پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کنایه‌ی سنگین زنگنه به برخی مدعیان ریاست جمهوری؛ حکایت فحاشی به وزارت نفت مقالات

کنایه‌ی سنگین زنگنه به برخی مدعیان ریاست جمهوری؛ حکایت فحاشی به وزارت نفت
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - آفتاب یزد /متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری از سه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی و طرح‌های ذخیره‌سازی با بیان اینکه انتخابات نزدیک است، گفت: به وزارت نفت فحش می‌دهند که برای خود افتخار کسب کنند، اگر بحث تخصصی و مدیریتی کنیم مشخص می‌شود که کارهای آن‌ها نه تنها افتخار نبوده بلکه خطا بوده است. «بیژن زنگنه» افزود: پیروزی هزار پدر دارد و شکست، یتیم است. تصمیمات ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سال 82 آغاز شد و دولت‌های بعدی نیز در حد توان و مدیریت خود آن را پیش بردند و ما نیز به همان میزان قدردان زحمات آن‌ها هستیم.
> ژنرال دولت روحانی و نکته‌هایی مهم!
طی سال‌هایی که زنگنه را می‌شناسیم، از این وزیر کهنه کار این شناخت را به دست آورده‌ایم که؛ تهییج نمی‌شود، عصبانی نمی‌شود، در راستای عمل به وظایف سازمانی خود گام بر می‌دارد و گاهی برای این که طرف مقابل دچار توهم نشود، دست روی مسائلی می‌گذارد که هیچ پاسخی جز سکوت برای آن‌ها وجود ندارد. شخصیتی در حوزه‌ی زنگنه که تمام سال‌های پس از انقلاب، دستی بر آتش وزارت و عمارت داشته، قطعاً آن چه بهتر از بقیه می‌شناسد، فضای انتخاباتی است. او در مراسم بهره‌برداری از سه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی و طرح‌های ذخیره‌سازی دست می‌گذارد بر یک پروژه، پروژه‌ای بزرگ، پرچالش و به قول بیژن نامدار زنگنه؛ مناسب برای تدریس «مدیریت پروژه»! زنگنه می‌گوید:
= «در پالایشگاه ستاره خلیج فارس واحدهای فرآیندی در نیمه سال92 حدود 40 درصد پیشرفت داشتند.»
= «من همواره معتقد بودم یکی از طرح‌هایی که باید در مدیریت پروژه درس داد طرح نیروگاه شهید رجایی بود که به واسطه بی‌نظمی مدیریتی برای اتمام کار، تصمیم گرفتیم شرکت‌های پیمانکار عمومی راه‌اندازی شود، اما وقتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را دیدم، نیروگاه شهید رجایی در برابرش هیچ بود. در زمینه اغتشاش مدیریتی بدتر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ابتدای دولت تدبیر و امید طرحی ندیدم.»
= «این پروژه ابتدا با روش خوبی شروع شده بود اما در دو مرحله قراردادها و انتقال قراردادها به سمتی رفته بود که باید در دانشگاه‌ها برای پرهیز از این اقدامات تدریس کنیم. این اغتشاش مدیریت آنچنان زیاد بود که سردار عبداللهی که فرمانده قرارگاه بود تعریف می‌کرد که در جریان بازدید یکی از سرداران سپاه پرسیده بود که آیا اینجا داعش حمله کرده است؟»
= زنگنه با اشاره به اینکه از این واحد بهم ریخته با مدیریت درست به سمتی رفتیم که بنزین تولید شد، گفت: «در این پالایشگاه همه نوع کار شده بود اما «واحد فرآیندی» ساخته نشده بود. در این دولت مسئولان پالایش و پخش هر هفته سفر کردند و رفتند البته منتی نداشتیم چون وظیفه ما بوده است اما باید تاکید کنم آنچه که به ما رسید نه تنها پیشرفت کم بلکه یک پروژه مغشوش بود. »
> حرف نمی‌زنیم چون وقت نداریم اما بی‌زبان نیستیم!
وزیر نفت لا به لای حرف‌های فنی و عمرانی به یک ماجرای خیلی عجیب اشاره می‌کند، ماجرایی که این روزها، اگرچه نه کاملاً مشابه اما به شدت در حوالی همین ماجرا، تکراری و قابل مشاهده است!
زنگنه گفت: در ایام انتخابات ریاست جمهوری در گرگان یک قصابی کاندیدا شده بود و وضعش هم به خاطر کاندیداتوری در انتخابات خوب شده بود، زیرا هر کسی به او مراجعه می‌کرد نیم کیلو گوشت به او می‌فروخت. از او پرسیدند شما که رئیس‌جمهور نمی‌شوید پس چرا برای انتخابات ثبت‌نام کردید؟ قصاب گفت درست است که من رئیس‌جمهور نمی‌شوم ولی حداقل با این کارها می‌توانم رئیس صنف قصاب‌ها در گرگان شوم که این موضوع حکایت این روزهاست. عده‌ای بیکارند و به وزارت نفت فحش می‌دهند؛ باید سوال کرد افتخارات شما کدام است که حالا در حال ساختن افتخار برای خود هستید؟ این پروژه‌هایی که از آن‌ها دم می‌زنید افتخار نیست و ما اگر حرف نمی‌زنیم دلیلش این نیست که زبان نداریم بلکه وقت نداریم. » اشاره‌ی وزیر نفت اگرچه ساده و عوامانه ذکر می‌شود اما بر واقعیتی تلخ تاکید دارد و آن این که؛ در ایام انتخابات، به ویژه انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای برای رئیس جمهور شدن نمی‌جنگند بلکه صرفاً می‌آیند تا دیده شوند و نکته‌ی تلخ ماجرا این که؛ هزینه‌ی این دیده شدن، گاه از رئیس جمهور شدن عده‌ای می‌تواند بیشتر باشد به تعبیری ساده تر، اگر بپذیریم فردی با تمامی نداشتن‌ها از شرایط و توانمندی و حسن سابقه و... رئیس جمهور شود به معنای واقعی کلمه هزینه‌ی کمتری نسبت به دیده شدن و رئیس جمهور نشدن او باید پرداخت شود.
> قصابان گرگانی و یک چرخه‌ی همیشگی!
انتخابات که فقط انتخابات ریاست جمهوری نیست؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز دو انتخاباتی است که شرایطی کم و بیش شبیه آن چه که وزیر نفت می‌گوید دارند. جستارهای میدانی و بررسی‌های پراکنده نشان دهنده‌ی آن است که بسیاری از کسانی که در انتخابات مجلس یا شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرده اما یا رای نیاوردند یا از بیخ و بن تایید صلاحیت نشده‌اند میدان را نه تنها خالی نکرده‌اند که سهم خواهی و فرصت‌طلبی‌های آنان تازه شروع می‌شود.
در همین انتخابات شوراهای 96، لیستی از افراد وجود دارد که اگرچه در انتخابات شوراهای منطقه‌ی خود حائز اقلیت آراء نیز نشده‌اند اما به دلیل ساماندهی‌های سیاسی و بهره وری از رابطه بازی ها، کل یک لیست چه آنانی که رای آورده‌اند و چه آنانی که رای نیاورده‌اند - علی‌السویه- پستی، میزی، جایی را به دست آورده‌اند که تا پیش از نام‌نویسی حتی تصور آن نیز برای آن هراس‌آور بوده است!
> زنگنه می‌داند و می‌گوید!
انتخابات ریاست جمهوری 1400 که هنوز حتی به نامنویسی نیز نرسیده، مجلس را، دولت را، رسانه‌ها را، دستگاه‌های تاثیرگذار را و در معنای واقعی کلمه، تمامی امور و شئون حاکمیت را به نوعی درگیر کرده است، یک روز بحث بر سر آمدن نظامی‌ها است، روز دیگر بحث بر سر نیامدن نظامی ها، یک روز فلان حزب فلان شخصیت را تهدید می‌کند، روزی دیگر فلان شخصیت به فلان حزب برچسب می‌زند، یک روز آن آقا به آن یکی آقا هشدار می‌دهد، روز دیگر آن یکی به این یکی پاسخ می‌دهد و... در این میانه یکی از جایگاه شورای نگهبان خرج می‌کند، دیگری از ارزش و اعتبار مجلس و نمایندگی مردم و همین طور، تا چشم کار می‌کند؛ «قصاب گرگانی» است که از در و دیوار می‌روید.
خودِ «کاندیدای ریاست جمهوری» بودن، اعم از تایید وعدم تایید یا حتی فارغ از آمدن و نیامدن؛ داستانی است پر آب چشم زیرا رسانه‌های عمدتاً آن سوی آب که به دنبال اهداف و برنامه هاو پروتکل‌های تعریف شده‌ی خود هستند، برای ایجاد حاشیه با تیتر درشت می‌زنند: فلانی که شاید برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود چنین گفت و در نتیجه می‌توان فهمید که فقر و تفرقه در ایران بیداد می‌کند.
بد نیست اگر حاکمیت در مرحله‌ی نخست، رسانه در کنار حاکمیت و شخصیت‌های استخوان خورد کرده و سرد و گرم چشیده در کنار این دو، مراقب باشند در چاه ویل «قصابان گرگانی» نیافتند که در این حکایت کوتاه و نغز، واقعیت‌هایی تلخ نهفته است!

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/241767/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سالروز شهادت شهید حسین خرازی

مدیریت توزیع کالا نیازمند تنظیم است

عملکرد تیم درمان در دوران کرونا قابل تقدیر است/ کمک به نیازمندان انجام شود

ماجرای نمایشگاه پرسس‌های کوره چه بود؟

نجات دوقلو‌های سه ساله با تلاش آتش‌نشانان کاشانی

واعظی: نرخ ارز را 27 هزار تومان کردیم تا بتوانیم کشور را اداره کنیم

آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های اصفهان در مقابله با کرونا+جزئیات

ماجرای نمایشگاه پرنسس‌های کوره چه بود؟

بهربرداری از پروژه آفتاب در اصفهان | خروج کارخانه آلاینده از محدوده شهر شیراز | بهسازی اطراف آرامگاه سعدی

ارز نیمایی برنج و حبوبات را گران کرد

موفقیت تنیسور فارس در انتخابی تیم ملی تنیس

توسعه صادرات محصولات فولادی، استراتژی مدون می خواهد

دهها هزار نفر از زاینده رود ارتزاق می کنند

مبتلایان به کرونای انگلیسی در اصفهان به 11 نفر رسید

فیلیپ ژاکوته، شاعر و نویسنده سوئیسی از دنیا رفت

رندرهای آی‌مک جدید از طراحی آن خبرهای تازه می‌دهد

بیل گیتس هم گوشی های اندرویدی را بیشتر دوست دارد!

رد مجیک 6 نوبیا مرزهای دنیای گوشی های هوشمند را جابه جا خواهد کرد

مشخصات گوشی Vivo S9 بطور کامل در فضای مجازی منتشر شد

سازندگان Halo Infinite از نقش این بازی به عنوان ریبوت معنوی می‌گویند

انتشار بازی Horizon Forbidden West با تاخیر مواجه می‌شود

هواوی P50 نخستین گوشی دنیا با سنسور یک اینچ خواهد بود

نمایش فقر بچه‌ها؟ به چه قیمتی؟

فارن پالیسی: رابرت مالی که هست و که نیست؟

انتقاد نظریه پرداز مشهور آمریکایی از سیاست برجامی بایدن

یک نماینده مجلس: اصلاح‌ طلبان در دقیقه 90 چند گل عقب هستند

آیا جایگاه بن سلمان در خطر است؟

حفاری تونل جبهه غربی خط دو مترو اصفهان آغاز شد

لزوم ایجاد همدلی میان مسئولان بالادستی برای حل بحران آب در اصفهان

تعداد مبتلایان به کرونای انگلیسی در اصفهان به 11 نفر رسید

استاندار اصفهان: زنده‌رود به مرده‌رود تبدیل شده است

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ روز مرگ و زندگی برای ستاره ناجیان مشگین‌شهر

وقتی سارقان به گل‌میخ‌های خیابان هم رحم نمی‌کنند

بستری 12 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز در مانی کاشان

بهره برداری از پل آفتاب، اقدامی ارزنده برای بازگشایی گره‌های ترافیکی و اهمیت به محیط

قهرمانی تیراندازان اصفهان در مسابقات آزاد تپانچه بادی بانوان

بهره برداری از سه خانه ورزش روستایی در کاشان

قهرمانی تیراندازان اصفهان در تپانچه بادی بانوان

تیم فوتبال نونهالان نوین فولاد یزد بر سپاهان اصفهان غلبه کرد

دامنه نوسان نامتقارن در بلندمدت به نفع سهامداران خواهد بود؟

بازگشت مهرام به صدر جدول لیگ برتر بسکتبال با غلبه بر ذوب‌آهن

واعظی: هزینه کردن در حوزه دیجیتال، یک سرمایه‌گذاری هدفمند است

طرح های توسعه تحول دیجیتال فولاد مبارکه آغاز شد

با اعتماد به جوانان در حوزه دیجیتال مطمئناً ضرر نخواهیم کرد/ دیجیتالی شدن در همه حوزه‌ها یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است

تیم فوتبال زاگرس مهاباد به مرحله بعدی لیگ مناطق کشور صعود کرد

شکست تیم فوتسال هیات فوتبال اصفهان از مس رفسنجان

محمدرضا الوند درگذشت

داستان زندگی «داستایفسکی»

ایرباد بی سیم شیائومی ردمی ایرداتس 3 رونمایی شد

شناسایی بیش از 80 مورد آلودگی به بدافزار فقط در دو هفته!