پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

معمای کرونا علمي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ویروس جدیدی به تازگی در منطقه ای از چین در حال گسترش است و شواهدی حاکی از انتقال این بیماری به دیگر کشورها نیز گزارش شده است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، تا 24 ژانویه 2020، ابتلای بیش از 830 مورد و مرگ 26 نفر در ارتباط با ویروس 2019-nCoV در چین گزارش شده است.
با افزایش تعداد موارد تایید شده و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری، مقامات بهداشتی چین در حال سرکوب همه جانبه این بیماری هستند و اقدامات لازم برای کاهش شیوع آن را انجام می‌دهند. شهر ووهان چین شبکه حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از شیوع ویروس تازه را متوقف کرده است. در هفته‌ای که میلیون‌ها چینی در آستانه سال نو به سفر می‌روند، به ساکنان این شهر توصیه شده آنجا را ترک نکنند. فرودگاه و ایستگاه‌های قطار این شهر به روی مسافران خروجی بسته خواهد بود. پیشتر به ساکنان ووهان توصیه شد از محل های پرجمعیت پرهیز کنند؛ به نوعی شهر در قرنطینه فرو رفته است.
به گزارش ایسنا، در این نوشتار هر آنچه در مورد این ویروس باید بدانید را می خوانیم:
ویروس کرونا چیست؟
طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، کرونا ویروس‌ها، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که طیف وسیعی از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی تا بیماری سارس را شامل می‌شود. علائم آن معمولاً خفیف تا متوسط متغیر است و در انسان به صورت تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس نمود خواهد داشت. در برخی موارد، ویروس ها می توانند باعث بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه و برونشیت نیز شود.
این ویروس ها در بین حیوانات سراسر جهان رایج است، اما تنها تعداد معدودی از آنها بر انسان تأثیر می گذارد. به ندرت، کرونا ویروس ها، می توانند تکامل یافته و از حیوانات به انسان منتقل شوند. این اتفاقی است که با کرونا ویروس های معروف به سندرم تنفسی کورنوویروس خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم حاد تنفسی کروناویروس (SARS-Cov) رخ داده است.
اولین مورد از این ویروس پنومونی مانند در 31 دسامبر 2019 در ووهان چین گزارش شد. از آن زمان، این ویروس در کشورهای مختلف از جمله تایلند، ژاپن، جمهوری کره و ایالات متحده نیز شیوع یافته است.
اولین مورد از ابتلا به این بیماری در ایالات متحده در 21 ژانویه مربوط به مردی در ایالت واشنگتن بود که از سفر ووهان بازگشته بود. در 24 ژانویه، مقامات دومین مورد را در یک زن از شیکاگو که او نیز به تازگی به شهر چین سفر کرده بود، تأیید کردند. مقامات می‌گویند که هر دو مورد در بیمارستان بستری شدند اما عملکرد مطلوبی داشتند. مقامات در روز جمعه (24 ژانویه) گفتند که CDC بیش از 60 نفر در 22 ایالت آمریکا که احتمال ابتلا به ویروس جدید را دارند، بررسی کرد. آزمایش یازده نفر از این افراد برای این ویروس منفی بوده است.
عامل ویروس کرونا
ویروس برای اولین بار در ووهان در افرادی که از یک غذای محلی دریایی مصرف کردند، تایید شد، با این حال، در یک مطالعه جدید، محققان ژن های 2019-nCoV (همانطور که اکنون ویروس نامیده می شود) را ترتیب داده و سپس آنها را با توالی ژنتیکی بیش از 200 کورو ویروسی که حیوانات مختلف در سراسر جهان را آلوده می کنند، مقایسه کردند. نتایج که در ژورنال ویروس شناسی پزشکی به تفصیل بیان شده، نشان می‌دهد که احتمالاً 2019-nCoV در مارها به وجود آمده است.
در مورد نوع مار، دانشمندان خاطرنشان کردند دو مار وجود دارد که در جنوب شرقی چین متداول است و شیوع این بیماری در آن سرچشمه می گیرد: many-banded krait (Bungarus multicinctus) وChinese cobra (Naja atra). احتمال اینکه این ویروس از حیوانات زنده دیگر بازار مانند مرغ، خفاش، خرگوش و مار منتقل شده باشد بیشتر است. با این حال، برخی از کارشناسان با انتقاد از این مطالعه، می گویند که هنوز مشخص نیست که آیا کرونا ویروس ها، می توانند مارها را آلوده کنند یا خیر؟
چگونگی انتقال ویروس از حیوانات به انسان
در همان ابتدای دسامبر سال گذشته میلادی که این ویروس در انسان شناسایی شد، مقامات چینی گفتند این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی‌شود. اما در حال حاضر مواردی از انتقال این ویروس از انسان به انسان، شناسایی شده است.
مشخص است، برخی از انواع ویروس قادر به انتقال به انسان هستند. اما چطور؟ این مطالعه که در مجله پزشکی ویروس شناسی منتشر شده نشان داد که تغییر در یکی از پروتئین های ویروسی در 2019-nCoV باعث می شود ویروس به گیرنده های روی سلول های میزبان خاص را بشناسد و به آن متصل شود. این توانایی یک گام مهم برای ورود سلول ها است و محققان گفتند که تغییر در این پروتئین خاص ممکن است به ویروس هاپ به انسان منتقل شود.
آیا ویروس بین افراد می تواند شیوع یابد؟ در موارد محدود، مطابق اعلام CDC، حالت اولیه انتقال از حیوان به انسان است. از نظر چگونگی ابتلا به ویروس، CDC می گوید که کرونا ویروس های انسانی معمولاً بین یک فرد آلوده و دیگران از طریق، هوا (از ذرات ویروسی ناشی از سرفه یا عطسه)، تماس شخصی (دست دادن)، (لمس دهان ، بینی یا چشم) و بندرت از آلودگی مدفوع منتقل می شود.
برای اینکه این ویروس یا هر بیماری دیگری منجر به بیماری همه گیر در انسان شود، سه اتفاق می افتد: انسان را به طور موثر آلوده کند، در انسان تکثیر شود و سپس به راحتی در بین انسان ها پخش شود. در حال حاضر، CDC می گوید که این ویروس به طور محدود بین انسان ها انتقال یافته، اما آنها هنوز در حال بررسی هستند.

مرس و سارس هر دو در انسان شناخته شده اند. براساس CDC، مشخص نیست که کرونا ویروس جدید با این دو بیماری چگونه مقایسه می شود، زیرا این بیماری باعث ایجاد علائم شدید و مرگ در برخی بیماران و در عین حال نشانه های خفیف در بعضی دیگر شده است. هر سه تاج ویروس از طریق تماس نزدیک می توانند بین انسان ها منتقل شوند.

به گزارش NPR ، مرس که از تماس با شترهای آلوده یا مصرف گوشت یا شیر آنها منتقل شده است، برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی گزارش شد. سارس برای اولین بار در سال 2002 در جنوب چین گزارش شد (از سال 2004 تاکنون هیچ مورد جدیدی گزارش نشده است) و تصور می شود که از خفاش هایی که آلوده به این ویروس هستند، پخش شده است. ویروس کرونا جدید احتمالاً از تماس یا خوردن حیوان آلوده در ووهان منتقل شده است.
در زمان شیوع سارس، این ویروس جان حدود یک نفر از 10 نفری را که آلوده کرده بود، گرفت. میزان مرگ و میر در سال 2019-nCoV هنوز مشخص نیست، اگرچه بیشتر بیمارانی که در اثر عفونت جان خود را از دست داده اند بیش از 60 سال سن داشته که شرایط خاص بیماری نیز داشته اند، با این حال، اخیراً، مرد جوان سالمی در ووهان درگذشت و این نگرانی از اینکه ویروس ممکن است خطرناک تر از آنچه فکر می کردیم باشد، همه را نگران کرده است.
علائم کرونا و درمان آن
علائم ویروس کرونا شامل تب، سرفه و مشکل در تنفس است. براساس مطالعه جدیدی که در مجله Lancet منتشر شده است، این علائم مشابه علائم ناشی از سارس است.
علیرغم برخی علائم مشابه سارس، برخی تفاوت های مهم وجود دارد، مانند نبود علائم دستگاه تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی، عطسه و گلودرد و علائم روده مانند اسهال که 20 تا 25 درد مبتلایان به سارس را تحت تأثیر قرار می داد.
براساس گزارش CDC، درمان خاصی برای عفونت‌های کورو ویروس وجود ندارد و بیشتر افراد خودبه خود بهبود می یابند. بنابراین درمان شامل استراحت و دارو برای رفع علائم است. بخور یا دوش گرم می تواند به تسکین گلو درد و سرفه کمک کند. اگر مبتلا به نوع خفیف بیماری هستید، باید مایعات زیادی بنوشید و استراحت کنید و در نهایت باید با یک پزشک معالج مشورت کنید. (این توصیه برای تمام ویروس ها است، به طور خاص برای ویروس جدید انجام نشده است).
هیچ واکسنی برای تاج ویروس جدید وجود ندارد، اما محققان انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده تأیید کردند که در مراحل اولیه توسعه یک نوع واکسن بودند. علاوه بر این، شرکت دارویی Regeneron اعلام کرد که در مراحل اولیه توسعه درمانی برای این ویروس است.
این ویروس چطور متوقف می‌شود؟
واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است. طبق گزارش نیویورک تایمز، دولت چین بیشتر سفرها به ووهان و همچنین 12 شهر مجاور دیگر را متوقف کرده است. تایمز گزارش داد که این اقدام 35 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
فرودگاه های اصلی در ایالات متحده برای اطمینان از آلوده بودن مسافران ورودی، غربالگری انجام می دهند. با این حال، مقامات ایالات متحده روز جمعه (24 ژانویه) گفتند که اکنون در حال ارزیابی مجدد از اثربخشی این ویروس هستند. CDC همچنین توصیه می کند از سفر غیرضروری به ووهان خودداری کنید و در صورت سفر ضروری به این شهر، باید از تماس با افراد بیمار خودداری کنید، از خرید حیوانات مرده یا زنده، محصولاتی که گوشت پخته نشده دارند، خودداری کنید. دستان خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر به ویروس آلوده شده اید می توانید برای جلوگیری از انتقال آن به دیگران خود را از دیگران جدا کنید. پوشیدن ماسک صورت، گرفتن دهان هنگام سرفه و عطسه و شستن دستان گام مهمی در جلوگیری از انتقال این بیماری است. افرادی که به ووهان سفر کرده و در دو هفته بعد دچار تب، سرفه یا مشکل تنفسی شده اند، باید سریعاً به مراکز مراقبت های پزشکی مراجعه کنند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر بهداشت لبنان از استعفای دولت خبر داد

افزایش شمار نماهای رومی، معضل معماری استان اصفهان

اصفهان، امیدوار به نقشه راه مدیریت حوضه زاینده‌رود

استعفای قلعه‌نویی پذیرفته شد/ جانشین امروز مشخص می‌شود

نزدیک بودن انتخابات آمریکا دلیل کافی برای مذاکره نیست

آخرین فرصت نخبگان لبنان برای اصلاحات

واکاوی نسبت اخلاق و اقتصاد در ایران

فرانسه در لبنان به دنبال چیست؟

ماجرای گسیل «یگان لژیون خارجی ارتش فرانسه» به لبنان

مجیدی و کاری که باتجربه‌ها از پس آن برنیامدند

قلعه‌نویی استعفا کرد

مربی سپاهان مدعی شد: شاید اشتباهات داوری برنامه‌ریزی شده باشد

انتشار مقدمه کمبریج بر چخوف

بازخوانی «ابلوموف» کتابی که در ستایش تنبلی

شاعرانه/ "آمده‌ام که سر نهم عشق تو را به سر برم" از مولانا

هکرهای چینی اطلاعات ارزشمندی از شرکت‌های تایوانی سرقت کرده‌اند

تریلر بخش آلتیمیت تیم فیفا 21 منتشر شد

بازداشت دو محقق ارشد سامسونگ به جرم جاسوسی برای چینی‌ها

تراشه A14 اپل بسیار قوی‌تر از A13 و اسنپدراگون 865 پلاس خواهد بود

مشخصاتی که گلکسی M51 با آنها معرفی می‌شود

جعبه گشایی هواوی نوا 7i را تماشا کنید

قیمت شیائومی Mi10 اولترا فاش شد

با این حجم از ناهماهنگی انتظار دارید اعتماد مردم از دست نرود؟

استعفای برایان هوک به چه معناست؟

آیا افسارگسیختگی بازار ارز قابل کنترل است؟

بازندگان کرونا

شهران در تهران امن است

بی‌خاصیت مثل هوک

کارشناس مسائل آمریکا: مذاکره منتفی است

لبنان؛ آتش جنگ داخلی روشن می‌شود؟

فارن پالسی: انتخاب آبرامز قبل از انتخابات آمریکا به چه معناست؟

پایان محاصره قطر نزدیک است؟

جزئیات جدید از بسته گشایش اقتصادی دولت؛ تعهدات فروش نفت به مردم برای دولت آتی منتفی شد

سلطان و شبان در دادگاه شرکت بازرگانی پتروشیمی!

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

آیا پنالتی استقلال درست بود؟

سپاهان بازهم حریف استقلال نشد/ صعود آبی‌ها به نیمه نهایی جام حذفی

اخراج امیر قلعه‌نویی بین دو نیمه/ خودداری علی کریمی از شادی گل

دو خط کتاب/ در من چیزی کم بود

مرور خاطرات دانشمند هسته‌ای در عراق و لبنان

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته _ قسمت اول

سومین کارخانه تولید تراشه سامسونگ از ماه آینده ساخته خواهد شد

بررسی اولیه رقیب 170 دلاری ایرپادز پرو

معرفی رایانه‌ای با 256 گیگابایت رم و پردازنده 64 هسته‌ای AMD

نماینده جنبش امل لبنان در تهران: خواسته معترضان بحق است

مدیریت بحران انفجار 14 مرداد در بیروت

سخنی با دستگاه قضایی

ویروس کرونا چگونه انتخابات آمریکا را تحت‌تاثیر قرار داده است؟

غیزانیه؛ هنوز لب‌تشنه

سه هشدار مهم درباره انبارهای شیمیایی پایتخت