پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

یک آینده پژوه:

در آینده برخی وظایف پژوهشگر به ماشین سپرده می‌شود علمي

در آینده برخی وظایف پژوهشگر به ماشین سپرده می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان مدیر گروه آینده پژوهشی دانشگاه اصفهان گفت: در آینده با مشکل کمبود اطلاعات و دیتا مواجه نیستیم، بلکه نادانی و مشکل اصلی چگونگی کار با این حجم دیتا خواهد بود.

محسن طاهری امروز (چهارشنبه) در همایش گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر و حامیان پژوهش جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و صنعتی اصفهان که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: در عصری قرار داریم که عصر شتابگیری تکنولوژی است. در زمان‌های گذشته، برای پیشرفت فناوری صدها یا 200 سال زمان لازم بود، اما اکنون اوضاع تغییر کرده و تکنولوژی با سرعت فزاینده‌ای در حال تغییر است.
وی افزود: براساس آمار در طول 9 سال اخیر میزان دیتاهای دنیا 10 برابر رشد کرده و از صفر زتابایت به 160 زتابایت رسیده است و در سال 2025 ده برابر می‌شود و این یعنی دیتا در دنیا 10 برابر رشد می‌کند.
دنیای آینده نمایی و غیرخطی است
به گزارش ایسنا؛ عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به نظر کارشناسان غربی گفت: در آینده با مشکل کمبود اطلاعات و دیتا مواجه نیستیم، بلکه نادانی و مشکل اصلی چگونگی کار با این حجم دیتا خواهد بود.
طاهری با بیان اینکه دنیای آینده نمایی وغیرخطی است، تصریح کرد: در حوزه فناوری دیگر نمودارها خطی و آرام نیست، بلکه از جنس محاسبات و قدرت نمودارها نمایی افزاینده و از جنس هزینه نمایی کاهنده هستند. باید به این فکر کنیم که تا چه اندازه مدل‌های فکری ما نسبت به آینده غیرخطی است.
وی با اشاره به افزایش ارتباطات وسایل در دنیای امروز، اضافه کرد: در سال 2003 به ازای 6.3 میلیارد انسان روی کره زمین، تنها نیم میلیارد وسیله بهم مرتبط وجود داشت، اما تنها در فاصله 17 سال، تعداد افراد کره زمین به 7.8 میلیارد نفر افزایش یافته و 26.3 میلیارد وسیله مرتبط وجود دارد. این یعنی در سال 2015، به ازای حدود 9 میلیارد نفر، صد میلیارد وسیله بهم مرتبط خواهیم داشت.
مدیر گروه آینده پژوهی دانشگاه اصفهان دنیای آینده را بدون ارتباطات اینترنتی بی معنی دانست و گفت: در حال حاضر علاوه بر اینکه فناوری تغییر کرده سبک زندگی نیز تغییر کرده است.
ابرکامپیوترها در جیب همه
طاهری اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که تا سال 2020 حدود 80 درصد بزرگسالان از تلفن هوشمند استفاده می‌کنند و استفاده از این تلفن‌های هوشمند به معنی 700 برابر قدرت بیشتر است. افراد روزانه به طور متوسط 170 بار تلفن های خود را چک می کنند و باید دید از قدرت این دستگاه ها چه استفاده ای برای پیشبرد پژوهش هایمان داریم.
وی با بیان اینکه دستگاه های ساخت بشر در حال پیشی گرفتن از انسان هستند، خاطرنشان کرد: در هر ثانیه در گوگل 40 هزار تقریبا به ازای هر روز 3.5 بیلیون عبارت جستجو می شود، درحالیکه بشر در توانایی پاسخ به سوال به پای گوگل نمی رسد. البته گوگل وابسته به انسانی است که این توانایی را در اختیار آن قرار داده، اما دنیای آینده به کمک ماشین توسعه بیشتری می یابد .
در آینده برخی وظایف پژوهشگر به ماشین سپرده می‌شود
وی اضافه کرد: در اینده برخی از وظایف پژوهشگر به ماشین سپرده می شود. هر کاری که با الگوریتم انجام شود در اینده به ماشین سپرده می شود و پژوهش به الگوریتم نیاز دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه هوش مصنوعی 2016 وارد بازار شده است، گفت: اگر بخواهیم آینده تحقیق را بسنجیم باید فکر کنیم چه چیز مطرح است. در خوشبینانه ترین حالت، به بودجه پژوهش، مراکز کاربردی، استفاده از هوش مصنوعی و مواردی از این دست فکر می کنیم، اما حقیقت این است که بر اساس سناریوهای موجود سوالات مهم تری مطرح می شود.
طاهری با بیان اینکه برای وضعیت اینده سه سناریو مطرح است، خاطرنشان کرد: سناریو یک پیش بینی باورپذیر از آینده است و سه سناریو مطرح در این زمینه شامل، سناریوهای "دنیای باز شجاع"، "غول فناوری" و "صعود شرق" هستند.
وی با تاکید بر اینکه دنیا به سمت انقلاب تکنولوژی پیش می رود، گفت: سناریو اول با نام "دنیای باز شجاع" است که در آن به صورت گسترده تحقیقات به اشتراک گذاشته می شود و همه بازیگران و سرمایه گذاران گرد هم می‌آیند و دانش به صورت باز در کنار هم قرار می گیرند.
طاهری ادامه داد: در این سناریو هوش مصنوعی سرعت و حجم تحقیق را ارائه می دهد و همچنین اثرگذاری اجتماعی به یک معیار مهم برای ارزیابی تبدیل می شود.
مدیرگروه آینده پژوهی دانشگاه اصفهان دلایل باور پذیری این سناریو را رشد دسترسی آزاد به اطلاعات و افزایش تعداد کسانی که به این موضوع اعتقاد دارند، دانست و در خصوص سناریوی دوم، گفت: سناریو دیگر "غول فناوری" است که در این سناریو دانشگاه جایی ندارد. در آن پژوهش غیرکاربردی مطرح نیست و پژوهشگر با صنعت کار می کند.
طاهری با تاکید بر اینکه پژوهش غیرکاربردی در این سناریو معنی ندارد، اظهار کرد: در این سناریو هوش مصنوعی بسیار کاربردی تر شده و در تولید فرضیه داده محور کمک می کند. شرکت های خصوصی حتی وضعیت دولت را مشخص می کنند و صنعت پیش برنده علم می شود.
چهار فاکتور اصلی موفقیت پژوهش
وی در توضیح سناریوی سوم گفت: نام آن "صعود شرق" است، به این معنی که تحقیق از مقوله غرب به شرق می رود. در این سناریو یک جهان پراکنده و دارای تقسیم شدید بین امریکا و چین است.
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه چین سرمایه گذاری گسترده برای تحقیق و توسعه انجام داده و رشد جهانی و پویایی اقتصا جهانی در حال افزایش است، تصریح کرد: در سال 2000 تنها 5 درصد شرکت های بین المللی نوظهور وجود داشتند که در سال 2025 به 46 درصد می رسد و در 2025 حق اختراع در چین بیشتر از کل دنیا می شود .
طاهری با طرح این پرسش که در حوزه مدیریت کشور چه باید کرد که بتوانیم سهم داشته باشیم؟ گفت: تفکر انتقادی، خلاقیت، همکاری و ارتباط، چهار فاکتور اصلی برای موفقیت پژوهش خواهند بود که اگر این چهار عنصر را تقویت کنیم، خروجی موفق است و در غیر این صورت موفق نخواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه اگر این 4 مهارت را پرورش یابد، پژوهشگرانی تی شیپ (T Shape) تربیت می‌شود، اظهار کرد: اگر این چهار مهارت را در پژوهشگران تقویت کنیم، در این حالت کار تیمی شکل می‌گیرد و در این صورت دانشجو به حوزه‌های میان رشته ای توجه بیشتری می کند و پژوهش ها موفق تر خواهد بود. مدیران باید به این فکر کنند که کدام سیاست باعث پیشبرد آن می‌شود و کدام ضد این موضوع است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان ضدعفونی می‌شود

ویروس کرونا بعد از فصل سرما به شکل نادر وجود خواهد داشت

دانشگاه‌های اصفهان تا آخر هفته تعطیل شدند

ابتلا به کرونا در اصفهان گزارش نشده / بیمارستان‌ها مشکلی در تامین ماسک و ژل ضدعفونی ندارند

حضور 30 میلیون گیمر در ایران/ 85درصد بازار گیم کشور در دست تولیدکنندگان خارجی است

پنجمین کنفرانس بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای در اصفهان آغاز شد

توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی بین اوقاف و دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

ارتباط پژوهشگران علوم انسانی و فنی در توسعه بازی‌های رایانه‌ای ضروری است

هنر کارآفرینی، ارتباط کارآفرینانه با بازار است

یادنامه‌ای برای «سروشیار»

کاهش مقاومت برشی خاک محصور نشده در پی باران اسیدی

تأثیر مصرف گوشت فرآوری شده، مرغ و ماهی بر بیماری‌های قلبی عروقی

برگزاری دوره‌های آموزشی زخم در جهاد دانشگاهی اصفهان

مریم میرزاخانی در بین 7 دانشمند زن تاثیرگذار

واکاوی چالش‌های پایان نامه نویسی

حذف انتگرال از کتاب‌های ریاضی، دغدغه معلمان مدارس ، دردسر استادان دانشگاه

توسعه فعالیت مسکونی با تأکید بر کاهش خطرپذیری بحران خشکسالی

ساخت دستگاه بازیافت شیرابه و پساب‌های خطرناک

پیام تسلیت معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در پی درگذشت داریوش اسماعیلی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان درگذشت

طراحی و ساخت سیستم نظارت و عیب یابی پالتکارهای خط پخت گندله صنایع فولادی

پیشنهاد جهرمی برای ساخت 20 ماهواره ظفر

طرح استفاده صنعتی از پساب و سکوهای بارگیری پالایشگاه اصفهان بهره‌برداری شد

دلایل سقوط «ظفر» از زبانِ جهرمی

تاثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک سیمانی

از بازسازی تشکیلات فناوری حمایت می‌کنیم

تبدیل دانشگاه به کارخانه نوآوری

لزوم استفاده بیشتر از بایوسنسورها در علوم مختلف

سرطان، دومین عامل مرگ و میر در جهان

من هستم و می‎خواهم

افتتاح بیستمین کنفرانس ملی مهندسی سطح

از هر 6 مرگ، یک مورد به علت سرطان است

سیگار شانس موفقیت درمان‌های ناباروری را کاهش می‌دهد

بخش‌های دانشجویی و آزاد در جشنواره ملی شیخ بهایی ادغام شد

شستن دست‌ها، مهمترین راه جلوگیری از انتقال ویروس‌های عفونی

تقویت پژوهشکده الهیات و خانواده در دستور کار پژوهشکده علوم

رونمایی از پژوهش‌های دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

جانمایی حوض‌های چهارباغ  اصفهان، بر اساس باستان‌شناسی یا سلیقه شهرداری

بررسی محتوای کیفی بازنمایی اخبار جرائم در مطبوعات اصفهان

رویتاک، مکانی برای انتقال تجربه

چگونه از کروناویروس در امان بمانیم؟

برگزاری دومین نمایشگاه ملی توسعه کسب و کار فرهنگی در فضای مجازی

کاهش بستری بی‌دلیل در بیمارستان با ارائه خدمات درمانی در منزل

مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان افتتاح شد

کلنگ احداث بزرگترین مجتمع آموزشی شمال استان اصفهان به زمین زده شد

تغییر ساعت شروع کلاس‌های دانشگاه اصفهان

زنان 4 برابر مردان در معرض ابتلا به اختلالات عاطفی فصلی هستند

معمای کرونا

فرهنگ‌سازی و آموزش، شاه کلید حفاظت از منابع طبیعی در اصفهان

کاهش مصرف نمک مرگ و میرها را 65 درصدکاهش می دهد