پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی:

حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست اجتماعي

حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی گفت: بر اساس نظر مراجع تقلید، حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست و سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می شود.

حجت الاسلام امیر صالحی  با بیان اینکه یکی از سوالات بسیار مهم مردم نصف جهان از مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با توجه به وجود ورزشگاه های بزرگ در اصفهان در ارتباط با حضور زنان در ورزشگاه ها از دیدگاه فقهی است، در این ارتباط اظهار داشت: اسلام موافق با شادی و نشاط و تحرک جوانان از زن و مرد است به نوعی که در دستورات ائمه اطهار (ع) تاکید شده است که بخشی از زندگی مومن باید تفریحات سالم اختصاص پیدا کند تا بتواند وظائف دنیایی و آخرتی خود را به بهترین شکل انجام دهد.
وی افزود: نکته حائز اهمیت در این ارتباط توجه به چارچوب‌ها و ملاک‌های شرعی و عقلی در این گونه امور است زیرا شیطان در کمین انسان است و از هر فرصتی برای فریب و هلاکت ما بهره می برد.
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با بیان اینکه یکی از مسائل پرحاشیه و چالشی، سوال درباره حضور زنان در ورزشگاه ها برای دیدن مسابقات ورزشی مردان است، ابراز داشت:برای رسیدن به عملکرد صحیح در این ارتباط چهار مطلب رامورد بررسی قرار می دهیم تا به حکم شرعی و اسلامی آن به دور از هر گونه افراط و تفریط،جهت گیری و غرض ورزی گروهی و سیاسی برسیم.
دستور عمومی کنترل چشم و دوری از نگاه به نامحرمان در قرآن کریم
وی با اشاره به اینکه در آیات 30 و 31 سوره نور خداوند دستور عمومی نسبت به مردان و زنان دارد مبنی بر اینکه مومن کنترل چشم و دوری از نگاه به نامحرمان است، گفت: بدین ترتیب در ابتدای آیه 31 از سوره نور خداوند می فرماید که به زنان با ایمان بگو چشم های خود را [از نگاه هوس آلود] فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند.
صالحی بیان داشت: بر اساس این آیه و آیات و روایات متعدد مراجع معظم تقلید نگاه زن و مرد نا محرم را حتی بدون قصد لذت به بدن یکدیگر حرام می دانند و بر این اساس حضور زنان در ورزشگاها به قصد دیدن ورزش هایی مثل فوتبال و کشتی صحیح نیست.
وی ادامه داد: به طور مثال در پاسخ به این سوال که آیا دیدن ورزش فوتبال، کشتی و مانند آن از نزدیک برای زنان جایز است یا خیر همه مراجع به جز آیت الله بهجت، تبریزی و سیستانی این حضور را نهی کرده اند و آیت اللّه بهجت نیز می فرمایند که بنابر احتیاط واجب جایز نیست.
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به نظر آیت اللّه تبریزی و سیستانی در این ارتباط گفت: آیت الله تبریزی در این ارتباط فتوا داده اند که اگر ترس افتادن به گناه باشد، جایز نیست و آیت اللّه سیستانی نیز معتقد است در ورزش فوتبال اگر نگاه با قصد لذت یا ترس افتادن به گناه باشد، حرام است و در ورزش کشتی بنابر احتیاط واجب، بدون قصد لذت نیز جایز نیست.
ترس عقلایی افتادن در گناه نیز در دین اسلام حایز اهمیت است
وی با بیان اینکه از سویی در حضور زن و مرد در فضاهای احساسی و شور انگیز مانند ورزشگاه ها ترس از وقوع گناه و مفاسد اخلاقی وجود دارد، ابراز داشت: در مورد مفاسد اخلاقی این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که ملاک عمل، یقین داشتن به وقوع گناه نیست بلکه ترس عقلایی افتادن در گناه نیز در دین اسلام حایز اهمیت است.
صالحی تصریح کرد: دستورات اسلامی در مورد ارتباط و تعامل زن و مرد در محیط اجتماع بیانگر این نکته است که باید در ارتباط و مراودات از افتادن در خطر بی تقوایی و بی عفتی پیشگیری کرد از این جهت دستور به پوشش و حجاب و نازک نکردن صدا در برابر نامحرم و عدم جلب توجه می دهد.
وی اضافه کرد: حضور زن و مرد در فضای ورزشگاه ها لازمه اش آسیب زدن به فضای اخلاقی و تربیتی جامعه است، بر این اساس عقل حکم می کند احساسی تصمیم نگرفته و زمینه مفسده و بی اخلاقی را فراهم نکنیم.
ضرورت نداشتن حضور زن در ورزشگاه های مردان
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با تاکید بر ضرورت نداشتن حضور زن در ورزشگاه های مردان گفت: همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد اسلام با شادی و نشاط و ورزش و فعالیت زن و مرد در محیط اجتماع مخالف نیست اما آنچه که حاکم در ارتباطات اجتماعی زن و مرد در محیط اجتماع می باشد ضرورت عقلی است.
وی ابراز داشت: وقتی که فضاهای ورزشی و اختصاصی بانوان درورزش و ورزشگاه های مختص به آنها در فضای جمهوری اسلامی و به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است و اهتمام مسئولین بر گسترش ورزش بانوان است دیگر چه ضرورتی به حضور زن و مرد به صورت همزمان در ورزشگاه ها وجود دارد.
صالحی گفت: از سویی حتی اگر زنان علاقمند به تماشای ورزش مردان هستند صدا و سیما و دیگر رسانه های جمعی این زمینه را فراهم کرده است که البته باید مسائل دینی در این موارد نیز مورد توجه قرار گیرد.
نظر مرجع در ارتباط با تماشای مسابقات فوتبال و کشتی تلویزیون
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به نظر مراجع در ارتباط با حکم تماشای کشتی گیران و سایر ورزشکاران از تلویزیون برای بانوان ابراز داشت: آیات عظام امام، سیستانی، فاضل، نوری و وحید در این ارتباط می فرمایند که اگر این امر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده هم نشود، اشکال ندارد.
وی با بیان اینکه آیات عظام بهجت، صافی در این ارتباط معتقدند که با توجه به اینکه نگاه به این نوع برنامه ها باعث فساد و تهییج شهوت می شود، جایز نیست، تاکید کرد: آیت الله مکارم شیرازی در این ارتباط تاکید دارند که تماشای مسابقاتی نظیر کشتی و شنا و جز آن برای زنان از تلویزیون جایز نیست، ولی مسابقاتی نظیر فوتبال و والیبال که قسمت عمده بدن بازیکنان پوشیده است جایز است، مشروط بر اینکه مفسده خاصی نداشته باشد.
صالحی تصریح کرد: در همین ارتباط آیات عظام تبریزی و خامنه ای اعتقاد دارند که اگر مسابقات به طور غیر زنده پخش شود و قصد لذت و ترس افتادن به حرام نباشد، اشکال ندارد اما پاسخ یاد شده در جایی است که مردان ورزشکار و کشتی گیر، ناشناس باشند و گرنه به فتوای مراجع تقلید، تماشای آن حرام است.
حضور زنان در ورزشگاه تخلف از قانون محسوب می شود
وی با بیان اینکه به طور کلی حضور زنان در ورزشگاه تخلف از قانون محسوب می شود، ابراز داشت:از ابتدای انقلاب اسلامی قانون اجازه ورود زنان در ورزشگاه ها را نداده است و حتی در مواقعی که افرادی بنا داشتند هنجار شکنی کنند مراجع معظم تقلید و به ویژه رهبر معظم انقلاب مخالفت خود را ابراز نموده اند.
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ابراز داشت: در دورانی که موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها مطرح شد و وزارت کشور دستور رئیس جمهور وقت را اجرا نمود، رهبر انقلاب در حاشیه گزارش فرماندهی نیروی انتظامی نوشتند که «به وزارت کشور: این کار ممنوع و خلاف است و سرپیچی از آن تخلف محسوب می شود».
وی تاکید کرد: با توجه به چهار مطلبی که به اختصار بیان شد مناسب است فتوای آیت الله مکارم شیرازی که در سایت معظم له موجود است را به عنوان نتیجه گیری می توان عنوان کرد بر این مبنا که «جو حاکم در ورزش گاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه ها را از رسانه ها می توانند ببینند و حضور آنها ضرروتی ندارد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زاد و ولد در اردستان 22 درصد کاهش یافت

اختلال تکاملی زبان در چه کودکانی وجود دارد؟

حامی محیط‌زیست باشیم

1215 میلیارد ریال وام به سیل‌زدگان اصفهان پرداخت شد

برج مراقبت از جان میلیون‌ها انسان

8 منطقه حاشیه‌نشین با نیم میلیون جمعیت در اصفهان شناسایی شده است

پیش‌بینی هفته‌ای بارانی برای اصفهان

جانباز 70 درصد کاشانی به جمع همرزمان شهیدش پیوست

غفلت از اصفهان خسارت جبران ناپذیری برای کشور خواهد داشت

کاهش رشد جمعیت در اصفهان، بحرانی که باید جدی گرفت

ترافیک سنگین در جاده‌ های شمالی و 3 استان مرزی

3 هزار دستگاه اتوبوس از اصفهان برای انتقال زائران اربعین اختصاص یافت

شنبه این مناطق بارانی می‌ شوند

موکب‌های اصفهان در کربلا ظرفیت اسکان 130 هزار نفر را دارند

اورژانس اصفهان به بیش از 100 زائر در مرز چذابه امدادرسانی کرد

معلولان نابینای اصفهان با چالشهای اشتغال، مسکن و ازدواج مواجه هستند

پیشنهاد حذف درس زبان در مدارس مایه تعجب است

پیش‌بینی بارش‌های پراکنده در اصفهان

تحویل 23 واحد مسکونی به نابینایان و کم بینایان کاشان

دبستان خیر ساز حاج احمد قفال در اصفهان افتتاح شد

انجام 3 هزار سرویس حمل و نقل اربعین از اصفهان به مقصد مرزهای کشور

حادثه رانندگی ترافیک ورودی جنوب اصفهان را مختل کرد

رگبار باران در 13 استان کشور

شیرابه سیمان‌کاری، بلای جان درختان چهارباغ

یک کارشناس کشاورزی: آسیب قسمتی از ریشه چنار به تاج درخت آسیب می‌زند

عامل شهادت مامور انتظامی شاهین شهر خودکشی کرد

شناسایی هنجارشکنان با اجرای طرح ناظر در دستور کار پلیس اصفهان قرار گرفت

سه میلیارد ریال خمیر چوب قاچاق در نایین کشف شد

هواشناسی از وقوع بارش‌های رگباری در اصفهان هشدار داد

حدود 54 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها در اصفهان اختصاص یافت

تریلر حامل گازوییل در آزادراه نطنز- کاشان آتش‌ گرفت

بررسی آخرین یافته‌های حوزه اختلالات شخصیت و وسواس در اصفهان

حریق کامیون حامل سوخت گازوئیل در محور بادرود- اردستان

12 تُن شیرینی و کیک غیرمجاز در کلانشهر اصفهان جمع‌آوری شد

علم‌ الهدی: می‌ خواهند دختر و پسر را ولنگار کنند

اجرای طرح AVL در 1000 دستگاه اتوبوس اصفهان تا پایان امسال

کارآموزان در بهترین شرایط به وکالت ورود پیدا می کنند

برای حاکمیت قانون وجود قاضی و وکیل مستقل ضروری است

کانون وکلا امروز برای بودن یا نبودن مبارزه می‌کند

تربیت وکیل خوب یکی از راه‌های مبارزه با فساد است

افزایش 21 درصدی کشفیات مواد مخدر اصفهان طی امسال

پدر آرمان از هیئت سنگ نوردی شکایت کرد

آموزش، فرهنگ سازی، پاکسازی و نهالکاری برای حفظ محیط زیست

عاقبتِ غفلت از شهر و تمرکز بر ساختمان

جریمه‌های کاغذی پلیس راهنمایی و رانندگی در اصفهان حذف می‌شود

پلیس درباره برخورد با بدحجابی: می‌بریم داخل ون، نشد کلاس، نشد دادگاه

افشای دارایی مسئولان جرم است

توصیه‌های مراقبت از چشم در سالمندی

تامین حقابه گاوخونی تداوم جریان زنده رود را به همراه دارد

توسعه مراکز نگهداری روزانه سالمندان در کشور ضروری است