پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان:

پل‌های تاریخی اصفهان تنها گذرگاه نیستند سياسي

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه پل های تاریخی اصفهان تنها گذرگاه نیستند، گفت: فرآیند تر و خشک شدن‌های متوالی پایه‌های پل‌های تاریخی نصف جهان بسیار آسیب‌زاست.

نیما ولی بیگ در حاشیه کارگاه «پل های تاریخی اصفهان در مطالعات تاریخ شفاهی معماری» در گفت و گو با خبرنگار مهر ، اظهار داشت:: در بسیاری شهرهای دنیا رودخانه‌ای از میان شهر عبور می‌کند و آن را به دو پاره تقسیم می‌کند؛ در گذر زمان یک سوی رودخانه بیشتر از سوی دیگر آن برای ساخت و ساز مورد توجه قرار می‌گیرد و حوادثی رخ می دهد که عده ای مجبور می‌شوند در خارج از شهر که سمت جنوب رودخانه است زندگی کنند.
وی با بیان اینکه در اصفهان نیز با کوچ اجباری ارامنه به این شهر، در جنوب اصفهان ساکن شدند، افزود: همیشه برای ساخت پلها تلاش شده است که مکان استقرار آن مورد شناسایی معمار قرار گیرد و محلی برای احداث پل انتخاب شود که بستر آن توان تحمل پل را داشته باشد.
در ادبیات شفاهی اطلاعات چندانی راجع به ساخت پل وجود ندارد
استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه پل ها معمولا با یک موقعیت سوق الجیشی دو طرف شهر را به هم وصل می‌کنند، تصریح کرد: در ادبیات شفاهی اطلاعات چندانی راجع به ساخت پل وجود ندارد بلکه تنها در اشعار به پل ها اشاره شده که در همه آنها دو مبحث پایداری و هندسه با هم ذکر شده است.
وی با بیان اینکه در ایران دو نوع پل ساخته شده است که یکی در خشکی و دیگری در آب است، تصریح کرد: در اصفهان هرگز پلی در آب ساخته نشد بلکه ابتدا مسیر آب را تغییر می‌دادند و پس از خشک شدن بستر رودخانه، پل را می‌ساختند.
استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه کهن ترین پل در اصفهان که آثاری از آن باقی مانده، پل شهرستان است، گفت: به جز پل سی و سه پل سایر پل های اصفهان در امتداد خط مسیر احداث نشده‌اند بلکه پل با مسیر دو طرف آن زاویه دار احداث شده است.
ولی بیگ افزود: در گذشته ورودی باغ هزار جریب در محلِ امروزِ متروی شریعتی قرار داشت و از یک سو به شیخ صدوق و از دو سوی دیگر به برج های کبوترخانه می رسید
پل های تاریخی اصفهان تنها گذرگاه نیستند
وی با تاکید بر اینکه پل های تاریخی اصفهان تنها گذرگاه نیستند، افزود: سند این موضوع واکنش عامه مردم و کارشناسان در زمانی بود که صحبت از حفر تونل متروی اصفهان از زیر پل سی و سه پل به میان آمد.
استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان اظهار داشت: پل در گذشته برای شستشوی کتان شویان، قالی شویان و در زمان پهلوی که هنوز مسیر دسترسی به رودخانه بسته نشده بود برای ماشین شویان نیز استفاده می شد.
ساخت و سازهای حریم زاینده رود و آسیب به پل های تاریخی
وی افزود: امروزه نگاه ما به پل های تاریخی تنها کالبد پل نیست بلکه منظر پل، کاربری و اطراف آن نیز دیده می‌شود که متاسفانه ساخت و سازهای انجام شده در حریم رودخانه و پل های تاریخی به این منظر آسیب رسانده است.
ولی بیگ اضافه کرد: پل های تاریخی اصفهان در گذشته‌ای نه چندان دور ارتباط تنگاتنگی با ماهیگیری، چرای حیوانات، نمایش زنده و فیلم، عکس یادگاری، اقتصاد، جشن‌هایی چون سیزده به در، آزادی و ورود مشروطه خواهان به اصفهان و گذر مهاجرین بیگانه داشت و حتی در زمانی که بیگانگان قصد عبور دادن تانک‌ها را از روی پل اصفهان داشتند، شخصی به نام عباس بهشتیان بر روی پل خوابید و اجازه انجام این کار را نداد.
پل خواجو و تزئین با کاشی کاری دوران صفویه و قاجار
استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان تصریح کرد: پل خواجو تنها پلی است که در شهر اصفهان با کاشی کاری دوران صفویه و قاجار تزئین شده است.
وی با بیان اینکه در پل خواجو و سی و سه پل دو مسیر پیاده و سواره رو در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: پل ها به طور عمده به دو دسته جفت یا متقارن مانند سی و سه پل و پادجفت یا نامتقارن مانند پل خواجو و شهرستان تقسیم می شوند.
ولی بیگ با بیان اینکه پل در تاریخ شفاهی ما حتی جایی برای آب دادن و نان دادن در کنار پلها وجود داشته است، اظهار داشت: در کنار پل خواجو آسیابی بود که آب از آن عبور می‌کرد و گندم آسیاب می‌شد تا برای مردم نان پخته شود.
وی خاطرنشان کرد: هنگام ساخت پل سی و سه پل مشکلات زیادی وجود داشت چراکه بستر آن آبرفتی بود و توان تحمل قرارگرفتن پل روی آن وجود نداشت اما از آنجایی که مسیر امتداد خیابان چهارباغ در نقشه پیش‌بینی شده بود ناگزیر از احداث آن بودند؛ لذا برای ایجاد پایداری پل، چاهک‌هایی حفر و داخل آن را با سنگ پُر کردند.
اسنادی که حکایت از 40 دهانه برای سی و سه پل دارد
ولی بیگ درباره تعداد دهانه های 33 پل گفت: در برخی اسناد درباره سی و سه پل گفته شده که 40 دهانه داشته و در برخی دیگر به 30 و 33 دهانه اشاره شده است؛ اما نظریه قوی تر وجود 33 دهانه است که 30 دهانه آن از ابتدا تا انتهای پل و سه دهانه قبل از نواقلی قرار داشته است.
استاد دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا پل‌های تاریخی اصفهان با توجه به بسته شدن آب رودخانه در سال‌های اخیر در حال ویرانی است، اظهار داشت: درباره تخریب شدن یا نشدن پل‌ها به سادگی نمی توان نظر داد چراکه پایه پل چه پل‌های معمولی و چه پل‌هایی که در پایه آن‌ها از ساروج استفاده شده از آهک است و آهک باید در بازه زمانی که پل احداث می شود تا مدتی در معرض آب قرار داشته باشد تا دچار مشکل نشود اما پس از آن اگر خشک شود آسیبی به آن وارد نمی‌شود.
گفتنی است کارگاه پل های تاریخی اصفهان در مطالعات تاریخ شفاهی معماری از سوی مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرقت از «دن کیشوت» تا «شازده کوچولو»

شاعرانه/"عشق رازیست که تنها به خدا باید گفت" از فاضل نظری

قیمت انواع لپ‌تاپ‌های لمسی در بازار

تاریخ انتشار بازی Yakuza: Kiwami 2 برای اکس‌ باکس گیم پس مشخص شد

ردپای ارز در التهابات بازار سخت‌ افزار

سرمقاله خراسان/ کرونا و معمای محدودیت معیشت یا سلامت

سرمقاله کیهان/ یمن در آستانه پیروزی بزرگ

سرمقاله وطن امروز/ توقف در ایستگاه نخست

سرمقاله فرهیختگان/ اصل 8 قانون اساسی را به خطر نیندازید

سرمقاله شرق/ فوج‌زمین‌لرزه‌ها و اهمیت آنها در مدیریت بحران

سرمقاله اعتماد/ قدری درنگ!

سرمقاله ایران/ برجام؛ مدل موفق همکاری دیپلماتیک

سرمقاله حمایت/ خوداتکایی و رونق اقتصاد

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پارادوکس بورس

سرمقاله جهان صنعت/ تصویر بازار کار ایران در دوران کرونا

«کد ملی شما واجد شرایط نیست!»

کرونا به 17 هزار راننده در استان مرکزی خسارت وارد کرد

دفاع سفت و سخت ضرغامی از آقامیری

از لیدی گاگا تا مدونا: عکس های قدیمی افراد مشهور قبل از به شهرت رسیدن (قسمت اول)

از دپوی هفتگی کپسول های اکسیژن تا هشدار همسایه

پویش «شهر تراز» وارد مرحله اجرایی شد

ابعاد اقتصادی جریمه‌های کمیسیون ماده 100 اولویت نخست شهرداری نیست

فیلم: روزنامه‌های اصفهان سه‌شنبه 24 تیر 1399

نقش تعیین کننده مردم در مقابله با معضل زباله‌گردی

طنز/ یک کلاغ، چهل کلاغ

کدام شرکت‌های فناوری در هوش مصنوعی پیشتاز هستند؟

بازی Watch Dogs: Legion نفس کارت گرافیک RTX 2080 Ti انویدیا را بند آورد

پردازنده AMD Ryzen 7 4700G به 4.65 گیگاهرتز اورکلاک شد

بازگشایی 2 میدان عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در گلپایگان

تلاش فراکسیون شوراها و مدیریت شهری برای حل چالش درآمدهای پایدار

اعلام محدودیت‌ های یک هفته‌ ای در تهران

خطر انتقال کرونا از افرادی که ماسک نمی‌ زنند

پیمان قاسم خانی و کشتی با کرونا! + عکس

مروی بر کتاب «بازگشت به اعماق»

دو خط کتاب/ آن‌قدر از مرگ می‌ترسیم که همیشه سعی می‌کنیم از تقصیرات اموات بگذریم

قیمت انواع تبلت سامسونگ در بازار

اولین گوشی گیمینگ با تراشه اسنپدراگون 865 پلاس از راه می‌رسد

آیا معرفی گوشی گلکسی Z فولد 2 سامسونگ به تاخیر می‌افتد؟

خود مردم نکات بهداشتی را در پمپ بنزین رعایت کنند+صوت

اهالی سه روستای جنوب سمیرم: گاز طبیعی نداریم

رویش جوانه‌های تدبیر در بخش کشاورزی اصفهان

شیشه عمر "برجام" در دست مجلس

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار: 50 درصد از کارمزد سازمان بورس کاهش یافت

دلنوشته‌ یک دانش‌آموز درباره «حاج قاسم»

دستگاه ضبط صوت همه کاره شرکت زوم رونمایی شد

بازی F1 2020 در صدر جدول فروش هفتگی بریتانیا قرار گرفت

بیت‌ کوین در سایه کرونا رونق گرفت

رندر گوشی پیکسل 4a لو رفت

نویسنده برجسته آمریکایی: دولت ما احمق است

دولت کجای اقتصاد ایران است؟