پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

توسعه اشتغال و رفع بیکاری پیشنیاز جهش تولید در اصفهان اقتصادي

توسعه اشتغال و رفع بیکاری پیشنیاز جهش تولید در اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- تحقق راهبرد جهش تولید در استان اصفهان به تاکید کارشناسان با توسعه اشتغال و رفع چالش بیکاری، برنامه‌ریزی علمی و عملی با داشتن چشم‌اندازهای معین و با بکارگیری ظرفیتهای مختلف موجود کشور میسر است که باید اهتمام ویژه‌ای به این مهم بشود.

نامگذاری هوشمندانه سال 99 از سوی رهبر معظم انقلاب به سال "جهش تولید"، حرکت‌های مهم و تحول جامعه را در سال کنونی جهت‌دهی کرده است که تحقق آن در کنار برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند، نیاز به تلاش مضاعف دارد.
توسعه اشتغال و رفع بیکاری به عنوان یکی از پیش نیازهای رونق تولید، موضوعی است که اگر آن را فصل مشترک نامگذاری‌های سال‌های پیشین بدانیم گزاف نگفته‌ایم، بنابراین اهتمام ویژه به این مساله و تلاش برای اجرای سیاست‌های آن ضرورتی است که بیش از پیش باید به آن پرداخت.
بر اساس گزارش نتایج طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان اصفهان در پاییز 98 به 11 درصد رسید که در بین استان‌ها دارای رتبه پانزدهم است درحالیکه این شاخص در پاییز سال 97 در این خطه 14.1 درصد بود و رتبه هفتم را در بین سایر استان‌ها داشت.
اگرچه نرخ بیکاری دراستان اصفهان بر اساس آخرین آمار از 13.8 در سال 97 به 10.6 درصد در سال گذشته کاهش یافت اما نسبت اشتغال در این استان نیز در پاییز 98، 41.1 درصد اعلام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.8 درصد کاهش نشان می‌دهد.نسبت اشتغال شامل نسبت تعداد شاغلان به جمعیت در سنین کار است.
بر اساس گزارش شاخص ها و نماگرهای اقتصادی اصفهان در بهار 98، سهم شاغلان در بخش کشاورزی 11.1 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.1 درصد افزایش دارد. سهم شاغلان در بخش صنعت استان اصفهان در بهار 98، 42.2 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.8 درصد افزایش نشان می دهد و سهم شاغلان در بخش خدمات استان 46.6 درصد است که نسبت به سه ماه نخست 97، 2.9 درصد کاهش یافت.
"تعهد اشتغال استان اصفهان در سال گذشته ایجاد 53 هزار فرصت شغلی بود که 47 هزار فرصت شغلی تا پایان سال 98 محقق شد این در حالی است که سیاستگذاری استان روی 90 هزار اشتغال قرار داشت."
این مطلب را مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان به ایرنا گفت و افزود: به دلیل ریزش‌های پایان سال، 2 ماهه آخر سال را از دست دادیم و برخی از طرح‌هایی که قرار بود به سرمایه‌گذاری برسد، تعطیل شد.
محسن نیرومند ادامه داد: سامانه رصد اشتغال در فصل آخر سال قطع بود و هنوز اطلاعات این مدت را در اختیار نداریم که چه تعداد فرصت اشتغال در این سامانه ایجاد شد.
نیرومند اظهارداشت: کد ملی افراد برای هر اشتغال جدید در سامانه درج می‌شود تا قابلیت راستی آزمایی داشته و از آمار ساختگی جلوگیری شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: امسال ایجاد 90 هزار شغل جدید در استان پیش بینی شده است.
به گفته وی در شرایط فعلی، دولت هیچ استخدامی در دستور کار خود ندارد و بخش قابل توجهی از اشتغال کشور در بخش‌های خصوصی است.
نبود مهارت، علت بیکاری دانش آموختگان
نیرومند با بیان اینکه بخش خصوصی به دنبال افراد متخصص در هر حرفه و شغل است، ذکر کرد: افزود: علت اصلی بیکاری جوانان نداشتن مهارت و تخصص در زمینه‌های کاری است.
وی با انتقاد از اینکه دانشگاه‌ها بر پایه اصل تئوری و نه عملی و مهارتی هستند ادامه داد: دانش آموختگان پس از خروج از دانشگاه، اصول عملی رشته‌های تحصیلی خود را نمی‌دانند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از نبود قوانین کار به روز و مورد نیاز صنوف انتقاد و تصریح کرد: قوانین کار در کشور از سال 69 تاکنون تغییری نداشته است درحالی‌ که باید مطابق با قوانین مورد نیاز در صنوف تغییر کند و دستورالعمل‌ها باید به روز شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: 109 هزار نفر از مجموع 250 هزار نفری بیکاران این استان را دانش‌آموختگان تشکیل می‌دهند.
نیرومند اظهارداشت: دانش‌آموختگان و اهداف تربیت نیروی انسانی در دانشگاه‌ها با نیازهای بازار تفاوت بسیار زیادی دارد و مراکز آموزش عالی باید نیروی مورد نیاز بازار را تربیت کنند.
وی ادامه داد: کشور سرمایه‌گذاری فراوانی روی دانش‌آموختگان انجام داده و برنامه‌ریزی اشتغال باید طوری باشد که این افراد بتوانند مشغول به کار شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای رسیدن این اهداف توسط کارگروه مهارت و اشتغال این استان دنبال می‌شود.
به گفته وی رشد بنگاه‌های استارت آپ محور در راستای اشتغال بیشتر افراد تحصیل کرده از سیاست استان اصفهان محسوب می‌شود.
پرداخت تسهیلات اشتغالزایی تا سقف یک میلیارد ریال
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان در این خصوص به ایرنا گفت: این صندوق توانایی پرداخت تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال با کارمزد 4 درصد در مشاغل کارگاهی و کارفرمایی را دارد.
احسان مهدوی هزاوه افزود: دوره بازپرداخت این تسهیلات در شهرها چهار سال و روستاها پنج سال است و بازپرداخت این تسهیلات 3 تا 6 ماه هم فرصت تنفس دارد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اصفهان به ایجاد 55 هزار و 392 شغل در استان بواسطه وام‌های این صندوق در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این کارآفرینی‌ها بواسطه 36 هزار مورد نظارت دوره‌ای برای جلوگیری از انحراف در مصرف وام‌های تخصیصی صورت گرفته است.
مهدوی هزاوه از پرداخت تسهیلات به طرح‌های میراث فرهنگی، گردشگری، بوم‌گردی ،خیریه‌های اشتغالزا، اشتغال برای زندانیان آزاد شده، معلولان جسمی حرکتی و شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و تصریح کرد: صندوق از ابتدای امسال چهار میلیارد تومان به کسب و کارهای حوزه صنایع دستی تخصیص داده است و این صندوق به هر فرد صاحب شغل خانگی که توسط کمیته امداد معرفی شود، یکصد میلیون ریال تسهیلات پرداخت می کند.
وی طرح‌های "هر روستا یک محصول"، "روستای بدون بیکار" و "صندوق‌های خُرد محلی" را از طرح‌های اختصاصی این صندوق برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: روستاها به‌عنوان کانون‌های مولد در مرکز توجه ما قرار دارند و این صندوق با ارائه تسهیلات اشتغالزا نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستاییان در 2 سال گذشته داشته است.
مهدوی هزاوه ادامه داد: در هر منطقه ظرفیت‌هایی وجود دارد که باید شناسایی و بر اساس نیاز به روزرسانی شود و سپس توسعه الگوهای مبتنی بر کسب و کارهای بومی و محلی صورت پذیرد. 
وی به حمایت صندوق مزبور از شرکت‌های تعاونی نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری به 9 شرکت تعاونی با مجموع یک‌هزار و 320 عضو، تسهیلاتی بالغ بر 22 میلیارد و سیصد میلیون تومان تخصیص داده شده است.
فرصت های شغلی در بخش صنعت اصفهان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اعلام این خبر که چهار هزار و 474 طرح صنعتی و صنایع معدنی با حجم سرمایه‌گذاری 414 هزار و 339 میلیارد ریال در استان درحال اجراست به ایرنا، گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌های صنعتی و معدنی برای 138 هزار و 963 تن از افراد جویای کار استان، فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
ایرج موفق افزود: سال گذشته 2 هزار و 264 میلیون ریال تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر به متقاضیان پرداخت شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان بیان کرد: سال گذشته بیش از یک هزار و 679 میلیون ریال تسهیلات اشتغال فراگیر به 158 طرح و بیش از 584 میلیون ریال تسهیلات برای 497 طرح اشتغال روستایی در این استان پرداخت شد.
وی حفظ اشتغال موجود و حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط و واحدهای صنفی را از اولویت‌های این سازمان برشمرد و افزود: در این جهت نیازهای این واحدها شناسایی و برنامه‌هایی برای رفع مشکلات آنها تدوین شد.
اشتغالزایی برای مددجویان
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان اصفهان به ایرنا گفت: چهار هزار و 704 فرصت شغلی از ابتدای فروردین تا پایان دی 98 برای مددجویان تحت پوشش این نهاد در استان ایجاد شد.
محمدرضا کیانی اظهار داشت: برای ایجاد این فرصت‌های، بیش از 136 میلیارد و 698 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به سه هزار و 904 مددجوی مستعد برای راه اندازی کسب و کار و طرح خودکفایی پرداخت شد.
وی افزود: 800 نفر از مددجویان دیگر نیز با بهره‌مندی از خدمات کاریابی این نهاد در کارخانه‌ها و مراکز تولیدی استان مشغول به کار شدند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اصفهان گفت:بیش از 637 میلیون تومان در راستای ارائه آموزش‌های شغلی به هشت هزار و 499 مددجوی مستعد در 10 ماه سال جاری توسط این کمیته هزینه شد.
کیانی ادامه داد: شناسایی استعدادها و توانمندی‌های مددجویان اولین گام برای ایجاد فرصت شغلی است.
وی بیان کرد: آموزش‌های شغلی کمیته امداد اصفهان در سه سطح مقدماتی، حرفه‌آموزی و پایدارسازی طرح‌های در حال اجرا به جامعه هدف ارائه می‌شود.
سال گذشته هفت هزار و 96 طرح اشتغالزا برای مددجویان کمیته امداد اصفهان، ایجاد و برای این تعداد طرح بیش از هزار و 220 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
از این تعداد طرح 37 درصدد برای زنان سرپرست خانوار و 63 درصد برای مردان، ایجاد شد که 33 درصداز مناطق روستایی و 67 درصد از مناطق شهری را دربرگرفت.
معلولان و حق اشتغال
از سوی دیگر«استفاده از تسهیلات برای مددجویان و زنان سرپرست خانوار یکی دیگر از فرصت‌های موجود برای اشتغالزایی معلولان و زنان سرپرست خانوار است که هر نفر از این افراد می‌تواند تا 500 میلیون ریال از تسهیلات اشتغالزایی استفاده کند.»
مدیرکل بهزیستی اصفهان در گفت و گو با ایرنا ، افزود: به کارفرمایانی که معلولان و مددجویان بهزیستی را به‌کارگیری کنند به ازای هر نفر 500 میلیون ریال و تا سقف 2 میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات اعطا می شود.
مرضیه فرشاد ادامه داد: پرداخت حق بیمه مددجو به کارفرما در صورت به‌کارگیری مددجویان بهزیستی از دیگر فرصت‌های اشتغالزایی معلولان است که متاسفانه تعداد مددجویی که زیر پوشش داریم کم و در سال‌های مختلف این عدد متغیر است یعنی ممکن است مددجویی امسال شاغل و سال بعد بیکار باشد.
فرشاد نبود اعتبارات لازم برای این منظور را از دلایل پایین بودن کمیت آن دانست و تصریح کرد: بهزیستی به دنبال این است که با جذب منابع مالی مختلف این 2 فرصت اشتغالزایی را برای معلولان ایجاد و به صورت کامل عملی کند.
وی با اشاره به اینکه نبود اعتماد به نفس در افراد معلول به وفور دیده می‌شود خاطرنشان کرد: این نبود اعتماد به نفس مانعی بر سر راه اشتغال این افراد است.
اکنون 120 هزار معلول در بانک اطلاعاتی بهزیستی استان ثبت شده که این تعداد یک پنجم آمار معلولان در استان است و پیش بینی می‌شود که دست‌کم 500 هزار فرد معلول در استان ساکن باشند.
مشاغل خانگی، توسعه فرهنگی و اقتصادی خانوار
کارشناسان امر تعداد کارآفرین زن در عرصه تولید کشور را افزون بر 800 نفر اعلام کرده اند که بیشترین آمار ثبت شده زن کار آفرین متعلق به استانهای خراسان رضوی و اصفهان است.
به گفته مسئولان، تا اکنون افزون بر 80 درصد تسهیلات مشاغل خانگی اصفهان به زنان پرداخت شده است و 30 درصد از مدیریت مراکز مشاوره کارآفرینی را بانوان برعهده دارند.تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط یک شرکت تعاونی بانوان در سال 1348 با 45 نفر عضو در زمینه تولید صنایع دستی در استان وجود داشت، این در حالی است که در چهل سال اخیر 569 شرکت تعاونی بانوان در استان تشکیل شده است استان اصفهان رتبه دوم کشوری در تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده توسط شرکت‌های تعاونی بانوان را داراست، چرا که تعداد فرصت‌های شغلی این شرکت‌ها در کشور 122 هزار و 945 نفر و در استان اصفهان 13 هزار و 957 نفر است.
به اعتقاد مریم نصر، بانوی کارآفرین اصفهانی ایجاد مراکز دائمی فروش محصولات مشاغل خانگی که افزون بر 90 درصد آن توسط زنان تولید می شود، ضروری است.
وی که خیاط ماهری است و برای سه نفر از همسایگان خود اشتغالزایی کرده است در گفت و گو با ایرنا، برگزاری جلسه های توجیهی بمنظور اخذ تسهیلات حمایتی دولت را ضروری دانست و افزود: نحوه اخذ و استفاده از این تسهیلات باید برای بانوان فعال اقتصادی تشریح شود چرا که بسیاری از زنان هنوز نمی دانند کارهای روزمره ای که در خانه انجام می دهند می تواند به عنوان فعالیت زودبازده اقتصادی و یا بنگاه کوچک مطرح شود.
خانم جعفری هم که در خانه اش به تولید و بسته بندی سبزیجات مشغول است، به ایرنا گفت: برای توسعه شغل خانگی تنها و محدود هستیم بنابراین چنانچه تشکل ها یا شبکه های اختصاصی برای توسعه فعالیت ها در این زمینه راه اندازی شود علاوه بر رونق تولید به ایجاد اشتغال بیشتر نیز کمک خواهد کرد.
ضرورت بکارگیری همه ظرفیت ها برای رونق اشتغال
عباس رضایی استاندار اصفهان نیز راه‌اندازی پنجره واحد برای جذب سرمایه‌گذار را ضروری دانست و به ایرنا گفت: ایجاد فرصت‌های مناسب در بخش شیمی پارک‌ها، شهرک‌های گردشگری، شهرک پوشاک و همچنین ساختارهای زیربنایی مثل جاده، راه‌آهن و امثال آن از جمله برنامه‌های استان در راستای تحقق جهش تولید و اقتصاد مقاومتی است.
استاندار اصفهان افزود: مهمترین دغدغه ما در استان رفع موانع تولید، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذار و حمایت از تولید و در یک کلام رفع دغدغه خانواده‌ها در زمینه اشتغال جوانان از طریق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. 
رضایی با اشاره به تکلیف دولت به استان در خصوص ایجاد 140 هزار فرصت شغلی زودبازده، گفت: بخش های کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن تمام ظرفیت‌های خود را برای تحقق این مساله به کارگیرند.
مدت‌هاست از طرحی ملی برای اشتغال‌زایی با عنوان "استاد شاگردی" سخن به میان آمده، طرحی در زمینه اشتغال پایدار که گفته می‌شود در سال جاری دست‌کم 40 هزار نفر فرصت شغلی در کشور و سه هزار و 500 فرصت شغلی در استان اصفهان ایجاد خواهد کرد. طرحی که با توجه به رای دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت حق بیمه کارورزان باید دید تا چه میزان از سوی اصناف مورد اقبال قرار گرفته و عملیاتی خواهد شد. 
بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 95 جمعیت استان اصفهان پنج میلیون و 120 هزار و 850 نفر است که حدود 2 میلیون و 600 هزار مرد (51 درصد) و 2 میلیون و 520 هزار زن (49 درصد) هستند.
یک میلیون و 90 هزار نفر کارگر بیمه شده بر اساس آخرین آمارها در استان اصفهان وجود دارد که با در نظر گرفتن خانواده‌های آنها، 64 درصد از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.
اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از 9 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه 221 هزار میلیارد ریال و اشتغال 263 هزار نفر، حدود 840 معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از 10 هزار میلیارد ریال و حدود 180 هزار واحد صنفی صنعتی ترین استان کشور بشمار می‌آید.
سهم اصفهان در صنعت کشور را 11 درصد، سرمایه گذاری 10 درصد و اشتغال صنعتی هشت درصد و رتبه اصفهان در طرح‌های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن اول و از نظر ذخایر معدنی دوم است.
برچسب‌ها
بیکاری جهش تولید اقتصاد مقاومتی اشتغال فراگیر اصفهان
پروندهٔ خبری
سال 99؛ سال جهش تولید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

دیپلماسی گرگ جنگجو؛ سیاست خارجی جدید چین

آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری مشاغل آسیب دیده از کرونا

کلاهبرداری اینترنتی با شگرد تبلیغ اجاره باغ دربستی

کشف بیش از 158 کیلوگرم تریاک در شاهین شهر و میمه

فرود اضطراری پرواز رشت- تهران در اصفهان

مقایسه هواوی Y7p با گلکسی A30s

رندرهای رسمی و مشخصات اوپو Reno 4 پرو منتشر شد

زبانه کشیدن خشم معترضان در واکنش به تهدید بی سابقه ترامپ

استاندار اصفهان: در کنار مبارزه با کرونا، چرخ اقتصاد جامعه هم بچرخد

شاعرانه/ رکعت چندم رسیده ‌است نماز؟

مجموعه گفت و شنفت‌ها با عباس کیارستمی

بهینه‌سازی عملکرد ویندوز 10 برای بازی

فارن پالیسی: ایران نفوذش در آمریکای جنوبی را گسترش می دهد

دو خط کتاب/ این شوخی نامردان است

تاریخ عرضه کنسول آتاری VCS مشخص شد

فصل جدید Destiny 2 احتمالا در محیط‌های برفی روایت می‌شود

پتنت گوشی‌های هوشمند هواوی منتشر شد

آمریکا، جورج فلوید و ما

فوتبال ایران؛ خلاق در فحش، فقیر در ایده پساکرونایی!

پشت پرده آتش‌سوزی‌های سریالی در کشور

نگاهی به درون قفسه‌های کتاب بیندازیم!

AMD احتمالا در معماری Zen 3 از روش تولید پنج نانومتری استفاده نخواهد کرد

سامسونگ گلکسی بادز و بادز پلاس دسترسی صفحه اصلی را دریافت می‌کنند

قتل رومینا و هجرت سلیمان

سیاه‌پوستان آمریکا از وعده‌های سیاستمداران خسته شده‌اند

فساد بانکی؛ پرداخت وام های کلان تصمیم یک فرد نیست

قطار شهری اصفهان از روز شنبه فعالیت خود را آغاز می‌کند

یک کتاب خوب/ «سال‌های سگی» را گذراندیم

بزرگترین تراشه ساز چین به دنبال جذب سرمایه 2.8 میلیارد دلاری است

اپل تا چهار سال آینده به ارزش بازار دوتریلیون‌دلاری می‌رسد

لپ‌تاپ جدید دل با عمر باتری 34 ساعتی معرفی شد

گوگل منوی دکمه پاور را در اندروید 11 توسعه می‌دهد

معین یا صفایی فراهانی؛ پیشنهاد یک اصلاح طلب برای انتخابات 1400

آیا جنگ نفتی جدیدی در راه است؟

دیوانه از قفس پرید!

رفع مشکل تخلیه باتری گوشی‌های اندرویدی در گوگل پلی

پتنت گوشی‌های هوشمند هواوی با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش منتشر شد

سیستم زدوبندی در نظام بانکی

وعده‌های همه چیز تمام؛ گرانی های ناتمام

شکست مثلث اسطوره‌ای

بخشی از کتاب/ در هر مرحله از زندگی باید از چیزی دست کشید

مجموعه های تاریخی و گردشگری اصفهان فردا تعطیل است

پناه بردن خانم بازیگر به «آشپزی از سیر تا پیاز»

کنسول آتاری VCS تا دو هفته دیگر عرضه خواهد شد

چه دستگاه‌هایی از iOS 14 پشتیبانی خواهند کرد؟

HP از دو لپتاپ گیمینگ در سری Omen و Pavilion رونمایی کرد

یک کتاب خوب/ چگونه اشتیاق‌مان را برای زندگی در این دنیای درهم ریخته حفظ کنیم؟

خانواده ویوو X50 متمرکز بر فیلم برداری رسما معرفی شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان منصوب شد