک دفعه دنبالم گذاشت و یکی از افراد محله را نیز گاز گرفت و با بهداشت تماس گرفتیم و مدعی هستند مربوط به شهرداری است.
این شهروند اردستانی ضمن اشاره به پیگیری صورت گرفته از ناحیه شهرداری در راستای ساماندهی سگ ولگرد ابراز داشت: وقتی به شهرداری می‌گوییم اظهار می‌کنند ما نمی‌توانیم سگ‌ها را بکُشیم حالا من میخواهم بپرسم چرا هیچ کس فکری نمیکند که سگ‌ها را در این شهر جمع کنند.
وی افزود: تقاضا داریم از شهرداری تا برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در شهرک امام حسن مجتبی اقدام کنند چرا که در نیمه شب سگ های ولگرد شروع به پارس می‌کنند که واقعاً رنج‌آور است و خواب و آرامش را بر ساکنان این منطقه حرام کرده‌اند.
سایه ترس جولان سگ‌های ولگرد در استان کرمان؛ ساماندهی حیوانات بلاصاحب چه نتیجه‌ای داشت؟گزارش| افزایش سگ‌های ولگرد در سطح شهر زنجان / آیا "شهرداری زنجان" خبر دارد؟جولان سگ‌های ولگرد در اماکن بیمارستانی بندرعباس/ مصدومیت دانشجوی پزشکی بر اثر حمله سگ‌های ولگرد + تصاویر محمدرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان اظهار داشت: بنده در مسکن مهر ساکن هستم و از حضور سگ‌ها در این منطقه ناراحتم و با توجه به گزارش‌های قبلی مبنی بر جمع‌آوری این حیوانات اما همچنان از وضعیت نامناسب و نامساعد بهداشت محیط و وضعیت محیطی آن به شدت ناراضی و گلایه‌مند هستم و تلاش و پیگیری آن‌ها برای سر و سامان دادن به این وضعیت نتیجه‌ای برای این محله نداشته است.
وی افزود: مسکن مهر اردستان از ابتدای ساخت واحدها هیچ نظارت و توجه‌ای به فضای سبز، آسفالت ورودی خیابان، محوطه داخلی و اطراف آن مد نظر نبوده و تاکنون هیچ خبری از اجرای آن‌ها نیست و ساکنین فعلی آن به شدت از وجود سگ‌های ولگرد که باعث رعب و وحشت بچه‌ها و زنان می‌شود ناراحت و ناراضی هستند.
حمید در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان اظهار داشت: سگ‌های ولگرد ترس و نگرانی را برای اهالی شهرک امام حسن مجتبی(ع) به وجود آورده است و شب‌ها از وجود چنین سگ‌هایی آرامش و استراحت نداریم، گاهی صدای سگ‌ها آنقدر زیاد می‌شود که از خواب بیدار می‌شویم و خواب را از چشم‌های بچه‌هایمان می‌گیرد چرا شهرداری و شبکه بهداشت نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی اینگونه حیوانات اقدام نمی‌کنند؟
وی افزود: زیاد شدن سگ‌های ولگرد در شهرک امام حسن مجتبی(ع) تبدیل به معضلی برای ساکنین شده که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند و حضور این سگ‌ها از غروب تا اواخر شب از میدان دادگستری تا این محله موجب شده تا تردد ساکنین دچار مشکل شود.
این شهروند اردستانی گفت: ما اهالی این شهرک از سال 94 پیگیری جمع آوری این سگ‌های ولگرد بوده‌ایم ولی تاکنون نتیجه‌ای نداشته است و از همه ناامید شدیم و از فرماندار می‌خواهیم شخصا بر این ماجرای شهرک و شهرک‌های دیگری همچون شهرک 209 و بقیه‌الله هم ورود پیدا کنند.
کامران هاشمی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در اردستان، اظهار داشت: درخواست شهروندان برای ساماندهی سگ‌های بی‌پناه و آمادگی گروهی بنام «زما» با نام اتحاد شهرهای زواره، مهاباد و اردستان درحمایت از طبیعت و حیوانات راه‌اندازی شد اما ی=به جهت عدم حمایت‌ها در مقطعی موضوع رها شده است.
وی افزود: بیش از 140 نفر از شهروندان منطقه طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را برای مساعدت مدیریت شهر در امر ساماندهی سگ‌های بی‌پناه اعلام کرده‌اند و همچنین تعدادی از این افراد به نمایندگی از گروه ملاقات‌هایی با شهرداران اردستان، زواره و مهاباد برای برگزاری جلسات و راهکار موثر همکاری داشته‌اند.
این فعال محیط زیست گفت: این افراد جلسه‌ای را با شهرداران در این زمینه انجام دادند که در این زمینه مقرر شد جانمایی خانه سگ‌های بی‌پناه در اردستان ایجاد شود که با حضور شهردار اردستان و اعضای انجمن مردمی «زما» مکانی در فاصله 15 کیلومتری اردستان برای خانه سگ‌های بی‌پناه جانمایی شد.
هاشمی بیان کرد: در فاز اول این طرح مقرر شد مکانی برای سگ‌ها حدود یک هزار متر مربع از این فضا توسط شهرداری اردستان آماده‌سازی و با همیاری‌های مردمی فنس‌گذاری و امکانات لازم برای عقیم‌سازی، انگل‌زدایی و واکسیناسیون سگ‌ها نیز فراهم شود اما با توجه به اینکه این مکان باید فنس‌کشی می‌شد و امکان سرقت فنس‌ها وجود داشت این کار هم بلاتکلیف باقی ماند.
وی تاکید کرد: مقرر شد پس از تجهیز این مکان، شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان با شهرداری اردستان، نسبت به زنده‌گیری سگ‌های بی‌پناه و انتقال آن‌ها به این محل اقدام کنند که فعلا اصل موضوع بلاتکلیف باقی مانده است و بنده بعد از این پروژه در یک جلسه‌ای که مروط به موضوع دیگری بود در فرمانداری خطاب به اعضای جلسه و فرماندار شهرستان اعلام کردم که کشتن سگ‌ها کار درستی نیست و تنها راه جمع‌آوری آن‌ها را ساماندهی این حیوانات در بیرون از شهر و در مکانی بلا استفاده می‌دانم که هنوز هیچ عکس‌العملی از طرف مسئولان انجام نشده است.
نادر یزدان‌بخش نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردستان، اظهار داشت: با توجه به اینکه یک سری دستورالعمل‌هایی در دو سال پیش برای شهرداری آمده بود موضوع اتلاف سگ‌ها مطرح بود و این موضوع در دو سال گذشته تاکنون با توجه به شرایط اجتماعی و بازتاب‌هایی که داشت شکار سگ‌ها متوقف شد و اعلام شد که انجام ندهیم.
وی افزود: به جای شکار سگ‌ها مقرر شد موضوع زنده‌گیری، عقیم‌سازی و جمع‌آوری انجام شود که این پروژه مستلزم هزینه است و در سطح شهرستان اردستان با توجه به صحبت با یک گروه سمن مقرر شد تا شهرداری زمین مورد نیاز و ماشین آلات را در اختیار آن‌ها قرار دهد و ساخت جانبی را آن‌ها انجام دهند که این مهم به سرانجام نرسید.
شهردار اردستان گفت: با توجه به شرایط کنونی سگ‌های ولگرد در سطح شهر اردستان زیاد شدند و به خاطر عدم اتلاف و یک سری از موارد که پیش آمد باعث شد تا ورودشان به شهر بیشتر شود و شهرهای دیگر به عنوان زنده‌گیری آن‌ها را به شهرهای دیگر می‌آوردند.
یزدان‌بخش بیان کرد: با برگزاری جلسه با دادستان شهرستان مقرر شد تا اگر در شهرستان مکانی وجود دارد سگ‌ها را به آنجا انتقال دهیم و یا به مکان‌هایی که در شهرستان‌های دیگر وجود دارد به آنجا انتقال دهیم که با صحبت‌هایی که انجام شده مقرر شد یا جمع‌آوری‌هایی که انجام می‌شود آن را به شرکتی تحویل و هزینه آن را سالیانه پرداخت کنیم.
وی تصریح کرد: سگ‌های ولگردی که در سطح شهرستان اردستان رها هستند شاید به 50 سگ نرسد و این سگ‌ها در مراکز شهر نیستند بلکه در شهرک‌هایی که در حاشیه شهر قرار دارند و معمولا خلوت است حضور پیدا می‌کنند و هستند کسانی هم که برای آن‌ها غذا می‌گذارند که همین امر موجب شده سگ‌ها در این شهرک ها جولان دهند.
شهردار اردستان افزود: با تصمیماتی که گرفته شده است مقرر شد تا سگ‌های ولگرد جمع‌آوری و در پناهگاهی نگهداری شوند تا وقتی به حد نصاب رسید با یک خودروی باری به آن شرکت مورد نظر که در یکی از شهرهای استان اصفهان قرار دارد تحویل شوند.
انتهای پیام/802/ ع

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/261860/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جشنواره زمین و زنان

با پایان رای گیری، برگزیدگان دور نهم زنان کارآفرین برتر مشخص شد

شاخص عمرانی شهر اصفهان در دوره پنجم چقدر است؟

2 دستگاه حفاری چاه غیرمجاز در مهاباد توقیف شد

توصیه به سهامداران بورس

آغاز عملیات به‌روزرسانی و نصب پلاک‌های پستی در شهر اصفهان

ارائه خدمات امور مالیاتی در دفاتر پستی

75 هکتار از مراتع مهاباد ملخ زدایی شد

فعالیت‌های شهرداری باید با اصول خلاقانه و زیباسازی انجام شود

آزادی بیش از 2 هزار و 200 زندانی در سال گذشته با تلاش شعب حل اختلاف اصفهان/ ایجاد مصالحه در 122 پرونده مربوطه به فعالان اقتصادی و بانک

قانون بانک مرکزی اصلاح می‌شود/ مجلسی‌ها: دنبال اقتداربخشی به بانک مرکزی هستیم

پنجمین کنفرانس بین‌المللی «اینترنت اشیاء و کاربردها»اصفهان میزبان

چهارمین جشنواره عکاسی «دیار ماندگار» در شهرستان تیران و کرون برگزار می شود

آغاز به کار خطوط پردازش پسماند شهر اصفهان

تولید 20 هزار تن ریل از اسفند تا کنون در ذوب آهن اصفهان

تلاش فولاد مبارکه برای راه‌اندازی کارخانه هوشمند

افزایش تولید و اشتغال نیازمند همدلی بیشتر است

ساعت دیدار سپاهان و مس رفسنجان تغییر کرد

قاچاق مواد مخدر با بطری های آب معدنی

کارخانه ابریشم بعد از تعطیلی 25 ساله باید احیا شود

مانع‌ زدایی‌ های فولاد مبارکه از طریق بومی‌ سازی

پروژه‌های زیست محیطی شهرداری اصفهان؛ الگویی برای سایر شهرها

مهلت 4 روزه برای اعتراض به داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات شوراها

رعد و برق، رگبار و تندباد لحظه‌‏ای پیش بینی هواشناسی برای اصفهان

طرز تهیه سس مرغ مجلسی؛ یک چاشنی عالی برای خوراک مرغ

903 داوطلب مهابادی در انتخابات رقابت می‎ کنند

رشد 113 واحدی شاخص کل فرابورس

سیل 10 میلیارد ریال به کشاورزی شهرستان خور و بیابانک خسارت زد

ساعت بازی سپاهان و مس رفسنجان تغییر کرد

پس از 30 سال دو خط تولید پسماند در اصفهان اضافه شد

رقابت 903 داوطلب مهابادی در انتخابات شورا‌ها

اختلاف 30 درجه‌ای دما در استان اصفهان/ هوا گرمتر می‌شود

طرح‌های به نتیجه نرسیده شورا پیگیری شود

ساعت بازی سپاهان و مس تغییر کرد

ساعت بازی سپاهان - مس رفسنجان تغییر کرد

آمار کرونا اصفهان 26 اردیبهشت؛ 15 فوتی و 803 ابتلای جدید

803 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ 25 نفر

تشدید مشکلات روانی صهیونیست‌ها از بیم موشک‌های مقاومت

تغییر زمان دیدار امروز سپاهان و مس رفسنجان

در کتاب «عبور از گفتمان» بررسی شد؛ شایعه؛ بزرگترین نمونه شبه گفتمانی

شاهنامه‌ امیرکبیر، ستاره‌ای درخشان

معرفی کتاب/ «شیطان هرگز نمی خوابد»

تالارهای عمومی کتابخانه ملی بازگشایی شد

واکنش مسعود بُربُر به عذرخواهی رامبد جوان/ نویسندگان بیکار

بدبختی من، پیغامی از طرف خدا بود

مکانیسم جدیدی که می‌تواند پایداری سلول‌های خورشیدی را افزایش دهد

چاپ دوم «مبارزه علیه وضع موجود» منتشر شد

تغییرپذیربودن عامل رشد زبان فارسی است

برنامه کره جنوبی برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه‌ سازی جهان

بازی Starfield در انحصار ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی خواهد بود