پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می‌کند؟ اقتصادي

کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می‌کند؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان یک کارشناس مدیریت مالی با برشمردن مسائلی که شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد ایران و جهان به همراه خواهد داشت، راهکارهای کاهش آسیب این مشکلات را نیز بیان کرد.

مصطفی حسان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا در کشورهای جهان، در تحلیل‌های اقتصاد کلان هر دو طرف عرضه و تقاضای اقتصاد اثر می‌گذارد.
وی افزود: در طرف تقاضا شاهدیم که انتشار کرونا در چین، منجر به اولین اقدام‌های محدودکننده اقتصادی شده است و برآورد می‌شود رشد اقتصادی چین از رقم شش درصد به 4.5 درصد کاهش یابد که به معنی کاهش تقاضای کل در جهان است. کاهش تقاضا و کاهش رشد اقتصاد جهان منجر به کاهش تقاضا برای نهاده‌های تولید، از جمله نفت خام و فلزات می‌شود.
وی تأکید کرد: در طرف عرضه نیز اقتصاد با فشار کاهشی روبرو می‌شود. از یک سو با مختل شدن تجارت بین الملل و حتی حمل و نقل داخلی، زنجیره ارزش طیف وسیعی از محصولات دچار اختلال می ‌شود و ظرفیت تولید واحدها به دلیل عدم دسترسی به نهاده‌ها کاهش می یابد.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: همچنین، مشاغلی که نیروی انسانی سهم عمده‌ای از تولید را در آن‌ها به عهده دارند، ممکن است با کاهش نیروی کار مواجه شده و این امر به تولید آسیب بزند.
نویسنده کتاب مالیه عمومی گفت: در ایران، داستان کمی پیچیده‌تر است، زیرا علاوه بر آسیب‌های اقتصاد جهانی، اقتصاد ایران به دلیل وابستگی به نفت، تحریم‌های بین‌المللی، رشد منفی اقتصاد، تورم بالا و ... آسیب‌های بیشتری را شاهد خواهد بود.
حسان گفت: بدبینانه‌ترین تحلیل اقتصادی هم وضعیت پیش آمدۀ دنیا را پیش‌بینی نمی‌کرد تا جایی که در آخرین روز سال 1398 شاهد قیمت 25 دلاری یک بشکه نفت خام بودیم که برابر با قیمت یک پرس غذاست و آخرین بار 17 سال پیش نفت به این قیمت رسید.
وی افزود: در ایران، تقاضا برای برخی کالاها و خدمات به دلیل ترس از شیوع ویروس به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد، از جمله می‌توان به تقاضای حمل و نقل عمومی مانند تاکسی‌های شهری و اینترنتی، رستوران‌ها، هتل‌ها، فروشندگان کالاهای غیرضروری و ... اشاره کرد.
این کارشناس مدیریت مالی اظهار کرد: مشکل دومِ کاهش تقاضا، به کاهش منابع مالی خانوارها باز می‌گردد. افرادی که در مشاغل نام‌برده اشتغال دارند، با کاهش تقاضا برای محصول و خدماتشان، با کاهش درآمد مواجه می‌شوند و در نتیجه قدرت خریدشان را از دست می‌دهند.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بخشی از افرادی که دارای مشاغل با درآمد ثابت هستند، با مرخصی‌های اجباری روبرو شده‌اند و به همین خاطر درآمدشان از درآمد انتظاری‌شان کمتر شده، در نتیجه مخارج خود را کاهش می‌دهند.
حسان تأکید کرد: محدودیت‌های تجاری منجر به کاهش صادرات برخی محصول‌ها شده است که این امر ذی‌نفعان این صنایع شامل صاحبان آن‌ها و کارگران را با مشکلات معیشتی روبرو می‌کند. علاوه بر کاهش تقاضای مصرفی، در این دوره زمانی، تقاضای سرمایه‌گذاری هم به شدت کاهش می‌یابد که ضمن ایجاد چالش‌های معیشتی در کوتاه مدت، منجر به کاهش رشد اقتصادی در بلند مدت می شود.
وی گفت: مجموعه این عوامل منجر به کاهش تقاضای کل و در نتیجه کاهش رشد اقتصادی در میان مدت و کاهش رفاه اقتصادی طبقات درآمدی متوسط و پایین در کوتاه مدت می‌شود. بنابراین زنجیره ارزش برخی محصولات نیز با اختلال روبرو شده که در میان مدت می‌تواند منجر به کاهش تولید و کمبود محصول در بازار شود.
این کارشناس مدیریت مالی در مورد راهکارهای مقابله با مشکلات اقتصادی افزود: با توجه به وضعیت تشریح شده، آنچه سیاستگذار انجام می‌دهد باید ناظر بر دو سطح جلوگیری از کاهش بیشتر تولید کل در میان مدت و بلندمدت و همچنین جبران رفاه از دست رفته در کوتاه مدت باشد.
وی اظهار کرد: در سطح تقاضای کلان، سیاست‌گذار باید از سیاست‌های انقباضی دوری کنند و دست به تحریک تقاضا بزند. برای تحریک تقاضا می‌توان به استفاده از ظرفیت ایجاد بدهی دولت مثل انتشار اوراق که حتی می‌توانند با نام اوراق تأمین مالی ویروس کرونا و با نرخ بازدهی پایین‌تر منتشر شوند روی آورد که البته نیازمند سرمایه اجتماعی دولت است.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تعجیل در انجام برخی هزینه‌های دولت مانند پرداخت مطالبات برخی گروه‌های طلبکار از دولت با انتشار اسناد خزانه در چارچوب قانون بودجه، یا اصلاحیه برای آن، اتخاذ سیاست‌های تسهیل‌کننده سرمایه‌گذاری مانند کاهش موقت نرخ بهره و تسهیل جهت بازپرداخت بدهی‌های بانکی از دیگر راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی است.
حسان ادامه داد: کاهش نرخ مالیات در برخی حوزه‌ها و ارائه فرصت جهت بازپرداخت بدهی مالیاتی، اعطای تسهیلات خرد و بسته‌های حمایتی به خانواده‌های آسیب پذیر، شناسایی مشاغل آسیب پذیر و جبران بخشی از نیاز شاغلان در این حوزه‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی گفت: در طرف عرضه نیز دولت باید با شناسایی زنجیره‌های ارزش آسیب‌پذیر، سیاست‌های حمایت خود را برای آن‌ها اعمال کند. همچنین به منظور کاهش هیجانات بازارهای مالی، دولت می‌تواند با تسریع و تسهیل در عرضه شرکتهای جدید از جمله شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه، به تقاضای موجود سرمایه‌گذاران در این بازارها پاسخ داده و مانع ایجا جو رکودی در آن‌ها شود.
این کارشناس مدیریت مالی گفت: کاهش درآمدهای دولت از جمله درآمدهای نفتی هم از منظر میزان فروش و هم از منظر قیمت پایین نفت از یک طرف و افزایش هزینه‌های عمومی دولت جهت حمایت از اقتصاد پسا ویروس، دولت را با کسری مواجه می‌سازد.
حسان معتقد است؛ سیاست‌های انبساطی مثل عرضه پول منجر به افزایش تورم می‌شود، اما رکود اقتصادی همچنان باقی است و شاهد رکود تورمی خواهیم بود و سال سخت اقتصادی قابل انتظار است اما امیدوارم که تمام تخمین‌های اقتصادی به وقوع نپیوسته و با اتفاق‌های مثبت مانند رفع تحریم ها و افزایش مراودات مالی بین الملل، شاهد افزایش رفاه عمومی کشور باشیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم در موارد خاص به کلینیک‌های دندانپزشکی اصفهان مراجعه کنند

پشتوانه‌سازی مهمترین نیاز رشته کشتی اصفهان در پساکروناست

تالاب گاوخونی اصفهان یک دهه در حسرت جشن پرندگان مهاجر

هفت‌خان شرکت‌های دانش بنیان در جنگ با کرونا

معرفی برگزیدگان جشنواره عکس تئاتر خیابانی اصفهان

بخشی از اراضی کشاورزی نوش‌آباد زیر آب رفت

افزون بر 400 هزار لیتر آب از معابر کاشان جمع‌آوری شد

مردم و رسانه ها به شایعات توجه نکنند/به اعتبار منابع اطلاع رسانی توجه شود

شهید صیاد شیرازی، عامل وحدت میانِ نیروهای مسلح بود

موزۀ کشیدنی

اعمال محدودیت تردد در معابر کاشان تا ساعت 17 روز جمعه

مسدودسازی «ایلان دره» سمیرم برای جلوگیری از تخریب گونه‌های گیاهی

هوای اصفهان پاک است

ناپایداری‌ جوی تا هفته آینده در کاشان ادامه دارد

236 کیلوگرم تریاک در اردستان کشف شد

عابدی: با وجود رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کرونا مبتلا شدم

سالک: در قرنطینه خانگی هستم

ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان جز مترو فعالیت خود را از سرمی‌گیرد

فیلم: پزشک: بهترین واکسن برای کرونا "ماندن در خانه" است

هواشناسی نسبت به وقوع توفان لحظه‌ای در اصفهان هشدار داد

ضربۀ کرونا بر پیکر صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان

جهادگران درمان، پیشگام اهدای پلاسما در اصفهان

اجرای پانزده پروتکل با نگرش بومی برای کنترل محیطی کرونا در کیش

اعلام ساعت کاری موسسات بیمه‌ای در کیش

تلنگر قرنطینه به روابط همسران در اصفهان

دوران پساکرونا در حوزه روابط بین الملل با پیش از آن متفاوت است

آغاز عملیات ساخت 24 واحد مسکونی خیرساز در خوانسار

500 اکیپ در سه نوبت ضدعفونی شهرها و روستاها را انجام می دهند

پس اندازهایی که در قرنطینه کرونایی خرج می‌کنیم

تهدید جدی کم‌آبی در اصفهان بعد از اضطراب کرونا

ایستگاه غربالگری در 12 ورودی عشایر به اصفهان ایجاد می‌شود

ذخیره سد زاینده رود نسبت به میانگین بلند مدت 50 درصد کمتر است

تعداد خطوط اتوبوسرانی کلانشهر اصفهان افزایش یافت

با تصویب شورای عالی کار ؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

سقوط خودرو در زاینده‌رود تلفات جانی نداشت

آسمان اصفهان به مناسبت میلاد حضرت حجت (عج) نور افشانی شد

دوران پساکرونا در جهان با پیش از آن متفاوت است

زیرساخت‌ لازم برای حجم سفرهای درون شهری اصفهان فراهم می‌شود

جشن ولادت امام زمان(عج) در جمع خانوادگی

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

تردد بین شهری از 23 فروردین آزاد است/آغاز فعالیت صنوفِ کم‌خطر، مرحله‌ای است

فعالیت بدون توقف حمل‌ونقل بار/ کاهش 83 درصدی استقبال مسافران از حمل و نقل عمومی جاده‌ای

کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان

فیلم: توصیه پزشک شفا یافته از بیماری کرونا: فقط در خانه بمانیم

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

اپلیکیشن ستاو طراحی شد

تعطیلی لیگ هندبال تصمیم درستی است

750 طلبه جهادی در حوزه علمیه اصفهان مشغول به فعالیت هستند