پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

به منظور تهیه برنامه جامع گردشگری

همکاری سازمان جهانی گردشگری با ایران توسعه می‌یابد سياسي

همکاری سازمان جهانی گردشگری با ایران توسعه می‌یابد
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - تهران - مشاور سازمان جهانی گردشگری با ابراز خرسندی از اینکه «گردشگری» از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، از آمادگی این سازمان برای توسعه همکاری و تهیه برنامه جامع و کامل گردشگری با این کشور خبر داد.

مارچلو نوتاریانی در دیدار با ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با ابراز خرسندی حضور در جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: درحدود 30 کشور جهان به عنوان مشاور حوزه گردشگری فعالیت داشته است.
وی ادامه داد: این‌که همه دست اندرکاران صنعت گردشگری در این حوزه مشارکت داشته باشند موضوع بسیار با اهمیتی است ازاین رو اینجا هستم تا اطلاعات و داده‌ها را برای تهیه یک برنامه جامع از مناطق مختل گردشگری ایران جمع‌آوری کنم.
مشاور سازمان جهانی گردشگری با بیان اینکه هر دپارتمان نقش و جایگاه خودش را در این برنامه جامع دارد، اظهارداشت: اولویت‌ها به ترتیب در حوزه آموزش، قوانین و مقررات (استاندارد و پایداری)، بحث‌های مالی و جذب سرمایه برای توسعه صنعت گردشگری، بازاریابی و تبلیغات، موضوعات مربوط به ویزا و تسهیلات ورود گردشگران، مدیریت مقاصد، مدیریت تجربه و ایجاد تجربه منحصربه‌فرد، گردشگری روستایی و مباحث مربوط به جوامع محلی است.
نوتاریانی تصریح کرد: در حوزه توسعه گردشگری ممکن است با برخی بخش‌ها دستگاه‌ها چالش داشته باشیم، یکی از نکات دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، مدیریت ریسک است، چراکه بحران‌ها و حوادث طبیعی ممکن است به وجود بیاید و باید برنامه‌ای برای مدیریت ریسک داشته باشیم.
او افزود: بحث برنامه‌ریزی، پروسه‌ای زمان‌بر و شکل‌پذیر است و باید از تجربیات تخصصی برای این برنامه‌ریزی استفاده شود، هر پیشنهادی که وجود دارد را به ما منعکس کنید تا در برنامه لحاظ شود.
آغاز روند اجرایی تهیه برنامه جامع گردشگری

همچنین در این دیدار معاون گردشگری نیز با بیان اینکه صنعت گردشگری برای ایران اهمیت زیادی دارد و در اسناد بالادستی ما در سه دهه اخیر تاکید ویژه‌ای به حوزه گردشگری شده تا جایی که این صنعت جایگزینی برای اقتصاد بدون نفت در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد تا بتوان کارها و فعالیت های خوب و مهمی را با سازمان جهانی گردشگری پیش ببریم.
سراسر ایران جزو مقاصد گردشگری دنیاست
ولی تیموری ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور ما این امکان وجود دارد که گردشگری جای نفت را بگیرد، ایران با سابقه تمدنی مکتوب بیش از 7هزار ساله و تنوع آب و هوایی جزو مقاصد گردشگری در دنیاست، در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، کشور ما دارای سنت‌ها و آیین‌های تاریخی بسیار زیادی است که هر کدام از این فرهنگ‌های بومی، غذا، پوشاک و موسیقی خاص خود را دارند که برای گردشگران جذابیت دارد.
تیموری در تشریح وضعیت برنامه جامع گردشگری و روند آغاز تهیه این برنامه، اضافه کرد: با توجه به این ظرفیت‌ها، کشور ما امروز بیش از هر زمان دیگری مصمم است که صنعت گردشگری را توسعه دهد، بعد از انقلاب اسلامی، در سال 2001 یک مستر پلان گردشگری با همکاری سازمان جهانی گردشگری تهیه شد، آن برنامه برای یک بازه زمانی 15 ساله ترسیم شده بود.
معاون گردشگری یادآور شد: با توجه به پایان زمان این برنامه، ما به سازمان جهانی گردشگری اعلام کردیم که می‌خواهیم این برنامه را بروزرسانی کنیم و برای یک بازه زمانی 10 ساله یک برنامه داشته باشیم، مذاکرات و ملاقات‌های خوبی را با مشاوران سازمان جهانی گردشگری داشتیم تا به یک نتیجه خوب دست پیدا کردیم.
او افزود: مشاور برنامه قبلی از سوی سازمان جهانی گردشگری برای انجام ارزیابی اولیه به ایران اعزام شد و پس از ارزیابی اولیه، در زمستان سال گذشته ما به یک توافق کتبی با سازمان جهانی گردشگری رسیدیم، این توافق کتبی بین دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران و زوراب پولولیکاشویلی رئیس سازمان جهانی گردشگری در حاشیه نمایشگاه فیتور اسپانیا به امضا رسید.
تیموری اضافه کرد: در بعد بین‌المللی همکاری‌های خوبی با سازمان جهانی گردشگری داشته‌ایم، بخش گردشگری فرهنگی کشور ما دارای اهمیت زیادی است و به همین دلیل، حضور یونسکو در این بخش این دغدغه را هم برای ما برطرف می‌کند.
معاون گردشگری گفت: در کنار پیش‌بینی‌های اولیه و اضافه کردن مشاوران دیگر امیدواریم این برنامه با سرعت پیش برود، به موازات این برنامه بین‌المللی، اقدامات داخلی را هم برای پیشبرد این صنعت در کشور انجام دادیم، همچنین ذی‌نفعان حوزه گردشگری، بخش خصوصی فعال در این بخش و دستگاه‌های مرتبط در تهیه این برنامه نقش خواهند داشت.
وی ادامه داد: ملاقات با تمام این گروه‌های مرتبط با گردشگری و مشاور سازمان جهانی گردشگری در طول هفته آینده برنامه‌ریزی شده است، امروز شرایط در ایران متفاوت است، در بخش خصوصی و در بخش دانشگاهی همگام با تحولات گردشگری در دنیا شاهد تحولات زیادی بوده‌ایم.

تیموری با بیان اینکه جلسات تخصصی با مشاور سازمان جهانی گردشگری برگزار خواهد شد، گفت: برای برنامه‌ریزی و آشنایی بیشتر باید برنامه‌های در دست اقدام توضیح داده شود، وزارت ما سه حوزه مشخص دارد و نیاز داریم که همکاری و نشست‌هایی هم با بخش‌های میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی داشته باشیم.
معاون گردشگری تاکید کرد: برای پیشبرد سریع این برنامه، آماده برنامه‌ریزی و هماهنگی با تمام بخش‌های مرتبط با گردشگری برای نشست با مشاور سازمان جهانی گردشگری و ارائه نظرات هستیم.
او اظهار کرد: ما با پیچیدگی‌های گردشگری آشنایی داریم، مدیریت ریسک اهمیت زیادی دارد چراکه ایران در منطقه پرچالشی قرار گرفته است، مثلا استراتژی ما قبل از خروج آمریکا از برجام و بعد از آن متفاوت بود پس باید برنامه‌ای که تهیه شود ریسک‌پذیر باشد و انعطاف پذیری برنامه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.
برچسب‌ها
گردشگری وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران ولی تیموری


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قانون استقرار صنعت خارج از شعاع 50 کیلومتری شهر اصفهان به قوت خود باقیست

افزایش باشگاه‌های خصوصی در خمینی شهر ضروری است

روزنامه‌های اصفهان، دوشنبه 30 دی 98

فرماندار خمینی‌شهر: جمعیت جوان این شهرستان ظرفیتی برای سرمایه‌گذاری است

اجرای طرح‌های آب و خاک در اصفهان مستلزم همکاری بیشتر کشاورزان است

سرمربی تیم والیبال مریوان: سپاهان با بازی بدون نقص پیروز میدان شد

برقراری جریان دانش در واحدهای اقتصادی اصفهان در گرو حضور نُخبگان دانشگاهی است

آلاینده‌های هوای اصفهان در موج‌های بارشی محو شد

تیم والیبال سپاهان اصفهان بر راه‌یاب ملل مریوان غلبه کرد

نوروز بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهرضا است

گونه‌های منطقه حفاظت شده کهیاز اردستان 10 درصد افزایش یافت

ادعای آلودگی شیر گاوداری‌های کشور به سم آفلاتوکسین صحت ندارد

محصولات لبنی تولیدی در کارخانه‌های زیر پوشش سازمان غذا و دارو مشکلی ندارد

نصر: از برخی رد صلاحیت شدگان چیزی جز خیر ندیده ایم

واکنش هاشمی به رد صلاحیت‌ ها در انتخابات

القای یاس و ناامیدی در میان مردم حرکت در مسیر اهداف دشمن است

419 میلیارد ریال برای بیابان‌زدایی در آران‌وبیدگل اختصاص یافت

حوادث هفته گذشته در استان اصفهان 43 مصدوم برجاگذاشت

دستگاه پیچش گرم با نرخ کرنش بالا در فولاد مبارکه ساخته شد

باغ‌های درون محدوده کاشان به عنوان راه تنفس شهر حفاظت شود

واحدهای تحقیق و توسعه برای روستاهای آران‌وبیدگل راه‌اندازی شود

22 کامیون اقلام اهدایی اصفهان به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان ارسال شد

تیم فوتبال ذوب‌آهن، رضوانی اصفهان را شکست داد

استاندار اصفهان: واحدهای دامی به بیرون از شهرها منتقل شوند

پیروزی تیم فوتبال ذوب آهن در دیداری تدارکاتی

وضعیت کیفی هوای اصفهان سالم شد

وظیفه فلسفه جهانی کردن دین و درمان بیماری‌های باطنی انسان است

صنعت گردشگری اصفهان در انتظار تمهیدی نو

ترامپ، خواستار با عظمت شدن دوباره ایران شد!

پروانه سلحشوری: مردم انقلاب دوباره نمی‌ خواهند

دشمن اهداف خود را با جنگ رسانه ای پیش می برد

نکویی: تنها راه مقابله با استکبار جهانی مبارزه عملی است

ابوترابی: رهبری خروج آمریکا از منطقه را انقلاب سوم دانستند

بیش از سه هزار و 800 کودک بدون سرپرست در اصفهان حامی ندارند

جوان‌گرایی و ایجاد اتاق اندیشه‌ورز لازمه تبلیغات اسلامی است

طنین دلنواز زاینده‌رود در نصف‌جهان

صنعت گردشگری اصفهان در انتظار تمهیدی تازه

باند دزدی از اماکن خصوصی در کاشان متلاشی شد

شرکت‌های غیرواقعی بلای واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی هستند

صنعت ایران در شرایط تحریم‌ به رشد و بالندگی رسید

واکنش هاشمی به تلاش‌ ها برای سقوط دولت

پیام رهبری در پی عارضه جسمانی آیت‌ الله سیستانی

دهه فجر دهه بصیرت افزایی مردم نسبت به انقلاب است

ترامپ، مضحکه دنیا شده است

ترودو: ایران باید غرامت حادثه‌ 737 را پرداخت کند

ظریف: به هیچ عنوان با آمریکا مذاکره نمی‌ کنیم

آمریکا یک فرمانده ارشد سپاه را تحریم کرد

شهید سردار سلیمانی در جنگ 33 روزه کمر رژیم صهیونیستی را شکست

تیم والیبال گل‌نقش آران‌وبیدگل از هورسان رامسر شکست خورد

راهپیمایی پر شکوه مردم شهرستان دهاقان در حمایت از سپاه