پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ورزش به وقت کرونا / ضربات کرونایی به ورزش لرستان چگونه جبران می شود؟ / ورزشکاران در برزخ کرونایی باشگاه ها ومسابقات ورزشي

ورزش به وقت کرونا / ضربات کرونایی به ورزش لرستان چگونه جبران می شود؟ / ورزشکاران در برزخ کرونایی باشگاه ها ومسابقات
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - دراین وضعیت کرونایی ورزش به عنوان اصلی فوق العاده وغیر قابل انکار در زندگی امروز بشر شایدیکی از مهمترین حوزه هایی باشد که در آن خسارات کرونا به شدت قابل لمس و تامل است .
خبرگزاری برنالرستان- گروه ورزشی: نزدیک به یک سال از شیوع ویروس مرگبار کرونا می گذرد؛ ویروسی که باشیوع وحشتناکش ابعاد مختلف جامعه را آنچنان زیر وزبر کرده است که در طی این مدت علاوه بر هدف قرار دادن جان آدمیان ،خسارات جبران ناپذیری نیز به حیات اجتماعی انسان واردکرده است به طوریکه بسیاری از محققان از همان آغاز شیوع این ویروس از شرایط پساکرونایی یاد کرده اند.
دراین وضعیت کرونایی ورزش به عنوان اصلی فوق العاده وغیر قابل انکار در زندگی امروز بشرکه به ابعاد مختلف اجتماعی ،صنعتی ،اقتصادی ،علمی و...جامعه گره خورده است شایدیکی از مهمترین حوزه هایی باشد که در آن خسارات کرونا به شدت قابل لمس و تامل است .
از خسارات اقتصادی همچون تعطیلی باشگاه های ورزشی وحوزه اشتغال زایی در ورزش گرفته تا به تعلیق درآمدن مسابقات ورزشی و مهمتر از همه مرگ قهرمانانی که کرونا به آسانی مثل یک قدم برداشتن ساده آنها را به بیمارستان کشانده و سرنوشت شادی بخششان را ناباورانه از دست هوادران ودوست دارانشان به سوی مرگ می لغزاند، همه نشانه بحرانی است که گلوی ورزش را به چنگ گرفته است .
البته این روزها بااینکه تزریق واکسن کرونا نور امیدی برای خلاص شدن از چنگال مصیب زای این ویروس ایجاد کرده است ولی استرس و وحشت کرونا هنوز سایه مرگبارش را از سر ورزش این جذاب ترین ومتنوع ترین حوزه زندگی بشر مدرن برنداشته است.
* ضربه های کرونایی به ورزش استانی
مسلما ضربات کرونا برای ورزش استانهای محرومتر و با سطح معیشتی پایین تری چون لرستان چالش زا تر بوده است .
مدیرکل ورزش وجوانان لرستان در خصوص آسیب های کرونا به حوزه ورزش استان با بیان اینکهشیوع ویروس کرونا خسارات جبران ناپذیری به ورزش وارد کرده است ، می گوید: کرونا به همه ابعاد و حوزه های مختلف ورزش استان مانند زیرساخت های ورزشی ،اماکن ورزشی ،باشگاه داری واشتغال ،ورزش قهرمانی ، ورزش همگانی وکلا سلامت جامعه باتوجه به ارتباطی که با حوزه ورزش دارد ضربه وارد کرده است .
حشمت الله امان الهی می افزاید : شیوع کرونا باعث تعطیل شدن بیش از 250 مکان ورزشی دولتی متعلق به دستگاه ورزش وجوانان لرستان شده است و همچنین به باشگاه های خصوصی استان نیز آسیب وارد کرده است.
مدیسرکل ورزش وجوانان لرستان تصریح می کند: کم تحرکی ناشی ازبحران کرونا یکی از آسیب هایی بوده که در بلند مدت به سلامت عمومی ضربه زده و می زند ولی ما در طی این مدت تلاش کرده ایم شادی ونشاطی که همیشه به وسیله ورزش در زیست روزمره به وجود می آمد را به واسطه فضای مجازی به درون خانه ها ببریم وابه این شیوه ورزش را در سطح خانواده ها ترویج کنیم که در این زمینه نیز برنامه های خوبی توسط هیئت های ورزشی مختلف ومربیان انجام گرفته است.
او ادامه می دهد : همچنین ورزش را به سمت جاهایی مانند فضاهای باز روستایی که امکان برگزاری مسابقات بارعایت پروتکل های بهداشتی در آن وجود دارد برده ایم وبرنامه های مختلفی را دراین راستا اجرا کرده ایم .
امان الهی با بیان اینکه فعالیت های ورزشی در حال حاضربا توجه به شرایط رنگبندی شهر ها ومناطق مختلف استان انجام می گیرد ، خاطر نشان می کند: البته فعالیت های ورزشی مثل سابق نیست و درراستای مصوبات انجام می گیرد وخانواده ها هم با توجه به شیوع کرونا اجازه حضور فرزندان خودرا در ورزش نمی دهند که به نظرم برای حفظ سلامتی خود وفرزندانشان کار درستی را هم انجام می دهند.
* برزخ کرونایی باشگاه های ورزشی
شاید باشگاه های خصوصی از مهمترین بخش هایی از ورزش محسوب شوند که ضربه اقتصادی کرونا در آنها بیشتر مشاهده می شود.
اگر بپذیریم حیات ورزشکاران در باشگاه های ورزشی می گذرد، خسارت کرونا به باشگاه ها چیزی است که روح وروان و جان ومال اهل ورزش را مورد هدف قرارداده است ؛حال از قدرت وسرعت چرخش کرونا در فضای باشگاه ها ودرگیر کردن جسم ورزشکاران به تبعات ناشی از این بیماری تا تعطیلی وورشکسته شدن باشگاه ها به عنوان یک منبع درآمد زایی و اشتغال هرکدام وجهی ازآسیب و شرارت های این ویروس در حق ورزش و ورزشکاران را نشان می دهد.
حمید نورعلیوند که مربی کاراته ویک باشگاه داردر حوزه ورزش شهرستانی است با اشاره به آسیب های کرونا به جامعه ورزش می گوید: مدت یک سالی است که ازشیوع این بیماری گذشته وحوزه ورزش شهرستان پلدخترنیزمانند دیگرشهرستانهاواستانهای کشور خسارت زیادی دیده است که درکنار آسیب های سیل سال 98 مشکلات زیادی برای ورزشکاران این شهرستان ها ایجاد کرده است؛ازآسیب های روحی وروانی که یک ورزشکار حرفه ای خودرا هرساله برای مسابقات کشوری وبین المللی آماده می کند تامشکلات جسمی ورزشکاران مبتدی که باورزش کردن به دنبال حفظ سلامتی خود هستند ازجمله چالش هایی هستند که کرونا به زندگی ورزشی ورزشکاران ما وارد کرده است .
نورعلیوند ادامه می دهد: ازسوی دیگرباشگاه داران ومربیانی که امرارمعاششان تنهاازاین راه می گذشت دچار خسارات متعددی شده اند که بررنج روحی ورزشکاران ومربیان افزوده است ؛متاسفانه دراین مدت کرونا ما باشگاه داران نه تنها هیچ درآمدی برای امورات زندگی نداشتیم بلکه می بایستی هرماه اجاره های کلانی راهم پرداخت کنیم.
این مربی کاراته اهل پلدختر بیان می کند: درشهرستان بیشترباشگاه های خصوصی استیجاری هستندوتاجایی که اطلاع اطلاع دارم 99درصد مالکان هم درطی این مدت اجاره های خودرا ازباشگاه داران گرفته اند.
او تصریح می کند: البته کروناهنوزهم همه جا حضورداردوبه همه بخش های ورزشی ضربه وارد می کند ضربه هایی که مربیان وباشگاه داران شهرستان پلدختررا مثل بسیاری از نقط مختلف کشور زمین گیروبه یک بحران سخت واردکرده است.
این باشگاه دار معتقد است : کمک های دولت تنهابه باشگاه های ورزشی تعلق می گیردکه پرسنل بیمه شده ورزشی داشته باشنددرحالیکه متاسفانه اکثرباشگاه های شهرستان پلدختراین گونه نیستندولذا این کمک ها شامل حال آنها نمی شوند.
* جبران خسارات کرونایی با پرداخت تسهیلات به باشگاه داران
اگرچه گفته های باشگاه داران در خصوص لزوم جبران خسارت ناشی از کرونا قابل درک است ولی اقدامات وزرات ورزش وجوانان و اداره کل وررش وجوانان لرستان نیز در بحث جبران خسارات کرونا به ورزش خصوصا در حوزه باشگاه داران قابل توجه بوده است .
مدیرکل ورزش وجوانان لرستان با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونایی در حوزه ورزش استان و باشگاه داران لرستانی ، یادآور می شود: در 6 ماه اول آمارخوبی نداشتیم ولی در 6 ماه دوم بیش از 300 باشگاه دار لرستانی در سامانه وزارت ورزش ثبت نام کردند که همه نیزبرای دریافت وام موردتایید قرار گرفتند .
امان الهی با بیان اینکه بسیاری از باشگاه داران لرستانی فاقد ورزشکار بیمه شده هستندو همین موضوع باغث عدم دریافت تسهیلات به آنان شده است، تاکید می کند: با این حال مبلغ قابل پرداخت تسهیلات کرونایی و تعداد باشگاه داران متقاضی در استان هردو قابل توجه است .
* کیفیت مسابقات ورزشی درمتن کرونا
برگزاری مسابقات ورزشی نیز از جمله حوزه های حائز اهمیتی بوده که کرونا ضربه های گاها جبران ناپذیری به آن وارد کرده است .
به تعطیلی کشاندن مسابقات ورزشی در همان آغاز شیوع کرونا باعث معلق شدن ورزشکاران و برزخی در حوزه ورزش قهرمانی شد .
امان الهی در این خصوص می گوید: مسابقات ورزشی در کل کشور تعطیل است واگر مسابقاتی هم برگزارمی شود با حفظ پروتکل های بهداشتی انجام می گیرد.
مدیرکل ورزش وجوانان لرستان بابیان اینکه مسابقات کیفیت سابق را ندارند، اضافه می کند: البته برای ایجاد امید ،شادی ونشاط مسابقاتی را با حفظ رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می کنیم.
او به میزبانی مسابقات دو صحرا نوردی در دو رده نوجوانان وجوانان و در دوبخش پسران ودختران با کیفیت بالا اشاره می کند و یادآور می شود: برگزاری این مسابقات به مناسبت یادواره 6200شهید لرستان در مناطق روستایی خرم آباد یک کار بسیار عالی بود که توسط اداره کل ورزش وجوانان وهیئت دو ومیدانی استان باحضور استانهای مختلف کشور در بهمن ماه انجام گرفت .
به گفته امان الهی لیگ ها برگزار می شود و اعزام هم داریم و کلا به جز ورزش های پربرخورد، مسابقاتی از سایر ورزشها با سطح بندی و اخذ مجوز از ستاد کرونا برگزار می کنیم در غیر این صورت اجازه برگزاری مسابقات را نمی دهیم .
مدیرکل ورزش وجوانان لرستان خاطر نشان می کند: در حال حاضر باشگاه های خصوصی با توجه به سطح بندی ها باز بوده ولی باشگاه های چند منظوره ،استخر ها و ورزش های پربرخورد تعطیل هستند .
به نظر می رسد که با توجه به تداوم شیوع کرونا و ضربات آن به حیات اجتماعی انسان شرایط پساکرونایی موضوعی مهم وقابل بررسی باشد که اگر به آن اعتقادداشته باشیم بررسی آن در حوزه ورزش به عنوان یک شاخص مهم در زندگی نیازمند مطالعات عمیق در همه ابعادی است که جامعه به آنها گره خورده است .
اینجا این موضوع قابل تعمق است که شیوع یک ویروس چگونه می تواند به آسانی یک جامعه هدف گسترده ومهم مثل ورزش را در یک برزخ قرار دهد، برزخی که هرچند با مساعدت ها وحمایت های لازم مدیران جهت جبران خسارت ها در ورزش می توان مجرایی برای تنفس پیداکرد ولی بازتنها راه رهایی از آن فقط نجات قطعی از چنگ کرونا به واسطه قطع زنجیره شیوع آن است.
گزارش: رضا جودکی نژاد

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/243607/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«م.موید»؛ دست‌گیر نوجوانان علاقه مند به شاعری

بزرگداشت عطار نیشابوری برگزار می‌شود

تازه های نشر/ کتاب تازه مجید قیصری منتشر شد

فارسی بیش از 800 سال زبان رسمی هند بود

دو خط کتاب/ کودک خوشبخت تر از بزرگسال است

iMassage به اندروید نخواهد آمد

انواع بیماری ام‌اس با هوش مصنوعی ابداعی محقق ایرانی شناسایی شد

نسل جدید آیپد پرو در ماه جاری میلادی از راه می‌رسد

23 میلیون دلار هزینه برای تأمین امنیت زاکربرگ در سال 2020

استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گوگل کروم راحت‌تر می‌شود

نماینده اپل در جلسه استماع کنگره شرکت می‌کند

افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟

طراحی ماژول ویژه ارتقای یادگیری ماشینی با رایانه‌های کوانتومی

چهره‌های انتخاباتی با پشتوانه‌ انقلابی

عبور از لاریجانی‌ بازگشت به اصلاح‌طلبی

بزرگترین شهر باستانی در مصر کشف گردید

اعتراف رسانه های رژیم صهیونیستی به خرابکاری در نطنز

یک تحلیل‌گر بورس: آماده نبودن بازار سرمایه برای ورود پول های بزرگ

مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی واریز می‌شود؟

پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

یارانه جدید در راه است / چه کسانی بسته حمایتی رمضان می‌گیرند؟

عکس/ اعلام قیمت میوه و تره‌بار در اصفهان

کشف 70 کیلو مواد مخدر طی بازرسی از کوله‌های 2 کولبر

تعداد بیماران کووید19 بستری در اصفهان از 2000 نفر گذشت

بررسی سند همکاری ایران و چین و مسائل مرتبط با مناطق آزاد درنشستی سه جانبه

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 فروردین 1400

اعلام رنگ‌ بندی جدید کرونایی در کشور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 فروردین 1400

موضع «ظریف» درباره اتفاقات دیروز در نطنز

نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی تا عبور از موج چهارم

16هزار لیتر سوخت قاچاق در نایین کشف شد

اجرای 100 هزار متر خط کشی محوری در منطقه 14

محموله قاچاق 5 تُن مرغ زنده در آران و بیدگل کشف شد

بازدید سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از پروژه های منطقه 7

پیام حمید چوبینه به مناسبت روز دندان‌پزشک

بیش از 24 کیلومتر پیاده رو سازی

حمایت از بانوان اولویت‌ هیات دو و میدانی اصفهان است

بهره مندی روزانه 600 شهروند جنوب شهر از آموزش های بازیافت

تبدیل فضای بی دفاع شهری به بوستان دوستدار کودک

ویژه برنامه های فرهنگی به مناسبت ماه مبارک رمضان

توسعه کسب و کارهای دانش بنیان با همکاری شهرداری و جهاد کشاورزی اصفهان

تعداد بیماران کووید19 بستری در اصفهان از 2 هزار تن گذشت

مسافرگیری در 3 ایستگاه اتوبوس خط ٧ به حالت عادی بازگشت

هدف آسیب‌زدن به تاسیسات هسته‌ای ایجاد مانع برای پیشرفت ایران است

برگزاری جشن نیمه شعبان در منطقه 7

سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز از بیمارستان ترخیص می‌شود

آغاز عملیات اجرایی احداث اولین ایستگاه از خط 10 مترو تهران

روند اجرای سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان کرمان بررسی شد

آقای روحانی؛ خرابکاری‌ در نطنز حاصل لبخند‌های دیپلماتیک شما پشت میز مذاکره است

حفره امنیتی در نطنز وجود دارد/ می‌خواهند از ایران امتیاز بگیرند