پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا علمي

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان همزیستی با کرونا را باید آموخت، ویروس کرونا از بین رفتنی نیست و فعلا در کنار ماست، باید بیاموزیم چگونه با کرونا زندگی کنیم.

از روزهای پایانی سال 2019 که سروکله ویروس مزاحمی به نام کرونا به جوامع انسانی باز شد، تا امروز که حدود 14 ماه از حضورش می گذرد، بیش از 133 میلیون نفر مبتلا به این بیماری آزاردهنده شدند و 2 میلیون و 885 هزار و 940 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند و حالا سویه‌های جدید و جهش یافته ویروس اولیه حتی قوی‌تر، کشنده‌تر و با سرعت بیشتری در حال گسترش در سطح جهان است.
پزشکان و مقامات بهداشت عمومی بارها هشدار داده اند که حتی با انتشار گسترده واکسن‌ها هم، کووید ممکن است، بومی شود. اکنون که تمام متخصصان معتقدند این ویروس همچنان با بشر باقی خواهد ماند و در حالی که روند واکسیناسیون در دنیا، هنوز به حد ایده آل ایمن سازی جمعی نرسیده است، انتظار می‌رود، زندگی با این ویروس را یاد بگیریم و خودمان را تا حد امکان در برابر آن مقاوم سازیم.
کرونا رفتنی نیست
دیوید هیمن- استاد اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن معتقد است؛ ویروس کرونا از بین نمی‌رود و بشر باید همزیستی با این ویروس را یاد بگیرد.
او با بیان اینکه زندگی با این ویروس به این معنی نیست که نمی توانیم آن را کنترل کنیم، به سل و اچ آی وی و همچنین چهار کرونا ویروس بومی که به عنوان عامل سرماخوردگی شناخته شده‌اند، اشاره کرده و گفته است «اکنون ما یاد گرفته ایم که با همه این عفونت ها زندگی کنیم، برای برخی واکسن ساخته ایم و برای برخی دیگر درمان داریم، آزمایش های تشخیصی داریم که می تواند به ما کمک کند تا زندگی بهتری با این عفونت ها داشته باشیم. اینها راه هایی است که همزیستی با عوامل بیماری زا را برای بشر ممکن کرده است.»
نقشه پراکندگی شیوع کووید در جهان

پیام سپاهان


نشریه تایم نیز در گزارشی نوشته «ممکن است هرگز نتوانیم کووید 19 را حذف کنیم، اما می توانیم یاد بگیریم که با آن زندگی کنیم.»
در این گزارش آمده که برخی کشورها بخش قابل توجهی از جمعیت خود را واکسینه کرده اند و درنظر دارند با واکسیناسیون سراسری سدی برای گسترش این بیماری باشند، برخی دیگر از کشورها نیز اعمال محدودیت‌های تردد و قرنطینه‌های سفت و سخت را راهکار مقابله با این ویروس می دانند و با استفاده از ترکیبی از قرنطینه داخلی و کنترل مرزها توانسته اند تا حد قابل توجهی کووید 19 را از بین ببرند. استرالیا و چندین کشور آسیایی از این روش‌ها برای کاهش چشمگیر شیوع ویروس استفاده کرده اند.
نیچر نیز در مقاله ای در خصوص پیش بینی دانشمندان برای سال های آینده به نقل از جوزف وو - مدلساز بیماری در دانشگاه هنگ کنگ نوشته است «آینده به این بستگی دارد که تعاملات اجتماعی از سر گرفته شود و چه نوع پیشگیری برای مقابله داشته باشیم.»
نقشه پراکندگی واکسیناسیون درجهان

پیام سپاهان


یوناتان گراد - متخصص اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی اچ چان در بوستون ماساچوست، می گوید «اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در بسیاری از کشورها رو به کاهش است و باعث می شود برخی تصور کنند که همه گیری در حال پایان است، اما این طور نیست و ما برای مدت طولانی درگیر کرونا خواهیم بود.»
راز موفقیت کاهش آمار مبتلایان چیست؟
همه گیری به همین شکل از مکانی به مکان دیگر منتشر نمی شود. میزان ابتلا در کشورهایی مانند چین، نیوزلند و رواندا به موارد اندک رسیده که پس از اعمال محدودیت های بسیار سختگیرانه به این آمار دست یافته اند. از سویی دیگر، روند ابتلا در کشورهایی مانند ایالات متحده و برزیل، پس از آنکه دولت ها به سرعت محدودیت ها را برداشتند، به سرعت در حال افزایش است.
اما شواهد اولیه نشان می دهد که تغییرات رفتاری شخصی، مانند شستن دست و پوشیدن ماسک فراتر از قرنطینه شدید باید ادامه داشته باشد زیرا به طور موثری در جلوگیری از روند عفونت کمک می کند.
سمیر بات - اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در کالج امپریال لندن بر لزوم رعایت پروتکل های فردی تاکید دارد و می گوید «اینکه چقدر رفتار مردم از نظر ماسک، شستن دست و فاصله اجتماعی تغییر کند مهم است، در حال حاضر رفتار مردم مانند سابق نیست.»
یک زیستگر محاسباتی و همکارانش در دانشگاه Anhembi Morumbi در سائو پائولو برزیل، « بیش از 250 هزار مدل ریاضی در خصوص استراتژی های فاصله اجتماعی را توصیف کردند که به صورت ثابت، متناوب یا ضعیف تعریف شد. در کنار این موارد، مداخلات رفتاری مانند استفاده از ماسک و شستن دست ها مهم است. این تیم نتیجه گرفت که اگر 50 تا 65 درصد مردم احتیاط کنند، کنار گذاشتن اقدامات فاصله اجتماعی هر 80 روز می تواند به جلوگیری از اوج بیشتر عفونت در دو سال آینده کمک کند.»
این گروه می گویند «باید فرهنگ نحوه تعامل با دیگران را تغییر دهیم. به طور کلی، این خبر خوبی است که حتی بدون آزمایش یا واکسن، رفتارها می توانند تفاوت قابل توجهی در انتقال بیماری ایجاد کنند.»

پیام سپاهان


در مناطقی که به نظر می رسد کووید 19 در حال کاهش است، محققان می گویند بهترین روش نظارت دقیق با آزمایش و جداسازی موارد جدید و ردیابی تماس های آنها است. به عنوان مثال این وضعیت در هنگ کنگ در جریان است، اما دقیقاً چقدر ردیابی تماس ها و انزوای افراد بیمار برای مهار شیوع لازم است؟ یک تجزیه و تحلیل توسط مرکز مدل سازی ریاضی از بیماری های عفونی کووید 19 شیوع بیماری های مختلف را از 5، 20 یا 40 مورد معرفی شده شبیه سازی کرده است. این تیم نتیجه گرفت که ردیابی تماس باید سریع و گسترده باشد. ردیابی 80 درصد از تماس ها در چند روز برای کنترل شیوع کاملا نتیجه بخش است.
ردیابی 80 درصد از تماس ها تقریباً غیرممکن است و در مناطقی که هر هفته با هزاران عفونت جدید دست و پنجه نرم می کند کار سختی است. تیم انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) در کمبریج با تجزیه و تحلیل داده های آزمایش کووید 19 از 84 کشور نشان می دهد که عفونت های جهانی 12 برابر بیشتر و مرگ و میرها 50 درصد بیشتر از گزارش های رسمی است. این تیم می گوید «موارد ابتلا و فوتی ها، بیشتر از آنچه داده ها نشان می دهد، هستند. در نتیجه، خطر ابتلا به عفونت بیشتر از آن است که مردم تصور می کنند.»
از سال 2021 چه اتفاقی می افتد؟
دوره همه گیری در سال آینده بسیار به ورود واکسن و مدت زمان محافظت سیستم ایمنی بدن پس از واکسیناسیون بستگی خواهد داشت. برخی از عفونت های ویروسی، ایمنی پایدار و برخی دیگر واکنش گذرا دارند. گراد مارک لیپسیچ، اپیدمیولوژیست از هاروارد و همکارانش در مقاله ای با بررسی سناریوهای احتمالی نوشتند «ابتلا به کووید تا 2025 به مدت مصونیت نسبت به این ویروس بستگی خواهد داشت.»
او ادامه می دهد «اگر عفونت ها به سرعت و بدون واکسن یا مصونیت مداوم افزایش یابند، شاهد گردش منظم و گسترده ویروس خواهیم بود. در این صورت، ویروس بومی می شود.»
محققان تاکنون اطلاعات چندانی را در مورد دوام ایمنی پس از ابتلا به این بیماری ندارند. یک مطالعه بر روی بیماران بهبود یافته نشان داد که آنتی بادی های خنثی کننده تا 40 روز پس از شروع عفونت حضور دارند. چندین مطالعه دیگر نشان می دهد که سطح آنتی بادی پس از هفته ها یا ماه ها کاهش می یابد. اگر کووید 19 از الگوی مشابه سارس پیروی کند، آنتی بادی ها می توانند به مدت 5 ماه در یک سطح بالا باقی بمانند و با شیب ملایم در طول 2-3 سال کم شوند. هنوز تولید آنتی بادی، تنها شکل محافظت از سیستم ایمنی بدن نیست. سلولهای B و T حافظه نیز در برابر برخوردهای آینده با ویروس به دفاع از بدن برمی خیزند و تاکنون اطلاعات کمی در مورد نقش آنها در عفونت SARS-CoV-2 شناخته شده است. مایکل اوسترهلم - مدیر مرکز تحقیقات و سیاست بیماری های عفونی در دانشگاه مینه سوتا، می گوید «برای پاسخ صریح در مورد مصونیت، محققان باید تعداد زیادی از افراد را برای مدت طولانی دنبال کنند.»

پیام سپاهان


تیم هاروارد پیشنهاد می کند؛ اگر ویروس باعث ایمنی کوتاه مدت شود و مشابه دو ویروس کرونا انسانی دیگر که ایمنی حدود 40 هفته طول می کشد، رفتار کند، امکان آلوده شدن دوباره افراد و شیوع سالانه وجود دارد. یک گزارش مکمل، بر اساس روند هشت بیماری همه گیر آنفلوآنزا در جهان، به فعالیت قابل توجه حداقل برای 18-24 ماه آینده اشاره دارد که بر اساس آن، این تیم تحقیقاتی معتقدند موارد زیادی وجود دارد که هنوز در مورد این ویروس نمی دانیم و تا زمانی که داده های بیشتری نداشته باشیم، بلاتکلیفی زیادی خواهیم داشت.
احتمال دیگر این است که ایمنی در برابر SARS-CoV-2 دائمی باشد. در این صورت، حتی بدون واکسن نیز ممکن است بعد از شیوع گسترده جهانی، ویروس خود را از بین ببرد و تا سال 2021 حذف شود. با این حال، اگر ایمنی متوسط ‌باشد، حدود دو سال طول می کشد و ممکن است ویروس ناپدید شود، اما ممکن است تا سال 2024 نیز دوباره افزایش یابد.
به گزارش ایسنا، مدل ها و پیش بینی های اخیر و شواهد حاصل از موفقیت آمیزبودن قرنطینه ها گواه این است که تغییرات رفتاری می تواند گسترش کووید را در بیشتر موارد، اما نه لزوما در همه جا، کاهش دهد. تا اینجا که یک سال و اندی از حضور ویروس کرونا در کنار بشر می گذرد، مشخص شده که رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن مداوم دست ها و جلوگیری از تردد بی مورد تا حد بسیار بالایی در کاهش بیماری موثر بوده است.
منابع: cnbc، time، nytimes، ecdc، nature
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/258367/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در انتخابات 1400 کاندیدا نمی‌شوم / زنان شایسته، داوطلب ریاست‌جمهوری شوند

واکنش جو بایدن به غنی‌سازی ٦٠ درصدی اورانیوم در ایران

بابایی: بازیکنان ذوب‌آهن یک‌دل فعل خواستن را صرف می‌کنند‌

تحلیلگر صهیونیست: خرابکاری در نطنز با همکاری آمریکا انجام شد

در مسابقه بهشت اجابت شرکت کنید

بایدن: آغاز غنی‌سازی 60 درصد توسط ایران نقض برجام است

روایت تصویری تسنیم از جزء‌خوانی قرآن در امامزاده نرمی دولت‌آباد اصفهان

رفتار منفعلانه درمقابل انفجار سال گذشته نطنز و ترور شهید فخری‌زاده دشمن را گستاخ‌تر کرده است

برنامه‌ریزی آنلاین شهروندان برای سفرهای درون شهری/ اهدای 100 تخت بیمارستانی

بازار سرمایه از لحاظ شفافیت و نقدشوندگی وضعیت مطلوبی ندارد/ دامنه نوسان فعلی موقتی است

بی‌توجهی بلای جان کاشیکاری یک اثر تاریخی

برنامه‌ریزی آنلاین شهروندان برای سفرهای درون شهری ممکن شد/اهدای 100 تخت بیمارستانی

بازار سرمایه کشور را از مصیبت تورم نجات داد/ تامین مالی 680هزار میلیارد تومانی کشور از بازار سرمایه

پیام سخنگوی دولت به طراحان حمله تروریستی به تاسیسات هسته ای نطنز

واکنش بایدن به غنی‌سازی ٦٠ درصدی اورانیوم ایران: از بازگشن تهران به مذاکرات خوشحالم

واکسیناسیون کارکنان آرامستان و پسماند خوانسار در مقابل کرونا

امروز هوای اصفهان سالم است

توصیه‌ای که ایران باید آن را جدی بگیرد

کانون دانشجویی دوست‌داران دریاچه ارومیه تشکیل شد

قانون اقدام راهبردی محملی برای تجلی اراده ملت ایران شده است/ ابعاد سخت‌افزارانه و نرم‌افزارانه ضرب 60 نطنز

نخستین اظهارات بایدن درباره مذاکرات وین:ما دوباره بخشی از آن هستیم

کتاب‌های حسرت‌برانگیز

یک کتاب خوب/ دختر پرتقالی

بازی‌های جدید ناتی داگ همچنان در پیش تولید

پای Colorful به بازار لپ‌تاپ باز شد

انفجار گوشی پوکو در حال شارژ!

بورس اول شد، مسکن دوم

تغییر مسیر نرخ ها در بازار ارز و سکه

بورس 2800 واحد افت کرد

خبرهای خوش در انتظار پرستاران شاغل در مراکز درمانی نیروهای مسلح

آمریکا: گفتگوی وین را گامی به جلو می‌ دانیم

حکم‌روایی محلی و چالش‌های موجود در ایران

خیابان ولیعصر (عج) در راستای پروژه ثبت جهانی پیش می‌رود

شبکه جمع آوری آبهای سطحی بزرگراه شهید چمران توسعه یافت

هوای اصفهان و دو شهر مجاور آن سالم است

محیط زیست: هوای شنبه اصفهان سالم است

دروازه های تهران؛ دروازه شاه عبدالعظیم(ع)

مهم‌ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته‌ای که گذشت

دلتنگی روزه‌داران کردستانی

خدمات اهدای خون در 5 شهرستان بزرگ آذربایجان‌غربی ارائه می‌شود

دلتنگی روزه‌داران کردستانی در روزهای تاخت کرونا

آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های استان اصفهان در مقابله کرونا + جزئیات

آدرس غلط

چرایی خرابکاری در نطنز

درد و دل کادر درمان با مردم کاشان/پروتکل‌های بهداشتی را به خاطر عزیزانتان رعایت کنید + فیلم

شنبه///بابایی: بازیکنان ذوب‌آهن یک‌دل فعل خواستن را صرف می‌کنند‌

دیپلمات پیشین: توقف مذاکرات وین خواسته اسرائیل است

آغاز غنی سازی 60 درصدی ابتکار عمل را به ایران بازگرداند/ جواب خرابکاری در نطنز یاس دشمنان خواهد بود

چرا شهرداری اردستان نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد اقدام نمی‌کند?

از نطنز تا وین/ دولت راضی و مردم ناراضی/ داستان واکسن