پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

بررسی اثر بُخور جوش‌شیرین بر بهبود عوارض کرونا اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ساعت24- نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که استنشاق بی‌کربنات‌سدیم می‌تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر عوارض تنفسی ناشی از کرونا ویروس داشته باشد.
در حال حاضر یافتن درمان دارویی برای بیماری کووید-19 یک چالش جهانی محسوب می‌شود. آمار بالای قربانیان، اثبات بی‌تاثیر بودن و عوارض خطرناک داروی‌های پیشنهاد شده برای درمان کرونا نشان می‌دهد که نیاز به یک درمان جایگزین ایمن وجود دارد.
با توجه به عدم موفقیت در درمان اصلی‌ترین عارضه بیماری (مشکلات تنفسی) و رواج استفاده از روش‌های سنتی مختلف در جوامع دنیا، لزوم بررسی علمی اثربخشی این روش‌ها بدیهی به نظر می‌رسد.
در این میان یکی از روش‌های توصیه شده در طب سنتی برای بهبود مشکلات تنفسی، استنشاق بی‌کربنات سدیم (بخور جوش شیرین) است.
صدیقه زمانی و شکوفه زمانی- دانشجویان پرستاری مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و مینا جوزی- استادیار گروه پرستاری مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد سلامی واحد نجف آباد به «بررسی تاثیر استنشاق بیکربنات سدیم (بخور جوش شیرین) بر عوارض تنفسی بیماری کووید-19: یک مطالعه مروری» پرداختند.
در این پژوهش بر اساس معیارهای ورود و خروج، 30 مقاله انگلیسی از 1990تا 2020 مورد مطالعه قرار گرفت. مقالاتی با موضوعات تاثیر سدیم بی‌کربنات بر اسیدوز متابولیک، بیماری کلیوی (بیماران دیالیزی)، بیماری قلبی و کاربرد در دندان پزشکی به دلیل عدم ارتباط با عنوان مطالعه رد شدند و مقالات مربوط به تاثیر بی‌کربنات سدیم بر پاتوژن‌های تنفسی، مسمومیت با گاز کلر، عوارض تنفسی فیبروز کیستیک، آسم و کووید 19 انتخاب شدند و یک مقاله هم در تشریح علایم بیماری کووید19 مطالعه شد. بر این اساس در نهایت15 مقاله انتخاب شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
محققان در این پژوهش می‌گویند که سدیم‌بی‌کربنات در طول سال‌ها بررسی و آزمایش، نقش تاثیرگذار خود را بر عوارض تنفسی گوناگون با منشا باکتری، قارچ، انگل و ویروس نشان داده است. استفاده گسترده از سدیم بی‌کربنات در همه‌گیری اسپانیا در سال 1918 با استفاده از خواص ضد آنفلوانزایی آن نشان دهنده سابقه طولانی کاربرد سدیم بی‌کربنات در اختلالات تنفسی است.
در بررسی بالینی 4 بیمار مبتلا به پنومونی و سندرم دیسترس تنفسی شدید مشخص شد که بزرگسالان (ARDS) ناشی از کووید-19 نیازمند تهویه مکانیکی بودند و به علت هایپوکسی شدید برای حفظ حداقل غلظت اکسیژن خون87 درصد برای هر 4 بیمار اکسیژن 100 درصد تجویز شد. علاوه بر آن برای بازنگه داشتن آلوئول های هوایی، فشار مثبت انتهای بازدمی 15(PEEP) دریافت کردند.
دو نفر از بیماران بدترین شرایط را داشتند با معیار آپاچی بالاتر از 25 (بیمار 1 و 4) که برای رفع انسداد راه‌های هوایی از برونکوسکوپی استفاه شد و برای یکی از آن دو 40 سی سی بی‌کربنات سدیم به صورت 2 سی سی در هر قسمت برای خروج پلاک‌های مخاطی در حین برونکوسکوپی تجویز شد.
بیماران روزانه از نظر گرافی قفسه سینه برای بررسی روند درمان، گازهای خون شریانی برای کنترل میزان co2وph خون شریانی بررسی شدند تا از نظر آلکالوز متابولیک احتمالی ارزیابی شوند که البته هیچ یک دچار این عارضه نشدند. دستور العمل‌های حمایتی استاندارد سندرم حاد دیسترس تنفسی برای هر 4 بیمار اجرا شد. برای هر بیمار 10 سی سی محلول سدیم بی کربنات 4.2 درصد هر 6 ساعت از طریق بخش دمی لوله های ونتیلاتور تجویز شد.
بیمار اول خانم 49 ساله که سال گذشته تیروئیدکتومی پارشیال داشته و با علائم کووید -19 بستری شد. با وجود اکسیژن تراپی به علت افت شدید غلظت اکسیژن اینتوبه شد و 4 روز بعد از اینتوبه، استنشاق بی‌کربنات سدیم4.2 درصد هر 6 ساعت یکبار برای بیمار تجویز شد و بعد از 36 ساعت از ونتیلاتور جدا شده و اکسیژن نازال 4 لیتر در دقیقه برای او تجویز شد و در هوای اتاق اکسیژن اشباع او به 95 رسید.
بیمار دوم آقای 60 ساله با سابقه فشار خون بالا که بعد از بستری در بیمارستان با وجود نیاز به تهویه مکانیکی، بعد از 2 روز رضایت می‌دهد که اینتوبه شود و تحت درمان بی‌کربنات سدیم قرار می‌گیرد و بعد از 48 ساعت اکستوبه می‌شود و با اکسیژن نازال 4 لیتر به بخش عادی منتقل می‌شود.
بیمار سوم که یک مرد 65 ساله با سابقه فشار خون بالا با وجود نیاز به اینتوباسیون تا 7 روز از آن خودداری کرد و سرانجام موافقت کرد که اینتوبه شود و از بی‌کربنات سدیم هم استفاده شد و وضعیت بیمار بهبود یافت.
بیمار چهارم یک خانم 63 ساله با سابقه ی بیماری حاد تنفسی بود که تا 6 روز اجازه اینتوباسیون را نداد تا اینکه بعد از 6 روز اینتوبه شد و بعد از دو روز تجویز بی‌کربنات سدیم استنشاقی بهبود یافته و میزان نیاز به اکسیژن به 50 درصد کاهش یافت.
از بررسی این 4 بیمار می‌توان استنباط کرد که هر چه زمان شروع استفاده از بی‌کربنات سدیم استنشاقی در بیماران مبتلا به کووید-19 کوتاه تر باشد بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود، به علاوه می‌توان نتیجه گرفت که استنشاق بی‌کربنات سدیم علاوه بر اختلالات تنفسی خفیف در مراحل پیشرفته اختلال تنفسی (اینتوباسیون) هم موثر واقع شده و طول دوره درمان را کاهش می‌دهد. گرافی قفسه سینه هر 4 بیمار حتی دو بیماری که تا زمان انجام این مطالعه اینتوبه باقی مانده بودند (بیمار 3و4) بهبودی قابل توجهی را نشان می‌داد.
مرور مطالعات نشان می‌دهد که استنشاق بی‌کربنات سدیم بهبود قابل توجهی در اختلالات تنفسی به همراه داشته است. اخیرا بررسی بر پنومونی و سندروم حاد دیسترس تنفسی(ARDS) ناشی از کرونا ویروس نیز بیان کننده همین نتیجه است. بنابراین استنشاق سدیم بی‌کربنات یک روش موثر و ایمن برای مقابله با کووید-19 است.
نتایج این پژوهش در اولین همایش ملی تولید دانش سلامتی و حکمرانی در جهان پسا کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد ارائه شد.
منبع: ایسنا

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/222977/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها علت خاموشی شهرک‌های صنعتی

سرشماری بیش از 10 هزار قطعه پرنده مهاجر در کانی برازان

وضعیت بازار رهن و اجاره در نیمه جنوبی تهران | بهارستان 350 رهن؛ 6 میلیون اجاره

راهنمای انتخاب بهترین قالیشویی

ذخیره آب سدهای کشور به بیش از 26 میلیارد مترمکعب رسید/ سد زاینده رود 15 درصد آب دارد

تالاب کانی‌برازان مهاباد یخ زد

آغاز بارش برف و باران از فردا/هشدار طغیان رودخانه‌ها و وقوع بهمن

ترافیک خودرو‌ها در میدان ونک به زیر زمین انتقال می‌یابد

مظفر: به افتتاح پروژه های اصفهان در زمان مقرر پایبندیم

هفتاد و ششمین اکران فیلم‌های کوتاه ایران و جهان در مهاباد

کرونا، تئاتر را به خیابان ها کشاند

مهمانپذیران اصفهان چشم انتظار وام و مهمان

آمار کرونا اصفهان 8 بهمن؛ 5 فوتی و 170 ابتلای جدید

خطر فرونشست زمین در اردستان جدی است

تولید روزانه 3 هزار شاخه گل در مهاباد

توقیف محموله قاچاق در شهرضا/ کشف 9 کیلو تریاک در نایین

فردا سامانه بارشی بخشی از کشور را تحت تاثیر قرار می دهد

جشنواره ملی «پرچم داران انقلاب اسلامی» برگزار می‌شود

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان اصفهان تا 8 بهمن 99

2546 پروژه عمرانی در دهه فجر در اصفهان افتتاح ود

ثبت 10 وقف جدید در سامانه از ابتدای سال جاری

ستاری، سکاندار جدید ورزش کارگری اصفهان

ساماندهی وضعیت سالن ژیمناستیک در مهاباد

افزایش نگران‌کننده آمار مبتلایان به کرونا و ابتلای نوزاد 8 ماهه به کرونا

عرصه را برای فراریان مالیاتی تنگ خواهیم کرد

تقابل ذوب‌آهن اصفهان و نساجی مازندران؛ حساس و سرنوشت‌ساز

ستاری در راند دوم، رئیس هیئت ورزش کارگری استان اصفهان شد

رئیس هیأت ورزش کارگری اصفهان با 2 دور رأی‌گیری انتخاب شد

افتتاح 2546 پروژه عمرانی در اصفهان

با یخ زدگی کنتور آب چه کنیم؟

افتتاح 2546 پروژه عمرانی در دهه فجر در اصفهان

2 باب ویلای غیرمجاز در محدوده تپه‌های سیلک کاشان قلع و قمع شد

والیبالیست مهابادی امتیازآورترین تیم خاتم شد

شکار گونه‌های با ارزش جانوری در مهاباد ممنوع است

احداث بزرگترین بندر تجارى کشور در محدوده جاسک/ پذیرش کشتی‌های اقیانوس‌پیما در شرق تنگه هرمز

اولین استانی بوده ایم که صدور جواز ها را به خانه صنعت و معدن سپرده‌ایم

تنها 4 درصد گاوخونی رطوبت دارد/42 روز بارندگی نداشته‌ایم

قاسم ستاری‌فرید رییس هیئت ورزش کارگری شد

آمار کرونا کاشان 8 بهمن؛ 3 فوتی و 9 ابتلای جدید

امروز نجات مردم با تولید و اشتغال است

نقص فنی خودرو آتش به پا کرد

2 هزارو 546 طرح در استان اصفهان دهه فجر افتتاح می‌شود

عدم اطلاع کارفرمایان از قوانین بسیاری از مشکلات را رقم میزند

به یادِ عبّاس صفّاری؛ شاعرِ غربت

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت هشتادم- داستان شکار رفتن گرگ و روباه در خدمت شیر

اردشیر رستمی: بزرگی در کوچکی و کوچکی در بزرگی است

درباره عبیدالله زاکانی

فهرست پیشنهادی مصطفی رحماندوست

روایتی از مادر شهید محمدمهدی کاشانیان

نمایشگاه مجازی کتاب تهران دوباره تمدید شد