پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

تالاب گاوخونی اصفهان یک دهه در حسرت جشن پرندگان مهاجر مقالات

تالاب گاوخونی اصفهان یک دهه در حسرت جشن پرندگان مهاجر
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان بر اساس آخرین پایش اداره‌کل محیط زیست استان با وجود رهاسازی متناوب آب زاینده‌رود، کاهش یافته که بسیار کمتر از حد انتظار بوده است.

تالاب گاوخونی که به عنوان مامنی برای گونه‌های جانوری گوناگون از جمله پرندگان مهاجر در شرق شهرستان اصفهان قرار دارد، در یک دهه گذشته با بحران خشکی و کاهش منابع آبی روبه‌رو بوده است.
سهمی از حق‌آبه این تالاب بین‌المللی در نهایت پس از سال‌ها در نیمه دوم سال 98 از سوی دولت دوازدهم تامین و موجب رسیدن آب به 21 درصد از سطح آن شد.
سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در این زمینه گفت: زمستان سال گذشته حدود 355 قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی از 9 گونه در این تالاب سرشماری شد که متاسفانه این تعداد با وجود رهاسازی آب، بسیار کمتر از حد انتظار بود.
حسین اکبری روز جمعه در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: این تعداد در مقایسه با زمستان سال 97 که 2 هزار و 151 قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی در 31 گونه از محدوده بند شاخ کنار (آخرین سازه سنگی در مسیر زاینده‌رود در شرق اصفهان) و سطح تالاب سرشماری شده بود، کاهش زیادی داشته است.
وی یادآور شد: تعداد پرندگان مهاجر در زمستان سال‌هایی که تالاب گاوخونی پرآب بود و وضعیت نرمال داشت، به‌طور میانگین 20 هزار قطعه بود و حتی در اوایل دهه 70 به 150 هزار قطعه نیز رسید.
سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر در سال 98 در سه سایت اصلی در طول زاینده‌رود انجام گرفت که بر اساس نتیجه‌های به دست آمده در شهر اصفهان حد فاصل ناژوان تا پل غدیر، سه‌هزار و 628، در زرین‌شهر 19 و در محل تصفیه‌خانه و بند آبشار در شرق اصفهان 568 قطعه پرنده سرشماری شده بود.
وی تصریح کرد: بدون شک قطع و وصل شدن جریان آب به سمت تالاب و خشک ماندن سطح آن، تاثیر منفی بر روی میزبانی این زیستگاه آبی از پرندگان مهاجر دارد.
اکبری اضافه کرد: پرندگان مهاجر به مرور زمان به تالاب‌ها و زیستگاه‌هایی که در چند سال متوالی آب نداشته باشند، اطمینان لازم را نمی‌کنند و به مکان‌هایی می‌روند که آب پایدار داشته باشند و حتی ممکن است به تدریج و در طول یک دهه یا بیشتر، برای مهاجرت تغییر مسیر دهند.
وی اظهارداشت: کاهش تعداد پرندگان بر این حقیقت تاکید دارد که تامین نشدن حق‌آبه‌های زیست محیطی در سال‌های متمادی و خشک شدن تالاب بین‌المللی گاوخونی و قطع و وصل شدن جریان پس از رهاسازی آب، موجب تاثیر گسترده و جدی در پایداری تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی این بوم‌سازگان (اکوسیستم) بسیار ارزشمند و در عین حال حساس و شکننده در فلات مرکزی ایران می‌شود.
سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تاکید کرد: بدون تردید تنها راه برون‌رفت از این بحران زیست محیطی، نهادینه شدن و تامین حق‌آبه‌های زیست محیطی از سراب تا پایاب به عنوان حقوق عامه و فرانسلی با همکاری، همدلی و هم‌افزایی مسوولان و گروه‌های مختلف جامعه است.
وی با بیان اینکه در مجموع چهار هزار و 215 قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی در 23 گونه سرشماری شده است، گفت: این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال 97 که آب در بستر رودخانه جاری نبود، بخش زیادی از مسیر خشک بود و تنها لکه‌های بسیار محدود و ناچیزی از آب و پساب در برخی نقاط وجود داشت، افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.
اکبری بیان کرد: گونه کاکایی سرسیاه در میان این پرندگان بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است که البته مهاجرت پرندگان مهاجر به طور معمول از اوایل پاییز آغاز می‌شود و با توجه به اینکه ماندگاری آنها متغیر می‌باشد، ممکن است در طول پاییز و زمستان تغییرات جمعیتی داشته باشند.
به گفته وی رسیدن به یک نتیجه علمی در باره چگونگی حرکت جمعیت این گونه‌ها، نیاز به تحقیقات جامع و کامل در سال‌های متمادی با میانگین بلند مدت دارد.
حداقل نیاز آبی سالانه تالاب گاوخونی بر اساس مطالعات دانشگاهی 176 میلیون مترمکعب است و با توجه به اینکه سالیان متمادی از دریافت حق‌آبه‌های زیست‌محیطی محروم بود و حتی در سال 1397 به شرایط بحرانی و خشکی کامل رسید، آب دریافتی در نیمه دوم سال 1398 بیشتر به لایه‌های زیرین نفوذ کرد.
این تالاب بین‌المللی به استناد تحلیل و مقایسه تصاویر ماهواره‌ای در پایان اسفند سال 1398 حدود 21 درصد از سطح آن مرطوب شد، در حالی که در مدت مشابه سال پیش از آن، این میزان نزدیک به سه درصد بود.
نیمه دوم سال گذشته حدود 41 میلیون مترمکعب آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی وارد شد که برابر 23 درصد حداقل نیاز آبی سالانه این تالاب در راستای حفظ کارکردهای اکولوژیک آن است.
تالاب گاوخونی واقع در شرق اصفهان، یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران به شمار می‌رود و در طول تاریخ در کنار ایجاد فضایی فرح‌بخش، میزبان خوبی برای جانوران آبی، پرندگان مهاجر، برخی گونه‌های گیاهی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده است.
از جمله گونه‌های پرنده‌ای که در این تالاب فرود می‌آمدند می‌توان به فلامینگو، انواع اردک‌، مرغابی، غاز، پرستوی دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم اشاره کرد.
تالاب گاوخونی که منطقه‌ای به وسعت 476 کیلومترمربع، در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و مجاور تپه‌های شنی قرار دارد، در یک دهه گذشته تنها مدت کوتاهی در سال 95 و سپس در سال 98 آب به خود دید.
کاهش آب ورودی در نتیجه تغییر اقلیم، خشکسالی و تامین نشدن حق‌آبه‌های طبیعی از جمله چالش‌هایی به شمار می‌رود که حیات این تالاب مهم را به خطر انداخته است.
برخی کارشناسان و مسوولان نیز فراتر رفته و بر این باور هستند که ادامه این روند می‌تواند تالاب گاوخونی را به کانون تولید گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد.
برچسب‌ها
سازمان حفاظت محیط زیست معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب روز جهانی پرندگان مهاجر اصفهان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«کافکا در کرانه»؛ رمان محبوبی که انسان قرن 21 باید بخواند

ردمی K30i 5G در سکوت خبری رسما معرفی شد

ناکارآمدی امنیتی‌سازی در رخدادهایی مثل فیشینگ

داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

ثبت سفارش فروش سهام عدالت از فردا شروع می‌ شود

رشد نقدینگی امسال 16.3 درصد کاهش می‌یابد

کشف 30 کیلو گرم مواد مخدر و دستگیری سوداگران مرگ توسط پلیس سمیرم

کشاورزان اجازه حفر چاه در حریم قناتهای فریدن را ندهند

بسته‌ الحاقی بازی Detroit: Become Human معرفی شد

ربات هوشمندی که نظافتچی شما می شود

نخستین موبایل 5G هواوی با قیمتی مناسب‌ معرفی شد

نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟

جنجال ناتمامِ مالیات بر محصولات دخانی/ سودی که به جیب دلالان می‌رود

تازه‌های نشر/ درخشش دوباره «جوجو مویز» در ایران

اپل این اپلیکیشن iOS را به macOS می‌آورد

جلسه شورای نگهبان درخصوص لایحه حذف 4 صفر از پول ملی

هواوی Mate 40 با چه مشخصاتی ارایه می شود؟

کدام همتا معتبر است؟

مژده به گیمرها؛ AMD کارت گرافیک RTX 2080 Ti عرضه می‌کند

آشنایی با کسی که نقش جدی در آوردن اینترنت به ایران داشت

فارن پالیسی: پوتین چگونه برای تثبیت قدرتش از «کرونا» کمک می گیرد؟

اقتصاد از دیدگاه امام راحل ابزاری برای نیل به مکارم اخلاق است

فیلم: وضعیت هوای استان و کلانشهر اصفهان در روز دوشنبه

از «اسلاوی ژیژک» تا «فنگ فنگ»؛ کتاب‌هایی که برای کرونا منتشر شدند

جیلبریک iOS 13.5 منتشر شد

انتشار بازی Fairy Tale به‌تعویق افتاد

نخست وزیر متفاوت عراق؟

مشکلات سرویس Xbox Live برطرف شد

شایعاتی درباره معرفی هدفون‌های اپل به‌گوش می‌رسد

چرا سهام بانک‌ها برای مردم جذاب نبود؟

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

دو خط کتاب/ در قضاوت عجله نکن!

دو نقشه‌ی جدید در بازی Call Of Duty: Modern Warfare در دسترس قرار گرفت

اهالی مناطق جنگلی اصفهان به 600 دستگاه آبگرمکن خورشیدی نیاز دارند

مایکروسافت عناوین انحصاری خود را معرفی نخواهد کرد

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان محقق شد

چرا فلسطینی ها حاضر نشدند کمک های امارات را تحویل بگیرند

لابی شاهزاده های سعودی در واشنگتن علیه بن سلمان

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

شاعرانه/ مرا در دل غم جانانه‌ای هست

ویکی پدیا قوانینی جدید برای مقابله با رفتارهای نامطلوب ویراستاران وضع می‌کند

کدهای کنسول ایکس ‌باکس در اینترنت لو رفت

طراحی احتمالی ایربادز وان پلاس را ببینید

پتنت جدید شیائومی و طراحی گوشی تاشو صدفی

گوگل احتمالا رمزنگاری سرتاسری را به پیام رسانی RCS اضافه می‌کند

برنامه‌ای که امکان ضبط فیلم از صفحه نمایش را به شما می‌دهد

آمریکا به دنبال توقیف کشتی های ایران است؟

تصادف در سمیرم 7 مصدوم بر جا گذاشت

تازه‌های نشر/ حق با شاخ نبات است!

بازگشت پرچمدار HTC پس از 2 سال