پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

توسعه گردشگری الکترونیک در ایام کرونایی، فرصتی که باید بهره برد فرهنگي

توسعه گردشگری الکترونیک در ایام کرونایی، فرصتی که باید بهره برد
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- بسیاری از کسب و کارهای صنعت گردشگری در کشور و بویژه در استان اصفهان به خاطر شیوع ویروس کرونا که مردم امکان سفر ندارند با مشکل مواجه شدند ولی در این شرایط بهترین زمان برای توجه و توسعه گردشگری الکترونیک است، فرصتی که باید از آن بهره برد.

گردشگری الکترونیک به معنای حضور در سرزمین دیجیتال اطلاعات و ارتباطات و ظهور بر پهنه شبکه گسترده جهانی است که امکان مشاهده اطلاعات صوتی، تصویری و متنی را از دنیای فیزیکی پیرامون را در اختیار می‌گذارد.
گردشگری الکترونیک مقوله‌ای جدید و نوپاست که در طی 20 سال اخیر مطرح و مورد توجه قرار گرفته است.
این نوع از گردشگری برپایه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ابزاری است که از طریق آن، گردشگری می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین امکانات و هزینه به یک کشور یا مکانی خاص سفر کرده و جاذبه‌های گردشگری و ظرفیت‌های گردشگری یک کشور را شناسایی کند.
یک گردشگر یا مسافر الکترونیکی به طور معمول پس از ورود به یک سایت گردشگری، انتظار دسترسی به سرویس‌ها و اطلاعات خاص منطقه مورد نظر را دارد.
اطلاعات کلی در مورد وضعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه، به همراه آگاهی از وضعیت آب و هوای منطقه مورد نظر، ارایه اطلاعات در مورد راه‌های ارتباطی، معرفی آثار و بناهای تاریخی، فهرست موزه‌ها و گالری‌ها و مکان‌های دیدنی، همراه با ساعت بازدید، نرخ مکالمات تلفنی بین کشور مبدا و مقصد و خدمات دیگر ازجمله کارکردهای گردشگری الکترونیک است.
همچنین گردشگری الکترونیک کارهایی از قبیل رزرو کردن بسته‌های سفر، پروازها، هتل‌ها و عرضه‌ی اطلاعات گردشگری را تسهیل می‌کند.
با استفاده از گردشگری الکترونیک تمام بخش‌های سنتی صنعت گردشگری از قبیل خطوط هوایی، شرکت‌های کرایه اتومبیل، هتل‌ها، تورگردانان، دفاتر خدمات مسافرتی و سازمان‌های مدیریت مقصد می‌توانند فعالیت‌های خود را به صورت لحظه‌ای و آنلاین انجام دهند.
گردشگری الکترونیک مرزهای کشورها را کنار می زند و گامی موثر در افزایش آگاهی و شناخت ملل از جاذبه های گردشگری و به تبع فرهنگ و میراث یکدیگر به شمار می رود.
حال این روزهایی که ویروس کرونا در کشور جولان می‌دهد و مردم به ویژه در نوروز از سفر منع می‌شوند بهترین گزینه برای گذران ایام نوروز و سرگرمی گردشگری در قاب رایانه‌ها یعنی همان گردشگری الکترونیک است.
چیزی که باید دید تا چه میزان زیریاخت‌های لازم برای آن در کشور فراهم شده است.
اما حال ببینیم این نوع گردشگری در استان اصفهان در چه وضعیتی قرار دارد.
عضو شورای پژوهش و فناوری دانشگاه‌های علمی- کاربردی استان اصفهان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ سناریویی در کشور و اصفهان برای مدیریت بحران در گردشگری تعریف و تنظیم نشده است و کمی دیر به فکر تقویت گردشگری الکترونیک و جدی گرفتن آن افتادیم.
فریبا یوسفی که حدود پنج سال است که گردشگری الکترونیک را در قالب واحد درسی در دانشگاه تدریس می‌کند تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود یا کمبود موارد عینی در حوزه گردشگری نمی‌توانیم این درس را به صورت عملی به دانشجویان آموزش دهیم .
وی افزود: چند شرکت در زمینه گردشگری الکترونیک فعال هستند اما کارهای خارق العاده‌ای در این زمینه انجام نشده تا در روزهای بحرانی شیوع کرونا بتوانیم خدمات گردشگری آنلاین ارائه دهیم.
مدرس دانشگاه در رشته گردشگری و هتلداری اظهارداشت: پیش از این به استارتاپ‌‍‌هایی که در زمینه گردشگری الکترونیکی فعال هستند توصیه کرده بودیم که تا فرصت هست تولید محتوا کرده و سایت‌های پربار و کاربردی راه‌اندازی کنند ولی به صورت جدی کار نشد و در 90 درصد موارد به کپی از سایت‌های دیگر و یا محتواهای تکراری محدود شد.
آینده‌پژوهی در گردشگری الکترونیک ضروری است
وی بیان کرد: افق دید ما ایجاد برنامه‌های کاربردی برای گردشگری و بازی‌های هوشمندانه گردشگری بود اما در حوزه گردشگری آنلاین آینده پژوهی نداریم که "اگر چنین شود چنان کنیم" و این خوب نیست که ما در هر شرایطی آنی و به لحظه عمل می‌کنیم.
یوسفی ادامه داد: کسب و کارهای گردشگری الکترونیک در جامعه ما هیچگاه به این موضوع "اگر چنین شود" فکر نکرده بودند تا بتوانند تهدیدهای موجود به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کنند.
وی اضافه کرد: شرایط موجود در جامعه به دلیل شیوع ویروس کرونا، شاید برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک گردشگری وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده باشد اما برای کسب و کارهای گردشگری مجازی زمان مناسبی است که تهدیدهای موجود را به فرصتی برای توسعه و رونق کسب و کار خود تبدیل کنند.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اصفهان در زمینه گردشگری الکترونیک کم و کاستی‌های زیادی دارد اظهارداشت: اکنون بهترین فرصت برای کسب و کارهای گردشگری الکترونیکی است که در منزل و قرنطینه خانگی به تولید محتوای خوب و جدید در حوزه گردشگری الکترونیک بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین شرایط فعلی پیش آمده در گردشگری زمان مناسبی است که کسب و کارهای گردشگری الکترونیکی کمبودهای خود را استخراج و در راستای رفع آن اقدام کنند.
یوسفی اظهارداشت: بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی اصفهان هیچ اقدام خلاقانه‌ای در حوزه گردشگری ندارند و هرچه تهران برای آن‌ها آماده کنند ارائه می‌دهند.
سیستم یکپارچه گردشگری الکترونیک در حوزه گردشگری آنلاین ایجاد شود
وی با بیان اینکه در زمینه گردشگری الکترونیک تهران سعی کرده خوب کار کند و شیراز و یزد نیز کمی فعال هستند متذکر شد: جای سیستم یکپارچه با دستورالعمل خاص در حوزه گردشگری الکترونیک که شامل همه چیز در بحث گردشگری آنلاین بوده و با میزبانی قوی و خوب طراحی شده باشد خالی است.
وی جای یک سیستم یکپارچه گردشگری الکترونیک را در استان اصفهان خالی دانست.
عضو شورای پژوهش و فناوری دانشگاه‌های علمی- کاربردی استان اصفهان افزود: وقت آن رسیده که اصفهان به عنوان یکی از سه راس مثلث گردشگری ایران یعنی شیراز- یزد- اصفهان، به تکاپو بیفتد و این سیستم یکپارچه گردشگری الکترونیک را ایجاد کند تا اگر در آینده اتفاقاتی مانند شیوع کرونا در جامعه رخ داد برای موضوع گردشگری و کسب و کار خود نگران نباشند.
وی گفت: اگر در روزهای قرنطینه خانگی یک برنامه کاربردی، بازی یا وبسایت خوب و مناسبی وجود داشت که شهر اصفهان را بیش از آنچه هر اصفهانی و گردشگری تاکنون دیده است معرفی کند گردشگری الکترونیک لذتبخش بوده و موجب رونق گردشگری الکترونیک می‌شود.
یوسفی بیان کرد: اصفهان دارای پتانسیل‌های زیاد گردشگری است و کاش شرایط گردشگری الکترونیک در اصفهان به گونه‌ای بود که وقتی می‌گوییم به اصفهان سفر نکنید می‌توانستیم بگوییم با مراجعه به یک سایت جامع و خوب گردشگری آنلاین به صورت مجازی از اصفهان و آثار تاریخی و دیدنی آن دیدن کنید.
گردشگری اصفهان از حالت سنتی خارج و به سمت مدرنیته پیش رود
وی تصریح کرد: این سیستم‌ها باید دارای شفافیت و سادگی در استفاده برای مقاطع مختلف سنی و سطوح تحصیلات مختلف و دارای جاذبه باشد و مردم در سفرهای ایام عادی نیز هوشمندانه تر عمل کنند.
مدرس دانشگاه در رشته گردشگری افزود: باید به جایی برسیم که رقابت خلاقانه در حوزه گردشگری الکترونیک ایجاد شود و هر شرکت و موسسه گردشگری بسته و خدمات متنوع و مختلفی ارائه کند که مردم حتی خودشان به جای گردشگری حضوری از گردشگری آنلاین استقبال کنند.
وی اشاره کرد: در حوزه تولید محتوای گردشگری الکترونیک باید به سمت اسطوره‌سازی و استوری‌سازی (داستان سازی) پیش برویم و افراد را در در زمینه گردشگری درگیر داستان‌ها کنیم.
وی با اشاره به شعار "اصفهان، شهر داستان‌های ناگفته" که سال‌ها پیش برای گردشگری اصفهان مطرح شده بود گفت: سفرنامه‌ها و داستان‌های تاریخی که در زمینه اصفهان نوشته شده است را باید به گردشگران ارائه کرد و آن‌ها را برای آشنایی با این شهر کنجکاو کرد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا اصفهان جهانگردی
پروندهٔ خبری
آموزش مجازی ؛ تجربه ای نو در سایه کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم در موارد خاص به کلینیک‌های دندانپزشکی اصفهان مراجعه کنند

پشتوانه‌سازی مهمترین نیاز رشته کشتی اصفهان در پساکروناست

تالاب گاوخونی اصفهان یک دهه در حسرت جشن پرندگان مهاجر

هفت‌خان شرکت‌های دانش بنیان در جنگ با کرونا

معرفی برگزیدگان جشنواره عکس تئاتر خیابانی اصفهان

بخشی از اراضی کشاورزی نوش‌آباد زیر آب رفت

افزون بر 400 هزار لیتر آب از معابر کاشان جمع‌آوری شد

مردم و رسانه ها به شایعات توجه نکنند/به اعتبار منابع اطلاع رسانی توجه شود

شهید صیاد شیرازی، عامل وحدت میانِ نیروهای مسلح بود

موزۀ کشیدنی

اعمال محدودیت تردد در معابر کاشان تا ساعت 17 روز جمعه

مسدودسازی «ایلان دره» سمیرم برای جلوگیری از تخریب گونه‌های گیاهی

هوای اصفهان پاک است

ناپایداری‌ جوی تا هفته آینده در کاشان ادامه دارد

236 کیلوگرم تریاک در اردستان کشف شد

عابدی: با وجود رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کرونا مبتلا شدم

سالک: در قرنطینه خانگی هستم

ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان جز مترو فعالیت خود را از سرمی‌گیرد

فیلم: پزشک: بهترین واکسن برای کرونا "ماندن در خانه" است

هواشناسی نسبت به وقوع توفان لحظه‌ای در اصفهان هشدار داد

ضربۀ کرونا بر پیکر صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان

جهادگران درمان، پیشگام اهدای پلاسما در اصفهان

اجرای پانزده پروتکل با نگرش بومی برای کنترل محیطی کرونا در کیش

اعلام ساعت کاری موسسات بیمه‌ای در کیش

تلنگر قرنطینه به روابط همسران در اصفهان

دوران پساکرونا در حوزه روابط بین الملل با پیش از آن متفاوت است

آغاز عملیات ساخت 24 واحد مسکونی خیرساز در خوانسار

500 اکیپ در سه نوبت ضدعفونی شهرها و روستاها را انجام می دهند

پس اندازهایی که در قرنطینه کرونایی خرج می‌کنیم

تهدید جدی کم‌آبی در اصفهان بعد از اضطراب کرونا

ایستگاه غربالگری در 12 ورودی عشایر به اصفهان ایجاد می‌شود

ذخیره سد زاینده رود نسبت به میانگین بلند مدت 50 درصد کمتر است

تعداد خطوط اتوبوسرانی کلانشهر اصفهان افزایش یافت

با تصویب شورای عالی کار ؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

سقوط خودرو در زاینده‌رود تلفات جانی نداشت

آسمان اصفهان به مناسبت میلاد حضرت حجت (عج) نور افشانی شد

دوران پساکرونا در جهان با پیش از آن متفاوت است

زیرساخت‌ لازم برای حجم سفرهای درون شهری اصفهان فراهم می‌شود

جشن ولادت امام زمان(عج) در جمع خانوادگی

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

تردد بین شهری از 23 فروردین آزاد است/آغاز فعالیت صنوفِ کم‌خطر، مرحله‌ای است

فعالیت بدون توقف حمل‌ونقل بار/ کاهش 83 درصدی استقبال مسافران از حمل و نقل عمومی جاده‌ای

کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان

فیلم: توصیه پزشک شفا یافته از بیماری کرونا: فقط در خانه بمانیم

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

اپلیکیشن ستاو طراحی شد

تعطیلی لیگ هندبال تصمیم درستی است

750 طلبه جهادی در حوزه علمیه اصفهان مشغول به فعالیت هستند