پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

قشون‌کشی پایداری‌ها علیه دولت مقالات

قشون‌کشی پایداری‌ها علیه دولت
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«الله اکبر»، «الله‌اکبر»، «الله‌‌اکبر» در صحن سبز ساختمان هرمی‌شکل میدان بهارستان طنین‌انداز شده بود. ساکنان کرسی‌های سبز رنگِ مجلس روز گذشته سودای اثبات حقانیت پارلمان را داشتند و به اصطلاح بازگرداندن مجلس به راس امور را. اما آنچه رقم خورد، به گواه ناظران و فعالان و کارشناسان، نمونه‌ای بود از ترجیح مصالح 80 میلیون ایرانی بر منافع جریانی تندرو که این روزها عنان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به خوبی به دست گرفته است. همه ‌چیز از سفر بلندپایه‌ترین مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران آغاز شد. رافائل گروسی در قامت رییس این سازمان یکشنبه و پس از رایزنی و مذاکراتی فشرده، در شرایطی تهران را ترک کرد که اعلام رسمی نتایج مذاکرات به خروج او از ایران موکول شد. شامگاه یکشنبه سازمان انرژی اتمی ایران تقریبا به ‌طور همزمان با رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شرایطی توافق صورت گرفته میان ایران و این آژانس را تایید کرد که تا پیش از آن و براساس مصوبه مجلس، برخی اصولگرایان رویای توقف تمام و کمال همکاری‌های تهرن و آژانس را در سر می‌پروراندند و تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده آماده می‌کردند ولی این توافق حاصل شده، ناگهان زمین بازی را به سود دولت تغییر داد و موجبات عصبانیت و خشم غیر قابل انکار نمایندگان را در نشست روز گذشته پارلمان فراهم آورد.
غلبه بر رییس
عصبانیت نمایندگان از توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آشکار بود و فضای بهارستان متشنج؛ تشنجی که ابتدای امر موجبات برگزاری نشست غیرعلنی دوساعته نمایندگان را فراهم آورد. نشستی که در آن نه خبری از مقامات دولتی بود و نه دبیر و اعضای شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی.
تا مجلس دهم برجسه‌ترین خاصیت جلسات غیرعلنی پارلمان ایران کنترل توجیه نمایندگان و در جریان قرار گرفتن آنان بود ولی از قرار معلوم در پارلمان یازدهم خبری از این دست مسائل نیست.
قشون‌کشی علنی
حدود 10 صبح نشست که آغاز شد، عصبانیت‌ها پابرجا بود. بودجه کنار رفت و مسائل سیاسی بر تعیین تکلیف مهم‌ترین سند مالی سال آینده جمهوری اسلامی ارجحیت یافت. آتش‌بیار معرکه مطابق معمول یکی از بزرگ‌ترین مخالفان پارلمانی حسن روحانی، محمدجواد ظریف و به ‌طور کلی دولت‌های تدبیر و امید بود؛ «مجتبی ذوالنوری». همان لحظاتی که قالیباف به عنوان رییس مجلس تلاش داشت چرایی تغییر دستورکار مجلس را تشریح کند، ذوالنوری میان نمایندگان بود و مشغول جمع‌آوری امضا علیه رییس‌جمهوری و متهم کردن روحانی به استنکاف از اجرای قانون. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درگیر این امضابازی‌ها بود که نامش به عنوان نخستین ناطق خوانده شد. پشت تریبون رفت و در شرایطی از تاکید رهبری بر اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها سخن گفت که عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی حداقل به‌ طور علنی اظهارنظری در این زمینه نکرده‌اند. هر چند پیش‌تر، محمدتقی نقدعلی، نماینده عضو جبهه پایداری مجلس به «اعتماد» گفته بود که «سکوت رهبری» پس از تصویب طرح مجلس‌یازدهمی‌ها، به معنای «تایید مصوبه مجلس» است. پایداری‌ها نقش پررنگی در جلسه روز گذشته مجلس داشتند و اصولگرایان میانه‌رو را چون نمایندگان اعتدالی و معدود اصلاح‌طلبان پارلمان، عملا به ‌کنار راندند. به‌ طوری که یکی پس از دیگری پشت تریبون رفتند و دیدگاه خاص خود را با صدای بلند فریاد زدند. روح‌الله ایزدخواه، ابراهیم عزیزی، عباس مقتدایی، محمدمهدی زاهدی، حبیب‌اله دهمرده، محمدحسن آصفری، محمدرضا پورابراهیمی، علیرضا سلیمی، عبدالناصر موسوی لارگانی و روح‌اله متفکرآزاد کنار سیدمحمود نبویان و نصراله پژمانفر و البته علیرضا زاکانی، چهره‌های عضو و نزدیک به جبهه پایداری بودند که روز گذشته در مجلس به اظهارنظر پرداخته و علاوه بر انتقادات تند و تیز از دولتی‌ها، از آنچه «تنفس مصنوعی» به دولت‌های غربی برای «لغو نکردن تحریم‌ها» می‌خواندند، انتقاد کردند. زاکانی به عنوان نمونه در شرایطی گفت «آنها که پشت این تفاهمنامه هستند، بدانند دیگر با تنفس مصنوعی نمی‌توانند زنده بمانند لذا پیام سیاسی این بیانیه فوق‌العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است» که بسیاری از شورای عالی امنیت ملی گرفته تا برخی چهره‌های سیاسی اصولگرا موضعی 180 درجه مخالف او دارند.
ایستاده میانه میدان!
درست به همان میزان که آتش پایداری‌های پارلمان تند بود، موضع قالیباف در قامت رییس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ساکن قدرتمندترین کرسی پارلمان اما موضعی میانه بود. رییس مجلس عملا موضع روشنی درباره توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرفت و صرفا گفت «مطابق قانون بخش‌هایی از تعهدات پیش‌بینی شده در زمان خودش اجرایی شده و از فردا نیز باید قانون مرتبط با پروتکل الحاقی اجرا شود. مجلس شورای اسلامی مصمم به توقف کامل پروتکل الحاقی، دسترسی‌ها و همه موضوعات قانونی است؛ لذا هرگونه دسترسی بیش از پادمان ممنوع و غیرقانونی است و نظارت بر این امر وظیفه قوه مقننه است.» آن‌هم در شرایطی که دولت صراحتا توقف اجرای پروتکل الحاقی براساس مصوبه پارلمان را اعلام کرده است. برخلاف قالیباف مشاوران نزدیک به جبهه پایداری او، موضعی تند و تیز علیه دولت اتخاذ کردند؛ چنان‌که وحید یامین‌پور در توییتی نوشت: «این تفاهم مشکوک است و جهت تاثیرگذاری بر انتخابات انجام شده است.» آنچه پایداری‌ها را به فریاد واداشته، فرصت 3 ماهه ایران به طرف‌های اروپایی و امریکایی برای لغو تحریم‌های وضع شده در دوران دونالد ترامپ است. ایران و آژانس توافق کردند که در این سه ماه دوربین‌های آژانس به فیلمبرداری از مراکز هسته‌ای ایران ادامه دهد ولی تصاویر ضبط ‌شده دراختیار بازرسان این نهاد قرار نگیرد. اگر تحریم‌ها لغو شد، ایران اجازه بازرسی‌ها براساس قواعد پیش‌بینی شده در برجام را صادر خواهدکرد و در غیر این صورت بازرسی‌ها تا مدت زمان نامعلومی لغو شده و فیلم‌های تهیه شده در این سه ماه نیز برای همیشه پاک خواهند شد. این یعنی دولت جمهوری اسلامی استنکافی از اجرای قانون نداشته است؛ بلکه برای تامین منافع ملی، اقدام لازم را ترتیب داده است. جالب آنکه به‌لحاظ قانونی نیز نمی‌توان به حسن روحانی خرده گرفت. دولت او برای اجرای این قانون «آیین‌نامه مستقل» تهیه و تصویب کرد که قالیباف آن را نپذیرفت. این یعنی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تا زمان تصویب مجدد آیین‌نامه، به همان شکلی اجرا خواهد شد که دولت با هماهنگی دیگر نهادهای بالادست توافق کند.

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/241758/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ مقاومت و ستاره ناجیان یک گام تا صعود + جدول

برای تامین آب شرب استان اصفهان 300 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت

جلسه تعیین شهردار بندرامام‌خمینی(ره) باز هم به حد نصاب نرسید

معرفی کتاب/ «قلب سگی» نوشته «میخاییل بولگاکف»

ردمی نوت 10 به دوربین 108 مگاپیکسلی مجهز خواهد بود

آپدیت One UI 3.1 برای پرچمداران پیشین سامسونگ منتشر شد

شرکت سونی سازماندهی جدید استودیو ژاپن را تایید کرد

معماری Turing برای CMP 30HX و CMP 40HX توسط انویدیا تایید شد

سونی امکان افزایش حافظه پلی استیشن 5 را ممکن می‌کند

فناوری جدید سامسونگ به ارتقاء کارآیی شبکه‌های 5G کمک خواهد کرد

اپل کارش با کوالکام تمام نشد!

اتهام "رجا" به رییس بانک مرکزی

اعلام نظر همتی درباره مسأله قیمت ارز

بهره برداری از پروژه بهشت آباد مشکل امنیتی دارد

سالروز شهادت شهید حسین خرازی

مدیریت توزیع کالا نیازمند تنظیم است

عملکرد تیم درمان در دوران کرونا قابل تقدیر است/ کمک به نیازمندان انجام شود

ماجرای نمایشگاه پرسس‌های کوره چه بود؟

نجات دوقلو‌های سه ساله با تلاش آتش‌نشانان کاشانی

واعظی: نرخ ارز را 27 هزار تومان کردیم تا بتوانیم کشور را اداره کنیم

آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های اصفهان در مقابله با کرونا+جزئیات

ماجرای نمایشگاه پرنسس‌های کوره چه بود؟

بهربرداری از پروژه آفتاب در اصفهان | خروج کارخانه آلاینده از محدوده شهر شیراز | بهسازی اطراف آرامگاه سعدی

ارز نیمایی برنج و حبوبات را گران کرد

موفقیت تنیسور فارس در انتخابی تیم ملی تنیس

توسعه صادرات محصولات فولادی، استراتژی مدون می خواهد

دهها هزار نفر از زاینده رود ارتزاق می کنند

مبتلایان به کرونای انگلیسی در اصفهان به 11 نفر رسید

فیلیپ ژاکوته، شاعر و نویسنده سوئیسی از دنیا رفت

رندرهای آی‌مک جدید از طراحی آن خبرهای تازه می‌دهد

بیل گیتس هم گوشی های اندرویدی را بیشتر دوست دارد!

رد مجیک 6 نوبیا مرزهای دنیای گوشی های هوشمند را جابه جا خواهد کرد

مشخصات گوشی Vivo S9 بطور کامل در فضای مجازی منتشر شد

سازندگان Halo Infinite از نقش این بازی به عنوان ریبوت معنوی می‌گویند

انتشار بازی Horizon Forbidden West با تاخیر مواجه می‌شود

هواوی P50 نخستین گوشی دنیا با سنسور یک اینچ خواهد بود

نمایش فقر بچه‌ها؟ به چه قیمتی؟

فارن پالیسی: رابرت مالی که هست و که نیست؟

انتقاد نظریه پرداز مشهور آمریکایی از سیاست برجامی بایدن

یک نماینده مجلس: اصلاح‌ طلبان در دقیقه 90 چند گل عقب هستند

آیا جایگاه بن سلمان در خطر است؟

حفاری تونل جبهه غربی خط دو مترو اصفهان آغاز شد

لزوم ایجاد همدلی میان مسئولان بالادستی برای حل بحران آب در اصفهان

تعداد مبتلایان به کرونای انگلیسی در اصفهان به 11 نفر رسید

مشکل آب در استان اصفهان باید پیگیری شود

استاندار اصفهان: زنده‌رود به مرده‌رود تبدیل شده است

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ روز مرگ و زندگی برای ستاره ناجیان مشگین‌شهر

وقتی سارقان به گل‌میخ‌های خیابان هم رحم نمی‌کنند

بستری 12 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در مراکز در مانی کاشان

بهره برداری از پل آفتاب، اقدامی ارزنده برای بازگشایی گره‌های ترافیکی و اهمیت به محیط