پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

هوش مصنوعی در سال‌های آینده به کجا می‌رسد؟ علمي

هوش مصنوعی در سال‌های آینده به کجا می‌رسد؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - باشگاه خبرنگاران / به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، مدتی است که تقریبا تمام شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه فناوری به فکر استفاده از هوش مصنوعی در دستگاه‌ها و اختراعات خود هستند؛ چرا که هوش مصنوعی در بسیاری از موارد می‌تواند به اندازه ذهن یک انسان روی موضوعی خاص تمرکز کند و به این ترتیب عملکرد یک دستگاه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.
استفاده از هوش مصنوعی صرفا به گوشی‌های موبایل یا وسایل ارتباطی کوچک محدود نمی‌شود و در حال حاضر حتی شرکت‌های اتومبیل سازی از این فناوری در ساخت خودرو خود استفاده می‌کنند که در مواردی مانند پارک خودکار و رانندگی خودکار کاربرد دارند؛ گفتنی است این فناوری از قدیم و در هواپیماها نیز استفاده شده بود که به نام خلبان خودکار شناخته می‌شود.
از طرفی هم نباید فراموش کرد که با توجه به بهبود عملکرد این فناوری در چند سال اخیر، می‌توان گفت هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک حتی وارد زندگی افراد خواهد شد و بسیاری از امور روزمره کاربران به کمک این فناوری انجام خواهد شد. به طور کلی پیش بینی درباره آینده هوش مصنوعی حتی برای چند روز آینده بسیار دشوار است چرا که این فناوری به صورت لحظه‌ای در حال پیشرفت بوده و شرکت‌های مختلف تمرکز خاصی را روی این موضوع گذاشته‌اند.
بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از هوش مصنوعی، میزان علاقه کاربران به این فناوری روز به روز در حال افزایش است. به طور کلی تعداد استارتاپ‌های آمریکایی که در زمینه هوش مصنوعی تمرکز دارند، از سال 2015 تا 2018 حدود 113 درصد افزایش یافته‌اند؛ از مهم‌ترین تغییرات هوش مصنوعی در این بازه زمانی باید به استفاده از موتور‌های جستجو، مترجمان آنلاین، دستیار‌های صوتی و بسیاری از مواردی که مربوط به بازاریابی آنلاین مربوط می‌شوند اشاره کرد.
استفاده از هوش مصنوعی به جای انسان‌ها
راننده خودکار یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که به واسطه استفاده از هوش مصنوعی در بین شرکت‌های سازنده اتومبیل افتاده است. در حال حاضر شرکت‌های تسلا و آئودی تمرکز خاصی روی این موضوع کرده‌اند و با وجود تلاش‌‍‌های بسیار زیاد این شرکت‌ها، همچنان فناوری راننده خودکار احتیاج به تمرکز دقیق رانندگان دارد و نمی‌توان رانندگی را به طور کامل به خودروهای این دو شرکت واگذار کرد.
یکی دیگر از کارایی‌های هوش مصنوعی مدتی است توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اجتماعی یا حتی مراکز ارتباطی که کاربران روزانه به تعداد بسیار بالایی با آن‌ها تماس می‌گیرند، مورد استفاده قرار گرفته است. به این صورت که هوش مصنوعی به جای انسان‌ها و اپراتورها به مخاطب خود پاسخ می‌دهند و در صورت نیاز کاربر را به اپراتور حقیقی منتقل خواهند ساخت.
پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک
همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین موارد مورد استفاده توسط هوش مصنوعی، به رانندگی خودکار یک خودرو مربوط می‌شود. یکی از پژوهشگران این حوزه معتقد است که فناوری هوش مصنوعی در سال 2030 تا جایی پیشرفت خواهد کرد که حدود 15 درصد از کل خودرو‌های موجود در جهان از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و به نوعی می‌توان بدون نیاز به حضور راننده از آن‌ها استفاده کرد.
مورد دیگری که به آن اشاره شد به موضوع استفاده از هوش مصنوعی به جای اپراتورها مربوط می‌شود، در حال حاضر هوش مصنوعی مورد استفاده در مراکز مخابراتی توانایی زیادی ندارد و باید گفت محدودیت‌های زیادی را برای افراد به دنبال داشته است. طبق تحقیقات انجام شده انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک هوش مصنوعی بتواند به طور کامل جای اپراتورها را بگیرد و ارجاع به اپراتورها به حداقل خواهد رسید.
افزایش تحقیقات درباره هوش مصنوعی در دو دهه اخیر
تحقیقات درباره هوش مصنوعی در دو دهه اخیر حدود هشت برابر افزایش پیدا کرده که بخش عمده‌ای از آن در حوزه علوم کامپیوتر قرار گرفته است. برخی از محققان نیز بر این باورند که فناوری و ایده کنونی استفاده از هوش مصنوعی به انتهای خود رسیده است و محققان باید به دنبال یک ایده جایگزین به جای ایده جدید و افزایش حیطه عملکرد هوش مصنوعی باشند. از طرفی هم هنوز دستگاه‌هایی که در آن‌ها از نسل کنونی هوش مصنوعی استفاده شده است، به حد نهایی خود نرسیده‌اند و هنوز هم امکان ارتقاء هوش مصنوعی فعلی مورد استفاده وجود دارد.
برخی از مواردی که هوش مصنوعی توانسته‌ است آن‌ها را ارتقا دهد
در چند سال اخیر هوش مصنوعی توانسته است تا حد بسیار زیادی قدرت محاسبات را افزایش دهد و حتی می‌توان ساخت و برنامه نویسی یک نرم افزار را به هوش مصنوعی واگذار کرد.
در حال حاضر حتی پیشرفته‌ترین پردازنده‌های مرکزی، نمی‌توانند برای ارتقاء خودکار هوش مصنوعی دست به کار شوند چرا که هوش مصنوعی امکان ارتقا و پیشرفت در هر لحظه را دارد اما یک پردازنده صرفا می‌تواند تا سقف توان تعریف شده برای آن مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این شرکت‌های بزرگ به دنبال ساخت پردازنده‌هایی هستند که بر پایه و اساس هوش مصنوعی طراحی شده‌اند و می‌توانند تا حد بسیار زیادی توسعه پیدا کنند اما از آنجایی که این پردازنده‌ها به صورت فیزیکی ساخته می‌شوند و هوش مصنوعی فناوری است که حضور فیزیکی ندارد، باز هم نمی‌توان روی آن‌ها حساب زیادی باز کرد.
استفاده از هوش مصنوعی در کارت‌های گرافیک
تولید یک تصویر توسط کارت گرافیک عملکرد بسیار پیچیده‌ای است که نیاز به محاسبه بسیار سریع و با دقت بالا دارد. در حال حاضر تنها بستر بسیار مناسب برای هوش مصنوعی استفاده از کارت‌های گرافیک است چرا که هوش مصنوعی می‌تواند با توجه به نوع سخت افزار میزان پردازش کارت گرافیک را تنظیم کرده تا نه تنها به کارت گرافیک فشار زیادی وارد نشود، بلکه تصویری بسیار دقیق و سازگار با کارت گرافیک و همچنین مانیتور مورد استفاده کاربر در اختیار وی قرار گیرد.
استفاده از هوش مصنوعی در رایانه‌های کوانتومی
همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین موارد مکورد استفاده توسط هوش مصنوعی، به رانندگی خودکار یک خودرو مربوط می‌شود. یکی از پژوهشگران این حوزه معتقد است که فناوری هوش مصنوعی در سال 2030 تا جایی پیشرفت خواهد کرد که حدود 15 درصد از کل خودرو‌های موجود در جهان از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و به نوعی می‌توان بدون نیاز به حضور راننده از آن‌ها استفاده کرد.
اما نقش هوش مصنوعی در این نوع رایانه‌ها به کنترل دقیق پردازش و بهبود سرعت پردازش مربوط می‌شود تا از این طریق خطا به حداقل برسد گفتنی است در بسیاری از موارد هوش مصنوعی برای انجام محاسبات دست به کار می‌شود.
با این حال هنوز هوش مصنوعی در ابتدای راه خود قرار دارد و تعداد زیادی از مراکز تحقیقاتی قصد دارند هوش مصنوعی را تا حد بسیار بالاتری ارتقا دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرشماری پاییزه حیات وحش پارک ملی گلستان آغاز شد

پایش هفتگی مراکز نگهداری حیوانات در تهران

علت بوی مشمئزکننده اطراف مترو ایران خودرو مشخص شد

کاهش 15 درصدی سرانه تولید پسماند در تهران/ نیاز جدی به نوسازی ناوگان حمل پسماند

مصاف نمایندگان فارس و تهران در لیگ برتر والیبال بانوان

11 واحد صنفی خاطی محدودیت‌های کرونایی در نطنز پلمب شدند/برخورد جدی و قانونی با متخلفان

تکریم سالمندان آسایشگاه خیریه صادقیه اصفهان

تلاش برای نجات امریکا از انزوای بین‌المللی

موزه مردم شناسی عشایر تأسیس می‌شود

تراکتور در تلاش برای کسب اولین برد/ 3 امتیاز طلایی در انتظار سرخپوشان

مروری بر عناوین صفحه نخست روزنامه‌های امروز اصفهان

پلمب هشت واحد صنفی در اردستان

کاهش 27 درصدی فوتی‌ها در سوانح جاده‌ای استان اصفهان

توپ جنگی دوران صفوی مهمان چهلستون شد

فرمانداران شهرستان‌های آذربایجان‌غربی از مردم بابت رعایت محدودیت‌های کرونایی تقدیر کردند

آمار بستری‌ها در مهاباد به نصف کاهش یافت

اولین قضاوت داوران کرمانی در بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور

کرونا کشتی استان را فلج کرده است

شورا برای حل معضلات اصفهان از اعتبار خود در میان نهادها استفاده می‌کند

خرید 23 درصد سهام پتروشیمی اصفهان گام بلندشرکت پالایش نفت اصفهان درجهت تحقق هدف ملی

اصفهان شهری فرامنطقه‌ای است

ساخت خمپاره 60 میلیمتری در یک ماه توسط شهید چمران / اهدای شمشیر چرچیل به استالین در تهران / چوگان بازی در میدان نقش جهان اصفهان / کهن‌ترین چنار پایتخت در تاریخی‌ترین نقطه تهران / اقامت رومی‌ها در 100 کیلومتری پایتخت

کاهش 27 درصدی فوتی‌ها در سوانح جاده‌ای استان اصفهان/ 109 نقطه حادثه‌خیز و پر تصادف در استان اصفهان شناسایی شد

غیبت تارتار در نشست خبری بازی ذوب آهن و پیکان

شورا برای حل معضلات اصفهان از اعتبار خود در بین نهادها استفاده می‌کند

توزیع 1400 بسته معیشتی بین نیازمندان شاهین‌شهری

تارتار به نشست خبری بازی ذوب آهن و پیکان نمی‌رود

نشست خبری تارتار در اصفهان برگزار می‌شود

توزیع گوشت مرغ منجمد در مهاباد

چالش اسلامشهری‌ها برابر میزبان پرافتخار در لیگ والیبال بانوان

لرزه به جان مدرسۀ چهارباغ افتاد

لیگ برتر والیبال بانوان| آغاز مسابقات گروه دوم از فردا در اصفهان

١٣ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان اصفهان توزیع شد

کاهش 160 هزار نفری مسافران اتوبوس در اصفهان

112 روز تا افتتاح پروژه سردار شهید سلیمانی/کلنگ‌زنی پیست دوچرخه‌سواری سپاهانشهر بزودی

سقوط اوراق تسهیلات مسکن به دامنه 60 هزار تومان

بخشی از کتاب/ اندیشه بدون عمل هیچ ارزشی ندارد!

وقتی ننوشتن کار درستی است

سیاحت نامه شاردن؛ روایتی ریزبین از ایران عصر صفوی

گم شدن کتاب‌های قیمتی در کتابخانه‌ای که 200 کیلومتر قفسه دارد!

تازه های نشر/ شهره شهر به بازار آمد

دو اثر ابراهیمی دینانی بازچاپ شدند

کتاب شعر «محسن چاوشی» منتشر می‌شود

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت پنجاه و چهارم- تفسیر ما شاء الله کان

بهینه‌ساز جدید نسخه‌ رایانه‌‌ای بازی Horizon Zero Dawn منتشر شد

ابررایانه‌ای که اتفاقات آینده را سریع‌تر از قوانین فیزیک پیش‌بینی می‌کند!

هند 43 اپلیکیشن چینی را از دم تیغ گذراند

دمای بسیار بالای پلی استیشن 5 تائید شد

خلاقیت خلبان سوئدی، پای پلی استیشین 5 را به آسمان باز کرد!

قابلیت جدید فیس‌بوک کمک به نیازمندان را تسهیل می‌کند