پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

وکس: چگونه یک متفکر اسرائیلی به نظریه پرداز ترامپیسم تبدیل شد؟ مقالات

وکس: چگونه یک متفکر اسرائیلی به نظریه پرداز ترامپیسم تبدیل شد؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - انتخاب /متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
زاک بوکمپ در نشریه آمریکایی وکس نوشت: این یک تعارض عجیب است که یکی از تأثیرگذارترین نظریه پردازان نظریه ملی گرایانه و محافظه کارانه دونالد ترامپ یعنی ایده "اول آمریکا" یک شهروند اسرائیلی است.
 در ادامه این مطلب آمده است: یورام هازونی، رئیس اندیشکده هرتزل در اورشلیم، به تکیه گاه راست‌های آمریکایی تبدیل شده است. مایکل آنتون، یک چهره آکادمیک محافظه کار که از سال 2017 تا 2018 به عنوان یکی از مشاوران ارشد ترامپ خدمت می‌کرده، در تدوین آنچه آنتون به عنوان "آموزه ترامپ" در امور خارجی توصیف می‌کند، از دیدگاه هازونی در مورد ملی گرایی نشات می‌گیرد. سازمان جدید آمریکایی وابسته به هازونی یعنی بنیاد ادموند بورک، در سال 2019 کنفرانسی برگزار کرد که سخنران‌های آن سناتور جوش هاولی، تاکر کارلسون، پیتر تیل و مشاور امنیت ملی وقت، جان بولتون بود.
هازونی از دل یک رابطه محافظه کار اسرائیلی-آمریکایی که به طور فزاینده‌ای نفوذ و در عین حال کم شناخته شده ظاهر شد. او گرچه در اسرائیل متولد شده، اما سال‌های زیادی از زندگی خود را در آمریکا گذرانده و جهان بینی‌اش در دوره کارشناسی دانشگاه پرینستون متاثر از شرایط سال‌های ریاست جمهوری ریگان بوده است. هازونی اگرچه کار خود را با ایجاد موسساتی در اسرائیل بنا نهاد، اما کمک‌های مالی برای این موسسات عمدتا توسط اهداکنندگان آمریکایی تأمین می‌شد. عمده تلاش‌های وی بخشی از یک کارزار گسترده‌تر برای ایجاد یک جنبش محافظه کارانه به سبک آمریکایی در کشوری با نوع متفاوت از جناح راست بوده است.
در طی سفر به اسرائیل من در مورد تأثیر هازونی و جنبش روشنفکر محافظه کار آمریکایی-اسرائیلی تلاش‌های فراوانی کردم. تفکر راست هازونی همان تفکری است که در مجلس کنونی اسرائیل تأثیر ویژه‌ای داشته و با حزب راست گرای لیکود نخست وزیر بنیامین نتانیاهو همسو است.
نسبت به برخی دیگر در جناح راست جدید اسرائیل، هازونی چهره اصلی در اورشلیم نیست، اما ستاره در حال ظهور وی در واشنگتن و حتی برخی از پایتخت‌های اروپا به نکته مهمی در مورد جهانی سازی محافظه کاری اشاره دارد و آن اینکه جنبش‌های راست از کشور‌های مختلف به طور فزاینده‌ای بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و ناسیونالیسم تهاجمی را ایجاد می‌کنند.
هازونی فقط یک نویسنده محبوب محافظه کار نیست بلکه وی تجسم یکی از مهمترین روند‌های جهانی عصر ما است.
پیوند محافظه کارانه اسرائیلی-آمریکایی
الی، شهرکی در کرانه باختری که هازونی پس از پایان تحصیلات خود در آمریکا در اوایل دهه 1990 به آنجا نقل مکان کرد، یکی از چندین جوامع غیرقانونی یهودی در اکثر مناطق فلسطین است. الی که توسط تعداد اندکی از مهاجران در سال 1984 ساخته شد، امروز دارای جمعیتی بالغ بر 4000 نفر است که توسعه آن به قیمت نابودی جوامع فلسطینی در مجاورت آن رقم خورده است.
در طول سفرم، مسیر 60 یعنی بزرگراه اصلی شمال-جنوب در کرانه باختری که الی در آن قرار دارد را طی کردم. از بزرگراه، الی مکان قابل توجه‌ای به نظر نمی‌رسد، اما به وضوح از روستا‌های فلسطینی متمایز است.
شما جوامع کوچکی از این دست را در اطراف کرانه باختری بسیار می‌بینید، مناطقی که هرکدام به وسیله حباب امنیتی اعمال شده توسط اسرائیل از جوامع فلسطینیان جدا شده اند. هرچه این جوامع بزرگتر و محکمتر شوند، تصور اینکه اسرائیل روزی این مناطق را تخلیه کند، دشوارتر خواهد بود، تخلیه‌ای که در صورت ایجاد یک کشور فلسطینی یک گام به ظاهر ضروری به نظر می‌رسد.
الی نمادی فیزیکی از تهاجمی‌ترین جناح راست گرایانه ناسیونالیسم اسرائیلی است، یک حداکثر گرایی ارضی مذهبی که یهودیان را به عنوان صاحبان قانونی سرزمین مقدس می‌بیند.
این پروژه توسعه طلبانه با کمک پول آمریکا ایجاد شده است. تحقیقی توسط هاآرتص نشان داد که سازمان‌های مسیحی آوانجلیستی بین 50 تا 65 میلیون دلار به شهرک سازی بین سال‌های 1998 و 2018 کمک کرده‌اند.
با این حال پول آمریکایی فقط از زیرساخت‌های فیزیکی ملی گرایی اسرائیل پشتیبانی نکرده، بلکه زیرساخت‌های فکری خود را نیز ایجاد کرده است، شبکه‌ای از اتاق فکر‌ها و نشریات که به محاصره شهرک نشینان و جهان‌بینی آن‌ها در سالن‌های قدرت اسرائیل کمک کرده است.
از بین بسیاری از اهدا کنندگان کمک‌های مالی آمریکا به اهداف راست گرایانه اسرائیل، هیچ یک به اندازه سازمانی به نام صندوق تیکوا که توسط زالمان برنشتاین، میلیاردر آمریکایی در سال 1992 تأسیس شد، تاثیرگذار نبوده است. در آن زمان، سنت فکری راست گرایان در اسرائیل از نظر سازمانی ضعیف بود، نکته‌ای که برای هازونی پس از حضور در آمریکا، جایی که جنبش محافظه کارانه با وضوح بیشتری ایجاد شده بود، کاملاً روشن شد.
محافظه کاری ملی
بینش سیاسی هازونی، که وی آن را "محافظه کاری ملی" می‌نامد، در بین بخش‌هایی از جنبش محافظه کار آمریکا بسیار جذاب بوده است.
کتاب او پس از انتشار در سال 2018 در مطبوعات محافظه کار حضور پررنگی داشت. کنفرانس ملی محافظه کاران در سال 2019 در واشنگتن دی سی که توسط بنیاد ادموند بورک هازونی برگزار شد نقش مهمی در انتشار عقاید وی داشت.
سناتور هاولی، فاکس کارلسون و سرمایه گذار خطرناک تیل از جمله سخنرانان اصلی و چهره‌های برجسته در گفتگو‌های آینده محافظه کاری پس از ترامپ بودند. هازونی با برخی از چهره‌های آمریکایی از جمله کریستوفر دموت، رئیس موسسه تأثیرگذار امریکن اینترپرایز (Enterprise American) از 1986 تا 2008، در حال حاضر به عنوان رئیس کنفرانس ملی محافظه کاری فعالیت می‌کند.
از قضا، با توجه به پیوند‌های هازونی با شبکه تیکوا، نحوه صحبت او با مخاطبان آمریکایی در مورد اقتصاد به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه بر اساس بازار آزاد آمریکایی باشد براساس معیار‌های اسرائیلی است. وی در سخنرانی کنفرانس ملی محافظه کاری ملی در سال 2019، از حق آمریکایی قبل از ترامپ برای ارتقا آرمان‌های بازار آزاد نسبت به ارزش‌های انسجام ملی و اصل مذهبی انتقاد کرد.
وی گفت: این محافظه کاران، هر آنچه در مورد نحوه نگهداری هر چیزی می‌دانستند را فراموش کردند. آن‌ها علاقه خود را به کتاب مقدس، مسیحیت و یهودیت از دست دادند. دیگر نه ملی گرایی و نه مذهب هیچ چیز برای آن‌ها مهم نیست. آنچه مورد علاقه آن‌ها بوده تنها لیبرالیسم اقتصادی و حقوق فردی کثل آزادی و برابری بوده است. آن‌ها به جای محافظه کاران، به یک جنبش انقلابی تبدیل شدند.
در اینجا می‌بینید که چگونه تلاش‌ها برای ایجاد روابط بین ملی بین جنبش‌های فکری می‌تواند ایده‌های محافظه‌کارانه را در پشت آن‌ها شکل دهد. حامیان آمریکایی با تزریق ایده‌های خود به جریان خون سیاسی اسرائیل، برای تغییر شکل محافظه کاری اسرائیل تلاش کردند. اکنون یکی از ذینفعان اسرائیلی این تلاش آمریکایی به لطف زمان بندی سیاسی مناسب، از نفوذ بیشتری در در آمریکا نسبت به کشور خود برخوردار است. وی با استفاده از این نفوذ نسخه محافظه کاری اسرائیلی را که مبتنی بر ملی گرایی افراطی است حفظ می‌کند.
آمریکا تنها کشوری نیست که تفکر هازونی در آن گوش شنوا دارد.
در اوایل فوریه، درست قبل از آنکه سراسر دنیا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار بگیرد، بنیاد ادموند بورک میزبان یک کنفرانس ملی محافظه کاری در رم بود. سخنرانان برجسته این کنفرانس شامل نمایندگانی از پارلمان سوئد و انگلیس، یکی از اعضای برجسته لهستانی در پارلمان اروپا و سیاستمدار راست افراطی فرانسوی ماریون مارچال نوه ژان ماری لوپن، بنیانگذار حزب راست راست افراطی کشور بودند. مهمان اصلی این خیمه شب بازی نیز ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بود که این روز‌ها به عنوان سرسخت‌ترین رهبر راست گرای راست ملی در اروپا دیده می‌شود.
ایده بین المللی ناسیونالیست که ایده‌های مختلف احزاب راست گرا باید با هم متحد شوند و علیه چشم انداز لیبرال-مترقی برای جهانی شدن مبارزه کنند، هر روز افزایش می‌یابد. تاکنون البته برخی از تلاش‌ها برای تدوین این ایده، مانند سازمان خنده دار استیو بانون به نام "جنبش" در اروپا، بی نتیجه مانده است.
اما موفقیت مداخله آمریکا در سیاست اسرائیل و فعالیت‌های یورام هازونی نشان می‌دهد که چگونه این عمل واقعاً کارساز بوده است، اینکه چگونه جهانی سازی می‌تواند سنت‌های سیاسی جنبش‌های محافظه کارانه متمایز را در هم پیوند زده و سالن‌های قدرت واشنگتن را به شهرک نشینان الی متصل کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرشماری پاییزه حیات وحش پارک ملی گلستان آغاز شد

پایش هفتگی مراکز نگهداری حیوانات در تهران

علت بوی مشمئزکننده اطراف مترو ایران خودرو مشخص شد

کاهش 15 درصدی سرانه تولید پسماند در تهران/ نیاز جدی به نوسازی ناوگان حمل پسماند

مصاف نمایندگان فارس و تهران در لیگ برتر والیبال بانوان

11 واحد صنفی خاطی محدودیت‌های کرونایی در نطنز پلمب شدند/برخورد جدی و قانونی با متخلفان

تکریم سالمندان آسایشگاه خیریه صادقیه اصفهان

تلاش برای نجات امریکا از انزوای بین‌المللی

موزه مردم شناسی عشایر تأسیس می‌شود

تراکتور در تلاش برای کسب اولین برد/ 3 امتیاز طلایی در انتظار سرخپوشان

مروری بر عناوین صفحه نخست روزنامه‌های امروز اصفهان

پلمب هشت واحد صنفی در اردستان

کاهش 27 درصدی فوتی‌ها در سوانح جاده‌ای استان اصفهان

توپ جنگی دوران صفوی مهمان چهلستون شد

فرمانداران شهرستان‌های آذربایجان‌غربی از مردم بابت رعایت محدودیت‌های کرونایی تقدیر کردند

آمار بستری‌ها در مهاباد به نصف کاهش یافت

اولین قضاوت داوران کرمانی در بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور

کرونا کشتی استان را فلج کرده است

شورا برای حل معضلات اصفهان از اعتبار خود در میان نهادها استفاده می‌کند

خرید 23 درصد سهام پتروشیمی اصفهان گام بلندشرکت پالایش نفت اصفهان درجهت تحقق هدف ملی

اصفهان شهری فرامنطقه‌ای است

ساخت خمپاره 60 میلیمتری در یک ماه توسط شهید چمران / اهدای شمشیر چرچیل به استالین در تهران / چوگان بازی در میدان نقش جهان اصفهان / کهن‌ترین چنار پایتخت در تاریخی‌ترین نقطه تهران / اقامت رومی‌ها در 100 کیلومتری پایتخت

کاهش 27 درصدی فوتی‌ها در سوانح جاده‌ای استان اصفهان/ 109 نقطه حادثه‌خیز و پر تصادف در استان اصفهان شناسایی شد

غیبت تارتار در نشست خبری بازی ذوب آهن و پیکان

شورا برای حل معضلات اصفهان از اعتبار خود در بین نهادها استفاده می‌کند

توزیع 1400 بسته معیشتی بین نیازمندان شاهین‌شهری

تارتار به نشست خبری بازی ذوب آهن و پیکان نمی‌رود

نشست خبری تارتار در اصفهان برگزار می‌شود

توزیع گوشت مرغ منجمد در مهاباد

چالش اسلامشهری‌ها برابر میزبان پرافتخار در لیگ والیبال بانوان

لرزه به جان مدرسۀ چهارباغ افتاد

لیگ برتر والیبال بانوان| آغاز مسابقات گروه دوم از فردا در اصفهان

١٣ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان اصفهان توزیع شد

کاهش 160 هزار نفری مسافران اتوبوس در اصفهان

112 روز تا افتتاح پروژه سردار شهید سلیمانی/کلنگ‌زنی پیست دوچرخه‌سواری سپاهانشهر بزودی

سقوط اوراق تسهیلات مسکن به دامنه 60 هزار تومان

بخشی از کتاب/ اندیشه بدون عمل هیچ ارزشی ندارد!

وقتی ننوشتن کار درستی است

سیاحت نامه شاردن؛ روایتی ریزبین از ایران عصر صفوی

گم شدن کتاب‌های قیمتی در کتابخانه‌ای که 200 کیلومتر قفسه دارد!

تازه های نشر/ شهره شهر به بازار آمد

دو اثر ابراهیمی دینانی بازچاپ شدند

کتاب شعر «محسن چاوشی» منتشر می‌شود

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت پنجاه و چهارم- تفسیر ما شاء الله کان

بهینه‌ساز جدید نسخه‌ رایانه‌‌ای بازی Horizon Zero Dawn منتشر شد

ابررایانه‌ای که اتفاقات آینده را سریع‌تر از قوانین فیزیک پیش‌بینی می‌کند!

هند 43 اپلیکیشن چینی را از دم تیغ گذراند

دمای بسیار بالای پلی استیشن 5 تائید شد

خلاقیت خلبان سوئدی، پای پلی استیشین 5 را به آسمان باز کرد!

قابلیت جدید فیس‌بوک کمک به نیازمندان را تسهیل می‌کند