پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

حکمرانی بر زمین، جایگزین حکمرانی بر نفت مقالات

حکمرانی بر زمین، جایگزین حکمرانی بر نفت
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - فرهیختگان / متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مصاحبه علی جمشیدی با مجید شاکری/ مجید شاکری، پژوهشگر اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت‎وگو با «فرهیختگان» امکان‌‌های کشور را برای جایگزین کردن به جای نفت در اقتصاد بررسی کرد که مشروح آن در ادامه از نظر می‌گذرد.
مقام معظم رهبری درمورد جدایی اقتصاد ایران از نفت سخن گفتند، این مساله چگونه و با چه روش‌‌هایی شدنی و قابل‏ تحقق است؟
 برای پاسخ به این مساله ابتدا باید به این سوال جواب داد که نفت در ایران تاکنون چه کارکرد‌‌هایی در اقتصاد ما داشته است. اول، وقتی جی‎دی ‏پی را با جمع ارزش ‏افزوده محاسبه می‌کنیم خواهیم دید که بیشترین ارزش ‏افزوده داخل اقتصاد مربوط به نفت بوده است یعنی نفت نسبت به هزینه تولید خود با قیمت بسیار بالاتری فروش می‌رفته و ‌بخش مهمی از اقتصاد ایران را به خود اختصاص داده است و امروز ما بیشتر از هر زمان دیگری با بحران کاهش ارزش ‏افزوده در اقتصاد خود مواجه شده‌ایم. با فرض اینکه جی‏ دی‏ پی دلاری درست است اگر اعداد محاسباتی خود برای محاسبات جی‌دی‏ پی را براساس دلار آزاد قرار دهیم، معنای آن برای ما یک کاهش بسیار شدید و شوک ‏آور است. از طرفی نقش دوم نفت در اقتصاد ایران، بالانس نگه‏داشتن تراز تجاری است. پس از شناخت این دو کارکرد حالا باید به این سوال جواب داد که آیا راهکاری که برای کوتاه مدت و به ‏صورت پایدار به ما امکان سیاستگذاری اعم از زمان و اعتمادبه‎‎نفس بدهد وجود دارد تا بتوانیم خلأ ارزش ‏افزوده در اقتصاد را حل کنیم؟ یا به‏ عبارت دیگر راهکاری برای جبران عرضه دارایی سرمایه در اقتصاد را که بسیار کاهش یافته، پیدا کنیم؟ به اعتقاد بنده بله، وجود دارد. پیشنهاد من حکمرانی بر زمین است، که هم معنای تاریخی دارد هم به‏ صورت تصادفی و به دلایل متعددی که از انقلاب سفید تا الان می‌شود رد آنها را جست‎وجو کرد، باعث به‏ وجودآمدن امکان‌‌هایی برای ما شده است. این بدین معناست که ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت زمین، ارزش‏ افزوده بالایی در اقتصاد خلق کنیم. وقتی به زمین نگاه کنیم می‌فهمیم که از زمین می‌توانیم به‏ عنوان یک متغیر در عرضه دارایی سرمایه‎ای استفاده کنیم هم از زاویه ارزش ‏افزوده به‏دلیل کاری که روی زمین انجام می‌شود و امکان یک تغییر ارزش گذاری بازاری که در زمین پیدا می‌کند، آن را به‎عنوان یک جایگزین برای خلأ افزوده در اقتصاد استفاده کنیم.
آن وجه تاریخی را توضیح می‌دهید؟
رجوع به تاریخ نشان می‌دهد که قبل از نفت و تبدیل شدن آن به محصول اصلی ایران برای صادرات، زمین نقش اصلی را در اقتصاد بازی می‌کرده است، یعنی اقتصاد چیزی نبود مگر بهره‏ برداری از زمین اعم از ‌بهره‌برداری برای کشاورزی یا بهره‌برداری برای مستحدثات شهری یا بهره‌برداری برای خدمات، اما وقتی نفت آمد عملا دولت خود را بی‌نیاز از این دید که از الگوی قبلی استفاده کند و از این نقطه به بعد زمین تنها به‎دلیل اینکه امکان واردات نداشت به یک دارایی سرمایه‏ ای محبوب تبدیل شد و از این تاریخ به بعد دیگر حکمرانی بر زمین انجام نشد. امروز اما فرصت آن است که از ذخیره بالای زمین در اختیار حاکمیت به ‏طور اعم و دولت به ‏طور اخص استفاده کنیم برای طرح ‏ریزی زنجیره‌‌های مختلف ارزش ‏افزوده در داخل اقتصاد ایران. اکنون مساله مسکن در کشور به یک بحران تبدیل شده، چرا؟ به این دلیل که طی پنج سال گذشته تنها به میزان یک‏ سوم از نیاز کشور مسکن تولید کرده‌ایم و حالا زمین بزرگ‏ترین اهرمی است که می‌توانیم از موجودی سرمایه داخل اقتصاد استفاده کرده تا بتوانیم ارزش‏ افزوده تولید کنیم. حتی اگر ما فرض می‌کنیم که برای گردشگری داخلی ظرفیت‌‌های بالایی نیاز داریم باز هم زمین پاسخ‌‌هایی را به ما ارائه می‌کند. آیا ما فکر می‌کنیم به اینکه برای توسعه کشاورزی هم به ‏معنای فنی و صنعتی آن و هم به‏ معنای تفننی به‎عنوان ‌بخشی از گردشگری نیازمندی‌هایی داریم؟ در اینجا باز هم زمین پاسخ‌‌هایی به ما ارائه می‌کند، به ‏عبارتی می‌توان گفت که هیچ ابزاری کم‏ هزینه‌تر، نقدتر و نزدیک‌تر از استفاده از زمین‌‌های در اختیار دولت و حاکمیت برای افزایش ارزش‎افزود‌ه‏ای که در اقتصاد ایران تولید می‌شود، فعلا روی میز نیست.
این راه ‏حل تا چند وقت می‌تواند جواب بدهد؟
نمونه‌‌های مشابهی را اطراف کشور خود داریم که می‌تواند کمک‌کننده باشد. کشور ترکیه تقریبا از سال 2001 تاکنون شکل اصلی حکمرانی خود را بر زمین قرار داده است و نمونه موفقی را به‎جای گذاشته و توانسته تعادل در اقتصاد را با استفاده از این اهرم ایجاد کند. زمین ذخیر‌ه‎ای است که در هر زمان امکان آزاد شدن را دارد و می‌تواند رکود را کاهش دهد و رونق ایجاد کند.
استفاده از زمین به یک متغیر دیگر بستگی دارد که آن آب است. با این معضل چگونه می‌توانیم مواجه شویم؟
یکی از بزرگ‌ترین دستاورد‌های دولت آقای روحانی که در وسط اشتباهات ایشان دیده نشد، عملکرد بسیار بالا در ایجاد تصفیه ‏خانه‌‌های خصوصی آب است. چنانکه از 1400 میلیاردتومان عملکرد، تبصره 19 بودجه در سال 98 که همان مشارکت عمومی- خصوصی است، به‏ جز مقدار کمی، همگی مربوط به این تصفیه‎خانه‌‌های خصوصی است. یعنی ما امروز فناوری و مهم‎تر از آن، یک چرخه تجاری که به ما امکان استفاده بهتر از آب را بدهد، در اختیار داریم. این امکانی است که چند سال پیش حتی دو یا سه سال پیش وجود نداشته است.
نیاز ما به مسکن را گره‌گشایی اصلی می‌دانید؟
نیاز انباشه به بافت مسکونی، امروز وجود دارد و این عبارت دقیق‌تر از نیاز به مسکن است، چرا؟ چون جایی ممکن است تراکم پایین‌تری داشته باشد اما فعالیت ساخت‎وساز در آنجا به دلیل اینکه بافت مسکونی درستی ندارد، انجام نشود. مشکل کمبود بافت مسکونی به ‏علاوه دستاورد تجاری‌سازی چرخه آب و این حقیقت که تجربه نشان داده مستغلات می‌تواند به‎لحاظ قیمتی همراه با ارز حرکت بکند، این امکان را به ما می‌دهد که دست‏کم برای 10 سال آینده از آن استفاده کنیم. استفاده از زمین ذهن سیاستگذار را می‌تواند آرام کند و به اقتصاد تعادل، چشم ‏انداز و ثبات بخشد. ما با این روش‌ بخش عمد‌ه‎ای از ارزش ازدست‎رفته از نفت را می‌توانیم جبران کنیم.
درباره خود تراز تجاری چطور؟
در کوتاه‌مدت راه‎حلی به ‏جز بستن حساب سرمایه، داشتن برنامه تخصیص و... وجود ندارد تا زمانی که ثبات ایجادشده توسط زمین باعث شود که سمت عرضه اقتصاد بتواند خود را با این افزایش نرخ ارز تطابق بدهد. ایران کشوری است که با افزایش نرخ ارز میزان تراز تجاری آن بهتر نمی‌شود. نوع کالا‌ها نوعی است که تراز تجاری را بهبود نمی‌دهد، این حرف درستی است اما یکی از عللی که عرضه در اقتصاد ایران نسبت به افزایش نرخ ارز کشش‌پذیری نداشته، همین بی‌ثباتی، عدم‎تعادل و نداشتن چشم‎انداز است. لذا با جبران این مشکلات می‌توانیم به جایی برسیم که مسیر تولید‌کننده باز شود و بتواند در زمینه کالا‌های مصرفی و با تنوع بیشتر سمت عرضه اقتصاد ایران را تقویت کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تسلیت غلامحسین مظفری در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

داستانک/ اگر پولمان را گم کنیم چقدر می ارزیم؟

«الغدیر»؛ تلاشی چهل ساله که هنوز مغفول مانده است

شارژر وایرلس جدید سامسونگ را ببینید

بازی Call of Duty 2020 احتمالا دوشنبه هفته آینده معرفی می‌شود

جشن 10 سالگی نرم افزار اپل استور

اینستاگرام Reels چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

دریافت اولین آپدیت نرم‌افزاری سری گلکسی نوت 20

مشخصاتی که هواوی میت 40 با آنها معرفی می‌شود

شیائومی نسخه‌ای ویژه از رابط کاربری MIUI را برای بازار هند عرضه می‌کند

بازی Suicide Squad رسما توسط خالقان بتمن آرکام تایید شد

HTC Wildfire E2 با سخت‌افزار پایین‌رده به بازار عرضه شد

تیک تاک همچنان پردانلودترین نرم افزار در تمام پلتفرم های موبایلی

ثروت مارک زاکربرگ از 100 میلیارد دلار عبور کرد

اپل گلس می تواند شما را هر کجای این کره خاکی قرار دهد

واکنش قاطعانه سید حسن نصرالله به شایعات رسانه های سعودی-اسرائیلی

لنگرگاه بیروت؛ سه روز پس از فاجعه

چرا ترجیحات ذهنی گروه‌های سیاسی با خواسته‌های مردم قرابت ندارد؟

رمزگشایی از تکاپوی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید با 4 صفر کمرنگ‌ شده

پیام شریعتمداری به مناسبت عید غدیر؛ باید با توسل به سیره امیرالمومنین در راه خدمتگزاری به مردم گام برداشت

بوناچیچ: از روز بد پرسپولیس استفاده کردیم/ موافق تونل افتخار زدن بودم

گل‌محمدی: از برانکو و کالدرون تشکر می کنم/ برابر ذوب آهن مجازات شدیم

کارشناسی داوری پرسپولیس و ذوب‌آهن

از روز بد پرسپولیس بهترین استفاده را بردیم/برد ارزشمندی کسب کردیم

شکست پرسپولیس در شب جشن قهرمانی/ فرار ذوب آهن از منطقه سقوط

جام قهرمانی طعم شکست گرفت/ پرسپولیس بالاخره با گل‌محمدی باخت!

راز کتاب‌ها، اسطوره‌هایی از بنی آدم تا بند انگشتی

بهترین ترفندهای ویندوز 10 برای بالا بردن سرعت سیستم

با هک اینتل 20 گیگابایت فایل محرمانه در اینترنت منتشر شد

TSMC‌ و فاکسکان به‌دنبال تصاحب بخشی از سهام ARM‌ هستند

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید توسط رئیس بانک مرکزی

دلار 24 هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ 250صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟

شکست پرسپولیس برابر ذوب‌آهن در نیمه اول/هافبک تاثیرگذار مصدوم شد

برتری یک گله ذوب‌آهن برابر پرسپولیس در نیمه نخست

تولید ریل در ذوب آهن گام مهمی در توسعه حمل و نقل ریلی کشور است

دو خط کتاب/ دنیا وحشتناک می‌شد اگر همه‌ی ما کپی‌هایی از یکدیگر می‌بودیم

فروش Final Fantasy 7 Remake از مرز 5 میلیون نسخه عبور کرد

تلفن همراه چطور کار می کند؟ - قسمت دوم

نسخه قرمز رنگ گلکسی نوت 20 راهی بازار کره جنوبی می‌شود

بازی Hitman 3 از واقعیت مجازی به طور کامل پشتیبانی می‌کند

مایکروسافت «تیک تاک» را توسعه می‌دهد

هدفونی با قابلیت تشخیص لباس کاربر

امارات و پروژه‌ های آمریکایی هسته ای و فضایی

آزادسازی 30٪ دوم سهام عدالت از فردا

دانشگاه آزاد اصفهان میزبان 1420 داوطلب کنکور کارشناسی ارشد/ نوجوان 13 ساله جوانترین داوطلب

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت بیستم- بیان خسارت وزیر

شیائومی Mi10 پرو پلاس با نام Mi10 اولترا عرضه می‌شود

اپل به سرویس‌های گیمینگ ابری اجازه انتشار در اپ استور را نمی‌دهد

شیائومی Mi 10 Extreme ادیشن را ببینید