پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

تحقق جهش تولید در اصفهان در گرو نگاه خوش‌بینانه به کارآفرینان جوان سياسي

تحقق جهش تولید در اصفهان در گرو نگاه خوش‌بینانه به کارآفرینان جوان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- شعار جهش تولید در اصفهان به اعتقاد کارشناسان در صورت داشتن نگاه خوش‌بینانه و بسترسازی حمایت ‌گرایانه از تشکل‌ها و کارآفرینان جوان برای نقش‌آفرینی آنان در عرصه‌های مختلف، قابل تحقق است.

تحقق جهش تولید مستلزم برنامه‌ریزی، هماهنگی و میدان دادن به جوانان است زیرا آنان با استفاده از خلاقیت و نوآوری‌های خود می‌توانند مسیر پویش‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی را بهبود بخشند و ایجاد تشکل‌ها و کارگروه‌های تخصصی جوانان با محوریت کسب و کار و اشتغالزایی می‌تواند در کارآفرینی و بسترسازی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد مفید باشد.
از نظر صاحبنظران، توجه هرچه بیشتر به کارآفرینی برای تحقق این راهبرد، جدی است و بها دادن به فکر و نگرش، ایده‌ها و فعالیت جوانان گرفته تا اعطای وام به کارآفرینان جوان، مولفه‌ای ضروری برای نیل به رشد اقتصادی و جهش تولید به شمار می‌رود.
سازمان‌های مردم نهاد جوانان در بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، محیط زیست و اقتصادی فعالیت می‌کنند و هر کدام پرتو قابلیت‌های فراوان خود قادرند در مسیر بهبود تولید و اشتغالزایی نقش‌آفرینی کنند.
تخصصی‌سازی در فعالیت‌ها لازمه پیشرفت است بر همین مبنا ارائه آموزش‌های فنی و تخصصی برای جوانان ضروریست تا تولید به معنای واقعی کلمه دستخوش تغییر شود.
35 درصد از جمعیت 85 میلیونی کشور را جوانان تشکیل می‌دهند و در استان اصفهان افزون بر 200 سازمان مردم نهاد با محوریت جوانان فعالیت دارند.
توانمندسازی، نیاز اساسی در حوزه جوانان
در همین پیوند، سرپرست فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان با اشاره به اینکه جهش تولید به عنوان شعار امسال در ابعاد مختلف می‌تواند محقق شود و لازمه آن برنامه‌ریزی و فعالیت‌های هماهنگ است، خاطرنشان کرد: حوزه جوانان استان از مقوله‌های تاثیرگذار در توسعه استان خواهد بود بشرطی که بتوانیم به بهترین شکل ممکن از توانمندی‌های آنان استفاده کنیم.
عباس مرادیان در گفت و گو با ایرنا، با بیان‌اینکه اشتغالزایی از مقوله‌هایی است که در صورت توانمندسازی سَمَن‌های جوانان رُخ خواهد داد گفت: ایجاد اشتغال از جمله اولویت‌های کشور و استان اصفهان است و هر آنچه که جوانان بتوانند در آن فعال شوند مشکلات اقتصادی و حتی آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌یابد.
به گفته وی، برون سپاری برخی فعالیت‌ها و امور مختلف دستگاه‌ها و نهادها و ارائه آنها به جوانان می‌تواند به توانمندسازی آنان کمک کند و در نهایت به بهبود اوضاع اقتصادی و کسب و کار برای آنان بیانجامد.
سرپرست فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان اضافه کرد: در ارتباط با جهش تولید و توسعه، یکی از اولویت‌های ستاد اوقات فراغت استان بر توانمندسازی و نگاه تخصصی به کارها و فعالیت‌های جوانان بنا نهاده شده و امیدواریم با برنامه‌ریزی متناسب بتوانیم گام‌های موثری در این زمینه برداریم.
مرادیان افزود: در صورت افزایش دوره‌های توانمندسازی و فعالیت‌ها بر مبنای تخصص می‌توان شاهد بهبود اوضاع بود، اصفهان 226 سازمان مردم نهاد ثبت شده در حوزه جوانان دارد و قرار است این رقم تا سال 1400 به 240 تشکل برسد.
وی مقوله‌هایی مانند صنایع دستی و گردشگری را از جمله قابلیت‌های استان اصفهان برای رونق و جهش تولید برشمرد و افزود: برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد این استان در زمینه‌های نامبرده خلاقیت‌ و نوآوری دارند که در صورت تداوم آن می‌توانیم به نتایج مفیدی نائل شویم.
وی با تأکید براینکه فعالیت‌ها باید مبتنی بر نوآوری، خلاقیت و ایجاد جذابیت باشد، تصریح کرد: در صورتی که این موارد به صورت مناسب محقق شود می‌توانیم شاهد آینده خوبی در حوزه اشتغال و رونق تولید استان باشیم.
مرادیان به اهمیت ورود بیش از گذشته سمن‌ها به چرخه تولید اشاره کرد و گفت: انواع حوزه‌ها و مقوله‌های تولیدی برای جوانان وجود دارد و در صورتی که توانمندی‌ها و تخصص‌های آنان بالا برود می‌توانند در آن عرصه فعال شوند.
آگاهی بخشی عمومی و هم‌افزایی به دست جوانان
در همین پیوند دبیر یک انجمن فعال جوانان در اصفهان گفت: نگاه به تولید در بین مسوولان باید تغییر کند و نباید تعریف جهش تولید را تنها به توقف واردات بی‌رویه معطوف کرد بلکه باید به سمت پویایی و افزایش نوآوری و خلاقیت پیش برویم.
علی تقیان افزود: ریشه‌یابی مشکلات و حل آنها نخستین موردی است که باید با اتکا بر آن برای آینده برنامه‌ریزی کرد، ما باید موانع موجودی که سبب کاهش نقش‌آفرینی جوانان می‌شود را بخوبی شناسایی و برای رفع آن تلاش کنیم.
وی افزود: از سوی دیگر باید آگاهی بخشی عمومی را جدی گرفت، جوانان و سازمان‌های مردم نهاد مبتنی بر جوانان، حلقه واسط بین حاکمیت و مردم هستند و به بهترین نحو ممکن می‌توانند برای آگاهی عمومی نقش‌آفرین باشند.
دبیر انجمن سفیران اعتلای اندیشه استان اصفهان خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم نهاد باید بتوانند دستگاه‌های دولتی و غیردولتی را هرچه بیشتر به یکدیگر نزدیک کنند و به اصطلاح با هم‌افزایی نقش سازنده ای در راستای تحقق اهداف دنبال کنند.
تقیان اظهار داشت: آموزش همگانی در راستای ایجاد اقتصاد قوی و توانمند، کاری است که جوانان از پس آن برمی‌آیند، علاوه بر آن در مقوله آموزش باید از شکل شعاری و کلیشه‌ای خارج شویم و در ادامه با فرهنگ‌سازی و حمایت از تولید داخلی و ملی بتوانیم فرهنگ استفاده از کالاهای ساخت داخل را در هموطنان نهادینه کنیم.
دبیر این انجمن اضافه کرد: به نظر می‌رسد بورکراسی اداری بیش از حد در استان اصفهان برای تشکل‌های جوانان دست و پا گیر شده و ما می‌خواهیم با کاهش این مناسبات بیش از حد اداری و البته با حمایت بیشتر از جوانان، زمینه فعالیت آنان بیش از گذشته مهیا شود.
مهارت‌آموزی، لازمه توانمندسازی جوانان
یک فعال و کارآفرین جوان بخش خصوصی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که60 درصد از اقتصاد جهان به فعالیت شرکت‌های خصوصی کوچک و نیمه کوچک وابسته است، خاطرنشان کرد: برای راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان کوچک برخلاف کارخانه‌های بزرگ نیازمند سرمایه‌گذاری خیلی زیادی نیست و حتی‌ سه نفر می‌توانند با مشارکت و هم‌افزایی در زمینه درآمدزایی، اشتغالزایی و توسعه و در نهایت جهش تولید گام بردارند.
میثم شکری ساز، تحقق این امر را مستلزم مهارت‌آموزی دانست و اضافه کرد: مهارت‌آموزی باید به شکل فراگیرتر در مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها نهادینه شود.
وی با تاکید براینکه آینده را با توانمندی جوانان می‌توان روشن و مطلوب ساخت، ادامه داد: بهبود مهارت‌آموزی و تخصص‌گرایی زمینه کارآفرینی بیشتر، رونق تولید، توسعه و جهش تولید را فراهم می کند و در این مسیر، نگاه خوشبینانه باید جای نگاه بدبینانه را بگیرد.
مدیرعامل هلدینگ "پارس پندار نهاد اصفهان" با بیان‌اینکه لازم است در اصفهان از فرار اندیشه‌ها، ایده‌ها، کارآفرینان و سرمایه‌ها جلوگیری شود، اظهار داشت: فعالان اقتصادی بخش خصوصی متعددی می‌توانند با حمایت و بسترسازی مناسب در اصفهان زمینه جهش تولید، کارآفرینی، اشتغال، آموزش فراگیر عمومی و توسعه پایدار را رقم بزند.
شکری ساز، یکی از موارد مهم برای دستیابی به جهش تولید را ارتقاء زیرساخت‌ها در استان عنوان کرد و گفت: برای مثال در حوزه گردشگری و صنایع دستی جوانان بسیاری فعال‌اند اما به نظر می‌رسد در حوزه حمل و نقل و ترافیک باید طرح‌هایی تدوین و اجرا شود تا زمینه بهبود آنان را رقم بزند، چون پیش نیاز گردشگری مفید و پول‌ساز، حمل و نقل مناسب است.
توجه به استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان برای نیل به جهش تولید
وی حمایت از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را خواستار شد و گفت: این مجموعه‌ها برای اقتصاد استان و کشور مفید هستند و بویژه در شرایط خاص و حاد برای چاره‌جویی، بخوبی به میدان می آیند.
مدیرعامل هلدینگ پارس پندار نهاد اصفهان با اشاره به موضوعی دیگر برای تحقق رونق و جهش تولید در استان تاکید کرد: لازم است تشریفات اداری زائد و غیرسازنده در این منطقه کاهش یابد تا در نتیجه شاهد فعالیت روزافزون جوانان، بهبود اشتغال، صنعت و تولید مولد و توسعه پایدار باشیم.
در همین زمینه استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه طبق مباحث جامعه شناختی و روانشناختی سنین مختلفی برای جوان تعریف می‌شود، اظهار داشت: بطور کلی از سن 18 تا 35 سال را می‌توان برای این قشر در نظر گرفت.
مرتضی پدریان اضافه کرد: از منظر روانشناختی و جامعه شناختی، جوانان ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی دارند و بر مبنای آنها نیازها، خواسته‌ها، انگیزه‌ها و توانمندی‌های جسمی و فکری آنان تعریف می‌شود.
این جامعه‌شناس اصفهانی خاطرنشان کرد: تحول‌خواهی و دگرگون خواهی از صفات گروه سنی و فکری جوان است که این ویژگی‌ها در مسیر و راستای سازندگی، پیشرفت و توسعه قرار دارد و برعکس گروه کهنسال که محافظه‌کار و خواهان حفظ شرایط موجود هستند کمتر به اصلاح و بهبود اوضاع می‌اندیشند.
توسعه کشور در گرو خصوصیات نوآورانه جوانان
پدریان با بیان‌اینکه جوانان با داشتن خصوصیات نوآوری، اصلاح و تحول، ایده بهبود ساختارهای اجتماعی را در سر می‌پروراند، گفت: جوانان، رسیدن به مرز مطلوب را از جمله اهداف خود می‌پندارند و بر همین اساس برای توسعه کشور ایده‌پردازی می‌کنند.
وی در باره اهمیت انگیزه بخشی به جوانان اظهار داشت: بهبود ساختارهای اجتماعی با افکار قدیمی و محافظه‌کارانه میسر نمی‌شود، بنابراین باید در شرایط کنونی، تحول و توسعه را با مشارکت جوانان مطالبه کرد زیرا این نسل می‌تواند با برخورداری از روحیاتی مانند ریسک پذیری و حرکت رو به جلو برای ارتقای توانایی‌های کشور به بهترین شکل ممکن تصمیم‌گیری کند.
در استان اصفهان افزون بر 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.
برچسب‌ها
اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان جهش تولید اصفهان
پروندهٔ خبری
سال 99؛ سال جهش تولید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«آب هرگز نمی‌میرد» از مرز 100 هزار نسخه گذشت

کم‌آبی مشکل مُزمن نصف جهان، حقیقتی که باید جدی گرفت

سرمربی پارس جنوبی ‌جم: بازی مقابل سپاهان سخت بود

کتاب خاطرات سفیر؛ چالش‌های حضور یک زن با حجاب در قلب اروپا

حادثه نطنز و طرح راهبردهایی برای اجرا نشدن

مخالفان توافق 25 ساله ایران و چین چه می‌گویند؟

فاصله سپاهان با پرسپولیس بیشتر شد/ امتیاز ارزشمند پارس جنوبی در اصفهان

2 شهر اصفهان قرمز شد؛ 5 شهر در وضعیت پرخطر

قلعه‌نویی: مقابل پارس جنوبی بدشانس بودیم

افاضلی: تیم قلعه‌نویی دنیا و آخرت را با هم دارد

افاضلی:قلعه‌نویی تیمی درسته کرده که هم دنیا را دارد و هم آخرت را

افاضلی:قلعه‌نویی تیمی درست کرده که هم دنیا را دارد و هم آخرت را

قلعه‌نویی: دلم می‌سوزد که مزد زحماتمان را نمی‌گیریم

بخشی از کتاب/ بیایید ذهن هایمان را پاک کرده و شستشو دهیم

بازی EA Sports UFC 4 رسما معرفی شد

سرمایه‌گذاری 250 میلیون دلاری سونی در اپیک گیمز

اوج گیری کرونا؛ مقصر کیست؟

سئول در شوک مرگ شهردار

تهران باید 2 هفته تعطیل شود

قلعه‌نویی: دیگر نمی‌دانم چه بگویم/ هنوز هم برای قهرمانی می‌جنگیم

جدال با اپراتورها درباره نرخ اینترنت همراه

روایت "کارنگی" از فراز و نشیب روابط تزار و شاهزاده

آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

نفس ائتلاف سعودی در قلب یمن به شماره افتاد

‏شریعتمداری با تبریک هفته بهزیستی ؛ توفیق دارم هر روز با فردی از مخاطبان بهزیستی صحبت می کنم

سپاهان دو امتیاز بازی خانگی را از دست داد/ پارس از شکست گریخت

سپاهان اصفهان توسط پارس جنوبی‌جم متوقف شد

نمایشگاه کتاب به صورت مجازی برگزار می‌شود

شیائومی کمپرسور پرتابل هوا خود را در هند عرضه خواهد کرد

گوگل روی اسپیکر هوشمند جدید Nest کار می‌کند

دوره شما گذشت آقای احمدی نژاد

روایت رییس اتاق بازرگانی ایران و چین از قرارداد با پکن

کنسرسیوم بانک‌های دولتی در اصفهان تشکیل می‌شود

ناشرانی که نویسندگان را فاسد می‌کنند

دو خط کتاب/ هر چه کمتر بدانی بهتر است!

افزایش تعداد مشترکان شبکه 5G در کره جنوبی

عطش ادامه‌دار گیمرها برای تجربه Persona 4 Golden

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری فاکسکان در هند

همسان‌سازی 90 درصدی حقوق بازنشسته‌ها از اول مهر

آمارها نشانگر همدلی و همت مدیران در تحقق شعار سال است

معرفی یک کتاب عجیب «لبخند من انتقام است»!

حضور نویسنده آسیایی در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز

تغییر قیمت مکالمات موبایل و پیامک در دستور کار قرار گرفت

شارژر فوق سریع و قدرتمند ریلمی UltraDart در راه است

گوگل مپس محل چراغ‌های راهنمایی را در آمریکا نشان می‌دهد

عجیب اما واقعی؛ خبری از PES 2021 به عنوان یک بازی جدید نیست!

راه دشوار شکست حصر ارزی

سناریوهای پیش‌روی بورس

ایاصوفیه نمی‌تواند اردوغان را نجات دهد

"زندگی سیاهان مهم است" برابر برج ترامپ