پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان:

نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است سياسي

نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اردستان- مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است و کاهش‌ مرگ‌ و میر مادران‌ و کودکان‌ مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان است.

به گزارش خبرنگار مهر ، مهیار حاجی مالیان ظهر پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز بهورز در سالن شهید مفتح اردستان اظهار داشت: وزارت بهداشت در 12 شهریور سال 63 با هدف کمک رسانی به بیماران روستایی و در راستای یکی از اهداف مقدس انقلاب مبنی بر فقر زدایی از روستاها، خانه های بهداشت را تاسیس کرد.
وی افزود: خانه های بهداشت از سال 51 بصورت پایلوت در بعضی از نقاط کشور ایجاد می شد که از سال 63 در 10 درصد روستاهای کشور این طرح اجرا شد.
شهرستان اردستان دارای16 خانه بهداشت روستایی است
مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان با بیان اینکه بهورزان در صف اول خط مقدم مبارزه با مرگ و میرهای واگیردار قرار دارند، افزود: شهرستان اردستان در حال حاضر دارای 16 خانه بهداشت روستایی است که 40 نفر بهورز در آن مشغول خدمت هستند.
وی بیان داشت: تحقیقات وزارت بهداشت نشان می دهد که 40 درصد از مرگ و میرهای کشور در پنج سال اول زندگی کودکان اتفاق می افتد و هشتاد درصد آن نیز در یک سال اول زندگی است، بر این اساس می توان با آموزش های عمدتا ساده و اولیه از وقوع این مرگ و میرها جلوگیری کرد.
حاجی مالیان ابراز داشت: تا حدود 40 سال پیش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را شاهد بودیم که مهمترین دلیل آن بیماری‌های واگیرداری همچون سل و کزاز بود که امروزه این بیماری ها با واکسینیاسیون قابل پیشگیری است.
وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت امکانات بهداشتی در حال حاضر افرادی که به دنیا می آیند در مردان 70 سال و در زنان 75 سال امید به زندگی دارند.
وی افزود: تلاش‌ بهورزان‌ در دور افتاده ‌ترین ‌روستاها موجب‌ می ‌شود خدمات‌ بهداشتی‌ لازم‌ به‌ روستاییان ‌ارائه‌ شود و به‌ این‌ وسیله‌ از اشاعه ‌بیماری‌ در جامعه‌ جلوگیری‌ می شود، در واقع بهورزان‌ نه‌ تنها موجب ‌سلامت‌ روستاییان‌ می ‌شوند بلکه‌ به ‌تامین‌ سلامت‌ جامعه‌ شهری‌ نیز کمک ‌می‌کنند.
حاجی مالیان با بیان اینکه نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است، بیان داشت: کاهش‌ مرگ‌ و میر مادران‌ و کودکان‌ در دنیای امروز مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان‌ در راستای ارتقای‌ شاخص ‌های‌ بهداشتی‌ است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield