پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراین در دانشگاه اصفهان برگزار شد

تحلیل مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه اصفهان از وقایع اخیر و نحوه مواجهه با آن علمي

تحلیل مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه اصفهان از وقایع اخیر و نحوه مواجهه با آن
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی در مسجد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان، امروز -یکشنبه 22 دی ماه- در این مراسم، با عرض تسلیت به بازماندگان حادثه هواپیمای اوکراین، اظهار کرد: ای کاش در یک فضای این چنین غمگین در کنار هم جمع نمی‌شدیم و ای کاش دلیل گرد هم آمدن ما در کنار هم برگزاری مراسمی همچون ازدواج دانشجویی، جشن فارغ التحصیلی و مسایل شادی از این دست بود، نه اینکه هر هفته به دلیل اتفاقات ناگوار دور هم جمع شویم و سوگواری کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین میثم شریف اصفهانی، افزود: اتفاقاتی که در هفته های اخیر در ایران رخ داده، هر یک اتفاق، برای غم یک سال یک ملت کفایت می کند، اما ایران امروز پشت سر هم داغدار می شود و مردم بیش از پیش کامشان تلخ می شود.
وی با بیان این‌که هنوز غم از دست دادن شهید حاج قاسم را هضم نکرده بودیم که با خبر جان باختن عزیزانمان در کرمان مواجه شدیم. هنوز در شوک این خبر بودیم که دو خبر با هم، باز هم ما را در شوک فرو برد؛ اول سیلی که نظامیانمان به آمریکا زدند و دیگری سقوط هواپیما و جان باختن بسیاری از هموطنانمان در پی این حادثه.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان با بیان اینکه تلخی این اتفاق وقتی دوچندان شد که این رخداد به دلیل اشتباه نیروهای خودی اعلام شد، تصریح کرد: اکنون حال پدری را داریم که بچه های خود را به مسافرت برده و در اثر یک اشتباه و تصادف فرزندانش را از دست داده است.
شریف ادامه داد: این غم به فرموده مقام معظم رهبری "غمی مضاعف است". توالی این اتفاقات در کشور مردم را داغدار کرده و در این میان ظرفیت جامعه بسیار مهم است. مگر یک جامعه چقدر می تواند تحمل کند؟
وی فرهیختگی مردم و لطف حضرت ولی عصر (عج) را موجب حفظ نظام دانست و گفت: این اتفاقات برخی به دلیل بی تدبیری است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در حادثه کرمان مسئولان باید می دانستند حجم جمعیت بسیاری که در اهواز، مشهد و تهران جمع شده بودند، حضور خواهند داشت و اکنون سوال این است که چرا پیشگیری نکردند؟ همه از مسئولان رده پایین تا رده بالا، مسئول این بی تدبیری هستند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان تاکید کرد: علت این وقایع و به طور ویژه به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی با دخالت دست پلید آمریکاست که رئیس جمهور این کشور آن قدر وقیح شده که به صراحت به آن اذعان می کند. لذا باید گفت ننگ به جهانی که گردن کلفت آن آدم بی سروته و قماربازی مانند ترامپ است.
شریف تاکید کرد: اکنون مردم جامعه گلایه دارند که این گلایه از چند محور قابل بررسی است. این اتفاق افتاد و در جواب به حق مردم نیز نظامیان عملیات موشکی انجام دادند. ما این را قبول داریم و قدردان هستیم. می پذیریم تیم پدافند ما جوان است و حتی می پذیریم در چند سال گذشته وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. هنوز یکسال از ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا نگذشته است و امروز به پشتوانه این نیروهای ما هیچ کس نمی‌تواند از مرز هوایی به ما حمله کند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان، با بیان این مطلب که گاهی اوقات اشتباه یک تیم بسیار سنگین است و اکنون این اشتباه در زمان بسیار بدی اتفاق افتاد، افزود: هر چه بگوییم استکبار جهانی و هر چه بگوییم سیستم جوان است، باز هم نمی توان بی‌تدبیری را کتمان کرد؛ چرا حداقل پروازها با تاخیر انجام نشد؟ اینها مسائلی است که مردم به حق گلایه دارند و باید به آن پاسخ داده شود.
شریف اضافه کرد: اکنون از یک سو خون به ناحق ریخته جوانان است و از سوی دیگر عواطفی است که در عموم مردم ایجاد می شود. سوال این است که چرا باید چنین اشتباهی در این موقعیت بد اتفاق بیفتد؟
وی گلایه دوم مردم را این چنین اعلام کرد که مردم می گویند چرا نامحرمیم و دیر به ما اطلاع دادند؟ برخی می گویند ترامپ از کجا می دانست شاید دستی در کار است. چرا مردم باید بی خبر باشند و چرا مردم از رسانه بی اعتماد شده‌اند؟
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان تصریح کرد: اینکه تا چند ساعت این موضوع اعلام نشود طبیعی است. نهایت 24 ساعت قابل پذیرش است. زیرا باید تحقیقات به درستی انجام می‌شد. اما بیش از این تعلل واقعا بجا نبود.
شریف با طرح این پرسش که چرا مردم باید بگویند اگر فشار بین المللی نبود این خبر را تایید نمی‌کردند؟ گفت: این بی تدبیری مسئولان است که البته بخشی از این تاخیر مربوط به رسانه است و بخشی به دلیل این است که این همه مسائل امنیتی در کشور است که به خبرنگاران اجازه ورود نمی دهند.
وی افزود: رسانه می گوید همه آنچه به ما اطلاع داده اند را در اختیار عموم قرار دادیم. پس استقلال رسانه کجا رفته؟ این ضعف رسانه است که باید اصلاح شود. به جای این‌که مردم از BBC پلید اخبار را دنبال کنند، باید از رسانه داخل بشنوند. مسئولان باید اخبار را شفاف بگویند تا مردم خودشان قضاوت کنند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان از جامعه خواست تا ظرفیت پذیرش اخبار را داشته باشند و افزود: اگر مسئولان فکر کنند که با صداقت و شفافیت اغتشاشات جامعه را فرا می گیرد، این یک اشکال بزرگ است. حال این اتفاقات رخ داده، مردم حق دارند نسبت به موضوع هواپیما عصبانی و ناراحت باشند و نمی توان از غم بازمانده های این حادثه غافل بود. اما باید مراقب باشیم یک اشتباه را با اشتباهی دیگر تکمیل نکنیم.
شریف اضافه کرد: باید قبول کنیم کسی اشتباه کرده اکنون با صراحت می گوید که پذیرفته و این اولین قدم شفافیت است، اما نباید این اشتباه را با اشتباهی دیگر تکمیل کنیم. این اوباشی که اطراف ما را فرا گرفته اند و دشمنان سرتاپا مسلح، منتظر خطای ما هستند، باید مراقب باشیم این عصبانیت را با اشتباه دیگری تکمیل نکنیم.
به گفته مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان، سفیر انگلیس حق نداشت در مراسم سوگواری ما شرکت کند. زیرا ما بار اول نیست که از امریکا و انگلیس ضربه می خوریم. مثل این است که دو برادر با هم دعوا کنند و دشمن‌شان در آن دخالت کند.
شریف به مردم توصیه کرد: اکنون 176 نفر از بین رفته اند، تک تک مردم ایران باید مراقب باشند، با رفتار خود نمک به زخم از دست رفته ها نپاشند. وظیفه قشر دلبسته کشور این است که پیگیر حل مشکلات باشد و اینکه تنها ابراز نگرانی کنیم فایده ای ندارد.
مراسم یادبود جانباختگان حادثه هواپیمایی اوکراین در مسجد امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی ظهر امروز (یکشنبه) با حضور دانشجویان، اساتید، اعضای هیئت علمی، کارکنان و مسئولان دو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و اصفهان برگزار شد. هم‌چنین بنابر اعلام انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار است، مراسم عزاداری دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز امروز یکشنبه- 22 دی‌ماه، ساعت 17 در این دانشگاه برگزار شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان ضدعفونی می‌شود

ویروس کرونا بعد از فصل سرما به شکل نادر وجود خواهد داشت

دانشگاه‌های اصفهان تا آخر هفته تعطیل شدند

ابتلا به کرونا در اصفهان گزارش نشده / بیمارستان‌ها مشکلی در تامین ماسک و ژل ضدعفونی ندارند

حضور 30 میلیون گیمر در ایران/ 85درصد بازار گیم کشور در دست تولیدکنندگان خارجی است

پنجمین کنفرانس بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای در اصفهان آغاز شد

توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی بین اوقاف و دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

ارتباط پژوهشگران علوم انسانی و فنی در توسعه بازی‌های رایانه‌ای ضروری است

هنر کارآفرینی، ارتباط کارآفرینانه با بازار است

یادنامه‌ای برای «سروشیار»

کاهش مقاومت برشی خاک محصور نشده در پی باران اسیدی

تأثیر مصرف گوشت فرآوری شده، مرغ و ماهی بر بیماری‌های قلبی عروقی

برگزاری دوره‌های آموزشی زخم در جهاد دانشگاهی اصفهان

مریم میرزاخانی در بین 7 دانشمند زن تاثیرگذار

واکاوی چالش‌های پایان نامه نویسی

حذف انتگرال از کتاب‌های ریاضی، دغدغه معلمان مدارس ، دردسر استادان دانشگاه

توسعه فعالیت مسکونی با تأکید بر کاهش خطرپذیری بحران خشکسالی

ساخت دستگاه بازیافت شیرابه و پساب‌های خطرناک

پیام تسلیت معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در پی درگذشت داریوش اسماعیلی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان درگذشت

طراحی و ساخت سیستم نظارت و عیب یابی پالتکارهای خط پخت گندله صنایع فولادی

پیشنهاد جهرمی برای ساخت 20 ماهواره ظفر

طرح استفاده صنعتی از پساب و سکوهای بارگیری پالایشگاه اصفهان بهره‌برداری شد

دلایل سقوط «ظفر» از زبانِ جهرمی

تاثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک سیمانی

از بازسازی تشکیلات فناوری حمایت می‌کنیم

تبدیل دانشگاه به کارخانه نوآوری

لزوم استفاده بیشتر از بایوسنسورها در علوم مختلف

سرطان، دومین عامل مرگ و میر در جهان

من هستم و می‎خواهم

افتتاح بیستمین کنفرانس ملی مهندسی سطح

از هر 6 مرگ، یک مورد به علت سرطان است

سیگار شانس موفقیت درمان‌های ناباروری را کاهش می‌دهد

بخش‌های دانشجویی و آزاد در جشنواره ملی شیخ بهایی ادغام شد

شستن دست‌ها، مهمترین راه جلوگیری از انتقال ویروس‌های عفونی

تقویت پژوهشکده الهیات و خانواده در دستور کار پژوهشکده علوم

رونمایی از پژوهش‌های دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

جانمایی حوض‌های چهارباغ  اصفهان، بر اساس باستان‌شناسی یا سلیقه شهرداری

بررسی محتوای کیفی بازنمایی اخبار جرائم در مطبوعات اصفهان

رویتاک، مکانی برای انتقال تجربه

چگونه از کروناویروس در امان بمانیم؟

برگزاری دومین نمایشگاه ملی توسعه کسب و کار فرهنگی در فضای مجازی

کاهش بستری بی‌دلیل در بیمارستان با ارائه خدمات درمانی در منزل

مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان افتتاح شد

کلنگ احداث بزرگترین مجتمع آموزشی شمال استان اصفهان به زمین زده شد

تغییر ساعت شروع کلاس‌های دانشگاه اصفهان

زنان 4 برابر مردان در معرض ابتلا به اختلالات عاطفی فصلی هستند

معمای کرونا

فرهنگ‌سازی و آموزش، شاه کلید حفاظت از منابع طبیعی در اصفهان

کاهش مصرف نمک مرگ و میرها را 65 درصدکاهش می دهد