پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

لباس های محلی ایرانی فرصتی برای گردشگری پایدار در نوروز

جای خالی "روز ملی لباس‌های محلی ایرانی"در تقویم رسمی ایران فرهنگي

جای خالی "روز ملی لباس‌های محلی ایرانی"در تقویم رسمی ایران
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - در فرهنگ کهن ایران، ششم فروردین، پیوند نوروز بزرگ با پوشیدن لباس‌های فاخر ایرانی ست، پیشواز نوروز و بهار همیشه در گستره ایران با بهترین و زیباترین جامه‌ها بوده و ثمن‌های دوستدار میراث فرهنگی آن را دست‌مایه این نامگذاری به نام "روز ملی لباس‌های محلی ایرانی" کردند، روزی که تاکنون هیچ حمایت دولتی پشتش نبوده و نتوانسته جایی در تقویم رسمی پیدا کند.

ششم فروردین، نوروز بزرگ یا نوروز خاصه است. روزی که به روایت کتاب پهلوی بندهش، تن را جامه‌ای نیکو می‌دهند. پوشیدن لباس نو از سنت‌های زیبای این روز بوده و هنوز هم ایرانیان می‌کوشند در نوروز بهترین لباسهایشان را بر تن کنند. بر همین پایه ثمن‌های دوستدار میراث فرهنگی روز ششم فروردین را به عنوان «روز ملی لباس‌های محلی ایرانی»نامگذاری و پیشنهاد کرده‌اند.
ثمن‌های دوستدار میراث فرهنگی لباس های محلی ایرانی را نماد دیرینگی تاریخی، غنای فرهنگی و هویت جمعی می‌دانند و به پاسداشت آن روز ششم فروردین، یا نوروز خاصه را روز ملی لباس محلی انتخاب کرده‌اند. انتخاب این تاریخ با عنوان روز ملی لباس‌های محلی ایرانی از سوی این نهادهای مردمی در سال 95 به شورای فرهنگ عمومی برای ثبت در تقویم رسمی کشور پیشنهاد شده است.
پیشنهاد روز ملی لباس‌های محلی ایرانی می‌تواند گزینه خوبی برای استفاده از پتانسیل جشن نوروز و لباس‌های محلی در گردشگری باشد. در بسیاری از کشورها، از جمله هند و چین جلوه‌های فرهنگی و آیین های سنتی و محلی یکی از جاذبه‌های پررنگ گردشگری هستتند.
جشن هولی یا جشنواره رنگ‌ها در هند یک جشن ملی و بهاری است که علاوه بر کمک به همبستگی ملی، سالانه گردشگران زیادی را به این کشور می‌کشاند. جشن فانوس و همین طور جشن رقص اژدها در چین باز نمونه‌ای دیگر از جشن‌های سال نوی چینی است که به خوبی برای جذب توریست از آنها بهره‌برداری شده است.
جای خالی همبستگی دولت و ثمن‌های دوستدار میراث فرهنگی
پیشنهاد روز ملی لباس‌های محلی ایرانی هنوز نتوانسته جایی در تقویم رسمی پیدا کند و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هنوز در قامت یک وزارتخانه کمکی به تحقق و استفاده از پتانسیل‌های آن نکرده است.
شاهین سپنتا، پژوهشگر جشن‌های ایرانی و کنشگر میراث فرهنگی در اصفهان در این باره به ایرنا می‌گوید که هنوز آن گونه که شایسته است از دولت و وزارت میراث فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی، پشتیبانی مناسبی دریافت نکرده‌اند.
سپنتا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته یکی از نمایندگان مجلس و عضو کمسیون فرهنگی، در مقام سخن همراهی هایی با کلیت طرح داشتند اما در عمل کارمهمی انجام نگرفت. البته روزی را هم که برای این مساله در نظر گرفته بودند فاقد وجاهت تاریخی لازم و بی اعتنا به نظریه کارشناسی سمن‌های میراث فرهنگی کشور بود.
این کنشگر میراث فرهنگی از اقدامات سازمان‌های مردم نهاد در راستای ثبت روز ملی لباس محلی گفت: در سال 95 حدود 25 سازمان مردم‌نهاد فعال در حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای به شورای فرهنگ عمومی خواهان نامیده شدن ششم فروردین‌ماه به نام «روز ملی لباس‌های محلی ایرانی» در تقویم رسمی کشور شدند.
در این نامه آمده بود:«همان‌گونه که آگاهید، ایران سرزمینی کهن با گوناگونی تیره‌های دارای میراث فرهنگی مشترک است و پاسداشت و گسترش فرهنگ همه‌ی تیره های ایرانی در راستای حفظ وحدت ملی و یکپارچگی سرزمینی ایران، اصلی ضروری و انکارناپذیر است.»
پیوند روز ملی لباس محلی با نوروز بزرگ
سپنتا اهمیت نامگذاری و رسمیت بخشیدن به روز ملی لباس های محلی ایرانی را ارزش‌گذاری رسمی به این مقوله و همچنین جلب توجه عموم مردم به حفظ لباس محلی دانست و افزود: ششم فروردین ماه از دیرباز روز نوروز خاصه یا نوروز بزرگ نام داشت و سنت پوشیدن لباس‌های نو و دید و باز دید از دیرباز در نوروز بین ایرانیان متداول بوده است.
وی در ادامه یادآور شد: نوروز کهن‌ترین آیین مشترک همه ایرانیان و ایرانی تباران است و مجمع عمومی سازمان ملل در روز 4/12/88 قطع‌نامه‌ی جشن جهانی نوروز را در چارچوب ماده‌ی 49 دستورکارِ خود و تحت عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رساند و برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان، جشن بزرگ نوروز، در مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد و به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی رسمیت یافت به همین دلیل بهترین فرصت برای توجه به مشترکات فرهنگی همه برگزار کنندگان نوروز اعم از لباس‌های محلی است.
سپنتا با اشاره به پتانسیل‌های نوروز و همبستگی ملی در پوشش لباس‌های محلی ایرانی گفت: سازمان‌های مردم نهاد محلی و سازمان‌های جهانی، دولت ها و مراکز دانشگاهی در سراسر جهان توجهی ویژه به نوروز و فرهنگ مردم برگذار کننده نوروز و لباس‌های محلی آنان خواهند داشت. تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی در اختیار مردم و گردشگران و برگزارکنندگان جشنواره‌های نوروزی و رسانه ملی قرار می‌دهد تا با برنامه‌ریزی مناسب حال و هوای نوروز، بیشتر در حفظ لباس‌های محلی کوشا باشند.
لباس محلی، نشان همبستگی ملی و هویت جمعی
این کنشگر میراث فرهنگی در تعریف لباس محلی گفت: لباس محلی، به لباس خاص افراد یک تیره، منطقه، اقلیم یا شهر و روستا می‌گویند. از کارکردهای لباس‌های محلی ایرانی در طول تاریخ می توان به پوشیدگی اندام‌ها، تضمین امنیت جسمی و روانی افراد، نشانه تعلقات فرهنگی و باورها، نشانه جایگاه اجتماعی، همبستگی بین پوشندگان و نشانه هویت جمعی اشاره کرد.
زیبایی ظاهر به واسطه ارزش‌های هنر بومی، شادی افزایی و روحیه بخشی به واسطه متناسب بودن با خلق و خوی پوشندگان، حفظ تنوع و تکثر فرهنگی در نواحی مختلف که در نهایت به غنای فرهنگ ملی می انجامد، متناسب بودن با سن و جنسیت اعم از کودک، زن و مرد و گروه های شغلی و اجتماعی، تاثیرپذیری از طبیعت و سازگار بودن با اقلیم و فصول مختلف با درنظر گرفتن رنگ و ضخامت پارچهو کامل بودن لباس با انواع سرپوش، تن پوش و پای پوش برای پوشش اندام های مختلف از مهم ترین ویژگی های لباس های محلی ایرانی به روایت شاهین سپنتا هستند.
این کنشگر میراث فرهنگی معتقد است حفظ لباس‌های محلی به حفظ و رونق هنرهای دستی، مهارت‌های مرتبط با بافت پارچه، دوخت لباس، تزئینات و ساخت زیورآلات بومی موثر است.
وی افزود: در گذر زمان لباس محلی برخی مناطق ایران از جمله شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، سمنان، اراکو کمرنگ شده یا به فراموشی سپرده شده اند پس در صورت بی توجهی به لباس محلی دیگر مناطق احتمال از میان رفتن آنان نیز هست.
طرح تنوع لباس‌های محلی ایران جایگزین طرح غیرکارشناسی "لباس ملی"
از نگاه سپنتا حفظ لباس محلی هموطنان آذری، کرد، بلوچ، بختیاری، ترکمان، خراسانی، لُر، خوزستانی، قشقایی، گیلانی، مازندرانی، سیستانی، ابیانه ای، یزدی، کرمانی، هرمزگانی، ارمنی، کلیمی، زرتشتی نشانه احترام به تنوع و تکثر فرهنگی است.
وی با اشاره به اهمیت احترام به تنوع و تکثر فرهنگی ایران و حفظ لباس های محلی این سرزمین خاطرنشان کرد: تنوع یا گونگونی یک اصل زیستی است که با طبیعت بشر سازگار است. تنوع سلایق و حق انتخاب به زندگی مردم پویایی و کیفیت می بخشد به همین علت طرح حفظ تنوع لباس محلیتیره های ایرانی باید جایگزین طرح غیر کارشناسی " لباس ملی" شود.
وی افزود: ثبت روزی به نام « روز ملی لباس های محلی ایرانی » در راستای «طرح حفظ تنوع لباس محلی همه ایرانیان»، نخستین گام ضروری در پاسخ به «بحران هویت» نسل ها و مقابله با «سلطه فرهنگی » است. حفظ لباس های محلی موجود و احیای لباس های محلی فراموش شده، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و دست مایه جشنواره های فرهنگی خواهد بود.
برچسب‌ها
مد ولباس اصفهان میراث فرهنگی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیماران کرونایی بی‌بضاعت در اصفهان وجهی پرداخت نمی کنند

ترویج ادبیات کودک نیاز ضروری جامعه امروز

پوست اندازی نظام های اجتماعی و فرهنگی در دوران پساکرونا

بازگرداندن 4000 خودرو به مبدا در ورودی شمالی اصفهان

ممنوعیت تردد موتور سیکلت در اصفهان

درخواست کادر درمانی اصفهان از مردم برای مهار کرونا

طرح چهار مرحله‌ای مهار بیماری کرونا در استان اصفهان ارائه شد

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

فلسفه با طعم داستان

جهش در تولید با تعامل مستمر صنعت و دانشگاه

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اصفهان: ادامه فعالیت لیگ برتر فوتبال نیازمند تصمیم منطقی است

سرویس مدارس دانش‌آموزان استثنایی شهر اصفهان رایگان شد

کوچ عشایر به اصفهان در اوج تهدید کرونا، حرکت به سوی مرگ یا زندگی

اعمال قانون پلیس برای سلامت مردم و جلوگیری از گسترش کروناست

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در 500 نقطه از اصفهان

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

وجهی از بیماران کرونایی بی‌بضاعت و اتباع بیگانه در اصفهان دریافت نمی‌شود

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

وزش باد نسبتاً شدید و بارشهای رگباری در اصفهان پیش‌بینی می‌شود

بیش از 2هزار ماسک برای ادارات کاشان تامین شد

700 دوربین ثبت تخلف در استان اصفهان فعال است

کاشانی‌ها در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مشارکت خوبی دارند

سیزده به در کرونایی کاشان

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اصفهان

طلوع مهر و دوستی، پناه کودکان کار در روزهای کرونا

ایستگاه‌های کنترل بهداشت در مرزهای عشایری سمیرم فعال شد

جلوگیری از تردد خودروها راهی برای جلوگیری از شیوع کرونا در کشور

فروش الکل و ماسک در سوپرمارکت‌ها ممنوع است

کشف بیش از 1 تن زغال و چوب بلوط توسط پلیس سمیرم

انتشار فراخوان مهروارۀ «نقل سپید خنده»

بیش از 2500 فقره حادثه در کاشان رخ داد

اهالی سمیرم در خانه ماندند

نقاهتگاه بیماران بهبود یافته از کورونا در نایین ایجاد شد

تمرینات قدرتی و استقامتی در دوران کرونایی از پیامد بی‌تحرکی جلوگیری می کند

هوای اصفهان ناپایدار می‌شود

کاهش 85 درصدی تردد در راه‌های استان اصفهان

دو روز تاریخی در ترافیک و تردد استان اصفهان/صدور بیش از 135 برگه جریمه 500 هزار تومانی

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم‌ها می جنگد

تردد موتورسیکلت‌ در اصفهان ممنوع است

پشت هم باشیم اما نه مثل خنجر!

844 کیلوگرم مواد مخدر در اردستان کشف شد

پلیس با کسانی که سلامت عمومی جامعه را به خطر بیندازند برخورد می‌کند

فعالیت 400 گروه جهادی در ضدعفونی شهرهای استان اصفهان

دو روز تاریخی در وضعیت ترافیک و تردد استان اصفهان/صدور بیش از 135 برگه جریمه 500 هزار تومانی

تمام توان نیروی زمینی ارتش برای کنترل بیماری کرونا در اصفهان بسیج شد

کرونا تهدیدی که می‌تواند برای ورزشکاران به فرصت تبدیل شود

کیت‌های تشخیص کرونا در اصفهان به تایید سازمان غذا و دارو می‌رسد

جشن پاسداشت طبیعت پس از شکست کرونا

50 خودروی دارای پلاک غیر بومی در گلپایگان جریمه شدند

مشارکت اجتماعی در مقابله با کرونا امری لازم است