پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کنگره اصفهان و توسعه ملی بهار 1400 برگزار می‌شود اجتماعي

کنگره اصفهان و توسعه ملی بهار 1400 برگزار می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - دبیرکل این کنگره روز پنجشنبه در حاشیه کمیته راهبری برگزاری آن در استانداری اصفهان گفت: استان اصفهان همواره در توسعه علمی، فرهنگی، صنعتی، زیست محیطی، گردشگری و هنری و در مجموع در همه عرصه‌های توسعه نقش مهم و موثری داشته است.
سید مهدی ابطحی ادامه داد: واکاوی این مسیر و بررسی چالش‌های پیش‌رو نقش مهمی در ترسیم صحیح‌تر و بهتر حرکت و همچنین ارائه الگویی مطالب در سطح کشور خواهد داشت.
وی اضافه کرد: همچنین چنین کنگره‌هایی باعث همگرایی و هم‌افزایش ظرفیت‌های علمی و اجرایی استانی است که شاهد حضور انسان‌ها نخبه و اثرگذاری از شمال آن در کاشان تا جنوبی‌ترین نقطه و از شرق تا غرب آن هستیم.
دبیرکل کنگره اصفهان و توسعه ملی با اشاره به مصوبات دومین جلسه کمیته راهبری این کنگره، افزود: در این جلسه ساختار نهایی کنگره و مسوولیت دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین وظایف کمیته‌ها و زیر کمیته‌ها مشخص شد.
وی اظهار کرد: کمیته‌های این کنگره با مسئولیت دانشگاه‌های اصفهان، کاشان، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی کاشان، صنعتی اصفهان، هنر اصفهان، آزاد اسلامی اصفهان و اتاق بازرگانی و همچنین استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی و مردمی مانند سمن‌ها فعال خواهند بود.
ابطحی اظهار کرد: رییس کنگره عباس رضایی استاندار اصفهان، دبیرکل کنگره سید مهدی ابطحی رییس دانشگاه صنعتی اصفهان، دبیر علمی کنگره علی آهنومنش رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیر انتفاعی، محمدجواد امیدی قائم‌مقام رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در امور بین‌الملل و توسعه ساختارهای فناوری هستند.
به گزارش ایرنا؛ اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از 9 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه 221 هزار میلیارد ریال و اشتغال 263 هزار نفر، حدود 840 معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از 10 هزار میلیارد ریال و حدود 180 هزار واحد صنفی صنعتی‌ترین استان کشور به شمار می‌آید.
این استان همچنین با حدود 280 هزار دانشجو و 180 دانشگاه و موسسه آموزش عالی، دومین استان دانشگاهی کشور است و به عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی و علمی و فناوری کشور از جایگاه مهمی در معرفی و شناساندن ظرفیت‌های دانشگاهی ایران به دنیا و دیگر دانشگاه‌ها برخوردار است.
بسیاری از دانشگاه‌های این استان با دانشگاه‌های معتبر خارجی همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دارند و در نظام‌های رتبه‌بندی جهانی دارای رتبه‌های برتر هستند.
اصفهان همچنین در حوزه فرهنگی از جمله انتشار کتاب با حدود 370 باب ناشر که بالغ بر 45 درصد آنها در شهر اصفهان فعالیت می‌کنند، 456 نشریه و روزنامه شامل 256 مورد چاپی و 200 مورد الکترونیکی (56 درصد چاپی و 44 درصد الکترونیکی) که در مجموع چهار درصد نشریه‌های کشور را تشکیل می‌دهند، پیشینه‌ای سترگ دارد.
این استان با بیش از 22 هزار اثر تاریخی (یک هزار و 850 اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی) و افزون بر 600 خانه تاریخی در کانون توجه علاقه مندان حوزه گردشگری، باستان شناسی، معماری و هنر است و دارای 90 هتل و 65 مهمانپذیر با ظرفیت حدود 20 هزار تخت است که از این تعداد 57 هتل و 30 مهمانپذیر در کلانشهر اصفهان قرار دارد.
از 602 رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا 299 مورد مربوط به ایران و از این تعداد 196 رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تاکنون 400 هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده‌های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع دستی گره خورده است.
استان اصفهان به لحاظ حجم، 60 در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.
زمین‌های کشاورزی 568 هزار هکتار (شامل حدود 486 هزار هکتار اراضی زراعی استان اصفهان و حدود 80 هزار هکتار اراضی باغی) پنج درصد از مساحت استان و 3.9 دهم درصد از اراضی کشور است، 185 هزار نفر در بخش کشاورزی استان فعالیت می کنند، 11 درصد از اشتغال و هفت درصد از تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد، این استان به عنوان از اصلی‌ترین کانون‌های کشاورزی کشور با برخورداری از تجارب در نوع کشت و کار در بسیاری از زمینه‌ها موفق بوده که توسعه صادرات بویژه در طول فعالیت عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم به ثبت رسیده است.
این سرزمین از حیث بخش‌ها و زیرمجموعه‌های مختلف صنعت کشاورزی در جایگاه ممتاز و اصلی کشورمان قرار دارد، برای مثال 4.6 میلیون تن محصولات باغی و 800 هزار تن محصولات گلخانه‌ای از سرجمع 6.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در شرایط نُرمال در این استان تولید می‌شود.
از نظر رتبه‌بندی این استان با تولید سالانه یک میلیون و 370 هزار تن شیر در جایگاه نخست قرار دارد و با تولید 200 هزار تن گوشت مرغ و 100 هزار تن تخم‌مرغ جایگاه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
تولید سالانه هشت هزار تن بوقلمون و یک‌هزار تن شترمرغ رتبه یک را برای این خطه رقم زده و دامداران منطقه 68 هزار تن گوشت قرمز در یک سال تولید می‌کنند که از این نظر رتبه پنجم و با تولید هفت هزار تن عسل در جایگاه سوم کشور قرار گرفته است، اصفهان با تولید 68 میلیون قطعه ماهیان زینتی و 300 هزار تن پیاز در رتبه نخست و با تولید 372 هزار تن محصولات گلخانه‌ای، 485 هزار تن سیب‌زمینی و 243 هزار تن سیب در جایگاه سوم قرار دارد.
در بخش دامداری اصفهان رتبه نخست تولید گوشت مرغ و بوقلمون، رتبه چهارم تولید گوشت قرمز، رتبه دوم تولید تخم مرغ و رتبه اول تولید شیر خام و رتبه سوم تولید عسل کشور را داراست.
این استان دارای بیش از چهار میلیون و 800 هزار راس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب‌های تولید فرآورده‌های دامی در کشور تبدیل کرده است.
اصفهان همچنین دارای 2 هزار و 600 واحد مرغداری صنعتی، 17 کشتارگاه طیور و 33 کشتارگاه دام و بیش از 10 هزار مرکز بسته‌بندی و عرضه فرآورده خام دامی است.
برچسب‌ها توسعه ایران اصفهان برنامه توسعه میراث فرهنگی استانداری اصفهان

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/225951/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطالبه‌های جدی در کرونا ویروس انگلیسی مطرح است

دستمزد کارگران را هم مثل کارمندان متناسب سازی کنیم

جمشیدیان: پرسپولیس، سپاهان و استقلال مثلث قهرمانی هستند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 10 اسفند 99 در تمام مقاطع تحصیلی

تپه اشرف بزرگترین سایت موزه خاورمیانه می‌شود

احداث منازل زلزله‌زدگان سمیرم تا تیر سال آینده

دستگیری بدهکار بزرگ مالیاتی در اصفهان

ورزش به وقت کرونا / ضربات کرونایی به ورزش لرستان چگونه جبران می شود؟ / ورزشکاران در برزخ کرونایی باشگاه ها ومسابقات

احداث منازل زلزله‌زدگان سمیرم تا تیر سال آینده/ تخصیص 36.5 میلیارد تومان برای ساخت مسکن

ساختارهای رسانه‌ای فولاد مبارکه تغییر خواهد کرد

شاخص بورس تا کجا عقب‌نشینی می‌کند؟

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ کار مقاومت در روز صعود مشگین‌شهر به روز آخر کشید + جدول

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ مشگین‌شهر صعود کرد و مقاومت محکوم به برد شد + جدول

اعلام برنامه دور برگشت لیگ برتر فوتسال زنان

آغاز دور برگشت لیگ برتر فوتسال زنان از 15 اسفند

آمازون سرویس شناسایی نقص محصولات با بینایی رایانه‌ای را راه‌اندازی کرد

فارن پالیسی: در سر آنتونی بلینکن و رابرت مالی چه می گذرد؟

کابوس تمام نشدنی دریایی اسرائیلی ها

روایت "اندیشکده آمریکایی" از لجاجت بایدن و مسیر دشوار احیای برجام

توصیه "اندیشکده بروکینگز" به بایدن درباره شاهزاده زندانی سعودی

ساختارهای رسانه‌ای فولاد مبارکه تغیر خواهد کرد

مصدومیت زن میانسال در انفجار ترقه بلوار کشاورز

کشف جسد مرد 50 ساله اصفهانی در کوه صفه اصفهان

معرفی کتاب/تاریخ فلسفه قرن نوزدهم

پرویز پرستویی راوی داستان زندگی یک پسر تنها

نسخه 5G گوشی ریلمی GT در گیکبنچ حضور پیدا کرد

AMD سری جدید کارت گرافیک‌های RX 6000 را 13 اسفند رونمایی می‌کند

افتتاح سایت جدید 5G همراه اول در تهران

چرا گوشی‌ها با پیکربندی ماژولار و مشابه لپ‌تاپ‌ها ساخته نمی‌شوند؟

انحراف از اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا

فارن افرز: ثبات در خاورمیانه به چیزی فراتر از توافق با ایران نیاز دارد

ماجرای نیمروز، تروریست در عوارضی تهران

حاکمان کنونی ریاض تمایلی به تعامل با ایران ندارند

سرنوشت مبهم بن سلمان بعد از انتشار گزارش قتل خاشقجی

رویای سوخته تویوتا هشتاد و پنج

ناتو در عراق چه می‌خواهد؟

مصدوم شدن بانویی میانسال اصفهانی در حادثه انفجار ترقه

تخریب 2 کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در خور و بیابانک

169 میلیارد تومان طرح عمرانی و فرهنگی در سمیرم به بهره‌برداری رسید

حناچی: رویکرد شهرداری در واگذاری باشگاه به سرخ آبی ها فرهنگی است

دامنه نوسان نامتقارن در بورس، مقطعی است

کدام خودروها بدون مشتری مانده اند؟

تخریب 2 کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در شهرستان خور و بیابانک

5 هزار دوز واکسن روسی کرونا در اختیار کادر درمان اصفهان قرار گرفت

اقامت گردشگران در اصفهان منوط به وضعیت کرونا؛ رزرو اقامتگاه‌ها پیش از ورود به استان انجام می‌شود

تاکنون 12 اصفهانی به کرونای انگلیسی مبتلا شدند/ امکان انفجار تعداد موارد ابتلا وجود دارد

شکست دور از انتظار وچان مقابل سپاهان

گزارشی از حمله ملخ‌ها به استان اصفهان نداشتیم

عطابخش سرپرست هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس استان اصفهان شد

احتکار 46 تُن مواد اولیه لاستیک در اصفهان