پیام سپاهان

آخرين مطالب

در گفت‌وگو با مهر تشریح شد؛

برنامه مدیریت بحران برای کنترل آلودگی هوای اصفهان در پاییز 1400 اجتماعي

برنامه مدیریت بحران برای کنترل آلودگی هوای اصفهان در پاییز 1400
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از برنامه‌ریزی و اقدام برای پیشگیری و کنترل آلودگی هوا در پاییز و زمستان 1400 خبر داد.

منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کلانشهر اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون 13 روز ناسالم و هشت روز سالم داشته است و سال گذشته نیز چهار روز پاک، 235 روز سالم، 94 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 33 روز ناسالم برای عموم را تجربه کرد.
وی با اشاره به اینکه مدیریت بحران در راستای پیشگیری از آلودگی هوا و گرد و غبار هفته گذشته جلسه تشکیل داد، افزود: علت آلودگی هوا سال گذشته به ویژه در ماه‌های آذر و دی استقرار هوای سرد و سنگین و بهار امسال فعال شدن کانون‌های گرد و غبار و وزش تندبادها بر اثر خشکی هوا بوده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ماه‌های آذر و دی سال گذشته بیشترین شرایط آلودگی را شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط جغرافیایی استان اصفهان که اقلیمی خشک و نیمه خشک دارد، پاییز 99 به مدت یک ماه شرایط فرونشینی هوا را تجربه کرد که کمتر در سال‌های پیش برای روزهای پیاپی اتفاق می‌افتاد.
شیشه فروش با اشاره به اینکه آلودگی هوای اصفهان متأثر از شرایط خاص جغرافیایی، فعالیت صنایع و تردد خودروها است، ابراز داشت: سه مطالعه تخصصی توسط دانشگاه‌های صنعتی و اصفهان و اداره کل محیط زیست استان انجام و در نتیجه این مطالعات سهم آلایندگی هر بخش مشخص شده است.
وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای عملیاتی شدن مطالعات براساس سهم هر یک از بخش‌ها و طبق مفاد قانون هوای پاک از هم اکنون سناریو تدوین کرده و دستگاه‌ها قبل از فرا رسیدن فصل سرما اقدامات لازم را پیگیری خواهند کرد، گفت: وظایف هر یک از دستگاه‌ها از قانون هوای پاک استحصال و وظیفه هر یک از منابع آلاینده ثابت و متحرک برای کاهش آلایندگی ابلاغ می‌شود و شهرداری‌ها و سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری خواهند کرد.
صنایع بزرگ به توسعه ایستگاه‌های سنجش هوا کمک می‌کنند
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، توسعه ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا را یکی از اقدامات دانست و افزود: هم اکنون 10 ایستگاه شهرداری، یک ایستگاه هواشناسی، یک ایستگاه مرکز بهداشت و 12 ایستگاه محیط زیست دارد اما این‌ها کافی نیست؛ از صنایع بزرگ از جمله فولاد مبارکه، ذوب آهن، پالایشگاه و نیروگاه‌ها درخواست کردیم که به اداره محیط زیست استان برای ایجاد و استقرار سامانه‌های سنجش آلاینده هوا کمک کنند.
شیشه فروش تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیاز است که برای تقویت و توسعه ایستگاه‌های سنجش آلاینده هوا و در زمینه جلوگیری از کانون‌های گرد و غبار اعتباراتی به اصفهان اختصاص دهند.
توفان 218 میلیارد تومان به زیرساخت‌های کشاورزی خسارت زد
وی خاطرنشان کرد: رودخانه زاینده رود هم اکنون خشک است و بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی کشت نشده و کانون‌های نقطه‌ای و محلی جدید گرد و غبار فعال شده است؛ فروردین امسال در سه مرحله وقوع توفان 218 میلیارد تومان به زیرساخت‌های بخش کشاورزی، باغات و زراعت و گلخانه‌ها خسارت وارد شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وجود 16 کانون گرد و غبار در استان اصفهان به وسعت یک میلیون و 90 هزار هکتار، افزود: کم بارشی و اقلیم خشک این کانون‌ها را افزایش داده است، از ابتدای سال زراعی 115 میلی‌متر میانگین بارشی استان بود که نسبت به بلند مدت 30 درصد کاهش نشان می‌دهد.
شیشه فروش با بیان اینکه 75 درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است، گفت: سازمان هواشناسی استان یک ایستگاه پایش و سنجش گرد و غبار را سال گذشته در اردستان راه‌اندازی کرد و مقرر شد که این سازمان وضعیت گرد و غبار را مرتب پایش کرده و ادارات منابع طبیعی و محیط زیست استان کانون‌های جدید را برای اقدامات کنترلی منشأ یابی کنند.
2500 هکتار نهال‌کاری در دستور کار منابع طبیعی اصفهان
وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌های مقابله با بیابان‌زایی برای کنترل کانون‌های گرد و غبار، خاطرنشان کرد: منابع طبیعی و آبخیزداری استان سال گذشته حدود دو هزار هکتار با هدف کنترل کانون‌های گرد و غبار نهال‌کاری کرد و امسال نیز در سطح دو هزار و 500 هکتار نهال‌کاری، 6 هزار هکتار مقابله با آفت موش در تاغزارها ، ایجاد 60 کیلومتر تل رسوب گیر در مسیر انارک- نائین- آران و بیدگل با هدف پیشگیری از فرسایش بادی و 500 کیلومتر باد شکن غیر زنده در تپه‌های ماسه‌ای را در دستور کار دارد.
لزوم ایجاد بادشکن در جاده‌های استان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه توفان و گرد و غبار بهار امسال به حدود 20 دستگاه خودرو در راه‌های مواصلاتی خسارت وارد کرد، ابراز داشت: اداره کل راهداری استان مقرر شد با هدف حفاظت از راه‌ها مطالعاتی را انجام داده و با همکاری منابع طبیعی استان برای ایجاد بادشکن و حفاظت راه‌ها در برابر گرد و غبار اقدام کند.
وجود 400 واحد صنعتی آلاینده در شعاع 50 کیلومتری شهر اصفهان
شیشه فروش با بیان اینکه مدیریت بحران در زمینه پیشگیری از آلودگی هوا در پاییز امسال هفته گذشته برنامه‌هایی را تدوین و به همه دستگاه‌ها ابلاغ کرد، اظهار داشت: محیط زیست استان از هم اکنون صنایع آلاینده را پایش می‌کند؛ 400 واحد صنعتی در شعاع 50 کیلومتری شهر اصفهان وجود دارد که در لیست صنایع آلاینده قرار گرفته‌اند و محیط زیست با پایش و تعیین میزان دقیق آلایندگی برای آنها اخطار صادر می‌کند تا از هم اکنون برای کاهش آلایندگی تا پاییز اقدام کنند.
وی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان موظف شده است که الزامات پیشگیری از انتشار آلاینده‌های هوا را به حدود 10 هزار واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی و 70 شهرک صنعتی بار دیگر ابلاغ کند و صنایع مکلف به استانداردسازی خروجی‌های خود و فعالیت متناسب با شرایط زیست محیطی استان شدند.
تسریع در روند اجرای مترو و رینگ چهارم اصفهان ضروری است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: شهرداری اصفهان مکلف به توسعه و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، تسریع در اجرای خط مترو و رینگ چهارم اصفهان است؛ همچنین توسعه مراکز معاینه فنی موتورسیکلت‌ها، خودروهای سبک و سنگین و خروج خودروها و تاکسی‌های فرسوده در دستور کار شهرداری‌ها است.
شیشه فروش حذف گلوگاه‌های ترافیکی و توسعه و تقویت دوربین‌های زوج و فرد در محدوده ترافیکی در شهر اصفهان را از دیگر برنامه‌ها دانست و گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان نیز مکلف شد در طرح‌های تفصیلی و جامع شهری و طرح‌های هادی روستاها الزامات زیست محیطی و مربوط به آلودگی هوا را رعایت کرده و پیش از مجوز دادن به هر گونه طرح باید به ممنوعیت توسعه در شعاع 50 کیلومتری و ضوابط استانداردهای پیشگیری و کنترل آلودگی هوا رعایت شود.
وی با بیان اینکه سازمان راهداری باید زمینه تسهیلات برای استانداردسازی کامیون‌های در حال تردد در جاده‌ها را فراهم کند، ادامه داد: 355 جایگاه سوخت در سطح استان وجود دارد و اینها موظف به توزیع سوخت پاک (بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار) شدند.
سوخت مازوت در شعاع 50 کیلومتری اصفهان استفاده نمی‌شود
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر لزوم بروز رسانی سیستم نیروگاه‌های حرارتی استان، خاطرنشان کرد: سوخت مازوت سال گدشته در شعاع 50 کیلومتری مصرف نشد و طبق دستور دادستانی مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه‌ها پلمب است اما نیروگاه‌ها مکلف شدند با بروز رسانی سیستم‌های خود از گاز طبیعی استفاده کنند.
شیشه فروش با اشاره به وجود یک میلیون و 800 هزار مشترک گاز، افزود: شرکت گاز استان نیز مقرر شد استاندارهای مصرف گاز و بهینه سازی موتورخانه‌های مجتمع‌های مسکونی، تجاری و ادارات را به همه مشترکان از هم اکنون ابلاغ کند.
توسعه دولت الکترونیک در دستور کار قرار گیرد
وی تاکید کرد: همه ادارات استان از هم اکنون باید سیستم‌های گرمایشی را برای فصل پاییز استاندارد کرده و استفاده از پنل‌های خورشیدی را نیز توسعه دهند، سازمان‌های نظام مهندسی، استاندارد و شرکت گاز استان موظف به پیگیری در این زمینه شدند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ابراز داشت: سازمان‌ها خدماتی به ویژه ادارات برق، گاز، آب و شهرداری‌ها لازم است زیرساخت‌های ارائه خدمات غیر حضوری به شهروندان را برای کاهش ترددهای شهری با توجه به همه‌گیری کرونا و وضعیت نامطلوب کیفی هوا فراهم کنند.

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/260352/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جشنواره زمین و زنان

با پایان رای گیری، برگزیدگان دور نهم زنان کارآفرین برتر مشخص شد

شاخص عمرانی شهر اصفهان در دوره پنجم چقدر است؟

2 دستگاه حفاری چاه غیرمجاز در مهاباد توقیف شد

توصیه به سهامداران بورس

آغاز عملیات به‌روزرسانی و نصب پلاک‌های پستی در شهر اصفهان

ارائه خدمات امور مالیاتی در دفاتر پستی

75 هکتار از مراتع مهاباد ملخ زدایی شد

فعالیت‌های شهرداری باید با اصول خلاقانه و زیباسازی انجام شود

آزادی بیش از 2 هزار و 200 زندانی در سال گذشته با تلاش شعب حل اختلاف اصفهان/ ایجاد مصالحه در 122 پرونده مربوطه به فعالان اقتصادی و بانک

قانون بانک مرکزی اصلاح می‌شود/ مجلسی‌ها: دنبال اقتداربخشی به بانک مرکزی هستیم

پنجمین کنفرانس بین‌المللی «اینترنت اشیاء و کاربردها»اصفهان میزبان

چهارمین جشنواره عکاسی «دیار ماندگار» در شهرستان تیران و کرون برگزار می شود

آغاز به کار خطوط پردازش پسماند شهر اصفهان

تولید 20 هزار تن ریل از اسفند تا کنون در ذوب آهن اصفهان

تلاش فولاد مبارکه برای راه‌اندازی کارخانه هوشمند

افزایش تولید و اشتغال نیازمند همدلی بیشتر است

ساعت دیدار سپاهان و مس رفسنجان تغییر کرد

قاچاق مواد مخدر با بطری های آب معدنی

کارخانه ابریشم بعد از تعطیلی 25 ساله باید احیا شود

مانع‌ زدایی‌ های فولاد مبارکه از طریق بومی‌ سازی

پروژه‌های زیست محیطی شهرداری اصفهان؛ الگویی برای سایر شهرها

مهلت 4 روزه برای اعتراض به داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات شوراها

رعد و برق، رگبار و تندباد لحظه‌‏ای پیش بینی هواشناسی برای اصفهان

طرز تهیه سس مرغ مجلسی؛ یک چاشنی عالی برای خوراک مرغ

903 داوطلب مهابادی در انتخابات رقابت می‎ کنند

رشد 113 واحدی شاخص کل فرابورس

سیل 10 میلیارد ریال به کشاورزی شهرستان خور و بیابانک خسارت زد

ساعت بازی سپاهان و مس رفسنجان تغییر کرد

پس از 30 سال دو خط تولید پسماند در اصفهان اضافه شد

رقابت 903 داوطلب مهابادی در انتخابات شورا‌ها

اختلاف 30 درجه‌ای دما در استان اصفهان/ هوا گرمتر می‌شود

طرح‌های به نتیجه نرسیده شورا پیگیری شود

ساعت بازی سپاهان و مس تغییر کرد

ساعت بازی سپاهان - مس رفسنجان تغییر کرد

آمار کرونا اصفهان 26 اردیبهشت؛ 15 فوتی و 803 ابتلای جدید

803 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ 25 نفر

تشدید مشکلات روانی صهیونیست‌ها از بیم موشک‌های مقاومت

تغییر زمان دیدار امروز سپاهان و مس رفسنجان

در کتاب «عبور از گفتمان» بررسی شد؛ شایعه؛ بزرگترین نمونه شبه گفتمانی

شاهنامه‌ امیرکبیر، ستاره‌ای درخشان

معرفی کتاب/ «شیطان هرگز نمی خوابد»

تالارهای عمومی کتابخانه ملی بازگشایی شد

واکنش مسعود بُربُر به عذرخواهی رامبد جوان/ نویسندگان بیکار

بدبختی من، پیغامی از طرف خدا بود

مکانیسم جدیدی که می‌تواند پایداری سلول‌های خورشیدی را افزایش دهد

چاپ دوم «مبارزه علیه وضع موجود» منتشر شد

تغییرپذیربودن عامل رشد زبان فارسی است

برنامه کره جنوبی برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه‌ سازی جهان

بازی Starfield در انحصار ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی خواهد بود