پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اصفهان:

نورپردازی افراطی گیاهان مورد تایید نیست اجتماعي

نورپردازی افراطی گیاهان مورد تایید نیست
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با بیان اینکه نورپردازی گیاهان در حد افراطی مورد تایید نیست، گفت: بهتر است برای زیباسازی فضای شهری به دنبال المان های دیگری باشیم.

مسعود برهانی در گفت و گو با ایسنا، به نورپردازی درختان در شهر اشاره و اظهار کرد: نورپردازی درختان مرتبط با فیزیولوژی گیاهی است. در این زمینه اگر منبع نوری که مورد استفاده قرار می گیرد دارای نور محدودی باشد، مشکل ساز نخواهد بود مانند لامپ های قدیمی که نور و رنگ مختصری داشتند و به دلیل اینکه دامنه گسترش و شدت این نور خیلی زیاد نیست مشکل ساز نخواهد بود.
وی افزود: نورپردازی درختان زمانی مشکل ساز خواهند شد که از لامپ های LED و یا لامپ هایی با شدت نور زیاد در یک بازه زمانی طولانی مدت استفاده شود. این نورپردازی بر گیاهان و درختان بی تاثیر نخواهد بود و این تاثیر تابعی از شدت نور، کیفیت نور، رنگی که مورد استفاده قرار می گیرد و طول مدت تابش است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با اشاره به اینکه در فیزیولوژی گیاهی مبحثی است به نام فتوپریودیسم که واکنش گیاه را به مدت زمان تابش نور نشان می دهد، گفت: در این مبحث گیاهان به سه دسته گیاهان روز کوتاه، گیاهان روز بلند و گیاهان بی تفاوت تقسیم می شوند.
وی با بیان اینکه بیشتر گیاهانی که در فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می گیرند شامل درختچه ها و گل هایی که معمولا در فصل بهار گلدار هستند، گیاهان روز بلند هستند، تصریح کرد: زمانی که مدت زمان روز بیشتر می شود هورمون های گیاهی که در گیاهان تولید می شود، فرآیند رشد و گلدهی آنها را تسریع می کند، البته یکسری از گل ها مثل گل داوودی در پاییز گل می دهد که این گیاه روز کوتاه است، به این معنا که مدت زمانی که طول روز کوتاه می شود، شروع به گلدهی می کند، بیشتر درختان هم روز کوتاه هستند.
برهانی افزود: مشکلی که ممکن است به وجود آید مربوط به نورهایی است که مدت زمان طولانی و شدت زیاد دارند، به ویژه در دو طیف قرمز و آبی و به خصوص قرمز که برای فتوسنتز گیاهان استفاده می شود و رشد گیاه نیز متاثر از فتوسنتز است.
وی نور را یکی از فاکتورها و علل تغییر گیاه و برگشت آن از فاز خواب به بیداری و رشد اولیه برشمرد و افزود: فاکتورهای دیگری چون دما نیز در این زمینه تاثیرگذار است.
برای زیباسازی فضای شهر به دنبال المان‌های دیگری باشیم
پژوهشگر منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه در سال های اخیر تغییر اقلیم و تغییرات دمایی در حال رخ دادن است، توضیح داد: به عنوان مثال در زمستان (که در سال 99 نیز تجربه کردیم) در اواسط و اواخر بهمن ماه هوا گرم می شود و بعد دوباره در اسفند هوا سرد می شود. در این شرایط اگر مدت زمان دریافت نور گیاه را نیز افزایش دهیم در واقع سبب فعل و انفعالاتی در گیاه می شود که شروع رشد آن را تسریع می کند، درحالی که ممکن است با سرمای بعد از آن به گیاه آسیب وارد شود.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در خصوص استفاده از نورها بر گیاهان مطرح می شود اثراتی است که بر رشد حشرات می گذارد، حشراتی که برخی از آنها آفت هستند و همچنین پرندگان. اینها مباحثی است که نیاز به مطالعات جامعی پیرامون تاثیر نورهای مختلف بر انواع گیاهان و گیاهان فضای سبز داریم.
برهانی با تاکید براینکه به طور کلی موافق نورپردازی گسترده گیاهان نیستم، توضیح داد: زیباسازی همیشه با نور و درخشندگی و رنگ مرتبط نیست و در جاهایی لازم است چشم استراحت کند. نورپردازی درختان حتی مباحث ایمنی را تحت شعاع قرار می دهد، چراکه نورها سبب خیرگی و خستگی چشم می شود که در حین رانندگی می تواند عواقبی به دنبال داشته باشد، بنابراین نورپردازی گیاهان در حد افراطی مورد تایید نیست.
وی با بیان اینکه اگر در جایی لازم است از نورپردازی استفاده شود، بهتر است از لامپ هایی استفاده شود که نور شدید و گسترده نداشته باشند و افزود: نوری که برای نورپردازی استفاده می شود، طیف وسیعی از رنگ را شامل شود، نه فقط تک رنگ های قرمز و آبی. به عنوان مثال نور قرمز، رشد طولی در گیاه ایجاد کند که رشدی ناقص در گیاه محسوب می شود، یعنی گیاه صرفا از نظر طولی رشد می کند، در صورتی که ضعیف باقی می ماند. نور آبی هم موجب ضخیم شدن شاخه ها می شود.
برهانی ادامه داد: هرکدام از رنگ ها تاثیر متفاوتی بر گیاه دارند، بنابراین باید ترکیبی از نور و رنگ مورد استفاده قرار گیرد و اگر قرار است گیاه از حالت خواب خارج شود، می توان از نورهای دیگری مانند نور زرد و سبز استفاده شود و چراغ ها خیلی کم نور باشد، همچنین بهتر است نورها در سطح زمین قرار بگیرند و نورهای مورد استفاده کمرنگ و ملایم باشند. بهتر است نورهای مورد استفاده در نزدیک تاج پوشش درختان قرار نگیرد و با تاج پوشش درختان فاصله داشته باشد تا تاثیرات کمتری بر درختان داشته باشد. حتی زمان تابش هم فاکتور مهمی است، مثلا از اول شب تا ساعت 10 و 11 شب و بعد از آن که تردد در سطح خیابان ها کم می شود لزومی ندارد چراغ ها تا صبح روشن باشد، چون روشنایی ممتدد نورها، بر گیاهان بی تاثیر نخواهد بود.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان براین اساس توصیه کرد برای زیباسازی فضای شهری به دنبال المان های دیگری باشیم و افزود: اگر می خواهیم درختان خیابانی را نورپردازی کنیم، می توان تعداد محدودی از درختان در طول خیابان را با فواصل زیاد نورپردازی کرد به جای اینکه کل درختان خیابان را نورپردازی و چراغانی کنیم. اگر الزامی برای این کار وجود دارد با تعداد خیلی کمتر، با نور کمتر و لامپ و رنگ مناسب، به گونه ای مدیریت کنیم که کمترین تاثیر را بر درختان داشته باشند.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بهتر است متخصصان فیزیولوژی گیاهی و گیاه شناسان مطالعات جامعی را در سطح شهر انجام داده و تاثیر نور بر گیاهان را مورد بررسی قرار دهند و البته از تجربیات کشورهای دیگر نیز در مباحث زیباسازی استفاده شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/258751/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهم‌ترین رویدادهای ورزشی اصفهان در هفته‌ گذشته

شیب تند بیابانزایی در اصفهان/کانون‌های گردوغبار به 18 نقطه رسید

خرابکاری در تاسیسات نطنز و سکوت اروپا و آمریکا

لیست های رفع تحریم آماده می شود/ به واکسن داخلی امید بسته ایم/ غلغله کرونایی پیش از افطار

مواد منفجره 2 سال پیش در نطنز جاگذاری شده بود/ ایران به تکنولوژی ساخت سانتریفیوژهای IR-9 دسته یافته است

بی‌توجهی بلای جان کاشیکاری یک اثر تاریخی در اصفهان

مصرف کدام ویتامین‌ها برای روزه‌داران پیشنهاد می‌شود

کاهش نرخ سود بانکی به رونق بورس کمک می‌کند / ریسک بورس هنوز بالاست

اجرای 3 طرح‌ شاخص صنعتی نویدبخش توسعه و صادرات اصفهان

نخستین اظهارنظر رییس‌جمهوری آمریکا از زمان آغاز مذاکرات برجامی

تل‌آویو تلویحاً به نقش خود در حادثه نطنز اعتراف کرده

واکنش بایدن به آغاز غنی سازی 60 درصد توسط ایران

واشنگتن خطاب به تل آویو: صحبت درباره اقدامات علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، ممنوع!

میزبانی 40 امامزاده استان تهران از شب‌زنده‌داران ماه مبارک رمضان

لیگ برتر فوتسال بانوان| پیروزی پرگل سایپا و مس رفسنجان در روز غیبت نامی‌نو

آمریکا به اسرائیل: از وراجی درباره خرابکاری علیه ایران دست بردارید

توقیف محموله کنجاله سویای تقلبی در محور قم _کاشان

اوقات شرعی اصفهان در 28 فروردین 1400

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 28 فروردین 1400 در تمام مقاطع تحصیلی

بازیگر "هری پاتر" درگذشت + علت فوت

اوضاع بحرانی کرونا در غرب استان اصفهان/ پس از فریدن، تخت‌های تنها بیمارستان فریدونشهر و چادگان نیز تکمیل شد

اوضاع بحرانی کرونا در غرب استان اصفهان

بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد

نشست کابینه امنیتی اسرائیل درباره غنی‌سازی 60 درصدی ایران

"حرمت نگه دار دلم"؛ شعر خوانی زیبایی از حسین پناهی

انتشار رندرهای مفهومی آیفون 13 و 13 پرو

به گوشی‌های از پیش رونمایی شده شیائومی سلام کنید

فاجعه ای که چهره ورزشگاه های انگلیس را تغییر داد

آیا ترکیه با نشست استانبول می تواند ایران را نادیده بگیرد؟

سودآورترین صنعت بورسی در سال 99 چه بود؟

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 27 فروردین 1400

واکنش پاکستان به خرابکاری در نطنز : برجام باید ادامه پیدا کند

جزئیاتی از انفجار نطنز +صوت

نقل و انتقالات والیبال| مسعود غلامی به جمع طلایی‌پوشان اضافه شد + عکس

5 رمضان؛ روایت حق‌طلبی مردم اصفهان در سال 57+ طرح‌های گرافیکی

ریچارد فالک: تل‌آویو تلویحاً به نقش خود در حادثه نطنز اعتراف کرده است/ سازمان ملل نباید تماشاچی باشد

شاعرانه/ "یک نظر روی تو را دید و حواسش پرت شد" از قیصر امین پور

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت پنجم

کانسپت رندر میت 5٠ پرو پلاس منتشر شد

با جذاب‌ترین طرح مفهومی فایل اکسپلورر مدرن ویندوز 10 آشنا شوید

معرفی تبلت سامسونگ با مکانیسم تاشو سه‌گانه

باید رانت موجود در بازار خودرو را از بین برد

آشکار شدن تنش‌های اجتماعی در اردن

مسابقه لو دادن اسرار هسته‌ای؛ حمله "انتخاب" به محسن رضایی

آیا واشنگتن، جولانی را وارد بازی علیه روسیه کرده است؟

ادامه بحران در مینیاپولیس

استراتژی بزرگی که نیاز به هم پیمانان دارد

تلاش وزارت صمت راه‌اندازی پروژه نورد گرم 2 فولاد مبارکه است

تصادف نیسان و پیکان در گلپایگان 6 مصدوم برجای گذاشت

تصادف نیسان و پیکان 6 مصدوم برجای گذاشت