پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

تلنگر قرنطینه به روابط همسران در اصفهان مقالات

تلنگر قرنطینه به روابط همسران در اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان این روزها همه جا حرف از کروناست، ویروسی که ناگهان از راه رسید و مردم را خانه نشین کرد. اما این قرنطینه خانگی تجربه های غافلگیر کننده زیادی برای خانواده ها داشته که یکی از آنها، افزایش 3 برابری تماس ها با مرکز مشاوره تلفنی 1480 بهزیستی است.

امسال و در مقایسه با سال گذشته، آمار تماس های مردمی با مرکز مشاوره تلفنی 1480، نزدیک به 3 برابر افزایش یافته است. سمیه کریمی، معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این خبر، اظهار کرد: در روزهای پایانی هر سال، به دلیل سرگرم بودن خانواده‌ها به خانه تکانی، خرید و سپس دید و بازدیدهای نوروزی، میزان تماس با مرکز مشاوره تلفنی 1480 به کمترین میزان در طول سال می رسید، اما امسال با جهش چند برابری آمار تماس گیرندگان روبرو بودیم.
وی، مشکلات همسران با یکدیگر را بیشترین شکایت تماس گیرندگان با این مرکز مشاوره بیان کرد و ادامه داد: دومین محور شکایت های مردمی مربوط به مشکلات ارتباط والدین با کودکان و نوجوانان و سپس نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا است.
کریمی با اشاره به افزایش شیفت های کاری مرکز مشاوره تلفنی بهزیستی، گفت: یکی از دلایل افزایش آمار تماس گیرندگان، این است که شیفت های کاری مرکز قبلا از 8 صبح تا 8 شب بوده و اکنون به 8 صبح تا 12 شب رسیده است. همچنین طولانی بودن زمان با هم بودن افراد خانواده، رعایت نکردن نکات بهداشتی و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا توسط نوجوانان و فرزندان و یا همسران، استرس و نگرانی هایی که درباره کار شرایط اقتصادی و آینده شغلی اعضای خانواده وجود دارد و مشکلاتی که در خصوص تربیت فرزندان و رسیدگی به امور تحصیلی بچه ها در این دوران وجود دارد نیز از دلایل افزایش تماس های مردم با 1480 بوده است .
3500 مشاوره تلفنی در یک ماه
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان از برقراری نزدیک به 3500 تماس تلفنی موفق در اسفندماه خبر داد و افزود: البته تعداد تماس گیرندگان با 1480 اصفهان به طور کلی بسیار بالاست و پشت خطی بسیار زیادی هم داریم تا جایی که می‌توان گفت بیش از چندین برابر تماس هایی که وصل می‌شود، متقاضی پشت خط داریم که امکان پاسخگویی به آنها وجود ندارد.
وی جمعیت زیاد استان و سرریز جمعیت از استان های دیگر به اصفهان را از دیگر دلایل بالا بودن میزان تماس با مرکز مشاوره تلفنی دانست و گفت: بخش زیادی از مردم ترجیح می دهند تلفنی خدمات رایگان مشاوره ای بگیرند، همچنین سرریز تماس بعضی استان ها که تعداد خطوط مشاوره آنها کمتر است نیز به اصفهان ارجاع می شود و به همین دلیل از 1 تا 15 فروردین، نزدیک به 1600 تماس موفقی داشتیم که منجر به ارائه راهکار و گفتگو شده است.
نتیجه اختلافات خانوادگی پس از بحران کرونا مشخص می‌شود
کریمی درباره پیش بینی برخی کارشناسان درباره افزایش آمار طلاق پس از بحران کرونا، توضیح داد: 70 درصد تماس گیرندگان با مرکز مشاوره تلفنی بهزیستی درخواست راهنمایی و مشاوره در حوزه تعارضات زندگی خانوادگی خود دارند، به عبارت دیگر می خواهند مشکلاتشان حل شود نه این که طلاق بگیرند، اما این که بعد از گذراندن بحران کرونا، آمار طلاق بالا برود، به چند دلیل قابل پیش بینی است.
وی ادامه داد: از اول اسفند تا کنون ثبت درخواست طلاق صورت نگرفته، اگر روال عادی انجام می شد، متقاضیان طلاق در ماه های گذشته توزیع می شدند، اما احتمال می رود بعد از گذران این دوران، افرادی که از قبل مشکل داشته اند و نتوانسته اند به مراکز مشاوره ای مراجعه و مشکل‌شان را حل کنند، مستقیم سراغ آخرین راه حل یعنی طلاق می روند . هم‌چنین گروهی هم در فرایند طلاق بوده اند و باز هم نتوانسته اند درخواستشان را برای طلاق ثبت کنند و دسته دیگر ممکن است در دوره بحران کرونا بیشتر دچار مشکل و تعارض شده باشند، چون زمان بیشتری در کنار هم بوده اند، اما ممکن است مهارت های لازم مثل زندگی خانوادگی، همدلی، کنترل خشم، مدیریت استرس و ... را نداشته باشند، در این صورت بروز رفتارهای پرخاشگرانه افزایش یافته و احتمال این که همسران بعد از گذشت بحران کرونا، درخواست طلاق بدهد، وجود دارد.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به نقش تعیین کننده مشاوران در به توافق رساندن زوجین، یادآور شد: این که چقدر از افرادی که درخواست طلاق می دهند، درخواستشان به طلاق منجر شود به شرایطی که در آینده پیش می آید و به ویژه زحمت همکاران مشاور ما بستگی دارد که چقدر بتوانند این همسران را دوباره به توافق برسانند.
کریمی به خانواده ها توصیه کرد شرایط دوره بحران را درک کنند و گفت: نخستین واکنش انسان به شرایط بحرانی، ناباوری است، بعد دچار شوک و نگرانی می شویم و سپس بحران را قبول کرده و دنبال حمایت می‌گردیم، پس در چنین شرایطی، بهترین کار این است که سعی کنیم تصمیمی نگیریم و هیجاناتمان را کنترل کنیم، همدلی و شفقت نسبت به خود و دیگران را بالا ببریم و تلاش کنیم کاری کنیم که رنج خود و اطرافیانمان را کم کنیم.
وی با اشاره به نگرانی بسیاری از خانواده‌ها برای مشکلات مالی و اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، افزود: بهترین کمکی که می توانیم به خودمان بکنیم این است که تقاضاهایمان را مدیریت و انتظاراتمان را کم کنیم، از سوی دیگر می توانیم سعی کنیم با انجام سرگرمی و بازی های خانوادگی که در شرایط معمول وقتی برای انجام آن نداشتیم، این دوران را برای خودمان و خانواده ها لذت بخش کنیم، با رعایت این نکات و از همه مهم تر، پرهیز از هرگونه رفتار خشمگین و پرخاشگرانه و هیجانی، می توانیم به راحتی از این دوران گذر کنیم.
درگیری خانواده ها با اختلاف نظرها
از سوی دیگر مجتبی ناجی، معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: تحقیقات قبلی هم نشان داده که دعواها و تعارضات زناشوئی در ایام تعطیلات به ویژه تعطیلاتی که برنامه زمانی و نظم نداشته باشد، افزایش می یابد . در شرایط کنونی قرنطینه هم یکی از ایرادات و انتقاداتی که زن و شوهرها نسبت به هم می‌گیرند ممکن است رعایت اصول و نکات بهداشتی باشد، چون ممکن است سلایق همسران برای چگونگی پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا متفاوت باشد، یعنی یکی از زوجین حساس‌تر باشد و با وسواس بیشتری بخواهد دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کند و دیگری مثلا اهل تساهل و مسامحه باشد، درحالی که سرنوشت اعضای خانواده هم به هم گره خورده، یعنی اگر یکی از اعضای خانواده اصول بهداشتی را نقض کند و مبتلا شود، بقیه هم ناراحت می شوند.
وی هم نظر نبودن اعضای خانواده در شیوه رعایت اصول بهداشتی را یکی از دلایل اصلی تعارضات دانست و ادامه داد: مسایل دیگری مانند سبک زندگی، الگوهای ارتباطی، نقش های خانوادگی که هرکدام از اعضای خانواده دارند و ... نیز می تواند در بستر کنونی، زمینه مداخله نقش ها را ایجاد کند. مثلا ممکن است مرد خانواده که معمولا به خاطر شغلش بیرون از خانه بوده، یکسری اختیارات و آزادی های عمل به اعضای خانواده می داده، اما اکنون که پدر خانواده در فضای خانواده حضور فیزیکی دارد ممکن است در اموری که قبلا مداخله نمی‌کرده اکنون مداخله کند و این خود می تواند زمینه ساز بروز تعارضاتی شود که قبلا وجود نداشته است.
ناجی به خانواده ها توصیه کرد اگر اختلاف نظری در روزهای قرنطینه بین افراد خانواده ایجاد می شود به دلیل شرایط حاکم بر وضع عمومی جامعه است و گفت: این شرایط نباید باعث شود که زن و شوهرها فکر کنند ما چقدر با هم تفاوت سلیقه و سبک زندگی داریم، بلکه باید این شرایط خاص را پذیرفت و نسبت به آن هوشیار بود تا تنش های ارتباطی ایجاد نشود.
این روان شناس هوشیاری نسبت به شرایط موجود را باعث تبدیل شدن تهدید قرنطینه به فرصت دانست و افزود: ما می توانیم از این اوضاع و احوال و رخدادها در روابط بین فردی استفاده کرده و شناخت خودمان را از خود، همسر و فرزند و نوع رابطه مان با خانواده عمیق تر کنیم. به عنوان نمونه شرایط قرنطینه به ما یاد داد که این گونه هم می توان فکر کرد که همسر من چقدر در غیاب من در خانواده زحمت می کشد و شناخت جدید و تازه ای را می توانیم در اثر رخدادهایی که تجربه می کنیم به دست آوریم.
احتمال افزایش درخواست طلاق، نخستین پدیده پساکرونا
رضا اسماعیلی، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد خوراسگان نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیامدهای اجتماعی قرنطینه در کوچک ترین نهاد جامعه یعنی خانواده، به ایسنا گفت: با توجه به این که خانواده ها آمادگی نداشتند که در دوره طولانی در فضای بسته‌ای به نام خانه همیشه در کنار هم باشند، این شرایط موجب شده بسیاری از تعارضات زناشویی در درون خانواده افزایش یابد و اختلافات خانواده جدی تر شود، از این منظر افزایش نرخ طلاق را در دوره پس از کرونا قابل پیش‌بینی خواهد بود.
وی اختلافات خانوادگی را یکی از فرایندهای رو به رشد در جامعه ایران دانست و یادآور شد: در سال‌های اخیر شاهد نرخ افزایش آمار اختلافات خانوادگی بوده ایم، به طوری که آمار نشان می دهد به ازای هر 100 ازدواجی که در اصفهان اتفاق افتاده 33 ازدواج منجر به جدایی شده و این رقم هشدار دهنده یکی از آسیب های اجتماعی ماست که ممکن است در دوران پس از کرونا شدیدتر شود.
اسماعیلی با اشاره به شدیدتر شدن تعارضات درون خانواده به دلیل قرنطینه خانگی، افزود: افزایش اختلافات و در اصطلاح، تفاوت های رفتاری زن و شوهرها و پدران و مادران با فرزندان در این روزها انسجام درون خانواده ایرانی را تهدید می کند که باید برای آن چاره اندیشی شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«کافکا در کرانه»؛ رمان محبوبی که انسان قرن 21 باید بخواند

ردمی K30i 5G در سکوت خبری رسما معرفی شد

ناکارآمدی امنیتی‌سازی در رخدادهایی مثل فیشینگ

داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

ثبت سفارش فروش سهام عدالت از فردا شروع می‌ شود

رشد نقدینگی امسال 16.3 درصد کاهش می‌یابد

کشف 30 کیلو گرم مواد مخدر و دستگیری سوداگران مرگ توسط پلیس سمیرم

کشاورزان اجازه حفر چاه در حریم قناتهای فریدن را ندهند

بسته‌ الحاقی بازی Detroit: Become Human معرفی شد

ربات هوشمندی که نظافتچی شما می شود

نخستین موبایل 5G هواوی با قیمتی مناسب‌ معرفی شد

نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟

جنجال ناتمامِ مالیات بر محصولات دخانی/ سودی که به جیب دلالان می‌رود

تازه‌های نشر/ درخشش دوباره «جوجو مویز» در ایران

اپل این اپلیکیشن iOS را به macOS می‌آورد

جلسه شورای نگهبان درخصوص لایحه حذف 4 صفر از پول ملی

هواوی Mate 40 با چه مشخصاتی ارایه می شود؟

کدام همتا معتبر است؟

مژده به گیمرها؛ AMD کارت گرافیک RTX 2080 Ti عرضه می‌کند

آشنایی با کسی که نقش جدی در آوردن اینترنت به ایران داشت

فارن پالیسی: پوتین چگونه برای تثبیت قدرتش از «کرونا» کمک می گیرد؟

اقتصاد از دیدگاه امام راحل ابزاری برای نیل به مکارم اخلاق است

فیلم: وضعیت هوای استان و کلانشهر اصفهان در روز دوشنبه

از «اسلاوی ژیژک» تا «فنگ فنگ»؛ کتاب‌هایی که برای کرونا منتشر شدند

جیلبریک iOS 13.5 منتشر شد

انتشار بازی Fairy Tale به‌تعویق افتاد

نخست وزیر متفاوت عراق؟

مشکلات سرویس Xbox Live برطرف شد

شایعاتی درباره معرفی هدفون‌های اپل به‌گوش می‌رسد

چرا سهام بانک‌ها برای مردم جذاب نبود؟

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

دو خط کتاب/ در قضاوت عجله نکن!

دو نقشه‌ی جدید در بازی Call Of Duty: Modern Warfare در دسترس قرار گرفت

اهالی مناطق جنگلی اصفهان به 600 دستگاه آبگرمکن خورشیدی نیاز دارند

مایکروسافت عناوین انحصاری خود را معرفی نخواهد کرد

جهش تولید در عرصه سلامت با نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان محقق شد

چرا فلسطینی ها حاضر نشدند کمک های امارات را تحویل بگیرند

لابی شاهزاده های سعودی در واشنگتن علیه بن سلمان

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

شاعرانه/ مرا در دل غم جانانه‌ای هست

ویکی پدیا قوانینی جدید برای مقابله با رفتارهای نامطلوب ویراستاران وضع می‌کند

کدهای کنسول ایکس ‌باکس در اینترنت لو رفت

طراحی احتمالی ایربادز وان پلاس را ببینید

پتنت جدید شیائومی و طراحی گوشی تاشو صدفی

گوگل احتمالا رمزنگاری سرتاسری را به پیام رسانی RCS اضافه می‌کند

برنامه‌ای که امکان ضبط فیلم از صفحه نمایش را به شما می‌دهد

آمریکا به دنبال توقیف کشتی های ایران است؟

تصادف در سمیرم 7 مصدوم بر جا گذاشت

تازه‌های نشر/ حق با شاخ نبات است!

بازگشت پرچمدار HTC پس از 2 سال