پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

دولت از مردم عذرخواهی کند مقالات

دولت از مردم عذرخواهی کند
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - وطن امروز /متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمدکاظم انبارلویی/ در ایامی هستیم که یک سال بیشتر به پایان عمر قانونی دولت نمانده است؛ دولتی که یک مسیر 7 ساله را طی کرده و شایسته است این مسیر 7 ساله مورد بازبینی و ارزیابی قرار بگیرد. دولت کنونی با وعده‌ها و شعارهایی سر کار آمد که در رسیدن به آنها ناکام ماند. برجام و حل مشکلات کشور از طریق برداشته شدن تحریم‌ها از مهم‌ترین این شعارها بود. آقای روحانی در ابتدای سرکار آمدن خود مدام ادعا می‌کرد این ما هستیم که زبان دنیا را می‌فهمیم، شما گفت‌‌و‌گو بلد نیستید، مذاکره بلد نیستید. با همه این شعارها رفتند و مذاکره کردند و همه مسائل معیشتی و اقتصادی را به این مذاکره‌ها گره زدند و در آخر هم دست خالی بازگشتند. بعد از 3 سال گفت‌و‌گو و توافق برجام، این اوباما بود که از همان روزهای نخست زیر تعهدهای برجام زد و از همان روز اول نقض عهد را شروع کرد. دولت در جریان امتیازدهی و امتیازگیری از غرب بسیار بد عمل کرد و نتوانست یک موازنه صحیح و منصفانه را برقرار کند. ما می‌توانستیم عمل به تعهدات‌مان را مرحله‌بندی کنیم، گام به گام در برابر رفع تحریم‌ها به تعهدهای خود عمل کنیم اما در واقع اینطور نشد؛ ما به تعهدات خود عمل کردیم و طرف غربی ما را معطل گذاشت. به عبارت دیگر بین داده‌ها و ستانده‌های ما توازنی وجود نداشت. 
این نکته هم مهم است که هم نقض عهدهای برجام و هم روند افزایش تحریم‌ها با وجود به امضا رسیدن توافقنامه برجام، از همان زمان اوباما شروع شد و در دولت ترامپ اوج گرفت تا جایی که ترامپ رسما خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. دولت روحانی که حل تمام مشکلات اقتصادی را به برجام و رفع تحریم‌ها گره‌ زده بود، نه تنها در عمل به وعده‌های خود شکست خورد، بلکه حتی حاضر نشد در برابر اشتباهی که کرده و اعتماد بی‌جایی که به آمریکایی‌ها کرده، از ملت عذرخواهی کند و اعلام کند اشتباه کرده است. دولت حتی واکنش درخور توجهی هم به نقض عهدهای طرف غربی نشان نداد. نه تنها غربی‌ها را تهدید به خروج از برجام و NPT نکردند، بلکه مدتی هم وقت ملت را با دل خوش کردن به وعده‌های اروپایی‌ها گرفتند؛ وعده‌های پوچی که اروپایی‌ها برای بازگشایی یک کانال مالی به ایران دادند و هیچ‌وقت محقق نشد. 
از ابتدا نگاه درستی به رفتارهای غربی‌ها وجود نداشت و دولت درک درستی از خواسته‌های آنان نداشت. غربی‌ها به دنبال برجام یک، 2 و 3 بودند. برجام یک مساله هسته‌ای، برجام 2 نفوذ منطقه‌ای و برجام 3 محدود کردن پیشرفت‌های موشکی ایران را هدف گرفته بود. دستگاه دیپلماسی فاقد درک شناخت حریف بود و در جریان مذاکرات نیز به هشدارها و نصایح رهبری بی‌توجهی کرد. امضای توافقنامه برجام مشروط به رعایت شروطی بود که از سوی رهبر معظم انقلاب و شورای عالی امنیت ملی اعلام شده بود اما دولت در عمل به این شروط بی‌توجهی کرد و این خسارت محض را برای کشور رقم زد و تن به یک پیمان‌نامه یکسویه داد. 
بعد از خسارت‌های برجام و حل نشدن مشکلات اقتصادی، رهبر حکیم انقلاب به دولت فرمان دادند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را سرلوحه خود قرار دهد که حالا که از برجام نتیجه‌ای حاصل نشده، لااقل کشور در برابر آسیب‌های تحریم و شکست برجام بیمه شود. اگرچه دولت سعی کرد توان خود را در این راستا به کار گیرد اما بدنه اجرایی پیر و فرتوت و فرسوده دولت باعث شد این مطالبات هم محقق نشود و گشایشی در امور اقتصادی رخ ندهد. 
با تمام این توصیفات به هر حال یک سال دیگر پیش‌روی دولت قرار دارد و دولت می‌تواند از فرصت‌هایی استفاده کند که به برخی از آنها اشاره می‌کنم. یکی اینکه دولت می‌تواند با نگاه به شرق، انتظاراتی را که از آمریکا و غرب داشت، برآورده کند. روابط راهبردی ما با چین و روسیه آمریکا را به وحشت انداخته است. قرارداد ما با چین قرارداد خوب، مثبت و متوازنی است. روسیه و چین قبلا در مساله هسته‌ای در مقابل ما بودند اما الان در کنار ما هستند. خود روسیه و چین نیز گرفتار تحریم آمریکا هستند و همین باعث شده زمینه‌های همکاری ما با این 2 کشور بیش از پیش فراهم شود. نه تنها روسیه و چین، بلکه همسایگان ما نیز فرصت‌های بزرگی برای کشور ما هستند که اگر از آن درست استفاده شود، بار فشار اقتصادی بر کشور کاهش خواهد یافت. 
مساله دیگری که دولت باید به آن توجه کند، ظرفیت عظیم داخلی است که می‌تواند ما را به حدی از خودکفایی برساند که دیگر نیازی هم به دور زدن تحریم‌ها نداشته باشیم. ما از لحاظ امکانات در حدی هستیم که غذای 300 میلیون نفر را تامین کنیم. این ظرفیت‌ها به علاوه نیروی انسانی جوان و بانشاط مسائلی است که دولت باید به آن توجه کند. 
مساله سوم بحث انضباط مالی است. دولت با دقت در حساب و کتاب خود می‌تواند بودجه را به صرفه هزینه کرده و از بسیاری از اتلاف منابع جلوگیری کند. بودجه سال 99 به علت مسائل کرونا با دقت کافی بررسی نشد و این بودجه در حال کسری بسته شد. دولت اگر بتواند انضباط مالی خود را حفظ کند می‌تواند با استفاده بهینه از بودجه کشور را اداره کند. 
دولت باید به پشتوانه‌های خود هم دقت و از این فرصت استفاده کند. ما نیروهای مسلحی داریم که امنیت کشور را تضمین کرده‌اند و این یک فرصت است. ما به حدی از بازدارندگی رسیده‌ایم که می‌توانیم اقدامات پیش‌دستانه داشته باشیم. همین رزمایش پیامبر اعظم 14 یک قدرت‌نمایی در برابر ماجراجویی‌های آمریکا بود. آمریکایی‌ها می‌دانند نمی‌توانند علیه کشور ما اقدام نظامی کنند و در صورت این اقدام، در همان لحظات اول با ضربات جبران‌ناپذیری مواجه خواهند شد. 
مجلس نیز بنای خود را بر همکاری و کمک به دولت گذاشته است. ما در برابر تهاجم اقتصادی، فرهنگی و روانی آمریکا به این تعادل قوا نیاز داریم. به هم خوردن توازن و تعامل قوا در داخل کشور به نفع ما نیست. این فضا برای دولت فراهم است تا بتواند با همکاری با مجلس مسیر رشد و توسعه کشور را ادامه دهد. 
در دوره کنونی بسیاری از ابزارهای فشار آمریکا علیه ایران از اثر افتاده است. امروز آمریکا فقط 2 ابزار تحریم و تحریف را در دست دارد که آن هم با مقاومت مردم و بصیرت مردم با شکست مواجه شده و در آینده نیز این شکست ادامه خواهد داشت. مردم ما به علت سواد رسانه‌ای بالا از هوشمندی ویژه‌ای برخوردارند که در دام تحریف‌های جریانات آمریکایی نخواهند افتاد و کشور از این مراحل نیز به پشتوانه ملت عبور خواهد کرد؛ ان‌شاءالله.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زیستگاه‌های سمنان، مامنی برای گونه‌های در معرض انقراض

بی دفاع شدن شهرها در مقابل آلاینده ها و پسماندها در صورت تصویب طرح عدم پرداخت درآمد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

دو خط کتاب/ ما گستاخانه دروغ می‌گوییم

منوچهر آشتیانی درگذشت

تازه‌های نشر/ خاله سوسکه؛ قصه‌ای که هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود

مولانا؛ شاعرِ روانشناس!

دو خط کتاب/ اول از سفر درونی شروع کن!

صوت/ «دوستت دارم»؛ عاشقانه‌ای پاییزی از احمدرضا احمدی

تازه‌های نشر/ دختران با این همه اضطراب در زندگی چه کنند؟!

دو خط کتاب/ ما این‌روزها دل‌مان رفیق می‌خواهد، نه دوست!

«پناهم باش»؛ شعری عاشقانه با صدای خوش خسرو شکیبایی

کتاب‌های آموزشی کرونا برای کودکان

نرگس آبیار: واژه ضدجنگ را چه کسی از خودش درآورد؟!

دو خط کتاب/ خانه می‌گوید ترکم مکن، راه می‌گوید در پی من بیا

چخوف ایران 81 ساله می‌شود

شاعرانه/ امروز که پاییز به من تاخته

کتاب‌هایی برای متفاوت دیدن!

دو خط کتاب/ چرا آدم‌ها انقدر سخت شاد می‌شوند؟

«ارغوان شاخه همخون جدا مانده‌ی من» با صدای هوشنگ ابتهاج

تازه‌های نشر/ دختری که صورتش را جا گذاشت!

پایتختی کتاب با شیراز تا 1400!

بخشی از کتاب/ فقط یک بار حس کردم یک نفر درکم کرد

داستان شب/ دمشق؛ شهر عشق- قسمت هجدهم

شاعرانه/ به عشق و دردسرش مبتلا شدی

اگر همیشه دوست داشته‌اید مولانا را بشناسید این کتاب‌ها برای شماست

گوگل برای بازگشت کارمندانش فراخوان داد

قیمت انواع موبایل کمتر از 1 میلیون تومان در بازار

بازی‌های جدید Xbox Game Pass مشخص شدند

موبایل‌های 5G چه قیمتی دارند؟

اختلال شبانه اپل

گوشی تاشوی موتورولا از راه می‌رسد

احتمال حذف هدفون از جعبه آیفون 12 قوت گرفت

تاریخ رونمایی از دوربین‌های جدید نیکون رسما اعلام شد

بازی The Hong Kong Massacre بر روی نینتندو سوییچ منتشر خواهد شد

ژاپن صاحب سرویس تاکسی هوایی می‌شود

هیچ سامانه خدمات ارزش‌افزوده‌ای مختل نشده است

مقابله تیک تاک با اخبار جعلی انتخابات آمریکا

قیمت گوشی عجیب LG مشخص شد

تاریخ انتشار بازی Torchlight 3 مشخص شد

قابلیت جدیدی به اپلیکیشن Messages گوگل اضافه خواهد شد

آغاز کمپین تبلیغاتی اسنپ جوابه/اسنپ از جایزه بزرگ 100میلیون تومانی خبر می‌دهد

مصائب کاربران ایرانی اندروید بیشتر خواهد شد

اتحادیه اروپا بر خرید گوگل مهر تایید خواهد زد

چوب آمریکا لای چرخ همکاری اروپا و هواوی

تاریخ انتشار نسخه‌ نینتندو سوییچ بازی Oddworld: New ‘n’ Tasty مشخص شد

آسیب انبارهای رباتیک آمازون به کارگران

تکیه مجدد ماریو بر صدر جدول فروش هفتگی بازی‌های بریتانیا

نسخه‌ غربی بازی Dragon Quest Tact به‌ زودی عرضه می‌شود

انحصار گوگل در اروپا شکسته شد

تجهیز گوگل مپس به یک حالت جدید