پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

در نشست مسئولان عالی قضایی مطرح شد

افزایش صلح و سازش، کاهش آمار زندانیان و پرونده‌های معوق در اکثر استان‌های کشور سياسي

افزایش صلح و سازش، کاهش آمار زندانیان و پرونده‌های معوق در اکثر استان‌های کشور
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها صبح امروز پنجنشبه بصورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

به گزاارش ایسنا، در نشست امروز صبح شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها، تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و روسای کل دادگستری استان‌ها به ارائه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.
در این نشست 5 ساعته، تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و روسای کل دادگستری استان‌ها به ارائه گزارش عملکرد و برخی نکات اجرایی پرداختند.
کاهش 75 درصدی آمار پرونده‌های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی
حجت الاسلام‌والمسلمین «ابراهیم حمیدی» رییس کل دادگستری خراسان جنوبی در این نشست با ارائه گزارشی در خصوص اقدامات این دادگستری در رسیدگی به پرونده‌های معوقه و دادرسی الکترونیک گفت: آمار پرونده‌های معوقه در دادگستری استان خراسان جنوبی کاهش 75 درصدی داشته است.
وی با بیان اینکه مجموع دادگاه‌های آنلاینی که امروز بدون حضور طرفین پرونده در استان خراسان جنوبی برگزار شده، به بیش از 11 هزار مورد رسیده است، گفت: 8 هزار پرونده از این تعداد مربوط به شهرستان بیرجند بوده است.
آزادی 444 نفر از زندانیان استان قم در ایام کرونا
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی مظفری» رئیس کل دادگستری استان قم با اشاره به کاهش 14 درصدی پرونده‌های موجود در دادگستری‌های این استان طی یک سال اخیر، عنوان کرد: در حال حاضر تنها 331 پرونده در دادگاه‌های تجدید نظر استان قم باقی مانده است.
وی با اشاره به آزادی 444 نفر از زندانیان استان قم در ایام کرونا، گفت: غربالگری‌های مربوط به جمعیت کیفری در ایام کرونا به صورت منظم توسط دادگستری قم انجام می‌شود و تعداد زندانیان این استان در حال حاضر به حدود 2 هزار نفر رسیده است.
کاهش هزار نفری جمعیت زندانیان استان کرمانشاه
در ادامه «پرویز توسلی‌زاده» رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به برگزاری اولین جلسه دادرسی الکترونیکی در این استان طی روزهای گذشته، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جلسات طی هفته‌ها و ماه‌های آتی افزایش یابد.
رییس کل دادگستری کرمانشاه همچنین از مرخصی‌های اعطا شده به زندانیان طی ماه‌های گذشته گزارشی ارائه کرد و در خصوص کاهش آمار جمعیت کیفری کرمانشاه نیز عنوان کرد: تعداد جمعیت زندانیان استان کرمانشاه نسبت به مهر سال 98 بیش از هزار نفر کاهش داشته است.
برگزاری 21 هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی
«عیسی زارع پور» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به ثبت بیش از 20 هزار دادخواست و لایحه در سامانه‌ای که برای وکلا راه‌اندازی شده و همچنین ارسال و دریافت حدود 60 هزار مورد نظریه کارشناسی از طریق سیستم الکترونیکی طی یک ماه اخیر، گفت: استفاده از سامانه خدمات خودکاربری که برای کارشناسان و وکلا راه اندازی شده، در کاهش مراجعات به دادگستری به ویژه در ایام کرونا بسیار حائز اهمیت است.
وی از روسای کل دادگستری استان‌ها خواست که به وکلا و کارشناسان رسمی یادآوری کنند که کارهای‌شان را از طریق سیستم‌های الکترونیکی طراحی شده انجام دهند.
قطع دست کارچاق‌کُن‌ها با راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی در دادگستری‌ها
زارع‌پور با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های نوبت‌دهی و عملکرد مطلوب دادگستری برخی استان‌ها در استفاده از این سامانه‌ها گفت: تعدادی از استان‌های کشور حتی سیستم کنترل تردد خود را منوط به این کردند که اگر کسی نوبت نداشته باشد اجازه حضور در مجتمع قضایی را نخواهد داشت و این امر باعث قطع دست کارچاق‌کُن‌ها و کسانی که بدون دلیل در راهروهای دادگستری‌ها پرسه می‌زنند شده است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به برگزاری 21 هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت الکترونیکی گفت: تعداد 8 هزار و 500 جلسه از این تعداد مربوط به رسیدگی‌های از راه دور بوده است.
زارع‌پور با بیان اینکه تا امروز 100 اتاق دادرسی الکترونیکی در زندان‌های 25 استان تجهیز شده و 120 اتاق دیگر نیز در زندان‌ها تجهیز خواهند شد، اعلام کرد: ظرف 2 تا 3 ماه آینده 400 نقطه قضایی و کلیه شعب کیفری یک استان‌ها برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز خواهد شد و تا پایان سال همه نقاط قضایی در سراسر کشور برای برگزاری دادرسی الکترونیکی تجهیز می‌شوند.
بررسی بیش از 500 هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی
وی با بیان اینکه طی 6 ماه گذشته بیش از 500 هزار درخواست گواهی عدم سوءپیشینه الکترونیکی بررسی و 98 درصد آن‌ها تعیین تکلیف شده است، گفت: به صورت میانگین در هر ماه 90 هزار گواهی عدم سوءپیشینه از این طریق صادر می‌شود.
41 درصد پرونده‌های موجود در شوراهای حل اختلاف فارس منجر به صلح و سازش شده است
حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالمهدی موسوی» رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در این نشست با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف این استان گفت که 41 درصد پرونده‌های موجود در این شوراها منجر به صلح و سازش شده است.
وی همچنین از کاهش 17 درصدی ورودی پرونده‌ها به دادگستری‌ها خبر داد و عنوان کرد: سعی می‌کنیم امسال، سال مختومه شدن همه پرونده‌های معوقه در استان فارس باشد.
مختومه شدن 74 درصد پرونده‌های معوقه دادگستری اصفهان
«محمدرضا حبیبی» رئیس کل دادگستری استان اصفهان هم با اشاره مختومه شدن 74 درصد پرونده‌های معوقه طی ماه‌های گذشته، اظهار کرد: عدد بالای 16 هزار پرونده در دادگاه‌های تجدید نظر استان اصفهان امروز به 4 هزار پرونده رسیده است.
وی همچنین از افزایش 135 درصدی مجازات‌های جایگزین حبس در محاکم قضایی این استان خبر داد.
دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان‌های ما متمرکز کرده است
«محمدمهدی حاج محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به تلاش دشمن برای مخدوش کردن چهره نظام با دل بستن به زندان‌های کشور، گفت: دشمن توپخانه تبلیغاتی خودش را بر روی زندان‌های ما متمرکز کرده است و ما نیز باید با اقدامات آفندی و پدافندی مناسب، این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
وی با بیان اینکه رفع نواقص و کاستی‌های زندان و همچنین رسیدگی دلسوزانه به امور زندانیان و خانواده‌های آنان، دشمن را در مبارزه‌ای که به راه انداخته است ناکام می‌گذارد، گفت: ما با اعتقاد و جدیت بسیار زیاد در مسیر تحقق آرمان‌های متعالی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در موضوع زندان‌بانی در نظام اسلامی حرکت و نقشه‌های دشمن را نقش بر آب خواهیم کرد.
برگزاری بیش از 2 هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری در استان البرز
«حسین فاضلی» رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه جلسات تحقیق از زندانیان در تمام واحدهای قضایی این استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود، گفت که از دی ماه سال گذشته تاکنون بیش از 2 هزار جلسه تحقیق از زندانیان به صورت ارتباط تصویری برگزار شده است.
وی همچنین از ملاقات چهره به چهره 261 نفر از قضات استان البرز با بیش از 6 هزار زندانی طی ماه‌های گذشته خبر داد.
کاهش 29 درصدی ورودی زندانیان در کرمان
«یدالله موحد» رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در زندان‌های استان، اعلام کرد که زندان‌های استان متبوعش تا کنون یک مورد هم ابتلا به کرونا نداشته است.
رئیس کل دادگستری کرمان همچنین از کاهش 29 درصدی ورودی زندانیان به زندان و همچنین صلح و سازش در 40 درصد از پرونده‌های شوراهای حل اختلاف این استان خبر داد.
کاهش 61 درصدی پرونده‌های قضایی معوقه استان همدان
«محمدرضا عدالتخواه» رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به عملکرد این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده‌های معوقه، گفت: تعداد پرونده‌های قضایی معوقه استان همدان در ابتدای سال گذشته 22 هزار و 641 مورد بود که این عدد در حال حاضر به 8 هزار و 670 فقره پرونده رسیده است که 61 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
رئیس کل دادگستری استان همچنین از عفو 880 نفر از زندانیان این استان طی 10 ماه گذشته خبر داد.
برگزاری مطلوب دادرسی الکترونیکی در برخی استان‌های کشور
حجت‌الاسلام والمسلمین «جعفر منتظری» دادستان کل کشور نیز در این نشست با اشاره به روند اجرای دادرسی الکترونیکی در واحدهای قضایی سراسر کشور گفت: دادرسی الکترونیکی در برخی استان‌های کشور به خوبی اجرا می‌شود و امیدواریم به زودی استان‌هایی که در این زمینه آمار پایینی دارند بتوانند با همت سازمان زندان‌ها و مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه، دادرسی الکترونیکی را توسعه دهند.
دادستان کل کشور ضمن تاکید بر اجرای همه دستورالعمل‌های ابلاغی مقابله با کرونا در واحدهای قضایی به خصوص زندان‌ها گفت: دادگستری استان کرمان که مورد تقدیر وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است می‌تواند به عنوان الگویی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زندان‌ها معرفی شود و امیدواریم این تجربه در اختیار همکاران دیگر هم قرار گیرد.
وی همچنین از برگزاری همایش دادستان‌های سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس در اوایل آبان ماه خبر داد.
در ادامه این نشست، «علی دهقانی» رئیس کل دادگستری استان ایلام نیز به بیان راهکارهایی پیرامون کاهش اطاله دادرسی،
اصلاح قوانین متناسب با دادرسی الکترونیکی و همچنین کیفی‌سازی سیستم‌های مدیریت پرونده پرداخت.
افزایش 18 درصدی پرونده‌های مختومه در دادگستری استان آذربایجان شرقی
«موسی خلیل‌اللهی» رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی هم در این جلسه با بیان اینکه وضعیت قرمز این استان در شرایط کرونایی تاثیری در رسیدگی به پرونده‌های قضایی نداشته است، عنوان کرد: آمار پرونده‌های مختومه استان آذربایجان شرقی در مهر ماه سال 99 نسبت به مهر ماه سال 98 نزدیک به 18 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه امروز بیش از 87 درصد پرونده‌های قضایی استان آذربایجان شرقی کمتر از 6 ماه عمر دارند، گفت: متوسط رسیدگی به پرونده‌ها در سطح استان 40 روز است.
مختومه شدن 84 درصد پرونده‌های معوقه
«محمدجعفر عبداللهی» رئیس کل دادگستری استان سمنان با اشاره به اقدامات این دادگستری در زمینه رسیدگی به پرونده‌های معوقه اظهار کرد: در ابتدای سال گذشته 4 هزار و 446 پرونده معوقه در شعب قضایی سمنان وجود داشت که امروز از این تعداد تنها 704 پرونده باقی مانده و 84 درصد پرونده‌های معوقه نیز مختومه شده است.
وی با اشاره به برگزاری 900 جلسه دادرسی الکترونیکی و مجازی طی ماه‌های گذشته در استان سمنان، گفت: همه تلاش ما بر برگزاری بیشتر محاکم االکترونیکی و مجازی است.
به زودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه ارائه می‌شود
در ادامه این نشست «محمدحسین فروزان‌مهر» معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه با تقدیر از تلاش معاونان و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور برای کاهش هزینه‌های غیرضروری و تمرکز بر ظرفیت‌های درونی، گفت: با توجه به شرایط خاص کشور، سهم ارزش صادرات نفت خام و میعانات گازی از کل منابع بودجه عمومی در 5 ماه نخست سال جاری کمتر از 3 درصد بوده است که این شرایط لزوم هر چه بیشتر صرفه جویی، کاهش هزینه‌های اضافی و افزایش بهره وری را می‌طلبد. هر چند که با تعامل مناسب با سازمان برنامه و بودجه امکان در اولویت قرار دادن پرداخت‌های اجتناب ناپذیر و ضروری امکان پذیر شده است.
وی خاطرنشان کرد که به زودی لایحه پیشنهادی بودجه قوه قضاییه به سازمان برنامه و بودجه ارائه می‌شود و ابراز امیدواری کرد که سال آینده مضیقه‌های بودجه دستگاه قضا به حداقل برسد.
معاون مالی پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه قرار است توزیع اعتبارات در قوه قضاییه بر اساس شاخص و عدالت توزیعی انجام شود، عنوان کرد: ما به طور جد پیگیر مطالبات همکاران ستادی و پشتیبانی قوه قضاییه هستیم.
برگزاری بیش از 200 جلسه دادرسی الکترونیکی در خراسان رضوی
همچنین «غلامعلی صادقی» رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به برگزاری بیش از 200 جلسه دادرسی الکترونیکی دادگاه بدوی و تجدیدنظر در این استان، ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال هزار جلسه دادرسی الکترونیکی در سطح استان خراسان رضوی برگزار شود.
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی همچنین گزارشی از اجرای طرح‌های غربالگری زندانیان و اعطای مرخصی و عفو به آن‌ها در این استان ارائه داد.
تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری
حجت الاسلام والمسلمین «سید احمد مرتضوی مقدم» رئیس دیوان عالی کشور نیز در این جلسه تاکید کرد نهضت قضایی که در بررسی پروندهای قضایی ایجاد شده است، باید توام با کیفیت باشد و تحت هیچ شرایطی نباید دقت را فدای سرعت کرد.
وی همچنین از تجهیز هیئت عمومی دیوان عالی کشور به امکان برقراری ارتباط تصویری خبر داد و گفت: دادگستری استان‌هایی که می‌خواهند در این جلسه شرکت داشته باشند، آمادگی خود را به دیوان عالی کشور اعلام کنند تا شرایط را برای حضور آنان در هیئت عمومی دیوان عالی کشور فراهم کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروپاشی کانون خانواده ها، از تبعات منفی حضور زنان در حبس

دفاع از فرماندار زن شهر قدس اینگونه بود

ستون خیمه خانواده زن و مادر است

ناگفته‌های ابتکار از شجاعت اعظم طالقانی، مدیریت زنان ایرانی و ممنوع نبودن ریاست جمهوری زنان در ایران

پاکسازی چغاخور برای کوچ پرندگان

مصوبات ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب ها برای احیای میانکاله و خلیج گرگان پیگیری می شود

قابل توجه سهامداران فولاد مبارکه اصفهان/ «فولاد» هفته جدید را صعودی آغاز کرد

ارائه آموزش‌های ویژه اشتغال به 1857 مددجوی اصفهانی

طرز تهیه بادمجان شکم پر مجلسی

تولید واحد گندله‌سازی فولاد مبارکه از مرز 150 میلیون تن گذشت

کسب ارزش‌افزودۀ چشمگیر برای فولاد مبارکه از محل فروش اقلام مازاد

آمار کرونا کاشان 10 آبان؛ 2 فوتی و 43 ابتلای جدید

تولید اسلب گازترش از 2 میلیون تن گذشت

ماشین ریخته‌گری شمارۀ 5 تنها خط ریخته‌گری فولادهای محیط نفت و گاز ترش کشور

گام بلند فولاد مبارکه در جلوگیری از خام‌فروشی

پیش‌بینی تقاضای بازار در افق پنج‌ساله

خداقوت مدیرعامل فولاد مبارکه به مجریان تعمیرات برنامه‌ریزی‌شدۀ سالانۀ واحد گندله‌سازی

منصوریان و رضایت کامل از مدیران تراکتور

مراسم خاکسپاری کریم اکبری مبارکه

برگزاری هرگونه انتخابات فقط با موافقت مدیر شبکه بهداشت و درمان امکان پذیر است

قدردانی از جان‌فشانی‌های کادر درمان در مقابله با ویروس کرونا

هوای 7 شهر در وضعیت ناسالم قرار گرفت

استخدام کارمند خرید خدمت زن در پلیس اصفهان

مراسم پنجمین سالگرد شهید مدافع حرم سید سجاد حسینی به روایت تصویر

قدردانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس از جان‌فشانی‌های کادر درمان در مقابله با کرونا

برگزاری مراسم نمادین به جای راهپیمایی 13 آبان/ تشریح جزئیات مراسم‌های آبان‌ماه در استان اصفهان

شمار مبتلایان به کرونا در سمیرم از هزار تن نفر عبور کرد

اقبال نمایندگان بهارستان به طرح اصلاح قانون انتخابات مبتنی بر الگوی ترکیبی بیشتر است / جزئیات طرح تناسبی و استانی انتخابات مجلس

صالحی: در شرایط تحریم کمک به صنایع بزرگ کمک به کشور است

آثار برخی از مداحان به لحاظ موسیقی از آثار خوانندگان برتر است / محمدرضا طاهری؛یکی از پرچم‌داران مکتب مداحی تهران

برداشت 35 هزار تن انار از باغات بادرود

بیست و سومین نمایشگاه صنعت ساختمان برگزار می‌شود

رشد 64.7 درصدی منابع باجه‌های روستایی پست‌بانک‌ایران

کریم اکبری مبارکه در خانه ابدی آرام گرفت

برنامه پرداخت سود سهام بیمه ملت اعلام شد

اخطار برای سه واحد ریخته‌گری آلاینده در گشت شبانه بهارستان

جریمه 100 هزارتومانی برای سرنشینان بدون ماسک

اصفهان|ورود بسیج به موضوع حاشیه‌شهر؛ اقدامات موثر برای حل مشکلات اجتماعی مناطق محروم

راهکارهای انتقال اسناد مالکیتی زمین‌های حصه بررسی شد

خاکسپاری اکبری مبارکه و گله‌های یک خانواده عزادار

پختن نان کنجدی در اصفهان ممنوع شد

بیانیه‌ خانه کتاب و ادبیات علیه اقدام رییس‌جمهور فرانسه

شاعرانه/ باید یک حال خوب برایت بخرم

تازه های نشر/ «با کفش من راه برو» منتشر شد

کتاب‌های پول‌ساز؛ آشنایی با غول‌های صنعت چاپ جهان

قند پارسی/ در اخلاق درویشان

کاربران فیس‌بوک کاهش یافت

بازی Chernobylite سال آینده عرضه خواهد شد

استفاده از پرچمدار جدید هواوی برای مقابله با کرونا

یاهو موبایل 50 دلاری ساخت