پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

گیسوان سپید آذر، شاهکار ِپاییز در غرب اصفهان سياسي

گیسوان سپید آذر، شاهکار ِپاییز در غرب اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- اکنون کوچه و گذر شهرها و روستاهای غرب اصفهان به دنبال فعالیت سامانه بارشی، تا چشم کار می‌کند سرشار از چشم‌اندازها و شادمانه‌های برفی است، شاهکاری که پاییز در نیمه آذرماه به نصف جهان هدیه کرد.

پاییز، این پادشاه فصل ها در حالی از نیمه گذشت که پهنه‌ای شگفت و زیبا از یکرنگی برف را در شهرستان‌های غرب اصفهان پدید آورده است.
پس از بارش‌های پر برکت اخیر، فعالیت سامانه جدید بارشی که از هفته جاری آغاز شده است بار دیگر دستان مردمان کوهستان را به شکرانه نعمت به سوی آسمان روانه کرد.
اکنون، آذر، این ته تغاری پاییز گیسوان سپید خود را بر روی شانه پریشان کرده است، گویی موسم سفر به خاطرات کهنه و زمستان‌های دوران کودکی است، خاطراتی که سال‌ها به دنبال خشکسالی و کاهش بارش‌ها در پستوی خیال، غبار فراموشی گرفته بود.
این وسعت بی‌انتهای سپید که از کوهستان های سر به فلک کشیده تا دشت‌های پهناور غرب استان را فرا گرفته، بار دیگر لبخند را بر لبان مردمان این دیار حک کرد. بارش برف که از شامگاه جمعه آغاز شد و تا اکنون به طور متناوب در غرب استان ادامه دارد مسرت مردم و کشاورزان را به دنبال داشت.
کوچه پس کوچه‌های شهرها و روستاهای غرب اصفهان، تا چشم کار می‌کند سرشار از چشم‌اندازهای برفی است، از شاخه‌هایی که با مهربانی این وزن زیبای شاعرانه را تاب می‌آورند تا ناودان‌هایی که قندیل بلورین بسته‌اند، از سبزینه‌هایی که لا به لای برف‌ها همچنان بهار را به رخ پاییز می‌کشد تا رهگذرانی که نگران از سُرخوردن‌های اتفاقی آهنگ قدم زدنشان ملایم شده، از پنجره‌های بخار گرفته تا صدای دلخراش زنجیر چرخ خودروها، از چلپ چلپ برف های آب شده در چکمه های خاطره تا رد پاهایی که گاه کنار هم، گاه پیچ در پیچ، گاه کوچک و گاه بزرگ بر روی برف های دست نخورده حک می‌شود، همه چیز سرشار از حظ بصری است، گویی زمستان به پاییز رسالت داده که آمدنش را جار بزند.
این شاهکار پاییز که در هر کوی و برزن غرب اصفهان چشم‌ها را میخکوب کرده، تعطیلی مدارس فریدن و بویین میاندشت را به دنبال داشت. روز گذشته نیز همه مدارس چهار شهرستان غرب استان به دلیل بارش برف سنگین و برودت هوا تعطیل شد.
از برخی شهرستان های غرب استان خبر می‌رسد بارش سنگین برف بسیاری از مسافران را غافلگیر کرده و تردد در محورها تنها با زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانه امکان پذیر است.
با وجود ارتفاع زیاد برف در فریدونشهر، اطلاعیه‌ای مبنی بر تعطیلی مدارس این شهرستان منتشر نشد که نارضایتی اهالی این خطه را به دنبال داشت.
ارتفاع برف در پیست اسکی فریدونشهر به بیش از یک متر رسیده که نوید بازگشایی این جاذبه برفی استان در آینده ای نزدیک است.
گردنه کلوسه در فریدونشهر به دنبال بارش برف روز گذشته مسدود است.این را رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان فریدونشهر به ایرنا گفت و افزود: با مسدود شدن این نقطه از جاده پشتکوه دوم، امکان تردد به هفت روستای کلوسه، وستگان، کاهگان علیا، کاهگان سفلی، دورک، کاهگانک و وزوه در زمان حاضر میسر نیست.
علی اکبر آقایی اضافه کرد: محور میدانک دوم-پشندگان نیز که جاده ارتباطی سه روستای کَمَران، ویهه و گوکان است، از روز جمعه مسدود شده و به دلیل وجود گردنه‌های صعب‌العبور در این محور و به علت کمبود امکانات و اعتبار، تا پایان فصل برف و یخبندان امکان بازگشایی آن وجود ندارد.
به گفته وی با مساعد شدن شرایط جوی عملیات راهداران برای بازگشایی گردنه کلوسه و دیگر محورها آغاز خواهد شد.
نوروز ملکی، رییس اداره هواشناسی فریدن نیز در گفت و گو با ایرنا، نسبت به لغزندگی محورهای منتهی به غرب استان هشدار داد.
وی افزود: خودداری از تردد غیر ضروری در جاده ها به ویژه در بخش های کوهستانی، انجام اقدامات پیشگیرانه و ایمنی، به همراه داشتن وسایل گرمایشی و زنجیر چرخ برای رانندگان ضروری است.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی استان اصفهان میزان بارش‌های 24 ساعت گذشته تا ساعت 11:30 امروز برای شهر اصفهان به میزان 4.4 میلی‌متر بارش باران و برای شهرستان‌های چادگان 18.4 میلی‌متر باران و 5 سانتی‌متر برف، داران 14.6 میلی‌متر باران و 10 سانتی‌متر برف، دهق 6.7 میلی‌متر باران، دهاقان 3.7 میلی‌متر باران، زرین‌شهر 10.1 میلی‌متر باران، علویجه 7.4 میلی‌متر باران، فرودگاه 3.4 میلی‌متر باران، فریدون‌شهر 17.1 میلی‌متر باران و 17 سانتی‌متر برف، کبوترآباد 3.2 میلی‌متر باران، گلپایگان 0.7 میلی‌متر باران، مبارکه 11 میلی‌متر، مورچه‌خورت 3 میلی‌متر، بویین میاندشت 6.4 میلی‌متر، میمه 3.7 میلی‌متر، نجف‌آباد 4.2 میلی‌متر و نطنز 0.9 میلی‌متر باران گزارش شده است.
با اینکه بارش های سال زراعی جاری برای مردم و کشاورزان مسرت بخش بوده است، اما خبرها حاکی از آن است که اصفهان و شهرستان های آن همچنان با کم آبی و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، به طوری که میانگین بارش ها در بیشتر شهرهای استان نسبت به میانگین سال قبل با کاهش رو به رو بوده است:
به گفته حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اصفهان از ابتدای سال آبی(مهر) تا به امروز در ایستگاه چلگرد 263 میلیمتر بارندگی وجود داشته درحالی‌که سال گذشته در چنین روزی 401 میلیمتر بارندگی و متوسط بلند مدت 294 میلیمتر بود که به معنی 34 درصد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته است. در زمان حاضر حجم سد زاینده رود 305 میلیون مترمکعب و خروجی از آن 15 مترمکعب بر ثانیه است.میانگین بارندگی سال زراعی جاری استان نیز 43.9 میلی متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 23.6 میلی متر کاهش داشته است.
یک کارشناس کشاورزی در این خصوص به ایرنا گفت: باتوجه به اینکه بارش‌ ها در مناطق غربی و سرچشمه های آبی زاینده‌رود، بیشتر به‌صورت جامد و پوشش برف بوده همچنین به‌دلیل میانگین دمای کمتر از نرمال، روانابی برای ورودی به منابع آبی شکل نگرفته است.
به گفته وی شرایط آبگیری سدها و منابع آبی استان از اواخر اسفندماه مهیا می شود.
سعید مهدوی با بیان اینکه بارش برف موجب غنی شدن سفره های زیر زمینی از ذخائر موجود می شود، افزود: تاثیر بارش برف در مناطق کوهستانی و ارتفاعات، بر بخش کشاورزی بیشتر است چرا این برف به دلیل وجود هوای سرد، به طور معمول با تاخیر ذوب می شود و برای استفاده در فصول گرم تر ذخیره خواهد شد.
بنا به گزارش هواشناسی، بیشینه دما طی 24 ساعت آینده در اکثر مناطق استان بین 3 تا 6 درجه کاهش خواهد داشت. مه آلودگی و اختلال در تردد و لغزندگی جاده‌ها به ویژه در نیمه غربی و جنوبی استان دور از انتظار نیست.چوپانان با 16 درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرم‌ترین و خوانسار با کمینه دمای 4 درجه سانتی‌گراد زیر صفر سردترین نقطه استان پیش‌بینی می‌شود.
براساس اعلام مرکز مدیریت راه‌های اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، محورهای فریدونشهر_پشتکوه ، خوانسار_دامنه، داران_بویین‌میاندشت_الیگودرز، چادگان_داران، چاگان_سه راهی سد و سمیرم_ یاسوج به دلیل بارش برف، همچنین محورهای گلپایگان_خمین، گلپایگان_موته و میمه_ دلیجان براثر بارش باران لغزنده است.
بارش های پربرکت هفته جاری از شدت آلودگی هوای کلانشهر اصفهان نیز کاست. کیفیت هوای کلانشهر اصفهان روز یکشنبه با میانگین 87 در وضعیت قابل قبول "سالم" ثبت شده است.کیفیت هوا در دیگر شهرهای استان از جمله مبارکه و نجف آباد با میانگین 87، سجزی با میانگین 57، شاهین شهر با میانگین 97 و کاشان با میانگین 95 در وضعیت قابل قبول "سالم" قرار دارد.
به گزارش ایرنا، در 2 سال اخیر مردم شهرستان های استان اصفهان به دنبال استمرار خشکسالی و کاهش چشمگیر نزولات جوی با افت شدید منابع آبی دست و پنجه نرم می کنند که این مساله کشاورزی این منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. مردم این شهرستان ها امیدوارند با استمرار بارش ها و بهبود وضعیت سفره های زیر زمینی بخشی از مشکلات مربوط به آب آشامیدنی و کشاورزی این مناطق حل شود.
کاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
شهرستان های فریدن با بیش از 49 هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با 35 هزار نفر جمعیت، چادگان با 32 هزار نفر و بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر به ترتیب در 140، 180، 110 و180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.
برچسب‌ها
فریدونشهر تعطیلی مدارس بویین ومیاندشت فریدن بارش برف چادگان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت تقویت بنیه اقتصادی کشور برای مقابله با دشمن

خروج سربازان تروریست آمریکایی خواسته و شعار همه مردم منطقه است

ایران باحمله به عین الاسد استکبار جهانی را به وحشت انداخت

باید ثروت بادآورده برخی مسئولان بررسی و با متخلفان برخورد شود

عمل به رهنمودهای رهبری کلید حل تمام مشکلات کشور است

محور خطبه‌های نمازجمعه شهرهای استان اصفهان

سالانه 4.6 میلیون تُن محصولات زراعی در استان اصفهان تولید می‌شود

مقاومت رمز پیروزی انقلاب اسلامی است

سخنان رهبر معظم انقلاب تمام فتنه ها را در هم کوبید

از هیئت‌ها انتظار داریم برای ایام فاطمیه برنامه‌های باشکوه داشته باشند

نابود کردن پایگاه آمریکا با موشک‌های ایران از الطاف الهی بود

تیم هندبال بانوان سپاهان از تاسیسات دریایی تهران شکست خورد

مذاکره اروپایی‌ها آمیخته با فریب است

شناسایی 82 هزار نفر معلول در استان اصفهان

دولت ترامپ، مسافرت برای زایمان را محدود می‌ کند

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی

تیم فوتبال بانوان ذوب آهن از هیات فوتبال البرز شکست خورد

منع استفاده از واتس‌ آپ برای کارکنان سازمان ملل

ایران به تهدید ترور قاآنی واکنش نشان داد

تحریم‌ های تازه آمریکا علیه ایران

خدا به سرمربی تیم ملی فوتسال رحم کند/ حداقل 7 بازیکن باید بروند!

تبیین بیانیه گام دوم انقلاب توسط ائمه جماعات کاشان در 30 مسجد

تبیین بیانه گام دوم انقلاب توسط ائمه جماعات کاشان در 30 مسجد

طرح یاریگران زندگی در بیش از یک‌هزار واحد آموزشی اصفهان اجرا می‌شود

اصفهان دارای رتبه 11 کشور در پوشش نوآموزان پیش‌دبستانی است

امضای قرارداد مهاجم تیم ملی عمان با سپاهان

سرمربی آویژه صنعت مشهد: بازی سختی با تیم ذوب‎‌آهن اصفهان داشتیم

تیم بسکتبال ذوب‌آهن اصفهان از آویژه صنعت مشهد شکست خورد

مهاجم تیم ملی عمان به سپاهان اصفهان پیوست

فرمانده سپاه اصفهان: جوانان عشایر، پرچم آرمان حاج قاسم را زمین نمی‌گذارند

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کاشان برگزار می‌شود

حمایت از مجموعه‌های دانش بنیان عامل توسعه و رشد اصفهان است

روح حاکم بر شورای شهر اصفهان حمایت از مجموعه های دانش بنیان است

استارتاپ‌ها به سمت فعالیت عملیاتی بروند

بیمارستان 32 تخت‌خوابی خور و بیابانک بهره‌برداری شد

ارتقای نشاط اجتماعی در آران‌وبیدگل ضروری است

85 طرح عمرانی در شهرستان اردستان افتتاح می‌شود

بیش از 280 عنوان برنامه دهه فجر در شهرستان اردستان برگزار می شود

برگزاری همایش پویش ملی مبارزه با سرطان در کاشان + تصاویر

بازدید وزیر بهداشت از مرکز اجرای طرح«هر خانه یک پایگاه سلامت»

جامعه با قرآن و عترت تعالی می یابد

145 کیلوگرم انواع مواد مخدر در اصفهان کشف شد

20 درصد دانش‌آموزان اردستانی اختلال یادگیری دارند

کشاورزان اصفهان، رعایت حریم زاینده‌رود را خواستار شدند

محورهای غربی استان اصفهان برفی و بورانی است

مدیران دستگاه‌های اجرایی برای جذب کامل اعتبارات تلاش کنند

آموزش2هزار رابط سلامت کاشانی در قالب طرح«هر خانه یک پایگاه سلامت»

جشنواره سرود پدافند هوایی در اصفهان به کار خود پایان داد

عربستان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

معاینه فنی خودروها در اصفهان بر اساس استانداردهای محیط زیست است