پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

حادثه نطنز و طرح راهبردهایی برای اجرا نشدن مقالات

حادثه نطنز و طرح راهبردهایی برای اجرا نشدن
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - نورنیوز / متن پیش رو در نورنیوز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
طی ده روز گذشته علاوه بر فضاسازی رسانه‌های جریان اصلی وابسته به نظام سلطه، ده‌ها گزارش، مقاله، مصاحبه و... از سوی اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی غربی و عبری برای اثبات واقعی بودن تهدیدات آمریکا و اسرائیل علیه ایران تولید و منتشر شد که نشان دهنده برنامه‌ای جامع و هماهنگ برای ایجاد رعب در افکار عمومی و اثرگذاری بر ساختار تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی ایران است.
 از ابتدای وقوع حادثه در یک سوله در حال تجهیز در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن (نطنز)، برخی رسانه‌ها و شخصیت‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی سعی در تقویت این گمانه کردند که حادثه مذکور با برنامه‌ریزی و هدایت این رژیم انجام شده است.
این گمانه‌زنی‌ها تا جایی بالا گرفت که خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع آگاه داخلی! که هیچگاه نامی از آنها برده نشد، مدعی حمله سایبری اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای نطنز شد.
این در حالی بود که هیچ‌یک از مقامات رسمی رژیم صهیونیستی حاضر به پذیرش این مسئولیت و یا حتی اظهار نظر مستقیم درباره آن نشدند.
این عملیات رسانه‌ای چنانچه پیش از این نیز در موارد دیگر مسبوق به سابقه بود، بیش از آنکه حاوی اطلاعات دقیق باشد، با تکنیک‌های نخ‌نمای جنگ روانی سعی در تاثیرگذاری بر افکار عمومی داخل ایران با محوریت «قدرت‌نمایی» رژیم صهیونیستی داشت.
در ادامه این جنگ روانی گسترده، روزنامه «نیویورک تایمز» نیز به تازگی در گزارشی نوشت: «یک استراتژی آمریکایی ـ اسرائیلی در حال شکل‌گیری است، چیزی شبیه یک سری حملات زیرزمینی که هدفش فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و معیوب کردن تاسیسات هسته‌ای ایران است.»
نیویورک تایمز در گزارش خود به قلم مشترک «دیوید سنگر»، «رونن برگمن» و «اریک اشمیت» به نقل از دو مقام اطلاعاتی ناشناس ضمن بررسی تئوری‌های مختلف درباره علت وقوع این حادثه، آن را به لحاظ پیچیدگی همسان حمله سایبری «استاکس‌نت» خوانده و نوشته است: «تئوری اصلی این است که یک وسیله انفجاری در تاسیسات نظنز کار گذاشته شده است.»
از سوی دیگر؛ به پیوست این تبلیغات گسترده رسانه‌ای، «بنیامین نتانیاهو» با تمدید شش ماهه حضور «یوسی کوهن» در ریاست موساد بدون اینکه اظهارنظر مشخصی درباره حادثه نطنز بکند سعی کرد این گزینه را جا بیاندازد که بحران‌های امنیتی پیش رو از جمله انتقام ایران از اسرائیل، تل‌آویو را مجبور به تقویت سیستم‌های آفندی و پدافندی خود کرده است.
رژیم صهیونیستی پس از اتخاذ این تصمیم با ایجاد جریان خبری جدید با کمک شبکه «بی‌بی‌سی» موضوع کشف و خنثی‌سازی برنامه ایران برای حمله به سفارتخانه‌های این‌ رژیم در کشورهای مختلف را مطرح کرد اما به دلیل ابعاد خیالی و غیرقابل باور آن مورد توجه و پذیرش دیگر رسانه‌ها قرار نگرفت و تبدیل به موج خبری نشد.
در این رابطه؛ پرتاب ماهواره نظامی اسرائیل که با انجام تبلیغات گسترده انجام شد نیز با توجه به اهداف اعلام شده برای آن برای تقویت سامانه رصد و جمع‌آوری اطلاعات به ویژه در مورد ایران اقدام دیگری بود که در چارچوب تکمیل زنجیره عملیات روانی این رژیم به مورد اجرا گذارده شد.
در این میان حدود دو روز قبل رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که در میانه تنش شدید این رژیم با ایران پس از وقوع حادثه در سایت هسته‌ای نطنز، اسرائیل از آمریکا تقاضا کرده که تحویل هواپیماهای «پگاسوس کی‌سی46» که ماموریت سوخت‌رسانی در هوا دارند را به ارتش این رژیم تسریع کند.
نکته مهم در خصوص پازلی که گزارش نیویورک تایمز با رونمایی از راهبرد مشترک اسرائیل و آمریکا در خصوص ترور فرماندهان سپاه و ضربه به مراکز هسته‌ای سعی در تکمیل آن دارد، اینکه؛ جمهوری اسلامی ایران در وضعیت خاصی قرار گرفته و اگر دست از پا خطا کند با واکنش‌های غیرمنتظره‌ای از سوی اسرائیل و آمریکا روبرو خواهد شد.
طی ده روز گذشته علاوه بر فضاسازی رسانه‌های جریان اصلی وابسته به نظام سلطه ده‌ها گزارش، مقاله، مصاحبه و... از سوی اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی غربی و عبری برای اثبات واقعی بودن این تهدیدات تولید و منتشر شده که نشان دهنده برنامه‌ای جامع و هماهنگ برای ایجاد رعب در افکار عمومی و اثرگذاری بر ساختار تصمیم‌گیری در جمهوری اسلامی ایران است.
ادعای ژنرال «فرانک کنت مکنزی» فرمانده تروریست‌های سنتکام در مورد منفعل شدن ایران پس از شهادت سردار سلیمانی و سخنان «برایان هوک» مسئول پرونده ایران در کاخ سفید درباره فرصت مذاکره ایران با آمریکا نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.
مکنزی دیروز جمعه در گفتگوی تلفنی با بلومبرگ گفته؛ توانایی تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی ایران پس از کشته شدن ]شهادت[ سردار سلیمانی دچار «آشفتگی» شده است. ایران می‌داند که ما در میدان عمل، توانایی داریم حمله مستقیم یا غیرمستقیم به ما یا به شرکا یا متحدانمان را برای آنها بسیار دردناک کنیم.
برایان هوک نیز با این ادعا که فشار حداکثری بر ایران جواب داده، گفته: «ایران نباید فرصت مذاکره با آمریکا را از دست بدهد وگرنه شرایط پیچیده‌تر از حال حاضر خواهد شد.»
متاسفانه عملیات روانی گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی موجب تاثیرپذیری برخی جریان‌ها و رسانه‌های مرتبط با آنها در داخل نیز شده و بر این اساس توصیه‌های مستمری را در خصوص ضرورت اتخاذ رویکرد ملایم در برابر دشمنان برای جلوگیری از بهانه‌جویی آنان مطرح می‌کنند.
جای هیچ شکی نیست که اتخاذ راهبرد منفعلانه‌ در برابر دشمن نه تنها موجب کاهش رویکرد تهاجمی آنها نمی‌شود بلکه پیشروی طرف مقابل و فراهم شدن زمینه مناسب برای تبلیغ بیشتر اسرائیل و ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا مبنی بر موفقیت آنها در مهار ایران را به همراه خواهد داشت.
بر این اساس؛ حتی اگر آمریکا و رژیم صهیونیستی برنامه‌هایی مطابق آنچه در گزارش نیویورک تایمز آمده داشته باشند، تا زمانی که مشخصات و مختصات آن را رسانه‌ای می‌کنند به این معنا خواهد بود که بیش از آنکه توان اجرای چنین نقشه‌هایی را داشته باشند به دنبال اثرگذاری روانی بر افکار عمومی هستند.
به بیان دقیق‌تر؛ روشن است که بردارهای فشار روانی آمریکا و اسرائیل با هدف ترساندن ایران دنبال می‌شود.
طرح مکرر برنامه‌های نظامی و امنیتی برای برخورد با ایران و در کنار آن باز کردن کوچه بن‌بست مذاکره از سوی برایان هوک ادامه مسیر گذشته آمریکا در چارچوب «جنگ ادراکی» علیه ایران برای دستیابی به «موفقیت کم هزینه» است.
ترامپ در شرایطی نیست که بتواند مشکلات عدیده خود را با نمایش‌های نتانیاهو و طرح‌های پیچیده و پرهزینه رسانه‌ای تغییر دهد.
واقعیت غیر قابل انکار این است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موقعیت ترامپ به دلیل تصمیمات و اقدامات نابخردانه‌اش در چهارسال گذشته به شدت متزلزل شده و ترمیم این وضعیت بسیار دشوار است.
زمان زیادی سپری نخواهد شد که آمریکا و رژیم صهیونیستی متوجه شوند که روند تحولات در منطقه نه تنها به نفع آنها رقم نخواهد خورد بلکه باید برای برون رفت از وضعیتی که خود با اتخاذ رویکردهای شرارت‌آمیز ایجاد کرده‌اند، هزینه‌های سنگینی را متحمل شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معجزه زندگی در دل قصه‌های پریان

یک ﺑﯿﺖ ، ﺳﻪ ﻧﮕﺎﻩ و ﺳﻪ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ!

روایتگر هشت سال دفاع مقدس به بیماری کرونا مبتلا شد

آمبولانس‌های رباتیک معرفی شدند

محکومیت یک بدافزارنویس به علت خسارت 568 میلیون دلاری

خرید کالا با ارز دیجیتال در روسیه ممنوع شد

بازخوانی حیات سیاسی تقی زاده در سالروز صدور فرمان مشروطیت

نبرد هویتی اصلاح‌طلبان

رصد بورس از قله 2 میلیون

تمام پلاک‌های دماوند ملی می‌شود

توفیق پایداری در مجلس

«فسلیر» زنگ خطری برای تازه واردان به بورس

دختر بازیگر که در مقابل ویروس کرونا مقاوم است! + عکس

احتمال تشکیل سازمان متروی حومه ای تهران

شمار داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در اصفهان 6.6 درصد افزایش یافت

135 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد

9 هزار تن طالبی امسال از مزارع شهرضا برداشت می‌شود

شاعرانه/ اگرچه در خفقانم ولی هوا خوب است!

کتاب جنجالی «جان بولتون» به ایران می‌آید

«کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم»؛ شعار تابستانه کتاب 99

بخشی از کتاب/ براى تغییر دادن خودمان هیچ گاه دیر نیست

سلطه کروم بر بازار مرورگرها

گوشی اقتصادی LG با مدیاتک لو رفت

نخستین ویدیو تبلیغاتی گلکسی واچ 3 فاش شد

ویدئویی جذاب از اولین آیفون کشویی

پلیس چین بیش از صد نفر را در رابطه با پلاس توکن دستگیر کرد

احتمال ساخت بازی Bloodborne برای پلتفرم کامپیوتر

قیمت روز گوشی‌های سامسونگ در بازار

سری گلکسی نوت 20 را پیش از رونمایی رسمی ببینید

فروش Resident Evil 3 Remake به 2٫7 میلیون نسخه رسید

روزی 30 هزار تومان دستمزدِ «شاگرد نانوایی» با مدرک فوق لیسانس کشاورزی!

پرداخت بیش از 130 میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به کسب وکارهای آسیب دیده در همدان

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه آذربایجان شرقی: اهداف و منویات جهش تولید با هم افزایی فعالان اقتصادی محقق می شود

قتل وحشتناک مادر و کودک یکساله در بهارستان

رؤیای رنگی تهران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 13 مرداد 99

اختلاف‌ نظر وزیر بهداشت با وزیر علوم درباره کنکور

اجازه نمی‌دهیم ذوب آهن سقوط کند/ بازی سختی با پرسپولیس داریم

احمد جمشیدی سرپرست باشگاه ورزشی ذوب آهن شد

مدیرعامل ذوب آهن تغییر کرد

ماجرای خانه هنرمندان اصفهان و بقیه حواشی

پاسخ به نیازهای کشور راهبرد جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان است

دو خط کتاب/ نادان ماندن خطایی است نابخشودنی

کتابی دیگر از نویسنده «هنر شفاف ‌اندیشیدن»/ چرا اخبار نخوانیم؟

بازشدن درهای خانه‌‌ی «چارلز دیکنز» و خواهران «برونته» به روی مردم

ابتکار سنگاپور برای مقابله با کرونا

گجتی که هرگز به دست کاربران نرسید

شیائومی 10 سالگی‌اش را متفاوت برگزار خواهد کرد

شایعات و اخبار جدید درباره کنترلر پلی‌استیشن 5

حذف هزاران بازی چینی غیرقانونی از فروشگاه اپل