پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

خفه و خاموش مقالات

خفه و خاموش
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - وطن امروز /متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سخنگوی صنعت برق: افزایش مصرف گاز و برق در بخش خانگی و تجاری محدودیت‌هایی در تحویل سوخت نیروگاه‌ها به‌وجود آورد
24 ساعت بعد از پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر اعمال خاموشی به جای استفاده از مازوت، برق بیش از 10 منطقه تهران و شهرهای اطراف پایتخت قطع شد اما شرکت توانیر اعلام کرد این خاموشی‌ها برنامه‌ریزی‌شده نبود. 
به گزارش «وطن ‌امروز»، دیروز برق بسیاری از مشترکان تهرانی در مناطق 1، 2، 3، 4، 6، 8، 9، 10، 13 و 14 و همچنین برق شهر قدس و شهریار در استان تهران برای حداقل 2 ساعت قطع شد. همچنین بر اساس گزارشات مردمی، برق شهرهای استان گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، سمنان، قم و اردبیل نیز برای ساعاتی قطع شد. 
شرکت توزیع برق در این باره اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «به دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه‌ها، خاموشی‌های پراکنده در برخی مناطق اعمال شده است. 
از این رو از هموطنان همیشه همراه خواهشمندیم با کاهش حداقل یک تا 2 درجه از دمای منازل و محل کار و مدیریت مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین انرژی را برای همه هموطنان فراهم آورند. خاموشی‌های ایجاد‌شده قابل برنامه‌ریزی از قبل نبوده و تنها با 10 درصد کاهش مصرف گاز و برق، امکان استمرار تأمین مطمئن گاز و برق در کشور فراهم خواهد بود». 
در این باره سخنگوی صنعت برق گفت: براساس بررسی‌های انجام‌شده در برخی نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم که دلیل اصلی آن افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه تلقی می‌شود. 
مصطفی رجبی‌مشهدی در پاسخ به این سوال که چرا محدودیت‌های اعمال‌شده از پیش به اطلاع مردم نرسیده است، تاکید کرد: تاکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت‌ و خاموشی‌ها به شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند، قطعا اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام خواهیم کرد. 
وی با اشاره به این نکته که شرایط بحرانی فعلی تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد به «وطن ‌امروز» گفت: در حال حاضر برنامه‌های گسترده‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی از جمله کاهش مصرف ادارات، اصلاح روشنایی معابر و سایر برنامه‌ها در دست تدوین است و ان‌شاءالله با صرفه‌جویی مردم، از این شرایط عبور خواهیم کرد. 
رجبی‌مشهدی در بیان توصیه‌هایی برای کاهش مصرف انرژی، گفت: اگر مردم دمای محل زندگی خود را یک درجه سلسیوس کاهش دهند، تا 6 درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهند کرد، حال اگر موارد مرتبط با کاهش مصرف برق را نیز در دستور کار قرار دهند، این کاهش مصرف گاز طبیعی به 10 درصد خواهد رسید. 
سخنگوی صنعت برق در پایان با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی 10 درصدی مردم در مصرف گاز طبیعی می‌تواند از اعمال محدودیت و خاموشی جلوگیری کند، گفت: از مردم عزیز بویژه در مناطق شمالی کشور خواهشمندیم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.
* تشدید آلودگی هوای تهران و هشدار وزارت بهداشت
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به کیفیت هوای پایتخت، اظهار کرد: با توجه به پایداری هوا و افزایش ترددها در سطح شهر، کیفیت هوای شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد. 
دکتر عباس شاهسونی افزود: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان، باید از هر گونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب کنند؛ افراد دیگر نیز باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین در خارج از منزل اجتناب کنند. 
شاهسونی خاطرنشان کرد: در این شرایط، در صورت عدم رعایت استفاده از ماسک مناسب و حضور در فضای آزاد، احتمال افزایش قابل توجه بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش قابل توجه علائم تنفسی در کل جمعیت وجود دارد. 
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت تاکید کرد: با توجه به ارتباط میان افزایش غلظت آلاینده‌های هوا بویژه ذرات معلق کوچک‌تر از 5/2 میکرون با میزان ابتلا و مرگ ناشی از «کووید-19»، از عموم مردم بویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، زنان باردار، سالمندان، کودکان، بیماران مبتلا به دیابت و آسم درخواست می‌شود از تردد در فضای آزاد اجتناب کنند.
همچنین رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آلودگی هوا نفس تهرانی‌ها و ساکنان برخی کلانشهر‌ها را بند آورده، گفت: دولت به جای اینکه راه‌حلی برای رفع این معضل بیابد به بهانه‌های مختلف اقدام به قطع برق شهری می‌کند تا مشکلات را برای مردم در این شرایط سخت مضاعف کند. حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با «وطن امروز»، درباره علل قطع برق تهران و شهرهای اطراف پایتخت گفت: خاموشی‌ها تهران هیچ توجیهی ندارد و مسؤولان جز اذیت و آزار مردم پاسخ قانع‌کننده و علمی برای این موضوع ندارند؛ دولتی‌ها مصرف بالای گاز خانگی را عامل این پدیده نوظهور می‌دانند، در حالی که چنین نیست. 
وی در ادامه با بیان اینکه سوخت مازوت نیروگاه‌ها و استفاده از گازوئیل بی‌کیفیت باعث شده است آلایندگی ایجاد و ذرات معلق سمی وارد ریه شهروندان شود، افزود: جالب اینجاست که وزیر نفت اخیرا مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها برای تولید برق را عامل آلودگی هوا دانست اما پس از چند روز حرف خود را پس گرفت و گفت هیچ نیروگاهی در تهران سوخت مازوت مصرف نمی‌کند. چنین اظهارات ضد و نقیضی باعث شده مردم اعتمادی به سخنان مسؤولان اجرایی نداشته باشند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که چرا دولتمردان سال‌های گذشته از مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها صحبتی به میان نمی‌آوردند یا در سال‌های پیشین علت آلودگی هوای تهران و کلانشهرها را مصرف بنزین بی‌کیفیت پتروشیمی‌ها عنوان می‌کردند، گفت: اینکه مسؤولان می‌گویند ناگزیر به مصرف مازوت برای فعالیت نیروگاه‌ها یا قطع برق به دلیل کاهش مصرف مازوت‌سوزی هستیم، اظهاراتی پوچ و بی‌معنی است، چرا که مصرف گاز خانگی امسال به دلیل مناسب بودن دمای هوا و تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و خیلی از مشاغل بشدت کم شده است. شهریاری در ادامه با تاکید بر اینکه اصرار بر مازوت‌سوزی و بی‌توجهی به آلودگی هوا سالانه باعث مرگ‌ هزاران شهروند در تهران و کلانشهرها می‌شود، گفت: در سال‌های گذشته خیلی‌ها مصرف بنزین پتروشیمی‌ها را عامل آلودگی هوا عنوان می‌کردند در حالی که اکنون همان مدعیان سلامت هوا، مازوت و گازوئیل بی‌کیفیت را در نیروگاه‌ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌دهند و هیچ راهکاری برای رفع آلودگی هوا ارائه نمی‌کنند. 
 رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به نظر می‌رسد قطع برق شهری در این روزهای آلودگی هوا تعمدی است و حکایت از قضایای پشت‌پرده دارد. 
وی همچنین افزود: وزارت نفت و وزارت نیرو تاکنون درباره قطع برق، آلودگی هوا، همچنین چگونگی مصرف سوخت نیروگاه‌ها و مراکز صنعتی جواب قانع‌کننده‌ای به مردم نداده‌اند و هر کدام توپ کم‌کاری‌ها را به زمین دیگری می‌اندازند.

پیام سپاهان

لینک کوتاه:
https://www.sepahannews.ir/Fa/News/222940/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها علت خاموشی شهرک‌های صنعتی

سرشماری بیش از 10 هزار قطعه پرنده مهاجر در کانی برازان

وضعیت بازار رهن و اجاره در نیمه جنوبی تهران | بهارستان 350 رهن؛ 6 میلیون اجاره

راهنمای انتخاب بهترین قالیشویی

ذخیره آب سدهای کشور به بیش از 26 میلیارد مترمکعب رسید/ سد زاینده رود 15 درصد آب دارد

تالاب کانی‌برازان مهاباد یخ زد

آغاز بارش برف و باران از فردا/هشدار طغیان رودخانه‌ها و وقوع بهمن

ترافیک خودرو‌ها در میدان ونک به زیر زمین انتقال می‌یابد

مظفر: به افتتاح پروژه های اصفهان در زمان مقرر پایبندیم

هفتاد و ششمین اکران فیلم‌های کوتاه ایران و جهان در مهاباد

کرونا، تئاتر را به خیابان ها کشاند

مهمانپذیران اصفهان چشم انتظار وام و مهمان

آمار کرونا اصفهان 8 بهمن؛ 5 فوتی و 170 ابتلای جدید

خطر فرونشست زمین در اردستان جدی است

تولید روزانه 3 هزار شاخه گل در مهاباد

توقیف محموله قاچاق در شهرضا/ کشف 9 کیلو تریاک در نایین

فردا سامانه بارشی بخشی از کشور را تحت تاثیر قرار می دهد

جشنواره ملی «پرچم داران انقلاب اسلامی» برگزار می‌شود

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان اصفهان تا 8 بهمن 99

2546 پروژه عمرانی در دهه فجر در اصفهان افتتاح ود

ثبت 10 وقف جدید در سامانه از ابتدای سال جاری

ستاری، سکاندار جدید ورزش کارگری اصفهان

ساماندهی وضعیت سالن ژیمناستیک در مهاباد

افزایش نگران‌کننده آمار مبتلایان به کرونا و ابتلای نوزاد 8 ماهه به کرونا

عرصه را برای فراریان مالیاتی تنگ خواهیم کرد

تقابل ذوب‌آهن اصفهان و نساجی مازندران؛ حساس و سرنوشت‌ساز

ستاری در راند دوم، رئیس هیئت ورزش کارگری استان اصفهان شد

رئیس هیأت ورزش کارگری اصفهان با 2 دور رأی‌گیری انتخاب شد

افتتاح 2546 پروژه عمرانی در اصفهان

با یخ زدگی کنتور آب چه کنیم؟

افتتاح 2546 پروژه عمرانی در دهه فجر در اصفهان

2 باب ویلای غیرمجاز در محدوده تپه‌های سیلک کاشان قلع و قمع شد

والیبالیست مهابادی امتیازآورترین تیم خاتم شد

شکار گونه‌های با ارزش جانوری در مهاباد ممنوع است

احداث بزرگترین بندر تجارى کشور در محدوده جاسک/ پذیرش کشتی‌های اقیانوس‌پیما در شرق تنگه هرمز

اولین استانی بوده ایم که صدور جواز ها را به خانه صنعت و معدن سپرده‌ایم

تنها 4 درصد گاوخونی رطوبت دارد/42 روز بارندگی نداشته‌ایم

قاسم ستاری‌فرید رییس هیئت ورزش کارگری شد

آمار کرونا کاشان 8 بهمن؛ 3 فوتی و 9 ابتلای جدید

امروز نجات مردم با تولید و اشتغال است

نقص فنی خودرو آتش به پا کرد

2 هزارو 546 طرح در استان اصفهان دهه فجر افتتاح می‌شود

عدم اطلاع کارفرمایان از قوانین بسیاری از مشکلات را رقم میزند

به یادِ عبّاس صفّاری؛ شاعرِ غربت

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت هشتادم- داستان شکار رفتن گرگ و روباه در خدمت شیر

اردشیر رستمی: بزرگی در کوچکی و کوچکی در بزرگی است

درباره عبیدالله زاکانی

فهرست پیشنهادی مصطفی رحماندوست

روایتی از مادر شهید محمدمهدی کاشانیان

نمایشگاه مجازی کتاب تهران دوباره تمدید شد