پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

شهردار اصفهان:

شورا تصویب کند، تعطیلی باغ وحش صفه را اجرا می کنیم اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان تعطیلی باغ وحش اصفهان و وضعیت نامناسب نگهداری حیوانات در آن، مدت ها است که به یکی از مطالبات اصلی فعالان حقوق حیوانات در اصفهان تبدیل شده، تا آنجا که از اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون، جلسات رسمی و خصوصی متعددی، میان این فعالان و اعضای شورای شهر برای تصمیم‌گیری در این مورد بدون نتیجه نهایی برگزار شد.

بالاخره روز گذشته (چهارشنبه_22 مردادماه) جلسه‌ای نیمه خصوصی تعدادی از فعالان حقوق حیوانات با شهردار اصفهان، حامیان حقوق حیوانات را امیدوارتر کرد.
این جلسه با حضور قدرت‌الله نوروزی، شهردار اصفهان، کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان، 3 فعال اجتماعی و محیط زیستی و علی معینی یکی از مدیران شهری اصفهان برگزار شد.
قدرت‌الله نوروزی در پاسخ به مطالبه مدنی فعالان محیط زیستی حاضر در جلسه، اظهار کرد: نگاهم به مسئله باغ وحش از روز اول، یک نگاه اخلاقی و انسانی بوده و همواره موافق با آزادی حیوانات در محیط زیست خودشان بوده‌ام و به عقیده من هم شکار و روابط حیوانات، در جنگل و زیستگاه خودشان، طبیعی و زیبا است.
شهردار اصفهان خطاب به فعالان حاضر در جلسه افزود: اینکه امروز شورای شهر اصفهان، به این موضوع ورود پیدا کرده و در قبال آن احساس مسئولیت می‌کنند، نتیجه تلاش فعالان محیط زیستی بوده و این خوش شانسی وجود دارد که اندیشه مدیران و شورای شهر نیز هم جهت با شماست و ما در جایگاه مدیریت شهری، قصد داریم که کار درستی انجام شود، اما تاکتیک‌های متفاوتی در این خصوص وجود دارد و به هر روی فرآیند تعیین تکلیف باغ وحش آغاز شده، و اینکه این فرآیند چه زمانی به نتیجه مختوم شود مشخص نیست، اما این مسئله حائز اهمیت است که هر کدام از ما، خلاف جهت هم حرکت نکنیم.
وی در نهایت با اشاره به اینکه کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر، پیگیر است تا تعطیلی باغ وحش اصفهان با نگاهی همه جانبه به صحن علنی شورای شهر اصفهان راه پیدا کند، تاکید کرد: اگر شورای شهر اصفهان تعطیلی باغ وحش صفه را تصویب کند، بلافاصله این مصوبه را اجرایی خواهم کرد.
کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر نیز تعطیلی باغ وحش اصفهان را منطقی دانست و افزود: رأی کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر بر این است که حتما این اتفاق بیفتد، اما لازم است تا این رای در صحن علنی شورا هم، مورد نظرسنجی قرار بگیرد و رأی تمام اعضای شورا در مورد آن اتخاذ شود.
وی پیشتر در گفت و گو با ایسنا، گفته بود: پیش از راهیابی رای تعطیلی باغ وحش به صحن علنی شورا، مدیران شهری و بعضی از اعضای شورا در کمیسیون تلفیق شورای شهر، ایراداتی به کارشناسی این موضوع و مدت زمان 10 ماهه اجرای آن وارد دانستند و در نتیجه، رای مثبت به تعطیلی باغ وحش به دست نیامد و طرح مورد بازبینی کارشناسی در کمیسیون اجتماعی و محیط زیست قرار گرفت.
محمدی با تاکید بر اینکه به محض حصول نتیجه بعد از تکمیل طرح در کمیسیون و اعلام آن در صحن علنی شورا، باغ وحش تعطیل خواهد شد، تکرار کرد؛ تا اعلام رای تعطیلی باغ وحش در صحن علنی شورای شهر، مصوبه کمیسیون اجتماعی و محیط زیست برای مدیریت شهری لازم‌الاجرا نیست اما با این وجود، توصیه و تاکیداتی از طریق کمیسیون به شهردار منطقه و مدیر باغ وحش شده تا از توسعه باغ وحش، خرید و پذیرش حیوانات جدید جلوگیری به عمل آید.
در حال حاضر حدود 138 حیوان از 38 گونه در باغ وحش صفه اصفهان نگهداری می‌شوند. حامیان حقوق حیوانات معتقدند، به طور کلی حیوانات باغ وحش‌ها، در شرایط محیطی خوبی برای ادامه حیات به سر نمی‌برند و نظارت کافی بر آنها وجود ندارد، از جمله مشکلات موجود که سید رسول موسوی به آنها اشاره کرد، کم بودن حجم قفس حیوانات و استقرار قفس‌ها در محیط نامناسب است.
مسئول تشکیل پویش مردمی «نه به باغ وحش صفه» ضمن اشاره به اینکه تعطیلی باغ وحش‌ها یک مطالبه ملی است، یکی از مشکلات موجود را، ثبت نکردن یا ناقص ثبت کردن زاد و ولد و جمعیت حیوانات باغ وحش‌ها دانست.
سید رسول موسوی با ذکر مثالی تشریح کرد: یک شیر در سال 5 تا 7 توله به دنیا می‌آورد، باغ وحش‌های متخلف، این تعداد توله شیر را ثبت نمی‌کنند و یا به بهانه‌هایی مثل مریضی و فوتی آمار ثبت شده در باغ وحش را کمتر نشان داده و توله‌ها را به اشکال مختلف با قیمت‌ها گزاف به فروش می‌رسانند و باغ وحش، راه این تجارت را فراهم و تسهیل می‌کند.
وی با اشاره به نظر سنجی عمومی انجام شده توسط یکی از اعضای شورای شهر و آمار بازدید از باغ وحش در چند سال اخیر، بی‌توجهی به تعطیلی باغ وحش اصفهان را، بی توجهی به اکثریت شهروندان دانست و افزود: فعالان محیط زیست که خواهان تعطیلی باغ وحش اصفهان بودند، از این بی‌توجهی‌ها و عدم برخورد قطعی با موضوع، ناامید و دلخور هستند.
پرونده تعطیلی باغ وحش اصفهان، از سال 1382، با اقدامات مختلف فعالان حقوق حیوانات باز شد و حاصل این اقدامات، 2بار تغییر محل و ارتقا کیفیت محیط باغ وحش بوده است. این بار در فروردین 99 همزمان با اعلام قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا، اهمیت برخورد با زندانی کردن حیوانات حیات وحش، مورد توجه جمعیت زیادی از شهروندان اصفهان قرار گرفت.
حالا با ادامه این مطالبه و استناد به پویش «نه به باغ وحش صفه» که توانسته 48هزار نفر را همراه خود کند، به نظر می‌رسد، لازم است تا بار دیگر، شورای شهر اصفهان، در جلسات تلفیق و صحن علنی شورا، این موضوع را جدی‌تر بررسی کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زیستگاه‌های سمنان، مامنی برای گونه‌های در معرض انقراض

بی دفاع شدن شهرها در مقابل آلاینده ها و پسماندها در صورت تصویب طرح عدم پرداخت درآمد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

دو خط کتاب/ ما گستاخانه دروغ می‌گوییم

منوچهر آشتیانی درگذشت

تازه‌های نشر/ خاله سوسکه؛ قصه‌ای که هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود

مولانا؛ شاعرِ روانشناس!

دو خط کتاب/ اول از سفر درونی شروع کن!

صوت/ «دوستت دارم»؛ عاشقانه‌ای پاییزی از احمدرضا احمدی

تازه‌های نشر/ دختران با این همه اضطراب در زندگی چه کنند؟!

دو خط کتاب/ ما این‌روزها دل‌مان رفیق می‌خواهد، نه دوست!

«پناهم باش»؛ شعری عاشقانه با صدای خوش خسرو شکیبایی

کتاب‌های آموزشی کرونا برای کودکان

نرگس آبیار: واژه ضدجنگ را چه کسی از خودش درآورد؟!

دو خط کتاب/ خانه می‌گوید ترکم مکن، راه می‌گوید در پی من بیا

چخوف ایران 81 ساله می‌شود

شاعرانه/ امروز که پاییز به من تاخته

کتاب‌هایی برای متفاوت دیدن!

دو خط کتاب/ چرا آدم‌ها انقدر سخت شاد می‌شوند؟

«ارغوان شاخه همخون جدا مانده‌ی من» با صدای هوشنگ ابتهاج

تازه‌های نشر/ دختری که صورتش را جا گذاشت!

پایتختی کتاب با شیراز تا 1400!

بخشی از کتاب/ فقط یک بار حس کردم یک نفر درکم کرد

داستان شب/ دمشق؛ شهر عشق- قسمت هجدهم

شاعرانه/ به عشق و دردسرش مبتلا شدی

اگر همیشه دوست داشته‌اید مولانا را بشناسید این کتاب‌ها برای شماست

گوگل برای بازگشت کارمندانش فراخوان داد

قیمت انواع موبایل کمتر از 1 میلیون تومان در بازار

بازی‌های جدید Xbox Game Pass مشخص شدند

موبایل‌های 5G چه قیمتی دارند؟

اختلال شبانه اپل

گوشی تاشوی موتورولا از راه می‌رسد

احتمال حذف هدفون از جعبه آیفون 12 قوت گرفت

تاریخ رونمایی از دوربین‌های جدید نیکون رسما اعلام شد

بازی The Hong Kong Massacre بر روی نینتندو سوییچ منتشر خواهد شد

ژاپن صاحب سرویس تاکسی هوایی می‌شود

هیچ سامانه خدمات ارزش‌افزوده‌ای مختل نشده است

مقابله تیک تاک با اخبار جعلی انتخابات آمریکا

قیمت گوشی عجیب LG مشخص شد

تاریخ انتشار بازی Torchlight 3 مشخص شد

قابلیت جدیدی به اپلیکیشن Messages گوگل اضافه خواهد شد

آغاز کمپین تبلیغاتی اسنپ جوابه/اسنپ از جایزه بزرگ 100میلیون تومانی خبر می‌دهد

مصائب کاربران ایرانی اندروید بیشتر خواهد شد

اتحادیه اروپا بر خرید گوگل مهر تایید خواهد زد

چوب آمریکا لای چرخ همکاری اروپا و هواوی

تاریخ انتشار نسخه‌ نینتندو سوییچ بازی Oddworld: New ‘n’ Tasty مشخص شد

آسیب انبارهای رباتیک آمازون به کارگران

تکیه مجدد ماریو بر صدر جدول فروش هفتگی بازی‌های بریتانیا

نسخه‌ غربی بازی Dragon Quest Tact به‌ زودی عرضه می‌شود

انحصار گوگل در اروپا شکسته شد

تجهیز گوگل مپس به یک حالت جدید