پیام سپاهان

آخرين مطالب

دستاوردهای شاخص دولت در استانها:

اجرای 3 طرح‌ شاخص صنعتی نویدبخش توسعه و صادرات اصفهان اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- اجرای سه طرح بزرگ ملی در بخش صنعت استان اصفهان در طول فعالیت دولت نه تنها توسعه و درآمدزایی را برای این خطه به ارمغان آورد بلکه به اعتقاد کارشناسان امر مسیر افزایش صادرات به دیگر کشورها را هموار کرده است.

به گزارش ایرنا، در طول فعالیت دولت تدبیر و امید طرح‌های متعددی در بخش صنعت این استان اجرا و افتتاح شد اما سه طرح تولید ریل ملی در ذوب آهن، طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا که خود متشکل از چند طرح زیر مجموعه و مجتمع بنزین سازی در این منطقه از حیث تولید و فراگیری در مقایسه با بقیه طرح‌ها شاخص تر بوده است.
ناگفته نماند استان اصفهان با 24 شهرستان و بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از 9 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه 221 هزار میلیارد ریال و اشتغال 263 هزار نفر، حدود 840 معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از 10 هزار میلیارد ریال و حدود 180 هزار واحد صنفی دارد.
نصف جهان بر اساس آمار موجود از حیث تعداد واحد صنعتی رتبه دوم، از لحاظ اشتغال صنعتی رتبه سوم و از نظر تعداد معادن فعال با 860 معدن، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با تولید حدود 60 درصد از فولاد، قُطب صنایع فولاد کشور، با بیش از 2 هزار و 450 واحد، قُطب نساجی کشور و با بیش از 2 هزار و 600 واحد فعال، قُطب سنگ‌های ساختمانی، تزیینی و نمای کشور محسوب می‌شود.
حدود 27.5 درصد (یک چهارم) از مجموع پنج هزار و 76 طرح صنعتی در دست ساخت این استان پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارند که حمایت از فرآیند تکمیل ساخت و راه‌اندازی آن‌ها در اولویت برنامه‌های اقتصادی استان است.
پروژه تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان
پروژه بزرگ و اثربخش تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان خرداد 93 با مشارکت شرکت «کاتنر» (kuttner) آلمان در این مجموعه صنعتی آغاز شد.
ذوب آهن اصفهان اکنون 72 درصد کل تیرآهن و هشت درصد کل میلگرد کشور را تولید می‌کند و سهم 9 درصدی در تولید فولاد خام دارد و از ابتدی تاسیس خود بیش از 75 میلیون تن محصول نهایی تولید کرده و نقش به سزایی در شکل گیری پروژه های عمرانی کشور ایفا کرده است.

پیام سپاهان


محصولات کارخانه های این شرکت به کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته ضمن اینکه ریل‌های تولیدی این شرکت به زودی در توسعه خطوط راه آهن ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این شرکت با بیش از نیم قرن تجربه به عنوان پیشتاز تولید محصولات متنوع ساختمانی و صنعتی، طی سال ها فعالیت دستاوردهای خوبی را در زمینه تولید محصولات جدید از جمله انواع ریل مترو و تیرآهن H300 کسب کرد و اینک با همت پولاد مردان ذوب‌آهن اصفهان برنامه‌های مهمی را پیش رو دارد.
ذوب‌آهن اصفهان نخستین و بزرگترین کارخانه ریل ایران
ذوب‌آهن اصفهان نخستین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است.
این شرکت با ظرفیت سه میلیون و 600 هزار تُن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. 
معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان در همین ارتباط گفت: اولویت این شرکت پس از تامین ریل مورد نیاز کشور و تعهدات داخلی، صادرات آن است که هیچ مانعی از نظر فنی و استاندارد در این زمینه وجود ندارد.
مهرداد تولائیان در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه سالانه امکان تولید 200 هزار تن ریل در ذوب آهن اصفهان وجود دارد، اظهارداشت: قابلیت تامین ریل مورد نیاز کشور توسط این مجموعه صنعتی وجود دارد.
وی با بیان اینکه در سال 99 ماهانه بین هفت تا 10 هزار تن ریل در این شرکت تولید شد، ادامه داد: ذوب آهن اصفهان از سال 98 در زمینه تولید ریل راه آهن و شمش آن به خودکفایی کامل رسیده است.
افزایش سبد تولیدات فولادی کشور
معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان اینکه این شرکت سبدی از محصولات را براساس سفارش مشتریان تولید می‌کند، افزود: کارگاه تولید ریل با برخی محصولات این شرکت مشترک است و خطوط تولید ذوب آهن با توجه به نیاز مشتری، تغییر پیدا می‌کند.
وی اضافه کرد: ریل‌های تولیدی در دنیا براساس خطوط پر سرعت و با استاندارد EN13-674 تولید می‌شود و این مجموعه اکنون به این استانداردها دست یافته است.

پیام سپاهان


وی خاطرنشان کرد: این شرکت انحصار تولید ریل استاندارد کشور را دارد، اما این مساله هیچ تاثیری در قیمت فروش آن نخواهد داشت و به طور حتم ریل را با قیمتی پایین‌تر از قیمت جهانی تحویل مشتریان داخلی خواهیم داد.
معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به ظرفیت این شرکت در تامین ریل خطوط مترو، خاطرنشان کرد: تامین خطوط مترو کشور، براساس استانداردهای روز دنیا در دستور کار این شرکت قرار دارد.
تولید در اصفهان با استانداردهای جدید
وی با بیان اینکه اکنون تولید ریل راه آهن با استانداردهای جدید در انحصار این مجموعه قرار دارد گفت: هنوز تمام خطوط ریلی کشور پرسرعت نیست اما با توجه به سیاست گذاری راه آهن جمهوری اسلامی، تعریف خطوط ریلی براساس استاندارد جدید انجام خواهد شد.
تولائیان ادامه داد : با توجه به سیاست های دولت نیاز کشور به توسعه خطوط ریلی بین 90 تا 100 هزار تن ریل برای طرح های عمرانی کشور پیش بینی می شود و ذوب آهن برای تولید 120 هزار تن ریل با توجه به سفارش مشتری برنامه ریزی کرده است.
تامین 150 هزار تُن ریل مورد نیاز کشور
در همین ارتباط عضو هیات مدیره شستا و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین گفت: ذوب‌آهن اصفهان در پروژه‌های توسعه‌ای ریل ملی خود، 150 هزار تُن ریل مورد نیاز کشور را تامین کرده است.

پیام سپاهان


غلامرضا سلیمانی بهمن سال گذشته افزود: ذوب‌آهن، امروز در پروژه‌های توسعه ریل ملی برای کشور افتخار آفریده و 150 هزار تُن ریل مورد نیاز کشور را تامین کرده و در این عرصه صادرات نیز داشته است.
وی ادامه داد: در بورس کالا نیز تولید ریل ملی عرضه شده که این کار افتخاری است که یک محصول تولیدی با ارزش افزوده ذوب‌آهن به بورس راه یافته است.
وی بیان داشت‌: ذوب‌آهن اصفهان از روند نوآوری و بومی سازی خود دست نکشیده و با همه مشکلات صنعت، در این حوزه هشت پروژه نوآوری در سطح ملی را نیز اجرا کرده است.
عضو هیات مدیره شستا یادآور شد: هُلدینگ صدر تامین، یک شرکت معدنی و صنایع معدنی سازمان تامین اجتماعی(شستا) است که صددرصد سهام آن متعلق به سازمان تامین اجتماعی است.
وی با اشاره به اینکه این شرکت 24 مجموعه مدیریتی و غیرمدیریتی دارد، افزود: این مجموعه‌ها در حوزه تخصصی معدن کار می‌کنند و در سال های اخیر با ذوب‌آهن اصفهان همکاری دارند.
مدیرعامل هُلدینگ صدر تامین تصریح کرد: در 10 ماهه گذشته در ذوب‌آهن اصفهان 1.5 میلیون تُن تولید داشتیم که نسبت به 1.4 میلیون تُن سال 98 از رشد 6 درصدی برخوردار بوده و برخی همچون فعالیت بخش نسوز نیز با صددرصد فعالیت، 26 درصد رشد تولید داشته‌اند.
طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا گامی موثر در تولید فولاد
بهره برداری از طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا از زیر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه اصفهان تیر 97 آغاز شده است.
به جز این طرح بزرگ عظیم ملی، چهار طرح نیروگاه 25 مگاواتی برق فولاد سبا، تصفیه خانه پساب های صنعتی فولاد مبارکه، احداث کارخانه آهک کلسینه شرکت فولاد سنگ مبارکه و طرح تقلیل فشار گاز فولاد مبارکه به طور همزمان به بهره برداری رسید.
طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا با سرمایه گذاری حدود 220 میلیون یورو (146 میلیون یورو و 2 هزار و 536 میلیارد ریال ) اجرا شده و با بهره برداری از آن، ظرفیت تولید محصولات فولاد سبا از 750 هزار تُن به یک میلیون و 600 هزار تُن در سال افزایش یافت.

پیام سپاهان


تولیدات این مجتمع شامل کلاف نورد گرم، ورق های فولادی و ورق آجدار است و با اجرای طرح توسعه آن برای 150 نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی شد، پیمانکار اجرای این طرح یک کنسرسیوم داخلی و تامین کننده خارجی آن شرکت دانیلی ایتالیا بود.
بهره برداری تصفیه خانه پساب‌های صنعتی فولاد مبارکه
در کنار این طرح ها که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد طرح های نیروگاه 25 مگاواتی (CHP) فولاد سبا و احداث تصفیه خانه پساب‌های صنعتی فولاد مبارکه در مدار تولید قرار گرفت.
نیروگاه 25 مگاواتی فولاد سبا با هدف تامین برق نواحی تولیدی و استراتژیک این مجتمع صنعتی و سرمایه گذاری 150 میلیارد ریال و 13.7 میلیون یورو و اشتغالزایی برای 30 نفر و شرکت هیوندای کره جنوبی بعنوان تامین کننده تجهیزات خارجی این طرح راه اندازی شد.
ویژگی خاص این طرح، طراحی و اجرای هفت دستگاه CHP (به معنای تولید هم‌زمان گرما و برق) با ظرفیت 4.2 مگاوات و تامین آب گرم ساختمان اداری جهت گرمایش و سرمایش و تولید همزمان برق و گرماست.

پیام سپاهان


طرح تصفیه خانه پساب های صنعتی فولاد مبارکه نیز با ظرفیت سه هزار متر مکعب در ساعت با سرمایه 15 میلیون یورو (250 میلیارد ریال و 10 میلیون یورو) و اشتغالزایی برای 30 نفر با هدف کاهش وابستگی به آب و بهبود وضعیت زیست محیطی اجرا شد.
این طرح، بزرگترین تصفیه خانه پساب صنعتی و واحد RO (جداسازی از طریق اسمز معکوس) کشور است که پساب صنعتی را به آب صنعتی جهت استفاده در خطوط تولید تبدیل می کند.
طرح تقلیل فشار گاز فولادمبارکه نیز با هدف تامین گاز مورد نیاز طرح های توسعه ظرفیت فولاد خام تا 7.2 میلیون تن و با سرمایه 200 میلیارد ریال اجرا شده است.
کارخانه آهک کلسینه شرکت فولاد سنگ مبارکه نیز در شهرستان مبارکه و با ظرفیت تولید 800 تُن در روز با سرمایه 322 میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی 13.4 میلیون یورو و اشتغالزایی 25 نفر به بهره برداری رسید.
مجتمع فولاد سبا در سال 82 در کارخانه ذوب آهن اصفهان به بهره برداری رسید و در سال 85 با تبادل قراردادی بین مدیران عامل ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه،‌این مجتمع به فولاد مبارکه واگذار شد، سبا نخستین واحد صنعتی کشور است که ورق فولادی ضد زنگ تولید می کند و با تولید این محصول، نیاز کشور به ورق های ضد زنگ و استیل تامین می شود.
طرح بزرگ مجتمع فولاد سبا از واحدهای فولاد سازی، ریخته گری تختال نازک و نورد گرم تشکیل شده و تولید تختال نازک به ضخامت 50 میلی متر از امتیازات مهم آن بشمار می‌رود.
مجتمع فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه محسوب می شود، فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.

پیام سپاهان


مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، واقع در 75 کیلومتری جنوب غرب اصفهان دارای 35 کیلومتر مربع وسعت و 17 کیلومتر مربع سالن تولید، بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه با سهم بیش از 50 درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی 200 هزار میلیارد ریالی است.
این مجموعه عظیم صنعتی با داشتن حدود 12 میلیون تُن ظرفیت آهن اسفنجی بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می‌شود.
تولید روزانه میلیون‌ها لیتر بنزین در شرکت پالایش نفت اصفهان
مجتمع بنزین سازی شرکت پالایش نفت اصفهان اسفند 94 بهره برداری شد، این مجموعه با هدف تبدیل بنزین معمولی به بنزین یورو 4 با استانداردهای روز دنیا و در راستای بهبود شاخص های زیست محیطی، کاهش مصرف مواد اکتان افزا و همچنین بهبود کیفیت بنزین در مدار تولید قرار گرفت.
این مجموعه قادر است روزانه هفت میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 2 میلیون لیتر گازوییل یورو 4 تولید کند که در صورت تامین خوراک لازم، تولید روزانه آن تا سقف 15 میلیون لیتر بنزین یورو چهار نیز خواهد رسید.

پیام سپاهان


هزینه ساخت این مجموعه در آن زمان بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال اعلام شد و بهره گیری از دانش متخصصان ایرانی در زمینه پالایش و تولید بنزین یورو 4 از جمله مزایای آن بود.
افزایش تولید بنزین در نصف جهان
بهره برداری از این مجتمع تا حد زیادی وابستگی این صنعت به تولیدکنندگان خارجی را در این چند سال کاهش داد.
بر اساس اعلام متولیان امر واحد "کاتالیست" این مجموعه بعنوان یک واحد تخصصی از 18 مهر همان سال فعال شده بود.
همچنین افزایش کیفیت روزانه 8.5 میلیون لیتر بنزین معمولی طبق استاندارد یورو چهار و بومی سازی کاتالیست مصرفی واحد ایزومریزاسیون برای نخستین بار در کشور از دیگر دستاوردهای این مجتمع بنزین سازی بود.

پیام سپاهان


این مجتمع دارای واحدهای تصفیه هیدروژنی نفتا (NHT)، ایزومریزاسیون (ISO)، تبدیل کاتالیستی با احیای مداوم (اکتانایزر یا CCR) و واحدهای جانبی است.
ظرفیت تثبیت شده پالایشگاه اصفهان روزانه 375 هزار بشکه نفت خام برآورد می‌شود و حدود 23 درصد از بنزین مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.
در استان اصفهان افزون 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.
برچسب‌ها
فولاد مبارکه اصفهان توسعه ایران جهش تولید شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اصفهان پالایشگاه اصفهان کارآمدی دولت

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/261828/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیدا شدن جسد بی‌ جان دو معدن‌ کار محبوس

زمان بندی واکسیناسیون کرونا در ایران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 17 اردیبهشت 1400

پیش بینی بارش باران در اکثر نقاط کشور

آمریکا ، ادعای CNN درباره ایران را تکذیب کرد

دور چهارم مذاکرات وین امروز برگزار می شود

عفو 46 زندانی ایرانی در عمان به مناسبت عید فطر

سانسورهای عجیب در سریال امام علی ع/ 200 دقیقه از سریال حذف شد!

فلسطین خط مقدم مبارزه با استکبار است

قدس همواره مساله اول جهان اسلام است

مسلمانان خواهان صلح پایدار برای فلسطین هستند

کاشت و نگهداشت مشارکتی گل و گیاهان در "پویش هم سایه هم"

دردسر ذوب‌آهن پس از تغییر برنامه لیگ برتر فوتبال

همبستگی با مردم فلسطین هیچگاه فراموش نمی‌شود

روز قدس مظهر حمایت جهانی از مردم رنج کشیده فلسطین است

شناسایی 99 بیمار جدید مبتلا به کرونا در منطقه کاشان/ فوت 5 نفر

«بودن»، در قاب

اهالی اصفهان بار دیگر ندای آزادی قدس سر دادند

استعفای عضو شورای شهر اردستان پذیرفته شد

بزرگداشت روز قدس وظیفه انسانی است

زنگ نابودی رژیم جعلی اسرائیل به صدا درآمده است

ناپایداری‌های جوی در شمال و شرق اصفهان شدت می‌گیرد

1207 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ 24 نفر

هنرمندان نقش موثری در راهپیمایی مجازی روز قدس دارند

15 کارگاه تولیدی توسط بسیج سازندگی کاشان ایجاد شد

جاساز محموله تریاک در کامیون / دپوی محموله میلیاردی قاچاق در یک انبار

استخدام مهندس نساجی در شرکت الیاف سازان بهکوش در اصفهان

استخدام حسابدار در فروشگاه برق کاوه در اصفهان

دعوت وزنه برداران مهابادی به اردوی تیم ملی نوجوانان

استخدام مهندس عمران در اصفهان

هوای اصفهان ناسالم و بر مدار نارنجی است

استخدام کارشناس برنامه ریزی و توسعه و مسئول دفتر در اصفهان

برق دزدها دلار استخراج می‌کنند؛ سارقان انرژی چوب لای چرخ کارخانه‌ها می‌گذارند

هوای اصفهان ناسالم برای گروههای حساس

داستانک/ افیون؛ با سرعت به طرف خانه سید دوید

«مدیر مدرسه» جلال آل احمد به زبان فرانسه منتشر شد

سلاح جدید بازی Call of Duty Black Ops Cold War در دسترس قرار گرفت

هدفون بی‌سیم بعدی سامسونگ رنگ‌های جذاب‌تری خواهد داشت

تلاش واتس اپ برای جستجو و استفاده آسان تر از استیکرها

الکترونیک آرتز به دنبال مالکیت یک استودیو دیگر

سعید جلیلی چقدر شانس دارد؟

دلار چند؟

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99

دستگیری عاملان حادثه تیراندازی در خوزستان

واکسن تک دوزی اسپوتنیک در روسیه به ثبت رسید

خبرگزاری فرانسه: مذاکره تهران و ریاض ادامه دارد

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس انرژی اتمی

زمان برگزاری کنکور سراسری 1400 اعلام شد

تفاوت House of the Dragon با "بازی تاج و تخت" چیست؟ + عکس