پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

از زردنجان اصفهان تا ژنو سوییس

عروسک‌های شرق اصفهان سفیران صلح شدند فرهنگي

عروسک‌های شرق اصفهان سفیران صلح شدند
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- «هنرمندسرای بومگردی هورشید» در شرق اصفهان روز گذشته میزبان گروه صلح و دوستی «جای‌جاگات» از هند بود، هنرمندسرایی که تسهیلگر و احیاگر نقش و نمادها از میراث ناملموس شرق اصفهان بوده و حالا 2 نمادواره از عروسک‌ها را به عنوان سفیران صلح این شهر با گروه صلح و دوستی جایجاگات روانه ژنو سوییس کرده است.

گروه صلح و دوستی جای‌جاگات از ملیت های مختلف با آرمان «عدالت، صلح و دوستی بین ملت ها» از دهلی نو راهی شدند و قرار است با گذر از ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان، صربستان، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، ایتالیا و سوییس پیام آور صلح و دوستی باشند.
این گروه در ایران با گذر از استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان و یزد به اصفهان رسیدند. در این سفر و راهپیمایی صلح‌جویانه دو نمادواره «اسفند بانو» و «گاوچاه»، از عروسک‌های شرق اصفهان به عنوان پیام‌آوران صلح همراه این گروه خواهند شد.
فرزانه سلیمانی نیسیانی ، پژوهشگر هنرو احیاگر نقش و نماد های میراث ناملموس شرق اصفهان  خبر از ثبت ملی دو نمادواره «اسفندبانو» و «گاوچاه» داد و گفت: آخرین دست‌آورد ما ازمیراث ناملموس شرق اصفهان، بازآفرینی عروسک‌های بومی و محلی و نقش و نمادهایی است که در این عروسک‌ها نمود یافته است.
به گفته وی نمادواره «اسفند بانو» و «گاوچاه» در پروسه ثبت ملی موفق بوده‌اند و این دو نماد به عنوان سفیران صلح منطقه شرق اصفهان به گروه صلح و دوستی جای‌جاگات معرفی و اهدا شده‌اند.
وی ادامه داد: با توجه به این که پنجم اسفند ماه روز زن و زمین در فرهنگ ایران است، این جشن بهانه خوبی شد تا به مناسبت این روز و حضور گروه صلح و دوستی جای‌جاگات در ایران و اصفهان دیدار و گردهمایی با دوستداران فرهنگ اصفهان و فعالان محیط زیست با موضوع زن، زمین و صلح داشته باشیم.
مدیر هنرمندسرای بومگردی هورشیدیادآورشد: کمپین جای‌جاگات در سال 2014 در هند راه‌انداری شده و با بیست و پنج هزار عضو با پنجاه کشور جهان در ارتباط است. چهار نفر از رهبران این گروه در شهرهای جنوب و جنوب‌غربی ایران تا تبریز پیاده‌روی خواهند داشت. اعضای هیات مدیره گروه جای‌جاگات همراه با دبیران اجرایی گروه، پروانه امیریان و پویان خوشبخت دو شب در اصفهان حضور داشتند و با اهالی فرهنگ و هنر و فعالان محیط زیست در محل هنرمندسرای بومگردی هورشید دیدار و گفت و گو داشتند.
اصفهان، شهر دوستدار صلح و دوستی
این فعال فرهنگی هدف از این گردهمایی را معرفی اصفهان به عنوان شهر دوستدار صلح و دوستی بین ملت‌ها خواند و همچنین درباره آنچه که در این گردهمایی گذشت، گفت: کنشگران فرهنگی و زیست محیطی از چالش‌ها و دغدغه‌هایشان نسبت به خشونت و در مقابل آن از صلح و زمینو تجربه های زیست آنها که منجر به صلح و دوستی شده گفت‌ وگو کردند.
وی تصریح کرد : ما در کشورهای در حال توسعه هستیم و ممکن است چالش‌های مشترکی داشته باشیم و بنابراین می‌توان از تجربه‌هایچندسویه بهره برد اینکه چگونه می‌توان چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرد و روح صلح و دوستی را در مسائل و مشکلات اجتماعی چه به لحاظ سیاسی و اقتصادی حل کرد و فضای آرام توام با امنیت در جامعه ایجاد کرد.
وی افزود: یکی از محورهای این گردهمایی و گفت و گو، معرفی سفرای صلح و دوستی در طول تاریخ فرهنگی اصفهان است و اینکه این سفیران چه تاثیری در صلح پایدار و صلح جهانی داشته‌اند.
این پژوهشگر هنر، بنیانگذار اولین عروسک خانه بومی و محلی در شهر اصفهان است و هنرمندسرای هورشید را هم با الهام از همین عروسک‌ها و نمادواره‌ها ایجاد کرده است.
به گفته سلیمانی تعامل بین هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ و هنر اصفهان با سایر شهرها و جامعه بین‌المللی که از دغدغه‌های هنرمندسرای بومگردی هورشید است.
وی با اشاره به اهمیت نقش تعامل و گفت و گوی فرهنگی معتقد است گفت و گو مسیر صلح را ساده تر و روان‌تر می‌کند.
وی در ادامه یادآور شد: اصل ماجرای هنرمندسرای بومگردی، صلح و دوستی است، جایی که فعالان فرهنگی در کنار یکدیگر دوستانه از تمایزها و تشابه‌های فرهنگی بگویند.
سلیمانی معتقد است برای شناخت اصفهان باید سال‌های سال به این شهر خلاق جهانی سفر کرد.
وی درباره معرفی جاذبه‌های فرهنگی و هنری اصفهان در مدت کوتاه حضور گروه صلح و دوستی جای‌جاگات در اصفهان گفت: با توجه به اینکه هردو کشور هند و ایران در زمینه های فرهنگی و هنری غنی هستند و تشابهات زیادی هم دارند و از سویی موضوع راهپیمایی و سفر گروه جای‌جاگات هم دوستی و صلح است سعی‌مان بر این است که در معرفی جاذبه‌های فرهنگی و هنری اصفهان برای اثرگذاری بیشتر به وجه تمایزهای فرهنگی بپردازیم و از این دریچه اصفهان را بیشتر معرفی کنیم.
سلیمانی همچنین افزود: گروه صلح و دوستی جای‌جاگات از جاذبه های فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان، موزه صلح و هم چنین فعالان و تولید کننده های عرصه فرهنگ و هنر و صنایع دستی دیدار کردند.
همچنین گروه صلح و دوستی جای‌جاگات ضمن دیدار و نشست با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان مقرر شد همکاری ها و رایزنی هایی را برای برگزاری نمایشگاه هنرهای سنتی اصفهان در ژنو داشته باشند.
در راه تحقق شعار صلح
جای‌جاگات به معنی «سلام به جهان» است و گروه صلج و دوستی جای‌جاگات در یکصد و پنجاهمین تولد ماهاتما گاندی، با راهپیمایی در 10 کشور جهان بنا دارد ارزش های مبارزه بدون خشونت گاندی و همچنیت تعلق زمین به همه را گوشزد و محقق کند.
راجا گوپال پی وی، رییس هیات مدیره گروه صلح و دوستی جای‌جاگات با اشاره به کمک های سازمان ملل به کمپین آنها گفت: افراد زیادی در ژنو هستند که می‌خواهند نتایج کار ما را ببینند. هدفمان این است که ببینیم در کشورهای مختلف چه کارهای برای صلح می‌توان انجام داد.
وی افزود: ما در این سفر و راهپیمایییک ساله، دوستان زیادی پیدا می‌کنیم و یکی از اهداف ما این است که در بازگشت به این کشورها، اتحاد قویتری برای صلح بنیان کنیم.
پیوند زن و زمین در فرهنگ ایران و هم‌صدایی با صلح
گوپال درباره پیوند زن و زمین در فرهنگ ایران و هم‌صدایی پیام آن با شعار گروه جای‌جاگات بر این باور است که برقرای صلح بدون توجه به زن و زمین امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی با اشاره به قدرت زنان در مدیریت اقتصادهای بومی گفت: زنان می‌توانند حافظان صلح باشند. مردها جنگها را بوجود آورده‌اند و زنها شاید بتوانند صلح ها را رقم بزنند.
رییس هیات مدیره گروه صلح و دوستی جای‌جاگات در ادامه از آلودگی هوا به عنوان بزرگترین تهدید برای زمینیاد کرد و افزود: ما اگر کره زمین را را از این بحران ها نجات دهیم کمک می کنیم به نسل های آینده که بتوانند در این زمین زندگی کنند.
عروسک اسفندبانو، نماد زن و زمین به عنوان سفیر صلح اصفهان به گروه جای‌جاگات معرفی شد. به باور گوپال عروسک نماد آینده است و کبوتر نماد صلح؛ وی هدف جای‌جاگات را تمرکز بر روی «صلح برای آیندگان» دانست و گفت: عروسک‌ها می توانند پیام‌آوران صلح باشند، باید عروسکها را مردمی‌تر کرد و چیزی که اهمیت دارد این است که عروسکها و نمادواره‌ها باید بخشی از گروه‌های صلح و دوستی باشند تا بتوان آنها را به عنوان سفیران صلح معرفی کرد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

تردد بین شهرها با پلاک غیر بومی مشمول جریمه 500 هزار تومانی

نارنجی پوشان، مدافعان گمنام سلامت

127 کیلوگرم تریاک در نایین کشف شد

فیلم: توصیه پزشک اصفهانی به "ماندن در خانه" برای مقابله با کرونا

تیم فوتبال ذوب‌آهن خواهان تمدید قرارداد دروازه‌بان لبنانی

مشکلی در ذخیره‌سازی بنزین نداریم

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

روشهای ترکیبی بهترین راه تدریس مجازی دروس دانشگاهی است

تازه‌های کرونا از زبان متخصصان

توجه به "فرهنگ گفت‌ و گو در خانواده"، فرصتی که کرونا فراهم کرد

طرح‌های شهری کلانشهر اصفهان در پساکرونا بدون توقف ادامه می‌یابد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

اولین ابرماه امسال را از دست ندهید

ضرر 9.5 میلیاردی جایگاه های سوخت اصفهان از شیوع کرونا

جشن نیمه شعبان در کاشان مجازی برگزار می‌شود

میرزایی : پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود / اوسط هاشمی : اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان فنی و حرفه ای را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

احتمال وقوع سیلاب و رعد و برق به مدت 6 روز در اصفهان وجود دارد

برخورد با مُخربان منابع طبیعی اصفهان بطور جدی در دستور کار است

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

بسیجیان شهر اصفهان تا پایان بحران کرونا در کنار مردم حضور خواهند داشت

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

ایجاد 500 نفر اشتغال در اردستان در دستور کار است

احیای خانه‌های تاریخی آران‌وبیدگل در برنامه‌ دولت است

قرائت غیرحضوری کنتور گاز برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

تغییر ساعت طرح زوج و فرد در اصفهان از امروز

1399 سال طلایی اشتغال اردستان می‌شود

16 هزار و 867 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیربهداشتی در اصفهان کشف شد

رونمایی از 30 محصول جدید دارویی ساخت داخل در مجموعه دارویی تامین + فیلم

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی در کشور +فیلم

رونق خودخواسته کتابخوانی زمان قرنطینه در سمیرم

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: صرفه جویی 50 میلیون دلاری با تولید 30 داروی جدید در هلدینگ دارویی تامین+فیلم

وظیفه مردم در زمان غیبت تبعیت محض از ولایت مطلقه فقیه است

جلوگیری از ورود 1100 خودرو به خوانسار توسط نیروهای هلال احمر

تاثیر قرائت زیارت عاشورا بر درمان بیماری‌ها در آیینه روایات

377 هزار خانوار به وسیله سازمان جوانان هلال احمر اصفهان پایش سلامت شدند

حمایت دولت و نیکوکاران از جهادگر آسیب دیده اردستانی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: مشارکت و نقش آفرینی جامعه هدف وزارت کار در مبارزه با کرونا ستودنی است

تولید بیش‌از 40 هزار ماسک سهم مشارکت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان

هوای اصفهان در وضعیت ناسالم ثبت شد/شاخص کیفی 140

پروازهای خارجی فرودگاه اصفهان در ایام نوروز لغو شد

عاملان حیوان آزاری در فریدون‌شهر دستگیر شدند

اختصاص تسهیلات سرمایه‌درگردش جهت افزایش سه برابری تولید لوازم بهداشتی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد : بیش از 700 مورد بازرسی واحد تولیدی در یک ماه گذشته توسط بازرسین کار استان گیلان

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی تولید شده برای نخستین بار در کشور و معرفی بیش از 100 محصول جدید دارویی تی پی کو با حضور شریعتمداری+عکس

مصرف بالغ بر 500 هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در شهرستان خوانسار

قیمت مرغ در اصفهان واقعی نیست/تولید مازاد محصول

جبران خسارات سیل بهار گذشته اصفهان تا تلاش برای عبور از «کرونا»