پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

سرنوشت نامعلوم 4804 دانش‌آموز اصفهانی بازمانده از تحصیل علمي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - حذف یکی از تأثیرگذارترین دوران رشد و تکامل فردی و اجتماعی، محرومیت از رشد و پیشرفت در جامعه و فراهم شدن زمینه انحرافات و مشکلات فردی و اجتماعی، آینده نه‌چندان روشنی است که پیش روی جمعیت 4 هزار و 804 نفری دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در اصفهان ترسیم می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان  فوت، مهاجرت به داخل و خارج از کشور، معلولیت‌های شدید، ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، فقر مالی خانواده، بد سرپرستی و مشکلات خانوادگی مانند طلاق و اعتیاد، تحصیل در خانه و ... را از مهم‌ترین عوامل بازماندگی کودکان از تحصیل دانست و اظهار کرد: بیش از 537 هزار نوآموز و دانش‌آموز در دوره‌های پیش‌دبستانی و ابتدایی در استان اصفهان تحصیل می‌کنند که چون تأکید آموزش‌وپرورش بر زیرپوشش قرار دادن دانش‌آموزان بوده، 87 واحد آموزشی در استان با 1 تا 5 دانش‌آموز وجود دارد. از این میان 83 واحد دوره ابتدایی و 4 واحد دوره متوسطه هستند، همچنین 191 واحد آموزشی هم تا 10 دانش‌آموز دارند که 173 واحد ابتدایی و 18 واحد متوسطه هستند.
شناسایی 4804 هزار دانش‌آموز، جذب 555 نفر
شهین جوانی از شناسایی 4 هزار و 804 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در استان خبر داد و گفت: از این تعداد 2 هزار و 141 نفر دختر و 2 هزار و 663 نفر پسر هستند که با تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده از این تعداد هزار و 790 دانش‌آموز شناسایی و 555 نفر جذب‌شده‌اند.
وی آمار شناسایی دانش‌آموزان تا آبان ماه را 37 درصد اعلام کرد و گفت: این عدد در مقایسه با سال گذشته، 17 درصد افزایش نشان می‌دهد.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش ‌و پرورش استان اصفهان، نرخ پوشش تحصیلی واقعی در دوره ابتدایی در سال تحصیلی 98-97 را 89/98 اعلام کرد و یادآور شد: نرخ جذب پایه اول در کشور 37/98 و باسوادی در گروه سنی 10تا 49سال حدود 95 در صد ثبت‌شده که این عدد در استان به 97 درصد افزایش‌یافته است.
جوانی اضافه کرد: بیماری صعب‌العلاج، کودکان بد سرپرست و با معلولیت جسمی و ذهنی شدید، فقر مالی خانواده، مهاجرت، فوت و... عوامل دیگری مانند شناسایی نشدن دانش‌آموزان، عدم برخورد با اولیا مانع تحصیل در زمان مناسب، باطل نشدن شناسنامه دانش‌آموزان فوتی، به‌روز نبودن رسانی اطلاعات دانش‌آموزان در سامانه‌های موجود و نبود سامانه‌ای برای ردیابی کودکان از بدو تولد تا مرگ، وجود دانش‌آموزان فاقد مدرک هویتی، بی‌اطلاعی از دانش‌آموزان بیمار یا معلول در خانواده‌ها و... از مهم‌ترین دلایل جذب نشدن دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل شناسایی‌شده در استان است.
وی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با باسوادی و توسعه عدالت آموزشی برنامه‌هایی در زمینه شناسایی، جذب و نگهداشت دانش‌آموزان لازم التعلیم 6 تا 12 سال انجام‌شده که عبارت‌اند از مداخله بهنگام و کیفیت‌بخشی به آموزش پیش‌دبستانی، توسعه مراکز اختلالات یادگیری، ایجاد پایگاه‌های توانمندسازی از ابتدای ورود به دبستان، ایجاد پایگاه‌های رشد، طرح موضوع در شورای آموزش‌وپرورش و ابلاغ مصوبات به دیگر دستگاه‌ها از طریق استاندار، پیگیری مراحل شناسایی، جذب و نگهداشت دانش‌آموزان بازمانده و تارک از تحصیل و همکاری بین دستگاهی با سازمان‌های مرتبط همچون دانشگاه علوم پزشکی، ثبت‌احوال، بهزیستی، امور اتباع، دادگستری، سازمان تبلیغات اسلامی، گروه‌های مردم‌نهاد سمن‌ها و کمیته امداد، صداوسیما و...
از دست رفتن فرصت جامعه‌پذیری و آموزش مهارت‌ها
از سوی دیگر میرزائیان، کارشناس مسئول دفتر امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، درباره آسیب‌های در انتظار کودکان بازمانده از تحصیل گفت: حقیقت آن است که تحصیل برای کودکان، تنها به معنای رفتن به مدرسه و درس خواندن نیست، بلکه بخش مهمی از جامعه‌پذیری کودکان در این دوران انجام می‌شود و در مدارس دانش‌آموزان مهارت‌هایی را به دست می‌آورند که برای زندگی آینده خود و جامعه‌شان بسیار لازم و بااهمیت است.
وی مهم‌ترین زیان ترک تحصیل کودکان را حذف یکی از مراحل اصلی رشد و تکامل آن‌ها دانست و یادآور شد: بازماندگی از تحصیل باعث می‌شود فرد در حالی وارد عرصه کار و کسب درآمد و وظایف بزرگ‌سالی شود که هنوز آماده انجام وظایف و مسئولیت‌های این دوران نیست و درنتیجه به‌سادگی در برابر آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرد.
میرزاییان تبدیل‌شدن به کودک کار، خیابانی و قرار گرفتن در معرض جرم و آسیب‌های اجتماعی دیگر را ازجمله مشکلات دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل بیان کرد و گفت: این‌یک شعار نیست بلکه واقعیت است که کودکان آینده‌سازان جامعه ما هستند و جامعه‌ای موفق خواهد بود که کودکانش بتوانند دوران رشد و پرورش خود را با موفقیت و سلامت پشت سر بگذارند و مهارت‌های آموزشی، تربیتی و حرفه‌ای لازم را برای دوره‌های بعدی فرابگیرند.
این کارشناس با اشاره به ضربه‌های عاطفی، فرهنگی و اجتماعی به قشر بازمانده از تحصیل، افزود: در بلندمدت نیز این افراد گرفتار آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شوند، بنابراین توجه به مشکل کودکان بازمانده از تحصیل و برنامه‌ریزی برای جذب آن‌ها به دوران تعلیم و تربیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی یکی از راهکارهای کاهش جمعیت دانش‌آموزان ترک تحصیلی را استفاده از ابزارهای قانونی دانست و گفت: بر اساس قانون، مخالفت پدر و مادر کودکان با تحصیل آن‌ها جرم است و درصورتی‌که این قانون با جدیت اجرا و جریمه‌های مالی یا عواقب سخت گیرانه تری برای چنین والدینی اجرا شود، تعداد کودکان بازمانده از تحصیل به‌شدت کاهش خواهد یافت.
وی دومین راهکار را بازگرداندن دانش‌آموزان ترک تحصیلی به مدرسه بیان کرد و توضیح داد: ممکن است در بعضی روستاها و مناطق دورتر از کلان‌شهرها، دانش‌آموزان به بهانه‌هایی مانند تفکیک جنسیتی یا تأکید والدین بر حضور معلمان زن برای فرستادن کودک به کلاس درس و یا نیاز به نیروی کار پسرها، اجازه ادامه تحصیل به فرزندان دختر یا پسر خود را ندهند. در چنین شرایطی، مسئولان آموزش‌وپرورش و دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی، وظیفه‌دارند برای بازگرداندن دانش‌آموزان به سر کلاس درس برنامه‌ریزی کنند از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها نیز می‌توان برای ساخت مدرسه یا تأمین معلم و کمک به معیشت خانواده‌های نیازمند استفاده کرد.
فرصت‌هایی که از کودکان گرفته می‌شود
رضا اسماعیلی عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان نیز با اشاره به پیامدهای ترک تحصیل برای کودکان و نوجوانان در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: کودکانی که به هر دلیل ناچار به ترک تحصیل می‌شوند، فرصت یادگیری سواد و حتی مهارت‌های زندگی را از دست می‌دهند و در آینده نیز چشم‌انداز روشنی برای به دست آوردن جایگاه شغلی و اجتماعی مناسبی پیش رو ندارند.
وی نخستین آسیب پیش روی بازماندگان از تحصیل را محرومیت نسبی از رشد و پیشرفت در جامعه دانست و افزود: همه این عوامل مانند یک زنجیره به‌هم‌پیوسته و افراد را از فرصت مشارکت اجتماعی فعال در حوزه‌های زندگی فردی و جمعی محروم می‌کنند. از سوی دیگر به دلیل پایین بودن سطح تحصیلات و آموزش‌های لازم، زمینه‌های انحرافات اخلاقی و مشکلات فردی و اجتماعی را در بین این افراد افزایش می‌دهد.
اسماعیلی همچنین یکی از مشکلات بازماندگان از تحصیل را محرومیت از منزلت و جایگاه مناسب اجتماعی به‌واسطه نداشتن شغل و درآمد کافی اعلام کرد و گفت: این عوامل دست در دست هم داده و مانع از آن می‌شود که یک فرد بازمانده از تحصیل در دوران کودکی بتواند نقش و وظایف خود را به‌عنوان یک شهروند یا پدر و مادر در دوران جوانی به شکل مطلوب انجام دهد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت وظیفه دولت در ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی در مناطق مختلف، ادامه داد: عدالت آموزشی به معنای استفاده از شیوه‌های جدید آموزش برای قشرهای گوناگون جامعه است تا بتوانند بسته به موقعیت و شرایط زندگی خود به خدمات و امکانات آموزش‌وپرورش دسترسی داشته باشند، این موضوع باید از طریق راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی و شیوه‌های دیگر آموزش از راه دور برای ساکنان روستاهای کوچک، محروم و دورافتاده، موردتوجه قرار گیرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داستانک/ هر حال خوبی سن مخصوص به خودش را دارد

شعری از فروغ فرخزاد با خوانش خسرو شکیبایی

خبری بد برای دوستداران اندروید خام و شیائومی

آیا غول‌‌های فناوری نگاه انسانی به مشتریان را از دست داده‌اند؟

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

تاریخ انتشار بازی PACER مشخص شد

تریلر جدید بازی Project CARS 3 بخش Career این بازی را معرفی می‌کند

تصاویر اولیه «الجزیره» از اماکن نزدیک به محل انفجار بیروت

ویدئوهایی از لحظات اولیه انفجار بزرگ بیروت

افشای پشت پرده عملیات هک توییتر

چین، آمریکا و انتخابات 2020

ترامپ و تیک تاک؛ بیم امنیتی یا سود اقتصادی؟

تاکتیک های ترامپ برای پیروزی در انتخابات

پرداخت وام 10 میلیونی به خبرنگاران

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

نیاز تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله

«دیگر اخبار نخوانید!» به روایت رولف دوبِلی

فصل جذاب و پرهیجان Call of Duty: Modern Warfare از فردا آغاز خواهد شد

معادله ‌ای عجیب اما واقعی درباره دسته پلی استیشن

خدمت رسانی به شهروندان تداوم دارد

پهپاد Ehang با بمب و کف به جنگ شعله‌های آتش می‌رود

همه به‌دنبال قسمتی از ARM هستند؛ سامسونگ هم وارد ماجرا شد!

اولین تریلر از گیم‌پلی بازی FIFA 21 منتشر شد

جدیدترین عضو سری M سامسونگ در لیست FCC دیده شد

14خردادهای مرحوم هاشمی و خانواده

معمای رونق بورس و کسادی بازار

نوشدارو قبل از روز انتخابات؟

فیلم جدید رامبد جوان و پیمان قاسمخانی :شاخ و نظام آباد مریخ!

عزاداری محرم به صورت محدود در اصفهان برگزار می‌شود

فرماندار سمیرم: مشکلات زیرساختی پلیس راه این شهرستان حل نشده است

اهدای گواهی ثبت از کتاب هزار و یک شب تا آثار مرادی کرمانی

صوت/ مثنوی خوانی- قسمت نوزدهم- اختلافات در صورت روش است نی در حقیقت راه

تسهیل خدمات اینترنتی با هواپیمای خودران

سورپرایز سامسونگ در مراسم فردا چه خواهد بود؟

تامین کنندگان اپل در حال انتقال خطوط تولید

خبری بد برای دوستداران اندروید خام که صاحب شیائومی هستند

جدیدترین گوشی اقتصادی کمپانی چینی اوپو معرفی شد

آمار خرابی کارت‌های گرافیک مختلف اعلام شد

رئیس فوتبال سیاسی باشد، لطفا!

چالش‌های یک پیشنهاد مبهم درباره مخزن موزه ملی ایران

دلایل چرخش امارات به سمت ایران

تجربه مشروطه‌ و بن‌بست شبه‌مدرنیته

خروج نظامیان امریکایی از آلمان؛ پیروزی سیاسی برای مسکو

عرضه اولیه 140 شرکت جدید در بورس

برق خورشیدی مشترکان خانگی اصفهان تضمینی خریداری می‌شود

زیارت قبول؛ عزیز نویسنده!

دوربین پرچمدار جدید هواوی با چه ویژگی‌هایی همراه خواهد بود؟

رویداد State of Play به چه مواردی خواهد پرداخت؟

مترجم ماسکی به بازار می‌آید

مک بوک 12 اینچی جدید تراشه متفاوتی از خانواده A خواهد داشت