پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

نقش پررنگ مسجد محمودآباد اصفهان در فعالیت‌های اجتماعی سياسي

نقش پررنگ مسجد محمودآباد اصفهان در فعالیت‌های اجتماعی
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - مسجد محمودآباد اصفهان که در دل یکی از محروم‌ترین مناطق اصفهان قرار دارد نقشی پر رنگ در فعالیتهای اجتماعی نیز دارد که از آن جمله ایجاد کارگاه‌های اشتغال برای مردم محله بوده است.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: محله محمودآباد که با جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر در منطقه شمال غرب شهر اصفهان و در محدوده شهرداری منطقه 12 اصفهان واقع شده است، از مناطق نیمه محروم نصف‌جهان محسوب می‌شود.
این منطقه از جمله مناطقی است که نیازمند فعالیت جدی در حوزه فرهنگی، دینی، معرفتی، اقدامات جهادی و محرومیت زدایی است و همین مسأله هیئت امنا، کانون فرهنگی هنری و پایگاه مقاومت بسیج مسجد جامع محمود آباد را وارد میدان کرده است تا فعالیت‌های گسترده‌ای در سنگر مسجد داشته باشند.
مسجد جامع محمودآباد دارای قدمتی 400 ساله است که ساختمان قدیم آن ضمن توسعه به مساحت حدود یک هزار و 400 مترمربع در سال 1357 به طور کامل بازسازی و نوسازی شده است.
از سال 1390 نیز طرح توسعه این مسجد با آزادسازی زمین‌های مجاور آن و قطعه زمینی که حضرت آیت الله حاج سید مصطفی محمودآبادی امام جماعت فقید این محل و مسجد جامع وقف و اهداء نمودند به مساحت حدود 550 متر مربع آغاز که تاکنون حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
با توجه به فعالیت‌های تاثیرگذار این مسجد در عرصه فرهنگی، اجتماعی و رفاهی برای این محله محروم، پای گفت‌وگوی محمدتقی باقری فرمانده پایگاه بسیج ثامن الأئمه پیرامون فعالیت‌های مسجد جامع محمودآباد نشستیم.
آقای باقری با توجه نیازهای منطقه در حوزه معیشتی و اقتصادی، فعالیت مسجد جامع محمودآباد در حوزه کسب و کار و مشاغل خانگی به چه صورت بوده است؟
از ابتدای سال 1397 پایگاه بسیج ثامن الائمه علیه السلام محمودآباد با تعیین کارگروه جهادی با عنوان قرارگاه سازندگی ثامن الائمه (ع) و دعوت از خیرین محلی خصوصاً صنف تراشکار و خیرین نیکوکار این محل در حوزه های مختلف خیاطی، مینا کاری، قالی بافی کارگاهی و خانگی ایجاد اشتغال و یا حمایت از مشاغل خانگی نموده است.

در این ارتباط بیش از 30 نفر نیز شاغل و به کارگیری شده اند ضمن اینکه در ادامه در ماه آینده یک دوره آموزش قالی بافی گره ترکی با حضور حدود 20 نفر از بانوان این محل و به کارگیری ایشان پس از دوره برنامه ریزی شده است که اطلاع رسانی، ثبت نام و تبلیغات آن از طریق بخش‌های مختلف فعال در مسجد جامع محمودآباد انجام شده است.
دوره های کشت زعفران، قارچ، محصولات گلخانه ای، جلسات توجیهی و آموزشی کشاورزان محل نیز از دیگر برنامه های کاربردی در جهت توانمند سازی و آموزش عمومی مردم با محوریت مسجد جامع بوده است.
آیا محرومیت زدائی و کمک به خانواده های محروم نیز در برنامه های مسجد جامع محمودآباد وجود دارد؟
یکی از ارکان مهم و مردمی این مسجد خیریه حضرت حجت ابن الحسن(عج) است که با سابقه ای حدود 20 سال در امر کمک رسانی و خدمات رسانی به خانواده های بی سرپرست و محروم این محل مشغول خدمت است؛ پایگاه این خیریه در محل مسجد جامع محمودآباد می باشد که فعالیت جدی و گسترده‌ و مطلوبی در منطقه دارد.
نقش مسجد در بازتاب رخدادهای ملی و مذهبی در محله و منطقه محمودآباد چیست وچه برنامه هایی اجرا می کند؟
این مسجد در راستای برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی، اجتماعی دینی و مذهبی و برگزاری منبرهای وعظ و سخنرانی های مهم سیاسی، مذهبی و اجتماعی و به جهت حضور موثر نهادهای مختلف فرهنگی، مذهبی و خیریه این محل در مسجد جامع محمودآباد پایگاه قوی و مستحکم جهت حضور در عرصه های مختلف ملی و مذهبی از جمله کمک رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی مثل سیل و زلزه است. بصیرت افزائی های سیاسی و تشویق به حضور در انتخابات دوره های مختلف ، شرکت در راهپیمائیهای روز قدس ، 22بهمن و 9 دی را برای عموم مردم از جمله فعالیت‌های سیاسی مسجد جامع محمودآباد محسوب می‌شود.

نقطه قوت و عامل موفقیت مسئولان مسجد جامع محمودآباد چه بوده است؟
اتحاد همگرائی و هم افزائی بین مردم پ، امام جماعت، هیئت امناء مسجد، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج، مجموعه های فرهنگی و تشکل های مردمی و هیئات مذهبی از جمله ویژگی‌های این مسجد است.
در این محله نزدیک به 20 نهاد مردمی و دولتی، نظیر هیئات مختلف مذهبی، کانون های فرهنگی، جمعیت داوطلبی هلال احمر، خانه فرهنگ ،سالن مطالعه و کتابخانه ، پایگاه بسیج و غیره وجود دارد که در سایه مدیریت و راهبری هیئت امنای مسجد، پیشکسوتان و بزرگان و نخبگان محل و روحانیت معظم، به ویژه امام جماعت محترم این محل حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسین محمودآبادی که همزمان امام جمعه شهرستان دولت آباد نیز می باشد، فعالیت دارند.
این افراد همگی در سایه یک اتحاد و همدلی مثال زدنی به ارائه برنامه های مختلف و متنوع فرهنگی ، دینی، اجتماعی، محرومیت زدایی، خیریه و غیره می پردازند و اقدام به هم افزایی و هم پوشانی می‌کنند.

نکته مهم اینکه همه این فعالیت‌ها با محوریت مسجد جامع محمودآباد است که نمونه ای کم نظیر و یا حتی بی‌نظیر از اتحاد، همدلی و هم افزائی چندین مجموعه را با محوریت مسجد و روحانیت و نیروی مقاومت بسیج و حضور پرشور و همه جانبه مردم شریف منطقه است.
دستاوردهای مسجد محمودآباد در راستای ترویج فرهنگ اهمیت به نماز اول وقت و جماعت چگونه بوده است؟
فرهنگسازی در زمینه نماز از دستاوردهای مسجد جامع محمودآباد در میان مردم به ویژه جوانان است به صورتی که نمازهای جماعت این مسجد خصوصاً نمازهای مغرب و عشاء شاهد حضور هزاران نفری مردم این محل می باشد که نمونه بارزی از اتحاد و همدلی ذکر شده دارد.
حضور جوانان، نوجوانان و نونهالان در نمازهای جماعت از ویژگی‌های دیگر این مسجد است که این امر را مرهون تشویق ، تأکید و اهتمام ویژه امام جماعت فقید محل حضرت ایت الله حاج سید مصطفی محمودآبادی می دانیم به گونه ای که در تمامی جلسات و منبرهای خود تأکید بر اقامه نماز داشتند و بحمداله فرزند خلف ایشان حاج سید حسین محمودآبادی و سایر ائمه جماعت محل نیز در پیروی از ایشان بر این موضوع اهتمام ویژه دارند و مردم نیز با بصیرت و روحیه دینی و حفظ ارزشهای مذهبی در این عرصه حضور پررنگی دارند.
عمده فعالیتهای کلی مسجد جامع محمودآباد در چه زمینه‌هایی بوده است؟
عمده فعالیتهای مسجد جامع محمودآباد برگزاری سه نوبت نماز جماعت به همراه روشنگری‌های دینی و معرفتی و بیان احکام و برگزاری مناسبتهای ملی و مذهبی به ویژه در ایام محرم، ماه مبارک رمضان، هفته دفاع مقدس، ماههای رجب و شعبان است.
اجازه بدهید این نکته را مطرح کنم که یکی از مهمترین مسائلی که در حوزه فرهنگی مطرح است توجه به قرآن کریم و انس دادن جامعه با قرآن است که به همین منظور برگزاری جلسات تفسیر یک صفحه از قرآن کریم شبهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه هر هفته توسط امام جماعت محترم مسجد جامع و امام جمعه شهرستان دولت آباد حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسین محمودآبادی بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در این مسجد انجام می‌شود که با استقبال بی نظیر مردم محله نیز همراه بوده است.

از آنجایی که مسئله تدبر در قرآن کریم مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و از مطالبات ایشان و دیگر علما بوده است، برگزاری 9 دوره طرح قرآنی تدبر با برنامه های متنوع جزء خوانی، سخنرانی، مسابقات فرهنگی و قرآنی، محافل قرآنی و غیره در طول ماه مبارک رمضان از برنامه های هرساله در این مسجد است، همچنین برگزاری جلسه تفسیر و آموزش قرآن توسط کارشناس و مجری برنامه های قرآنی رادیو، استاد ارجمند جناب آقای فولادگر به مدت بیش از 5سال هر هفته شبهای سه شنبه در این مسجد برگزار می‌شود.
محله محمودآباد از محله‌های شهیدپرور و انقلابی اصفهان است، در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با فرهنگ دینی اسلام و شهادت چه اقداماتی انجام شده است؟
محله محمودآباد به واقع از از محله‌های شهیدپرور و انقلابی است که شهدا جانبازان و ایثارگران بسیاری را در دل خود جای داده است، بر این اساس برگزاری 17 دوره یادواره 31 شهید گرانقدر محمودآباد در ایام فاطمیه هرسال با محوریت مسجد جامع محمودآباد از اقدامات مهمی است که در این محله انجام می‌شود.
در ارتباط با دیگر برنامه های فرهنگی این مسجد باید به این نکته اشاره کنم که این مسجد شریف تا کنون 16 دوره مراسم معنوی اعتکاف با حضور عموم مردم خصوصاً جوانان منطقه همراه با برنامه‌های گسترده فرهنگی انجام داده است.
جوانان این منطقه از جمله جوانان علاقمند به اهل بیت(ع) هستند و جلسات هفتگی هیئت جوانان متوسلین به قمر بنی هاشم علیه السلام در این مسجد در شبهای چهارشنبه برگزار می‌شود، مراسمی که قدمتی حدود 50سال دارد و بر این اساس نسل‌های مختلفی در این هیئت تربیت شده‌اند.

جذب نوجوانان و کودکان به مسجد به منظور آتیه سازی و بستر سازی فرهنگی برای منطقه و محله از جمله تدابیر پایگاه مقاومت بسیج و هیئت امنا مسجد و کانون فرهنگی مسجد بوده است؛ بر این اساس اجرای طرح کارت نماز ویژه نوجوانان و نونهالان و برگزاری دوره نهضت قرآن آموزی و حفظ قرآن کریم توسط کانونهای فرهنگی محبان حضرت صاحب الزمان(عج) کانون فرهنگی شهدای محمودآباد و همچنین پایگاه بسیج این مسجد که جمعیتی حدود 200 نفر نوجوان و نونهال دختر و پسر را در برمی‌گیرد از جمله این اقدامات است، این امر با محوریت کانون محبان حضرت صاحب الزمان(عج) و توسط سازمان اوقاف شهرستان اصفهان نیز تحت پوشش و نظارت می باشد.
ستادهای مردمی فعال در مسجد جامع محمودآباد در چه شرایطی است؟
فعالیت مستمر و موثر ستادهای مردمی و خودجوش با حضور پر رنگ جوانان فعال در این مسجد با همکاری و حمایت هیئت امناء مسجد همواره در جریان بوده است؛ بر این اساس تشکیل ستاد برگزاری دعای ندبه، تشکیل شورای قرآن و نهج البلاغه، تشکیل ستاد بزرگداشت غدیر و تسکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر محله و ستاد یادواره شهدای محمودآباد از جمله اقدامات ستادهای مردمی و جوانان مسجد جامع محمودآباد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield