پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

انحراف از اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا مقالات

انحراف از اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - همشهری / متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
درحالی‌که کمتر از یک‌درصد از کادر درمان مقابله با کرونا به‌عنوان اولویت اول واکسن دریافت کرده‌اند، وزارت بهداشت تزریق واکسن به اولویت‌دوم را آغاز کرده است
حمیدرضابوجاریان/ درحالی وزیر بهداشت از آغاز فاز دوم اجرای واکسیناسیون خبر می‌دهد که آمارها نشان می‌دهد نزدیک به یک‌درصد از جامعه پزشکی فعال در خط مقدم مقابله با کرونا واکسن دریافت کرده‌اند. براساس سند کشوری واکسیناسیون کرونا که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تدوین شده است، باید در فاز اول کارکنان خط‌اول ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا و در 3 فاز بعدی سالمندان، گروه‌های در معرض خطر و عموم مردم واکسن دریافت کنند. گرچه این تعریف بسیاری از نیروهای شاغل در بیمارستان‌های درگیر با بیماری را خوشحال کرد اما وزارت بهداشت در اقدامی عجیب بدون انجام تعهدات خود برای واکسیناسیون گروه اول، فاز دوم واکسیناسیون شامل سالمندان ساکن در آسایشگاه ها‏ و معلولان را آغازکرد. اقدامی که با واکنش جامعه پزشکی روبه‌رو شده است. آنها رویه وزارت بهداشت در تزریق واکسن را به باد انتقاد گرفته‌اند. در حالی کادر درمان امیدوار به استفاده از واکسن بودند، سهمیه‌بندی مراکز بیمارستانی با توجیه کمبود واکسن‌های وارداتی سبب شده است بسیاری از بیمارستان‌هایی که پذیرای بیماران مبتلا به کرونا در یک سال گذشته بوده‌اند از دریافت واکسن محروم شوند یا واکسن ارائه‌شده به آنها برای تزریق به کادر درمان و گروه‌های دارای اولویت در تزریق بسیار محدود باشد. برخی پزشکان و کارکنان درگیر بیمارستان‌های پذیرش‌کننده بیماران کرونایی به همشهری می‌گویند که به بیمارستان آنها تنها برای تزریق واکسن به 80نفر، دارو داده شده است. یکی از پزشکان شاغل در بیمارستان امام‌حسین(ع) که خواست نامی از او در این گزارش آورده نشود، می‌گوید: تنها 160دوز واکسن برای تزریق به 80نفر از پزشکان، پرستاران، نیروهای خدماتی و انتظامات بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان اختصاص داده شده است. به‌گفته این پزشک، دست‌کم به 120نفر از کادر درمان بیمارستان که مستقیما با بخش بیماران کرونا در ارتباط هستند، واکسن نرسیده است؛ فکر می‌کردیم به تعداد افرادی که در بخش‌های مرتبط با بیماران کرونایی فعالیت دارند باید واکسن بدهند اما گفتند واکسن کم است و به همه نمی‌رسد. گفتند باید منتظر بمانیم تا واکسن‌های بعدی به‌دست وزارت بهداشت برسد تا بقیه افراد را واکسینه کنند.
قطره‌چکانی واکسینه می‌کنند
انتقاد از نحوه توزیع و تزریق واکسن میان کادر‌درمانی درگیر با کرونا هر روز ابعاد جدیدتری پیدا می‌کند. پزشکان تأکید می‌کنند وزارت بهداشت باید براساس سند ملی واکسیناسیون عمل و به‌درستی آن را اجرا کند. فوق‌تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری اعتقاد دارد روند کنونی واکسیناسیون کادر درمان باید تغییر کند. محمدرضا هاشمیان به همشهری می‌گوید: خودش واکسن را دریافت کرده است اما بسیاری ازهمکارانش از دریافت واکسن محروم مانده‌اند: تنها برای 80نفردر بیمارستان مسیح دانشوری واکسن آوردند. به برخی بیمارستان‌ها گفتند برایتان واکسن می‌آوریم اما واکسنی برای تزریق ارسال نشد. او، ریشه قطره‌چکانی واکسیناسیون گروه‌های دارای اولویت اول در تزریق واکسن را ناشی از نگاه ضد‌واکسنی برخی مسئولان وزارت بهداشت می‌داند و می‌گوید: نمی‌شود به نام بخش مراقبت‌های ویژه، 20دوز 20دوز واکسن برای تزریق تحویل داد. بسیاری ازهمکاران شاغل در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها هنوز واکسینه نشدند و این می‌تواند خطر ابتلا و مرگ آنها را افزایش دهد.
دعوا بر سر هیچ!
مقدار واکسن وارد‌شده به کشور بسیار اندک است. محموله اول برای واکسینه‌کردن تنها 10هزار نفر کافی بوده است. محموله دومی هم در هفته‌های اخیر وارد کشور شده که البته تنها یک دوز از 2دوز مورد نیاز برای تزریق به افراد را شامل می‌شود؛ به شرط وارد‌شدن محموله دیگر علاوه بر دوز دوم، می‌توان 100هزار نفر دیگر را واکسینه کرد. محموله‌هایی که هنوز تنها بخش اندکی از نیازها را تامین می‌کند. حسین کرمانپور، مدیرروابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در بیمارستانی که خود او کار می‌کند، تنها برای 50نفر سهمیه استفاده از واکسن ارسال شده است، می‌گوید: کمتر از یک‌درصد بخش‌های مراقبت ویژه در بیمارستان‌های کشور واکسن دریافت کرده‌اند. او به همشهری می‌گوید: در مرحله اول ورود واکسن اسپوتنیک وی، تنها 20هزار دوز برای تزریق به 10هزار نفر واردات انجام شده است. این به آن معناست که اگر همه واکسن‌های وارد‌شده برای استفاده از کادر درمان استفاده شده باشد، تنها کمتر از یک‌درصد شاغلین بخش مراقبت‌های ویژه را شامل شده است. مدیر روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه براساس سند ملی واکسیناسیون، وزارت بهداشت باید پای اولویت اول خود در تزریق واکسن می‌ماند، ادامه می‌دهد: به‌نظر می‌رسد وزارت بهداشت زیر فشارهای سنگینی قرار دارد که ناچار شده است در فرایند واکسیناسیون اینگونه عمل کند. به‌گفته او، واکسن‌هایی که وزارت بهداشت به سالمندان برای تزریق در مراکز نگهداری از این افراد استفاده کرده از نوع روسی است که 2هفته قبل وارد کشور شده است و محموله‌ای 100هزار دوزی بود. آنچه به سالمندان تزریق شده است از همین محموله است که شامل دوز اول واکسن است و باید دوز دوم آن نیز برای تزریق، وارد کشور شود. به‌گفته کرمانپور، سالمندانی که در این مرحله واکسن دریافت کرده‌اند دوز دوم را باید 28روز پس از دریافت مرحله اول واکسن دریافت کنند؛ مطمئنا وزارت بهداشت قرارداد محکمی با شرکت سازنده واکسن روسی برای واردات به‌موقع دوز دوم منعقد کرده است و نباید نگران وارد‌شدن به‌موقع دوز دوم واکسن باشیم.
آغاز واکسیناسیون سالمندان
گرچه انتقاد ازعملکرد وزارت بهداشت در تأمین واکسن برای تزریق به کادر درمان رو به افزایش است اما رئیس سازمان بهزیستی می‌گوید به 1400سالمند ساکن در آسایشگاه خیریه کهریزک در مدت 2روز واکسن کرونا تزریق شده است. وحید قبادی دانا از اختصاص سهمیه‌ای از سوی وزارت بهداشت برای تزریق به سالمندان در مراکز نگهداری استان‌های کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: وزارت بهداشت در مرحله اول برای 20هزار نفر واکسن در اختیار سازمان بهزیستی قرار داده است که این واکسن‌ها در روزهای آینده در قالب سهمیه‌ای مشخص در اختیار مراکز شبانه‌روزی استان‌های کشور قرار می‌گیرد. او با بیان اینکه هم‌اکنون 14هزار سالمند در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهداری می‌شوند، ادامه می‌دهد: در یک سال گذشته، 3176سالمند ساکن در مراکز نگهداری از سالمندان به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد، 375تن جان‌باختند و 506نفر دیگر مراحل درمان خود را می‌گذرانند. به‌گفته رئیس سازمان بهزیستی، 22درصد از مجموع سالمندانی که در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهداری می‌شوند در این مدت مبتلا و 2.5درصد از کل ساکنان مراکز براثر بیماری جان باخته‌اند. قبادی دانا، با بیان اینکه در 44درصد مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهدار از سالمندان نشانه‌ای از آلودگی به کرونا دیده نشده است، می‌گوید: از 305مرکز نگهداری از سالمندان، شاهد نفوذ ویروس به 171مرکز بوده‌ایم. با اقدامات پیشگیرانه موفق شدیم از افزایش مراکز آلوده به ویروس جلوگیری کنیم. رئیس سازمان بهزیستی، به وضعیت مراکز نگهداری از سالمندان، معلولان جسمی و حرکتی، فرزندان بی‌سرپرست و بد سرپرست و بیماران روانی مزمن اشاره می‌کند و می‌گوید: در مجموع 925مرکز در کشور از این افراد نگهداری می‌کنند. براساس برآورد انجام‌شده 382مرکز به ویروس آلوده شده و 452تن از ساکنان نیز به‌دلیل ابتلا به بیماری جان خود را از دست داده‌اند. به‌گفته قبادی دانا، اولویت اول تزریق واکسن با سالمندان، درمرحله دوم با بیماران روانی مزمن، در مرحله سوم با معلولان ذهنی و در مرحله چهارم با معلولان جسمی و حرکتی خواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/243585/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«م.موید»؛ دست‌گیر نوجوانان علاقه مند به شاعری

بزرگداشت عطار نیشابوری برگزار می‌شود

تازه های نشر/ کتاب تازه مجید قیصری منتشر شد

فارسی بیش از 800 سال زبان رسمی هند بود

دو خط کتاب/ کودک خوشبخت تر از بزرگسال است

iMassage به اندروید نخواهد آمد

انواع بیماری ام‌اس با هوش مصنوعی ابداعی محقق ایرانی شناسایی شد

نسل جدید آیپد پرو در ماه جاری میلادی از راه می‌رسد

23 میلیون دلار هزینه برای تأمین امنیت زاکربرگ در سال 2020

استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گوگل کروم راحت‌تر می‌شود

نماینده اپل در جلسه استماع کنگره شرکت می‌کند

افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟

طراحی ماژول ویژه ارتقای یادگیری ماشینی با رایانه‌های کوانتومی

چهره‌های انتخاباتی با پشتوانه‌ انقلابی

عبور از لاریجانی‌ بازگشت به اصلاح‌طلبی

بزرگترین شهر باستانی در مصر کشف گردید

اعتراف رسانه های رژیم صهیونیستی به خرابکاری در نطنز

یک تحلیل‌گر بورس: آماده نبودن بازار سرمایه برای ورود پول های بزرگ

مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی واریز می‌شود؟

پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

یارانه جدید در راه است / چه کسانی بسته حمایتی رمضان می‌گیرند؟

عکس/ اعلام قیمت میوه و تره‌بار در اصفهان

کشف 70 کیلو مواد مخدر طی بازرسی از کوله‌های 2 کولبر

تعداد بیماران کووید19 بستری در اصفهان از 2000 نفر گذشت

بررسی سند همکاری ایران و چین و مسائل مرتبط با مناطق آزاد درنشستی سه جانبه

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 فروردین 1400

اعلام رنگ‌ بندی جدید کرونایی در کشور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 فروردین 1400

موضع «ظریف» درباره اتفاقات دیروز در نطنز

نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی تا عبور از موج چهارم

16هزار لیتر سوخت قاچاق در نایین کشف شد

اجرای 100 هزار متر خط کشی محوری در منطقه 14

محموله قاچاق 5 تُن مرغ زنده در آران و بیدگل کشف شد

بازدید سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از پروژه های منطقه 7

پیام حمید چوبینه به مناسبت روز دندان‌پزشک

بیش از 24 کیلومتر پیاده رو سازی

حمایت از بانوان اولویت‌ هیات دو و میدانی اصفهان است

بهره مندی روزانه 600 شهروند جنوب شهر از آموزش های بازیافت

تبدیل فضای بی دفاع شهری به بوستان دوستدار کودک

ویژه برنامه های فرهنگی به مناسبت ماه مبارک رمضان

توسعه کسب و کارهای دانش بنیان با همکاری شهرداری و جهاد کشاورزی اصفهان

تعداد بیماران کووید19 بستری در اصفهان از 2 هزار تن گذشت

مسافرگیری در 3 ایستگاه اتوبوس خط ٧ به حالت عادی بازگشت

هدف آسیب‌زدن به تاسیسات هسته‌ای ایجاد مانع برای پیشرفت ایران است

برگزاری جشن نیمه شعبان در منطقه 7

سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز از بیمارستان ترخیص می‌شود

آغاز عملیات اجرایی احداث اولین ایستگاه از خط 10 مترو تهران

روند اجرای سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان کرمان بررسی شد

آقای روحانی؛ خرابکاری‌ در نطنز حاصل لبخند‌های دیپلماتیک شما پشت میز مذاکره است

حفره امنیتی در نطنز وجود دارد/ می‌خواهند از ایران امتیاز بگیرند