پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

تاجِ موسیقی، پادشاه اخلاق فرهنگي

تاجِ موسیقی، پادشاه اخلاق
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - یکی از شاگردان برجسته تاج اصفهانی گفت: در هنر آواز مکتب اصفهان اگر بخواهیم دو یا سه نفر را معرفی کنیم بی شک استاد تاج در صدر آن قرار خواهد گرفت. به علاوه ایشان سرآمد اخلاق بود و از نظر مردمی بودن و رفتار مناسب با اقشار مختلف جامعه بی‌نظیر بود.
به گزارش خبرنگار ایمنا، از میان ادامه دهندگان راه استاد تاج اصفهانی و حافظین میراث گران بهای مکتب موسیقی اصفهان کمتر کسی است که نام محمد تقی سعیدی برای او آشنا نباشد.
تقی سعیدی در روستای ولاشان درچه اصفهان دیده به جهان گشود و از سنین کودکی در زمینه آواز از اندوخته‌های تاج اصفهانی بهره‌مند شد. وی همچنین افتخار همکاری با اساتید جلیل شهناز، حسن کسایی، احمد عبادی و حبیب‌الله بدیعی را داشته است و در نوازندگی تار، سه تار و تنبک از این اساتید بی‌بهره نبوده است. سعیدی از معدود افرادی بوده که علاوه بر شاگردی، دوستی نزدیکی نیز با تاج اصفهانی داشته است.
سعیدی در این باره به خبرنگار ایمنا می‌گوید: با استاد تاج رابطه نزدیکی داشتم و به نوعی می‌توانم بگویم با ایشان زندگی می‌کردم و خاطرات زیادی از ایشان دارم. خاطره‌ای مربوط به مناسب خوانی ایشان دارم که بسیار جالب است. به یاد دارم در دوران جنگ همراه با استاد تاج و استاد کسایی و دیگران در جایی مهمان بودیم که ناگهان اعلام کردند وضعیت قرمز است و خاموشی شد. استاد تاج در حین خواندن بودند که بلافاصله شعر را عوض کردند و ادامه دادند: "تا در آن طره طرار گرفتار شدیم / داخل حلقه نشینان شب تار شدیم * لعل و زلفش سر دلجویی ما هیچ نداشت / وه که بی بهره هم از مهره هم از مار شدیم."
این استاد آواز با بیان اینکه "انتخاب شعر و آواز مناسب از خصوصیات بارز استاد تاج بود." توضیح می‌دهد: در هنر آواز در مکتب اصفهان اگر بخواهیم دو یا سه نفر را معرفی کنیم بی‌شک استاد تاج در صدر آن قرار خواهد گرفت. به علاوه ایشان سر آمد اخلاق بود و از نظر مردمی بودن و رفتار مناسب با اقشار مختلف جامعه بی‌نظیر بودند. استاد تاج هرگز اهل بخل ورزی، حسادت، غمازی و سخن چینی نبود و تکبر در شخصیت ایشان راه نداشت؛ در نتیجه ایشان همیشه هنر خود را با مهربانی به دیگران آموزش می‌دادند. استاد تاج به معنای واقعی کلمه در میان دوستان به عنوان رفیقی شفیق و در خانواده خود به عنوان پدری دلسوز شناخته می‌شد.
اوضاع نامطلوب آموزش موسیقی در مکتب اصفهان وی درباره موانع موجود در رشد و شناساندن هر چه بیشتر موسیقی اصفهان، تصریح می‌کند: مشکلات در این زمینه بسیار است، زیرا شرایط زندگی فرق کرده و در واقع اولین چیز برای یادگیری هنرجو فراغت بال و آسایش زندگی است. کسانی که امروز تحت آموزش هستند شرایط خوبی ندارند. آموزشگاه‌های موسیقی امروزه در کشور برای تقبل هزینه اساتید از هنرجویان پول می‌گیرند در حالی که در گذشته اینطور نبود و دولت و یا سازمان رادیو و تلویزیون خود هزینه اساتید را تامین می‌کرد.
سعیدی می‌افزاید: در واقع امروزه عملکرد آموزشگاه‌ها مانند مغازه‌های خرید و فروش شده است و هر چه مشتری بیشتری داشته باشند خشنودتر و موفق‌تر اند در حالی که در بند این نیستند که هنرجو به خوبی مطالب را یاد بگیرد یا نه؛ در نتیجه کیفیت آموزشی در حد مطلوبی قرار نخواهد گرفت. البته که این مسئله در سرتا سر کشور از تهران گرفته تا دیگر شهرها قابل مشاهده است. سابق از کسانی که استعدادی داشتند امتحانی گرفته می‌شد و آن‌ها را به اساتید خوبی معرفی می‌کردند که به طبع خروجی آن یک خواننده خوب و ماهر می‌شد. اما در این زمینه پس‌رفت‌های بسیاری داشته‌ایم.
این استاد آواز تاکید می‌کند: در طول دوران آموزش خود شاگردان خوبی داشته‌ام که تعدادی از آنها به عنوان خواننده حرفه‌ای در رادیو و تلوزیون و جاهای دیگر مشغول فعالیت هستند. در حال حاضر هم چندین شاگرد دارم که واقعاً عاشق کار خود هستند و آینده خوبی برایشان می‌بینم. اما مدتی که برای کار کردن و تمرین می‌گذارند کم است و این به همان مشکلات معیشتی و نبود فراغت بال مربوط می‌شود. این نکته را هم باید گفت که استادان ما همیشه به ما توصیه می‌کردند که قصد این را نداشته باشید که از راه موسیقی زندگی خود را اداره کنید و ما هم همین طور بوده‌ایم و چه یاد دادنمان چه یاد گرفتنمان و چه فعالیتمان همیشه با عشق بوده است.
مردم به سمت فرهنگ بازگردند سعیدی درباره فعالیت‌های هنری خود در جهت حفظ و اشاعه مکتب آواز اصفهان می‌گوید: کارهای غیر رسمی و خصوصی زیادی با اساتید عبادی، کسایی، شهناز و دیگران داشته‌ام، ولی امسال توفیق داشتیم که در دوران شیوع ویروس کرونا دو کار رسمی ضبط کنم که یکی از آنها به نام "شهر مناجات" توسط حوزه هنری منتشر شده و کار دیگری هم با نوازندگی کمانچه استاد هادی منتظری در شرف انتظار است. همچنین درصدد هستیم که فعالیت‌های دیگری برای حفظ موسیقی مکتب اصفهان انجام دهیم و به نوبه خود ردیف‌های مکتب آوازی اصفهان را آنطور که شاید و باید در اختیار آیندگان قرار دهیم. اما هنوز حامی مورد نظر در این زمینه پیدا نشده است، چرا که اینگونه فعالیت‌ها هزینه‌های زیادی در بر دارد که در توان شخصی من نیست و نیازمند حمایت ارگان‌ها و یا افرادی خاص با دغدغه‌های فرهنگی است.
این هنرمند برجسته مکتب موسیقی اصفهان اظهار می‌کند: هر سال به مناسبت درگذشت استاد تاج برنامه‌ای با هماهنگی علی‌اصغر شاه‌زیدی در تکیه سید العراقین بر پا می‌شد که مردم بصورت خودجوش در آن حاضر می‌شدند و به علاوه یادی هم از دو استاد بی‌بدیل موسیقی ایران یعنی استاد کسایی و استاد شهناز می‌شد که بسیار مراسم شلوغی بود. ولی امسال متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این فرصت پیش نیامده که این برنامه آنطور که باید برگزار شود. با این وجود اساتید تاج، شهناز و کسایی افتخار موسیقی کشور، به خصوص اصفهانی‌ها هستند. به قول معروف مادر دهر هرگز مانند این اساتید بزرگوار، نمی‌زاید. اصولاً باید بیشتر از اینها قدر این اساتید را بدانیم که متاسفانه هم در زمان حیات آنها و هم پس از فوتشان آنطور که باید حق این اساتید ادا نشده است. امیدوارم مردم ما کمی از مادیات فاصله گرفته و به طرف معنویات و فرهنگ خود بازگردند و هر چه بیشتر میراث و تمدن چند صد ساله اصفهان را درک کنند و به آن ببالند تا بلکه هر کدام از ما بتوانیم راهنمایی برای شناساندن فرهنگ خود به دیگران باشیم.
کد خبر 459189
منبع: ایمنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهبندان‌های طولانی با چاشنی دود و کرونا

طرز تهیه چیزکیک موز و ژله یخچالی بدون فر؛ یک دسرخوشمزه و مجلسی

اجرای طرح تعدیل موقت روشنایی معابر در اردستان

آیین بزرگداشت شهید محسن فخری‌زاده مهابادی در شهر پدری

تلألو نور فاطمیه در شهرشهیدان/ جزئیات مراسم عزاداری فاطمیه در اصفهان

تلاش آتش‌نشانان برای مهار آتش‌سوزی در دامنه کوه لاهیجان و لنگرود+فیلم

سردشت پربارش‌ترین شهر استان/ ثبت 1.5 میلی متر بارندگی در مهاباد

دانش آموزان مهابادی در جشنواره ملی خلاقیت‌های علمی پژوهشی مقام آور شدند

مدیر عامل فولاد مبارکه: آماده ساخت مجموعه ورزشی المپیک نقش جهان ظرف مدت 5 سال هستیم

انتقام آمریکا از فرمانده جبهه صنعت فولاد

فولاد مبارکه شرکت برترِ ایمنی

تالار‌های عروسی در مهاباد تا اول اسفند بسته خواهد ماند

برگزاری نشست خبری مدیرعامل فولاد مبارکه با اصحاب رسانه

توزیع بسته فاطمی در اصفهان

فولاد مبارکه حامی افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی استان اصفهان و خیریه‌ها

تداوم تولید در گروه فولاد مبارکه در شرایط اقتصادی موجود بسیار حائز اهمیت است

خلق ثروت برای سهام‌داران و ذی‌نفعان با توسعۀ سبد محصولات

قدردانی شورای سیاست‌گذاری هفتۀ روابط عمومی از مدیرعامل و مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه

تانکر حامل سوخت در محور مهاباد به ارومیه در آتش سوخت

بررسی کتاب «تولستوی و مبل بنفش» توسط مجتبی شکوری در کتاب باز

پروژه پیشروی سامسونگ برای لپ تاپ‌ها

«گلکسی واچ اکتیو 2» به روز رسانی شد

محصولات بیشتری به قابلیت پشتیبانی از قلم S-Pen مجهز می شوند

آیا ترامپ می‌تواند خودش را عفو کند؟

پرسش" عصر ایران" از حداد عادل درباره قیمت ارز و انتخابات 1400

چالش مهم ایران با دولت بایدن

ماجرای قطع برق، استخراج بیت‌کوین و سوختن مازوت

اویل پرایس: ایران، جو بایدن را دست کم گرفته است؟

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 27 دی 99 در تمام مقاطع تحصیلی

داستان کوتاه/ صلاه ظهر

ناتی‌داگ در حال ساخت یک بازی بسیار جالب برای پلی‌استیشن 5

گوشی HTC Wildfire E3 در کنسول گوگل پلی دیده شد

تاریخ انتشار نسخه‌ نینتندو سوییچ Hitman 3 مشخص شد

هوآوی: سیستم عامل هارمونی او اس کپی اندروید و IOS نیست

گرافیک ASUS RTX 3060 ROG STRIX رونمایی شد

طراحی جدید نینتندو سوییچ بر اساس سوپر ماریو

آیا بخش موبایل LG تعطیل می‌شود؟

لپ تاپ GE76 Raider Dragon Edition Tiamat توسط MSI رونمایی شد

شیائومی سریعترین سرعت شارژ بی‌سیم را برای Mi 11 Pro استفاده خواهد کرد

تصاویری از مزرعه بیت‌کوین در قم/ عکس

دلار 15 هزار تومانی چقدر واقعی است؟

11 راسته شمال تهران در اولویت طرح ممیزی املاک قرار گرفتند

تعطیلی همیشگی دلفیناریوم برج میلاد

حال و روز ناخوش این روز‌های زاینده‌رود / سایه بحران آب بر سر اصفهان

نتایج هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال

651 دستگاه ماینر در شهرستان شهرضا کشف شد

حبیبان: شهرآورد اصفهان زیباترین بازی فصل بود/ تیم‌ها به معنای واقعی فوتبال بازی کردند

آخرین تغییرات و رده‌بندی تیم‌ها در پایان دور رفت مرحله دوم

خلاصه بازی سپاهان اصفهان 2-1 پیکان تهران (لیگ برتر ایران - 1399/1400)

تارتار: روی یک غفلت گل نخست را دریافت کردیم