پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد؟ مقالات

ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آنتونی زوکر- بی بی سی/ نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که جو بایدن فاصله قابل توجه و ثابتی با دونالد ترامپ پیدا کرده است؛ هم در سطح ملی و هم در ایالت‌های مهم محل رقابت.
به گزارش بی بی سی، او در عین حال به خاطر بودجه هنگفتی که جمع کرده است از لحاظ مالی نیز وضع بهتری دارد و می‌تواند در مدت باقی مانده تا روز انتخابات پیام خود را بلند و رسا به گوش رای‌دهندگان برساند.
اما این قاعدتا باید یادآور خاطرات تلخی برای دموکرات‌ها باشد. احتمال پیروزی هیلاری کلینتون نیز چهار سال پیش در همین روز‌ها بسیار زیاد قلمداد می‌شد؛ و البته همه می‌دانند که نتیجه آن انتخابات چه شد.
آیا ممکن است تاریخ با پیروزی دیگری برای ترامپ تکرار شود؟ اگر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ ادامه پیدا کند، احتمالا به خاطر یکی از این دلایل خواهد بود.
اکتبر شگفتی‌ساز
چهار سال پیش، تنها 11 روز مانده به انتخابات، جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی، اعلام کرد که این نهاد قصد دارد بار دیگر درباره استفاده کلینتون از ایمیل شخصی در دوره‌ای که وزیر امور خارجه بود تحقیق کند. این مساله یک هفته در صدر اخبار انتخابات بود و به کارزار انتخاباتی ترامپ اجازه تنفس داد.
حالا که حدودا دو هفته به انتخابات باقی مانده است، رویداد سیاسی تکان‌دهنده مشابهی می‌تواند برای پیروزی آقای ترامپ کافی باشد.
تا اینجا، اما شگفتی‌های بزرگ به ضرر آقای ترامپ بوده‌اند - مثل مسائلی که درباره مالیات‌هایش مطرح شد و بستری شدن به خاطر ابتلا به کووید-19.
برخی از محافظه‌کاران می‌گویند که مقاله روزنامه نیویورک پست درباره لپتاپی مرموز که حاوی ایمیلی است که شاید جو بایدن را به تلاش‌های پسرش هانتر برای چانه‌زنی به نفع یک شرکت گاز اوکراینی مرتبط کند یک زمین‌لرزه سیاسی است -، اما منشاء نامشخص این داستان و نبود جزئیات کافی به این معنی است که احتمالا نظر رای‌دهندگان زیادی را عوض نخواهد کرد.
اما ترامپ قول داده است که خبر‌های بیشتری در راه است. اگر این مقاله صرفا قدم اول بوده باشد و در ادامه اسنادی مستقیم مبنی بر خلاف‌کاری بایدن در زمان معاونت ریاست‌جمهوری رو شود، آن وقت داستان عوض خواهد شد.
یا شاید اتفاق دیگری قرار است بیافتد که کسی انتظارش را ندارد. اگر قابل پیش‌بینی بود که دیگر شگفتی‌ساز نمی‌شد.
اشتباه در نظرسنجی‌ها
جو بایدن از وقتی که به عنوان نامزد حزب دموکرات انتخاب شد عملا در نظرسنجی‌های ملی پیشتاز بوده است. حتی در ایالت‌های مهم محل رقابت که فاصله کمتر است نیز آقای بایدن شاهد پیشتازی مداومی بوده است که مقدارش عمدتا بیشتر از حاشیه خطا است.
اما همان طور که انتخابات سال 2016 نشان داد، نظرسنجی‌های ملی اهمیتی ندارند و نظرسنجی‌های ایالتی نیز ممکن است اشتباه باشند.
پیش‌بینی ترکیب رای‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری - یعنی کسانی که در واقعیت پای صندوق می‌روند - در هر انتخاباتی کار سختی است، و پیش‌بینی بعضی از شرکت‌های نظرسنجی دفعه پیش اشتباه بود. آن‌ها برای سفیدپوستان تحصیل‌نکرده‌ای که به آقای ترامپ رای دادند وزن کافی قائل نشده بودند.
با این که روزنامه نیویورک تایمز معتقد است که فاصله آقای بایدن در حال حاضر چنان زیاد است که چنین اشتباهاتی تاثیری بر نتیجه انتخابات نخواهد گذاشت، شرکت‌های نظرسنجی در سال 2020 باید با برخی موانع جدید دست و پنجه نرم کنند.
برای نمونه، خیلی از آمریکایی‌ها می‌خواهند برای اولین بار از طریق پست رای دهند. جمهوری‌خواه‌ها از همین حالا قول داده‌اند که برگه‌های رای پستی را خیلی جدی به چالش بکشند تا مانع از چیزی شوند که به زعم خودشان تقلب گسترده است - چیزی که دموکرات‌ها می‌گویند صرفا تلاشی است برای جلوگیری از شرکت مردم در انتخابات.
اگر رای‌دهندگان برگه‌های رای را درست پر نکنند یا از رویه درست پیروی نکنند، یا در انتقال برگه‌های رای تاخیر یا اخلال ایجاد شود، ممکن است به حذف برگه‌هایی منجر شود که هیچ ایرادی ندارند. کمبود حوزه‌های رای‌گیری یا نبود نیروی کافی در این حوزه‌ها شاید باعث سختتر شدن رای دادن در روز انتخابات شود و آمریکایی‌هایی را که شرکت‌های نظرسنجی "شرکت‌کننده احتمالی" قلمداد می‌کنند دلسرد کند.
پیروزی در ایالت‌های محل رقابت
با وجود این که نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی بایدن است، تعداد ایالت‌هایی که ترامپ در آن‌ها پیشتاز است یا در حاشیه خطا قرار دارد به اندازه‌ای است که اگر سیر وقایع به نفع او رقم بخورد ترکیب کالج الکترال ممکن است آن طور شود که او می‌خواهد.
ترامپ در انتخابات پیشین رای کمتری در سطح ملی کسب کرد، اما در کالج الکترال با اختلاف خوبی پیشتاز بود. هر ایالت بسته به میزان جمعیتش تعدادی رای در کالج الکترال دارد.
بعضی از ایالت‌هایی که دفعه پیش به او رای دادند - مثل میشیگان و ویسکانسین - به نظر می‌رسد که این بار به او رای نخواهند داد. اما اگر بتواند در بقیه این ایالت‌ها با فاصله اندکی پیروز شود و سفیدپوستان تحصیل‌نکرده بیشتری را در ایالاتی نظیر پنسیلوانیا و فلوریدا پای صندوق رای بکشد، می‌تواند به 270 رای الکترالی که برای رسیدن به کاخ سفید لازم است برسد.
حتی شاید بایدن و ترامپ هر کدام 269 رای الکترال کسب کنند. در چنین وضعیتی نتیجه انتخابات توسط نمایندگان ایالات در مجلس نمایندگان مشخص خواهد شد که اکثرشان احتمالا به ترامپ رای خواهند داد.
اشتباه از سوی بایدن
کارزار انتخاباتی بایدن تا به امروز نظمی مثال‌زدنی داشته است.
واقعیت شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا یا تصمیمی خودخواسته باعث شده است نامزدی که به تپق زدن معروف است خیلی در کانون توجه یا موقعیت‌هایی که زبانش ممکن است برایش مشکل‌ساز باشد قرار نگیرد.
اما حضور بایدن در برنامه‌های انتخاباتی حالا دارد جدیتر می‌شود. حضور بیشتر خطر زدن حرفی یا کردن کاری را که شاید در انتخابات به ضررش شود بیشتر می‌کند.
ائتلاف انتخاباتی بایدن آش شله قلمکاری از میانه‌رو‌های حومه‌نشین، جمهوری‌خواه‌های ناراضی، طبقه کارگر دموکرات قدیمی، اقلیت‌های قومی و باوران واقعی لیبرال است. ترکیبی از منافع مختلف و متضاد که خیلی راحت ممکن است واکنشی عصبی به گفتار و کردار او نشان دهد.
احتمال دیگری که وجود دارد این است که فشار فعالیت‌های انتخاباتی بایدن سالخورده را خسته کند و بحث‌ها بر سر توانایی او برای انجام وظایف رئیس‌جمهور مجددا بالا بگیرد. اگر چنین شود، شکی نیست که ستاد انتخاباتی ترامپ نهایت استفاده را خواهد برد.
شاید تصور بایدن و اطرافیانش این باشد که تنها کار لازم برای تسخیر کاخ سفید گذراندن زمان است. اما اگر دچار لغزش شوند، قطعا نخستین تیمی نخواهد بود که بازی ظاهرا برده را به نحوی در دقایق آخر واگذار می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تهدید دولت به دادگاهی ‌شدن بابت یک اظهارنظر | هجمه یکپارچه از بهارستان به پاستور

سیگنال بهارستان به سعادت‌آباد و چهارراه استانبول

آمار جان باختگان کرونا در مهاباد به 277 نفر رسید

رضوی پور: سرمایه‌داران راضی به اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نیستند / CGT در کنترل تورم موثر است

معلم اصفهانی که 54 سال پای ثابت تخته‌سیاه بود/ دانش‌آموزی که با حرف معلم پزشک شد

دسترسی معلولان به چهارباغ درحال اصلاح است/ تلاش اصفهان برای دستیابی به شهری همه شمول

مشاهده تاثیر محدودیت کرونایی در هفته آینده/ شرایط اصفهان بسیار شکننده است

بهارستان، اقدام راهبردی و نسبیت مذاکره

تاجِ موسیقی، پادشاه اخلاق

معافیت بیمه کارفرمایان با جذب دانش آموخته جدید

اصفهان| قیمت لاستیک خودرو تحت‌تاثیر قیمت ارز؛ مشکل کمبود لاستیک نداریم

برگزار نشدن نماز جمعه این هفته اصفهان

تولید روزانه 40 تن زباله در مبارکه

از تکرار خواسته هایمان به جای مسئولان خجالت می کشم/شاید به تیم ملی برگردم

معدن‌داران فارس نباید قیمت مصوب شن و ماسه را افزایش دهند

اسرار ناشنیده 5 رمان معروف

با «خوشی‌ها و روزها»ی مارسل پروست

اپل در چهار کشور پای میز محاکمه کشیده می‌شود

فهرستی از بزرگ‌ترین هک‌ها و افشای اطلاعات 2020 منتشر شد

آپدیت اندروید 11 گلکسی اس 20 به صورت رسمی ارایه شد

پلی‌استیشن 5 پرو دو کارت گرافیک خواهد داشت

قیمت انواع لپ‌تاپ‌های لمسی در بازار

کرونا قیمت گلکسی اس 21 را کاهش خواهد داد

پرقدرت‌ترین گوشی پرچم‌دار و میان‌رده چینی ماه گذشته مشخص شدند

سرمقاله خراسان/ دعوای اصلی بودجه 1400 کجاست؟

سرمقاله کیهان/ آیا اقتصاد و رفع تحریم‌ها برای برجامیان مهم است؟

سرمقاله وطن امروز/ آمریکایی‌های خوب!

سرمقاله فرهیختگان/ شیوع مراجعه دیرهنگام

سرمقاله شرق/ کرونا برملاکننده ضعف درونی کشورها

سرمقاله اعتماد/ برجام و طرح مجلس

سرمقاله ایران/ پیش‌شرط‌های پیش‌فروش نفت در بودجه 1400

سرمقاله دنیای اقتصاد/ عصر سوسیالیسم بایدنی

سرمقاله جوان/ درست حرف بزنید تا درست عمل کنید

سرمقاله مردم سالاری/ سایه تحریم بر تهران

سرمقاله حمایت/ معمای امنیت!

اعلام بودجه صداوسیما و طرح چند پرسش

رشد اقتصادی ایران در تابستان 99 مثبت شد

شرط چند برابر شدن یارانه معیشتی

عکس/ واکنش معنادار دختر سردار سلیمانی به ترور محسن فخری زاده

قطار، جان عابر پیاده در قم را گرفت

نوبخت: ارز دولتی حذف شود، یارانه 3برابر می‌ شود

لیلاز: در دوره احمدی‌ نژاد ترور‌های بیشتری داشتیم

پوران درخشنده در جایزه گرفت + عکس

چندین انفجار مهیب در ورزشگاه باعث غافلگیری و شوک به ازیکنان شد!

هنر به توسعه دیپلماسی کمک می کند

نوسازی بافت فرسوده در استان تیتر مهم روزنامه‌های پنجشنبه اصفهان

هوای کلانشهر اصفهان برای گروههای حساس ناسالم است

1.2 میلیارد ریال کالای قاچاق در نایین کشف شد

ورود سامانه جدید بارشی از شنبه به اصفهان

دفاع، هماهنگی و تمرکز عامل ناکامی تیم‌های اصفهانی در هفته چهارم لیگ