پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

فارن پالیسی: آیا انفجار بیروت، چرنوبیل لبنان است؟ مقالات

فارن پالیسی: آیا انفجار بیروت، چرنوبیل لبنان است؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - انتخاب /متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اوز کاترجی- فارین پالیسی/ سهل انگاری و فساد فاجعه‌ای ویرانگر در لبنان ایجاد کرد. در خبر‌ها دیدیم و شنیدیم که مروان اباود، فرماندار بیروت در حالی که جستجو برای یافتن بقایای آتش نشان‌های مفقود شده در آوار‌های ناشی از انفجار در بیروت ادامه داشت، با خبرنگاران صحبت می‌کرد و اشک می‌ریخت. او با بیان اینکه این اتفاق یک فاجعه ملی است، گفت: شرایط فعلی در بیروت مرا به یاد ویرانی‌های ناشی از انفجار‌ها در هیروشیما و ناگازاکی انداخت.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: اما استعاره هسته‌ای مناسب تری برای آنچه که بیروت را لرزاند، وجود دارد و آن فاجعه‌ی چرنوبیل است. به نظر نمی‌رسد که انفجار در بندر بیروت بر اثر درگیری یا عمل خشونت آمیز آگاهانه‌ای رخ داده باشد، بلکه به نظر می‌رسد این مشکل مانند فاجعه‌ی چرنوبیل اتحاد جماهیر شوروی بر اثر بی کفایتی مقامات، فساد و غفلت آنان اتفاق افتاده است. همچنین به نظر می‌رسد که انفجار دوم پیامد‌های بیشتری نسبت به انفجار اولیه خواهد داشت.
مقامات لبنانی در پی دو انفجار که بعد از ساعت 6 بعد از ظهر روز سه شنبه رخ داد، بیروت را به عنوان منطقه فاجعه زده اعلام کردند. گفتنی است، بر اثر این انفجار دست کم 135 نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده اند و مردم در شبکه‌های اجتماعی عکس عزیزانشان را به اشتراک می‌گذارند که مفقود شده اند و هنوز هم از آن‌ها خبری نیست.
تأثیر فوری اقتصادی این فاجعه ویرانگر بود. مهم اینکه، بر اثر این اتفاق بین 250 تا 300 هزار نفر بی خانمان شده اند که تقریبا 10 ٪ جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند.
همچنین هزاران نفر نیاز به معالجه در بیمارستان‌هایی دارند که قبل از بروز این مشکل با قربانیان کووید-19 پر شده اند. برآورد می‌شود که حدود 3 میلیارد دلار به دارایی‌ها در این شهر خسارت وارد شده باشد.
در واقع انفجار‌های اخیر بیروت یک بار ناتوان کننده بر دوش کشوری است که مردمش با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند و درگیر مشکلات اقتصادی هستند. حتی قبل از انفجار‌ها هم لبنان در آستانه‌ی شکست قرار داشت. بحران پناهندگان ناشی از جنگ در کشور‌های همسایه‌ی سوریه تقریباً وارد دهمین سال خود می‌شود. در حال حاضر لبنان در تلاش است تا نیاز‌های 30 درصد از جمعیت خود را که از جنگ سوریه آواره شده اند و به این کشور پناه آورده اند، برآورده کند.
اما واقعیت این است که فقط پناهندگان در لبنان برای رفع نیاز‌های خود تلاش نمی‌کنند، بلکه بر اساس گزارش‌های سازمان برنامه جهانی غذا، تقریباً نیمی از مردم لبنان در تلاش برای رفع نیاز‌های اساسی غذایی خود هستند. در ماه ژوئن مارتین کولِرتز، استادیار دانشگاه آمریکایی بیروت اظهار داشت: تا پایان سال، 75 درصد از جمعیت لبنان نیاز به بسته‌های کمکی مواد غذایی خواهند داشت، اما سوال اینجاست که آیا این مواد غذایی در دسترس آن‌ها خواهد بود یا نه.
واقعیت این است که بیماری کرونا، بیمارستان‌های لبنان را به زانو درآورد و کووید-19 همزمان با دوره‌ای از بی ثباتی اقتصادی بی سابقه در لبنان بروز کرد، در شرایطی که مردم به شدت درگیر بدهی و مشکلات اقتصادی هستند. مهم اینکه، قیمت مواد غذایی در حال حاضر 247 درصد در لبنان افزایش یافته است و با انفجار‌هایی که موجب انهدام مواد غذایی باقیمانده در بندر بیروت شدند و زیرساخت‌های کشور را ویران کردند، وضعیت به سرعت رو به وخامت می‌رود. گفتنی است، حتی قبل از انفجار‌ها نیز برخی از معترضین لبنانی تا حد خودسوزی پیش رفته بودند.
ناصف هیتی، وزیر امور خارجه لبنان نیز یک روز قبل از انفجار‌ها استعفا و هشدار داد که لبنان، امروز به سمت تبدیل شدن به یک کشور شکست خورده حرکت می‌کند.
با توجه به تاریخچه لبنان، بسیاری از مردم از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعتقاد دارند که تروریسم عامل ایجاد این شرایط در لبنان است، اما باید گفت که دلیل اصلی بروز بحران فعلی در این کشور، خشونت نیست بلکه فساد است.
در حالی که جزئیات انفجار‌های بندر بیروت هنوز به طور کامل آشکار نشده اند، اما آنچه مقامات رسمی اعلام کرده اند این است که آتش سوزی بر اثر انفجار یک محموله توقیفی نیترات آمونیوم ایجاد شد. گفتنی است، این مواد از سال 2013 تا الان در بندر انبار شده و حالا باعث بروز چنین حادثه‌ای شدند.
مهم اینکه، نیترات آمونیوم توسط تروریست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً تروریست ملی گرای سفید پوست به نام تیموتی مک وی در سال 1995، 2 تن از مواد شیمیایی صنعتی را در شهر اوکلاهما منفجر کرد و باعث کشته شدن 168 نفر و آسیب رساندن به 300 ساختمان شد. اما به یاد داشته باشید که حالا در سال 2020 شاهد شرارت فردی مانند مک وی در بیروت نبودیم، بلکه سهل انگاری کشنده‌ای را از سوی مقامات لبنان شاهد هستیم که اجازه داده است، 2 هزار و 750 تن نیترات آمونیوم به میزان بیش از هزار برابر مقدار استفاده شده توسط مک وی بیشتر از 6 سال در قلب بیروت انبار شود.
حال این سوال پیش می‌آید که آیا ممکن است مسئولان در برابر رشوه حاضر شده باشند که این مواد خطرناک انفجاری در این بندر انبار شود؟ برخی روزنامه نگاران لبنانی پس از کشف اسناد مربوط به توقیف محموله‌ای که منفجر شد، این سؤال را مطرح کرده اند.
عکسی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و گفته می‌شود انبار مورد نظر است، کارگران را در مقابل یک انبار مملو از کیسه‌های 1000 کیلوگرمی نیترات آمونیوم با مهر "Nitroprill HD" نشان می‌دهد. گفتنی است، نیتروپریل موادی بسیار خطرناک هستند که از آن‌ها در ساخت بمب استفاده می‌شود. مهم اینکه، میزان استاندارد برای ذخیره ایمن نیتروپریل طبق گفته سازنده‌ی آن، فقط 400 تن است.
ممکن است هرگز متوجه نشویم که فساد یا سهل انگاری یا ترکیب آن‌ها موجب این انفجار شده است. اما آنچه مسلم است اینکه مطمئناً این انفجار بر اثر ناتوانی کارگران بندری در انجام کنترل‌های اساسی یا رشوه گرفتن آن‌ها رخ نداده است. این مشکل مربوط به کارفرما‌های آنان و سیستم فاسدی است که ساخته اند.
باید اذعان کرد، در حالی که جنگ داخلی لبنان به طور رسمی در سال 1990 به پایان رسید، بسیاری از جنگ سالاران باقیمانده که از زیر بار مسئولیت قساوت‌هایی که طی ده‌ها سال اعمال کردند، گریخته بودند، به سادگی تغییر چهره دادند و کنترل دولت شکننده‌ی لبنان را پس از جنگ عهده دار شدند.
طبقات حاکم لبنان، با مصونیت کامل طی سال‌های متمادی کشور را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده اند. فساد و حرص آن‌ها بار‌ها و بار‌ها لبنان را به بحران کشانده است و فرقه گرایی شایع در میان نخبگان حاکم را هم باید به این موارد اضافه کرد. به طور کلی، لبنان درگیر عدم نظارت و بی کفایتی مداوم حاکمان است.
لبنان امروز، درگیر بحران‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به بحران بهداشتی اشاره کرد که طی آن زباله‌های انباشه شده به آلودگی هوا منجر شده اند، اقتصاد نفتکش نیز دیگر بحران پیش روی لبنانی‌ها است. این شرایط بر فقر شهروندان این کشور افزوده و آن‌ها را تا مرز گرسنگی پیش برده است. با توجه به این مسائل، بروز یک قحطی در این کشور پیش بینی می‌شود. گفتنی است، تمام این موضوعات شهروندان لبنان را طی ماه‌های گذشته به خیابان‌ها کشاند تا علیه کل طبقه‌ی حاکم و فرقه گرایی میان نخبگان سیاسی اعتراض کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نشت گاز شهری، مغازه آرایشگری در کاشان را طعمه حریق کرد

هوای اصفهان همچنان در وضعیت نارنجی

دستگیری شکارچیان متخلف در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک

بارش‌های خفیف مناطقی از استان اصفهان را فرا گرفت

قطع درختان روستایی در خوانسار بر سر اختلاف 2 برادر

مراکز دولتی اصفهان با سرشماره 4040 پیامک ارسال خواهند کرد

آمار جدید مبتلایان کرونا در کاشان

انتخاب شهردار جدید شاهین شهر

لغو اجرای طرح زوج و فرد در اصفهان

برخورد پژو با کامیون 4 کشته و مجروح برجا گذاشت

اجرای محدودیت‌های کرونایی از فردا در اصفهان

گام های بلند شستا و صندوق بازنشستگی کشوری در اصلاح ساختار

شریعتمداری: مجموعه دولت مدیون زحمات روحانیت است

حمله خرس قهوه‌ ای به یکی از اهالی ورزقان

جزئیات دام دکتر قلابی برای دختر مقیم سوئد

نواف آل‌ احمد الصباح، امیر جدید کویت شد

لحظه جنجالی مناظره؛ بایدن به ترامپ: خفه شو!

شهادت سه تن از پاسداران در نیکشهر

هاشمی: تهرانی‌ ها احساس ناامنی می‌ کنند

واکسن آنفلوآنزای ایرانی وارد بازار می‌ شود

فروشنده خانم برای لوازم آرایشی در قم الزامی شد

هشدار پلیس در مورد مامور نما‌ها

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 9 مهر 99

وزارت بهداشت: پیگیر تعطیلی تهران هستیم

تداوم بارش‌ باران در کشور

قیمت‌ های عجیب و غریب در بازار خودرو

تخم‌ مرغ 3 نرخی شد

لزوم افزایش دستمزد کارگران در سال آینده

متوسط قیمت مسکن در 26 استان کشور

یارانه معیشتی فردا شب واریز می‌شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 9 مهر 99

سقوط قیمت بلیت پرواز ترکیه با شکستن انحصار

بازداشت 2 عضو دیگر شورای شهر بوشهر

اولین واکنش روحانی به مناظره ترامپ و بایدن

جنجال های مشهورترین جایزه سینمایی جهان + عکس

آخرین گل کاپیتان هادی برای پرسپولیس

7 نکته از دیدار خاطره‌ ساز پرسپولیس مقابل السد

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل پاختاکور

تست کرونای پرسپولیسی‌ ها منفی شد

کارت قرمز سیامک نعمتی بخشیده شد

تساوی بدون گل پرسپولیس و پاختاکور در نیمه نخست

سعادتمند رسما از مدیرعاملی استقلال برکنار شد

درخشش شهاب حسینی و مینا وحید در آمریکا + عکس

ساعد هدایتی: هنوز طلبم از "شب های برره" و "قهوه تلخ" مهران مدیری را نداده اند!

فیلم بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی را نتفلیکس خرید! + واکنش کیهان

نبود نقدینگی و گرانی مواد اولیه، مهمترین مشکل تولیدکنندگان اصفهان است

کاپ در آموزش مجازی مدارس شمال تهران قرار گرفت

مجوزی برای مراکز بزرگ نگهداری سالمندان در اصفهان صادر نمی‌شود

فرماندار: کمک‌های خیرین کاشانی به سمت مراکز توانبخشی سوق یابد

بهبود نگهداشت شهر