پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

سوز حنجره‌ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت فرهنگي

سوز حنجره‌ها در " حسینیه اعظم تخماقلو " بوئین میاندشت
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- تعزیه به نمایشی مذهبی و سنتی ایرانی گفته می‌شود که در آن واقعه کربلا توسط هنروران پیر و جوان به اجرا درمی‌آید. در تعزیه خوانی هر یک از هنروران نقش یکی از شخصیت‌های اصلی واقعه کربلا را بر عهده دارند.

تعزیه که از اشکال شبیه‌خوانی است و به آن سوگواره نیز می‌گویند، غمنامه تصویری و نمایشی از شرح بلایا و مصائبی است که بر امام حسین(ع) و یاران با وفایش گذشته است.

برپایی عزای حسینی، شبیه‌خوانی و تعزیه در حسینیه روستای تخماقلو بوئین میاندشت از قدمت افزون بر 200 سال برخوردار است.این مکان به عنوان یکی از قطب‌های تعزیه کشور شناخته شده و از گذشته های دور تا به امروز شاهد هنرنمایی بزرگان بوده است.به گفته کارشناسان، سوگواره‌های نغمه‌های عاشورایی برگزار شده در این حسینیه از بهترین و منظم‌ترین سوگواره‌های سطح کشور بوده است.

تعزیه یکی از رسوم مذهبی چندین ساله شهرستان بوئین میاندشت است که در ایام محرم و صفر همه ساله به صورت سنتی در حسینیه این روستا برگزار می‌شود و تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی را به سوی خود جذب می‌کند.

گزافه نیست اگر بگوییم در حسینیه اعظم تخماقلو کربلا جاریست، آن هنگام که نغمه‌های پر سوز و گداز تعزیه‌خوان ها با صدای طبل‌ها، شیهه اسب ها و حزن نی در هم می پیچد  تا بغض‌ها بشکند  و جان‌ها از  اندوه و ماتم بر خود بلرزد می توان تاریخ را زنده یافت، می‌توان در زمان گم شد تا به حقیقت نینوا رسید.

"خیمه گاهی در دل زاگرس" تعبیر زیبایی از حسینیه اعظم تخماقلو است. شهرت این حسینیه گواه روشنی بر این سخن پیتر بروک، نوآور معروف انگلیسی در تئاتر است که می گوید: " در یک دهکده دور افتاده در ایران شاهد یکی از قویترین کارهای تئاتری عمرم بودم؛ مردم با اینکه از سرانجام داستان آگاه بودند، آنچنان در سوگ قهرمان داستان خود گریه می‌کردند که گویی فرم نمایش به واقعیت بدل شده است. "

معماری حسینیه به گونه‌ای است که از دو قسمت شبستان و محوطه ساخته شده و به گفته بزرگان سرستون‌های چوبی آن نیز شبیه به مساجد کوفه یا سامرا بوده است.

از شبستان برای مراسم روضه‌خوانی و از فضای باز برای مراسم تعزیه استفاده می‌شد. یک حوض سنگی چند گوش در وسط حسینیه با درختچه‌های اطراف آن نماد نخلستان در تعزیه بوده است. دور حسینیه از حجره‌هایی ساخته شده که شکوه و عظمت حسینیه را هنگام برگزاری تعزیه دوچندان می‌کرد.

برآیند اسناد تاریخی نشان می‌دهد خوانین و بزرگان حجره مخصوص به خود را در این حسینیه داشتند.در زمان سلطنت قاجاریان و حکومت ظل السلطان در اصفهان، پس از حسین علی خان یاور، فردی عاشق و مخلص به نام علی قلی خان معروف به هژبر اداره حسینیه را به دست گرفت و مراسم تعزیه خوانی و عزاداری را در این مکان برگزار می کرد. پس از وی فرزندش عبدالله خان هژبرپور راه پدر را ادامه داد و در حدود سال 1310 هجری شمسی مرمت حسینیه را آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب حسینیه به صورت هیات امنایی اداره شد تا اینکه در سال 1362 با همکاری افراد خیر و کمک‌های مردمی حسینیه قدیمی تخریب وبا همان نقشه قبلی؛ این بار هم توسط یک معمارخوانساری به نام مرحوم استاد اسماعیل کتابچی بازسازی شد؛ مرحوم میرزا محمد یحیایی و مرحوم حاج میرزا حسین توکلی نیز از جمله افرادی بودند که بازسازی حسینیه نقش بسزایی داشتند.

به گفته برخی راویان بومی ، در زمان‌های دور مراسم تعزیه‌خوانی در دو ماه محرم و صفر یعنی 60 روز برگزار می‌شد. در گذشته به دستور خوانین، بهترین تعزیه‌خوان‌ها از راه های دور دست دعوت می‌شدند و به اجرای نقش می‌پرداختند. خوانین نیز به رسم تبرک هدایایی را به آنان می‌دادند.

عضو شورای عالی تعزیه استان اصفهان با بیان اینکه تعزیه تنها هنری است که می تواند وقایع عاشورا و کرامات اهل بیت (ع) را در اذهان زنده نگه دارد، تعالی ببخشد و آن را به جهانیان معرفی کند، اظهار داشت: از تعزیه می‌توان به عنوان مادر تمام هنرها نام برد، چرا که هنرهای دیگری مانند موسیقی، طراحی، متن، شعر، نمایش و ادب فارسی  درون آن نهفته است.

علی یحیایی با اشاره به پیشینه اعتقادی و تاریخی تعزیه گفت: تعزیه هنری نمایشی ، نیایشی است که ریشه در فرهنگ هنری و اسطوره ای ایرانیان دارد و با آموزه های دینی شیعیان گره خورده است.

به گفته وی نزدیک به 180 نسخه مجالس تعزیه و هزار نسخه نفیس خطی تعزیه از گذشته در حسینیه  اعظم تخماقلو به یادگار مانده است.

یحیایی افزود: نسخه‌های به یادگار مانده بیشتر در زمینه انجم ؛ یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های تعزیه است که با گذشت زمان و با موقعیت جغرافیایی دستخوش تغییراتی شده است.

عضو شورای عالی تعزیه استان اصفهان، خاطر نشان کرد: آیین‌های عزاداری برای سید الشهدا به تناسب پیشینه تاریخی و فرهنگی بویین میاندشت از اصالت ویژه برخوردار است که شناسایی،  احیا و استمرار آن مجموعه میراث ناملموس این منطقه را پربارتر خواهد کرد.

یحیایی خاطرنشان کرد:  سه دوره اول "سوگواره ملی نغمه های عاشورایی" در شهرستان خوانسار و  چهار دوره دیگر آن در حسینیه اعظم روستای تخماقلو شهرستان بوئین میاندشت برگزار و سوگواره نغمه های عاشورایی" بوئین میاندشت در دوره‌های قبل به عنوان یکی از بهترین و منظم‌ترین سوگواره‌ها در سطح کشور معرفی شده است.

تعزیه خوانی در حسینیه اعظم تخماقلو در حال پیگیری برای ثبت ملی است.

روستای "تخماقلو" با قدمتی چند هزار ساله در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهرستان بوئین میاندشت در شمال غربی این خطه قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای تاریخی استان اصفهان است.

تخماقلو" روستایی از توابع بخش دهستان کرچمبوی شمالی شهرستان بوئین و میاندشت است که در فاصله 20 کیلومتری ازمرکز این شهرستان قرار دارد.
شهرت تخماقلو که قدمتی چند هزار ساله دارد به قلعه‌های زیبای آن است؛ قلعه های هژبرپور، سرهنگ، حسین علی خان، مهر علی خان و حمام تاریخی تخماقلو از بناهای تاریخی این روستاست.

بر اساس یافته های باستان شناسان تخماقلو به دلیل وجود درختان سنجد فراوان در ابتدا سنجدستان (سرنجستان)نام داشته و یکی از مکان‌های مهم داد و ستد در زمان خود بوده است.بعدها به دلیل اسکان قوم آق قویونلو که به دستور شاه عباس به این روستا کوچانده شدند و نیز به دلیل قدرت دربار حاکم بر این نقطه، این روستا تخماقلو نامگذاری شد.
بیشتر مردم این روستا که پیشینه آنان به دو قوم آرخ محمد و آ ق قویونلو می رسد، به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر جمعیت در 180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلمی که از بحران هویت می گوید: ما که هستیم؟ + تصاویر

گریم سارا رسول زاده در "هفت" + عکس

آیا محسن تنابنده مقصر حواشی مهناز افشار است؟ + عکس

پایان مرمت گنبد مدرسه چهارباغ نزدیک است

تأملی در تصمیمات تازه برای تالار تیموری

شوک هالیوود از مرگ بسکتبالیست برنده اسکار!

آخرین وضعیت استاد شجریان در بیمارستان!

عذرخواهی "سلما هایک" برای تبلیغ رمان جنجالی

ماجرای ممنوع التصویر بودن "گامنو" خواننده خندوانه چه بود؟

یادی از سینمای درخشان دهه چهل

نرگس آبیار تا فریدون جیرانی و سعید راد : داوران جشنواره فیلم فجر 98 + عکس

63 مدرسه در کشور به نام سردار سلیمانی احداث می شود

ضرورت نصب داربست ترک مرمت‌شدۀ گنبد شیخ لطف‌الله در اسرع وقت

انتخاب هنرمند مقاومت در تجلیل از ارزش های شهید سردار سلیمانی

برگزاری بیش از 200 برنامه در کاشان به‌مناسبت فرارسیدن دهه فجر

سام درخشانی و پژمان جمشیدی اسلحه به دست "در خوب بد جلف2" + عکس

گریم عجیب مهران احمدی در پایتخت 6 + عکس

ادای دین ستاره های هاکی ایران، به مردم بلوچستان + عکس

بزرگ ترین هدیه به بازیگر نقش وارش: هنوز هیجان زده ام + عکس

مسابقه آشپزی بومی محلی به مناسبت ایام الله دهه فجر برگزار می شود

فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر 98 + عکس

گردشگری مذهبی کاشان مغفول واقع شده است

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان : تصمیمی برای تغییر زمان برنامه ایران باشکوه گرفته نشده است

زنان شکارچی سیمرغ فجر: بازیگرانی که بیش از یک سیمرغ گرفتند + عکس

مردم نسبت به گذشته اشیاء تاریخی خود آگاه شده اند

اتهام سنگین مهناز افشار به محسن تنابنده! + عکس

برگزاری 57 برنامه فرهنگسرای المهدی(عج)کاشان در بهمن‌ماه سال جاری

اجتماع عظیم هیئات مذهبی کاشان در روز شهادت حضرت فاطمه(س)

14 اثر تاریخی و طبیعی نطنز ثبت ملی می‌شود

بهره اندک معلولان و سالمندان از گردشگری در اصفهان

بازداشت خواننده لس آنجلسی در تهران! سامان کیست؟ + عکس

دل نوشته بهروز وثوقی برای بازگشت به ایران + عکس

رده بندی سنی جشنواره فجر هشدار است، نه اجبار!

مهم ترین اخبار جشنواره تئاتر فجر 98

مصطفی رحماندوست به سکسیم متهم شد! + متن شعر

انتشار فراخوان دوازدهمین دوره فیلم و عکس انجمن سینمای جوان کاشان

تکمیل مرمت ترک شانزدهم مسجد امام در سال آینده

گریم دیدنی پانته آ پناهی ها در"خروج" حاتمی کیا + عکس

ادامۀ گمانه‌زنی‌ها درباره جزییات مرمت گنبد شیخ لطف‌الله

جشنواره فیلم فجر اصفهان 14 بهمن آغاز می‌شود

دهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان با تکریم هنرمندمقاومت برگزار می شود

سریال های جذاب 2020 که مشتاقانه منتظرشان هستیم + عکس

میلیونر شو ایرانی با اجرای بهنوش بختیاری + عکس

بازیگرانی که با کمتر از 20 دقیقه بازی، نامزد یا برنده اسکار شدند + عکس

سام درخشانی با چهره خنده دار و دیدنی در خوب بد جلف 2 + عکس

شهاب حسینی در نامه اش به روحانی چه نوشت؟ + عکس

چرا ترانه علیدوستی به دادسرا احضار شد؟ + عکس

بهترین کمپانی های انیمیشن سازی دنیا + عکس

خانواده ثروتمند با پوششی عجیب در سریال لاکچری + عکس

معرفی فیلم‌های بخش جنبی جشنواره فیلم فجر اصفهان