پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان مطرح کرد

ضرورت احیای عادت‌واره‌های جغرافیایی/نقطه ثقل رفع آسیبهای اجتماعی سياسي

ضرورت احیای عادت‌واره‌های جغرافیایی/نقطه ثقل رفع آسیبهای اجتماعی
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: امروز در جامعه با شبکه‌ای از آسیب‌های اجتماعی درهم‌تنیده مواجهیم که نقطه ثقل حل‌وفصل این آسیب‌ها، بازیابی کرامت انسانی افراد آسیب‌دیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قطبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه، دنیای امروز گرفتار مقوله‌هایی شده است که اصطلاحاً به آنها آسیب‌های اجتماعی گفته می‌شود، اظهار داشت: با ورود به عصر جدید و پیچیده‌تر شدن ارتباطات و تعاملات، نمی‌توان صرفاً با منطق خدمات اجتماعی، مسائل و مشکلات پیچیده جامعه را رفع کرد.
وی با بیان اینکه تا سال 75 و 76، واژه آسیب‌های اجتماعی در کشور ما استفاده نمی‌شد تا اینکه از این تاریخ به بعد، سه دوره کلان را در ارتباط با رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی طی کرده‌ایم، تاکید کرد: دوره اول پذیرش این مسئله بود که در جامعه آسیب‌هایی مانند اعتیاد، خشونت خانگی، روابط پرخطر جنسی، سوءمصرف مشروبات الکلی، طلاق و غیره وجود دارد، در واقع رئیس وقت سازمان بهزیستی تلاش کرد تا این دوره در عرف رسانه‌ای و رسمی کشور نهادینه شود.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان اضافه کرد: در دوره دوم وارد این مرحله شدیم که از شبکه‌های اجتماعی یا سازمان‌های مردمی (سمن‌ها) برای رفع آسیب‌ها کمک بگیریم؛ در واقع نظام و نهادهای رسمی به این نتیجه رسیدند که با سیستم‌های اداری نمی‌توان با این آسیب‌های اجتماعی پیچیده و دارای ابعاد مختلف مقابله کرد.
آسیب‌های اجتماعی حالت شبکه‌ای و درهم‌تنیده دارند
حجت‌الاسلام قطبی تاکید کرد: امروزه درباره آسیب‌های اجتماعی در تمام دنیا به مدل جدیدی رسیده‌ایم و آن این است که رفع مسائل و آسیب‌های اجتماعی نه مقوله‌ای تک‌بعدی بلکه داری ابعاد گوناگون است.
وی بیان داشت: یکی اینکه آسیب‌ها حالت شبکه‌ای و تأثیر و تأثر دوطرفه دارند، یعنی این‌طور نیست که بگوییم در مسیری خطی پیش می‌روند، بلکه لحظه به لحظه در سطوح و گونه‌های مختلف بر هم تأثیر و تأثر دارند و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد، بر این اساس کارشناس مسائل اجتماعی باید قوت و قدرت تحلیل همه این مسائل را داشته و توان شناخت، ارائه راهکار و امداد به همه آنها با نگاه کلان‌موضوعی و بینارشته‌ای را داشته باشد.
در حال حاضر به طور میانگین، حدود 70 درصد کسانی که به زندان می‌روند، سابقه اعتیاد دارند و معنای آن این است که این دو آسیب دوشادوش یکدیگر پیش می‌روند. یا افرادی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند، با اعتیاد و طلاق و خشونت خانگی مرتبط هستند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بیان داشت: نکته دوم این است که رفع این مسائل و آسیب‌های شبکه‌ای به‌صورت تک‌رشته‌ای امکان‌پذیر نیست بلکه نیازمند تعاملی چندجانبه میان دانش‌ها و مهارت‌هاست، یعنی این‌ها باید به شکل تعاملی کنار هم قرار گیرند تا مشکل یک نفر حل شود.
وی ادامه داد: نکته سومی که از باب تأکید باید به آن اشاره کرد، این است که ما با سه مقوله آسیب، فرد آسیب‌دیده یا آسیب‌پذیر و عوامل به وجودآورنده آسیب مواجهیم؛ اگرچه باید آسیب و عوامل به وجودآورنده آن را بشناسیم، ولی کار ما در ارتباط با فرد آسیب‌پذیر است.
بازیابی کرامت انسانی؛ نقطه ثقل حل آسیب‌های اجتماعی
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: زمانی که ما با شبکه‌ای از آسیب‌های درهم‌تنیده مواجهیم که رفع آنها نیازمند دانش‌ها و مهارت‌های مختلفی است و از سویی، مخاطب ما انسان‌های آسیب‌دیده هستند، باید منطق خاصی بر رفتارهای ما حاکم باشد که ستون اصلی و گرانیگاه این منطق، کرامت انسانی است.
وی اضافه کرد: ما هنوز حاضر نیستیم بعضی از آسیب‌ها را بپذیریم و در شیب تمدنی غربی که امروز در دنیا اتفاق افتاده، کرامت انسانی و شأنیت انسان تحت‌الشعاع قرار گرفته است؛ بر این اساس هر چقدر بتوانیم این کرامت انسانی را بازیابی کنیم، آن نقطه ثقل و گرانیگاه را به دست آورده‌ایم که البته کار سخت و پیچیده‌ای است.
قطبی با اشاره به راهکارهای صیانت از کرامت انسانی تاکید کرد: نکته اول در این ارتباط پایگاه اجتماعی است بدین معنا که هر کس در هر موقعیتی که قرار دارد، شعاع تأثیرش در یک بعد نسبت به دیگران یک تأثیر منطقی باشد، مثلاً اگر عضو گروهی است، تأثیرگذاری‌اش مشخص باشد و اگر این اتفاق نیفتد، یک جای کار لنگ می‌ماند.
وی با اشاره به اینکه پایگاه اجتماعی لزوماً به معنای مدیریت و رهبری و جایگاه فرادستی نیست، بلکه به‌معنای شکل‌گیری منطقی تعامل هر فرد با دیگران است، هرچند عضوی از گروه باشد، تاکید کرد: در این پایگاه اجتماعی گاهی فرد خودش می‌تواند شأنیت و نقش و جایگاه خود را به دست آورد و گاهی مواقع خودش از عهده این کار برنمی‌آید و دیگران نقشی به او می‌دهند که به آن پایگاه اجتماعی مُحَوِّل گفته می‌شود.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بیان داشت: یکی از مهم‌ترین ضعف‌های ما که بنیاد پیدایش آسیب‌های اجتماعی را شکل می‌دهد، این است که نسبت انسان‌ها با یکدیگر دچار خدشه شده است، در نتیجه تفکر و اندیشه آنها نسبت به یکدیگر به سمت نوعی حالت تخیلی و انحرافی پیش می‌رود؛ بنابراین باید به سمت بازتولید، بازتعریف و صیانت از ارتباطات اجتماعی حرکت کنیم که تعبیر علمی آن، پایگاه اجتماعی است و به‌طور معمول، افراد آسیب‌دیده و کسانی که در معرض آسیب قرار دارند، پیوند اجتماعی آنها خراب شده است و باید با ورود و مداخله‌گری، پایگاه اجتماعی مُحَوِّل به آنها بدهیم.
حجت‌الاسلام قطبی با بیان اینکه راهکار دوم، تمسک و توسل به عادت‌واره‌های اجتماعی است، گفت: نسل امروز در فضای مجازی زیست می‌کند، ولی واقعیت این است که نمی‌توان تمام نیازهای اجتماعی انسان را در فضای مجازی تأمین کرد، چون این فضا قابلیت اعطای حیات اجتماعی به انسان را ندارد و بر این اساس بسیاری از کشورهای پیشرفته به‌لحاظ فناوری به فعالیت‌های فیزیکال و میدانی رو آورده‌اند.
وی اضافه کرد: بسیاری از عادت‌واره‌های اجتماعی را می‌توان احیا کرد و بخشی از آنها نیز باید متناسب با هر منطقه جغرافیایی باید تولید شوند، شاخص این عادت‌واره‌ها این است که اگر به تولید و احیای آنها کمک کردیم و بعد از مدتی، دیگر در جریان کار حضور نداشتیم، آن عادت‌واره‌ها تعطیل نشوند.
وی اظهار کرد: ما باید به زیست‌بوم پایگاه اجتماعی نوجوان برسیم که اگر این اتفاق نیفتد، قافیه را باخته‌ایم. منظور از این زیست‌بوم، مدل‌هایی است که اگر در یک منطقه اجرا شده و وارد زندگی مردم شود و به‌صورت پایدار پیش برود، نوجوانان آن منطقه پایگاه اجتماعی و کرامت خودشان را به دست می‌آورند.

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/241812/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استخدام کارشناس آزمایشگاه (میکروبیولوژی و شیمی) در محدوده گلشهر کرج

استخدام کارشناس فنی و فروش با حقوق ثابت و پورسانت عالی در اصفهان

استخدام کارشناس کامپیوتر، اپراتور تولید در شرکت رعد در اصفهان

نفس صنعت گردشگری اصفهان به شماره افتاد‌/ چه کسی خسارت‌های میلیاردی فعالان ‌گردشگری را جبران می‌کند؟ + فیلم‌

توضیحات رئیس کمیته وضعیت در خصوص شکایت نفت‌ مسجدسلیمان از حسینی

استخدام کارشناس طراحی صنعتی و کارشناس فروش در اصفهان

آمار کرونا اصفهان 9 اسفند؛ 4 فوتی و 175 ابتلای جدید

محدودیت‌های منع تردد شبانه همچنان در مهاباد اعمال می‌شود

توضیحات نورشرق در مورد شکایت باشگاه نفت مسجد سلیمان از حسینی و ذوبی ها

خودرو‌های بالای یک میلیارد تومان مشتری ندارند

آغاز نخستین لیگ تندرستی ایران در استان اصفهان

نمای پایانی بورس امروز/ رکورد ریزش بورس با دامنه نوسان نامتقارن هم شکسته شد

تولید داروی گیاهی کرونا در کاشان

خودروهای بالای یک میلیارد تومان بدون مشتری مانده‌اند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان اصفهان تا 9 اسفند 99

53 میلیارد تومان برای جبران خسارات زلزله در سمیرم اختصاص یافت

فیلم: توسعه، افتتاح، اشتغال و امید رهاورد سفر دولت به نصف جهان

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز 99/12/09

گران فروشان مرغ در مهاباد به تغزیرات حکومتی معرفی شدند

موج ناپایدار از بعدازظهر یکشنبه وارد اصفهان می‌شود

ثبت شکایت نفت MIS از حسینی و ذوب‌آهن

بقعه امامزاده مهدی(ع) بنایی قدیمی در دامنه کوه «شیرز» هرسین

مهاباد همچنان مصون از کرونای انگلیسی است

گران فروشان مرغ در مهاباد به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

‌صدور مجوز سرمایه‌گذاری 38درصد افزایش یافت

توضیحات نورشرق در خصوص شکایت باشگاه نفت مسجد سلیمان از حسینی

فیلم: توسعه و امید رهاورد سفر دولت به نصف جهان

توضیحات رییس کمیته وضعیت فوتبال درباره پرونده جدایی حسینی از نفت مسجدسلیمان

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت کار: اصفهان ظرفیت بزرگی برای هم‌افزایی بین دستگاه ها دارد

سهل‌انگاری رانندگان در مهاباد 2 کشته و 2 زخمی برجای گذاشت

پای جادوگری به فوتبال زنان هم باز شد!/ ناظر فدراسیون: بی‌اطلاعم

شرکت پردازش پسماند سایت محمدآباد قزوین موفق عمل نکرد‌

بانوان خبرنگار مهابادی در جشنواره کشوری تالاب خوش درخشیدند

بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت در بورس9اسفند 99

پیکر شهید نیروی انتظامی در فاروج تشییع شد

هنوز خبری از اسکان نوروزی در مدارس مهاباد نیست

کتابخانه عمومی خواجه‌نصیر طوسی افتتاح می‌شود

بازیکنان تیم فوتبال گل‌گهر است کرونا دادند (عکس)

ثبت افت دو درصدی برای فولاد در اولین روز هفته/ حمایت 58درصدی حقوقی‌ها از فولاد

معرفی برگزیدگان چهارمین دو سالانه ملی خوشنویسی «هل اتی»

تحویل بیش از 5 هزار دوز واکسن برای شروع مرحله دوم واکسیناسیون

با احیای واحد ابریشم سبلان برای 1400 نفر اشتغال‌زایی می‌شود

دامنه نوسان این روزها چطور به شاخص لطمه می‌زند؟

فروغ فرخزاد، واسط ازدواج مجدد پیمان قاسم‌خانی

دست‌نوشته‌های ناتمام ادوارد سعید که داستان را بی‌ارزش می‌دانست

غلط‌ های رایجی که از آن بی‌ خبریم!

فواید خواند کتاب طنز برای کودک و نوجوان

هشدار به «دیرین‌دیرین» برای غلط‌نویسی

تصاویر کامل ازچیزهای ناقص را باور نکنیم

بازی Dinos Reborn معرفی شد