پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

چرا در دولت الکترونیک ناتوانیم؟ اقتصادي

چرا در دولت الکترونیک ناتوانیم؟
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ایسنا/اصفهان اگرچه مسئولان ارشد کشور همواره بر تحقق دولت الکترونیک تاکید دارند و آن را از ارکان نظام می‌دانند و معتقدند که تحقق آن تأثیر چشمگیری بر پیشگیری و مقابله با فساد دارد، اما در عمل پیاده سازی دولت الکترونیک با چالش ها و مقاومت هایی همراه است.

به گزارش ایسنا، به طور قطع اهمیت دولت الکترونیک و تاثیر آن در جنبه های مختلف حکمرانی بر کسی پوشیده نیست و با وجودی که عزم جدی و علاقه فراوانی در بسیاری از مسئولان برای پیاده سازی دولت الکترونیک و بهره مند کردن دولت و مردم از فواید بسیار آن وجود دارد، اما با گذشت سال ها هنوز این مهم به نتیجه نهایی نرسیده است. البته به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اصفهان زیرساخت های دولت الکترونیک تقریبا به صورت آماده در اصفهان مهیا شده است به نحوی که اکنون چند برابر نیاز استان، پهنای باند آماده داریم که باید از آن استفاده شود. یعنی اگر شرکتی بخواهد تولید محتوا و یا تولید گیم داشته باشد امروز از لحاظ پهنای باند برای آنها هیچ مشکلی وجود ندارد.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اصفهان به ایسنا می گوید: در بحث گردشگری اگر بخواهیم در اینترنت جاذبه های اصفهان را جستجو کنیم، مطلب خاصی نمی بینیم در حالی که باید برای این امر نیاز به تولید محتوا و فیلم است که به دنبال آن می توانند از پهنای باند موجود استفاده کنند.
جعفر مطلب زاده با بیان اینکه اصفهان از معدود استان هایی است که در بحث دولت الکترونیک، آی ایکس استانی آن راه اندازی شده است، تاکید می کند: در حال حاضر 350 سرویس GSB در دستگاه های کشوری فعال است و دستگاه های دولتی و خصوصی می توانند متقاضی استفاده از این سرویس ها شوند.
او البته در خصوص اینکه چرا با وجود این زیرساخت ها هنوز در پیاده سازی دولت الکترونیک موفق نبوده ایم، معتقد است؛ بخشی از این ایراد به دستگاه فرااستانی ما برمی گردد. ممکن است ما در استان رایزنی های لازم را برای پیاده سازی دولت الکترونیک انجام دهیم، اما دستگاه های استانی تابع دستگاه های کشوری هستند و آنها باید اجازه دهند.
مطلب زاده با تاکید بر اینکه شفافیت، موضوعی مهم در دولت الکترونیک است، تصریح می کند: بسیاری از دستگاه ها تمایل به ایجاد شفافیت ندارند. مثلا در بحث مجوزها و ... امروز دچار بروکراسی شدید هستیم و اگر به سمت دولت الکترونیک حرکت کنیم به طور قطع بسیاری از ضد و بندهای دستگاه ها از بین می رود، بنابراین در مرحله نخست دستگاه های استان، باید از دستگاه کشوری اجازه بگیرند که آیا به دنبال شفاف سازی و دولت الکترونیک بروند یا خیر؟
او با اعتقاد بر اینکه پشت پرده بسیاری از اصرارهایی که به دنبال مراجعه حضوری ارباب رجوع هستیم مباحث رانت و فساد است، می گوید: اگر کارها الکترونیک انجام شود، تفاوتی ندارد که ارباب رجوع چه کسی است و براساس روال، امور انجام می شود، اما در دیدارهای حضوری احتمال بروز برخی تخلفات وجود دارد. به همین منظور برخی دستگاه ها هنوز در برابر دولت الکترونیک مقاومت می کنند.
فقر محتوا در اجرای دولت الکترونیک
اما مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری اصفهان در خصوص اجرایی نشدن کامل دولت الکترونیک در اصفهان با وجود مهیا شدن زیرساخت های آن، معتقد است که امروز در اجرای دولت الکترونیک دچار فقر محتوا هستیم.
محسن مهربانی به ایسنا می گوید: مشکل دولت الکترونیک پهنای باند و یا زیرساخت های ارتباطی نیست، اگرچه بسیار در این امر تاثیرگذار است، امروز در دولت الکترونیک با فقر محتوا مواجه هستیم و محتوای الکترونیکی ضعیفی داریم و اگر این محتوا رشد کند به طور قطع مطالبه بیشتری برای پهنای باند خواهیم داشت. بنابراین اکنون نیازمند محتوا از جنس خدمات الکترونیک هستیم.
او با تاکید بر اینکه امروز ارزیابی دقیقی از تحقق دولت الکترونیک در کشور انجام نمی شود، تصریح می کند: پروژه های فناوری اطلاعات در دنیا پرریسک هستند و بالای 70 درصد آنها با شکست مواجه می شود. بنابراین مدیران از ترس شکست، محتاط شده اند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری اصفهان توضیح می دهد: اگر در این مسیر مدیری موفقیت کسب کند، توجه درخوری در این باره به او نمی شود و در اصل مدیری که فعالیت و انرژی در این امر داشته باشد با مدیری که چنین نیست در نظام ارزیابی یکی در نظر گرفته می شوند.
مهربانی با تاکید بر اینکه متاسفانه در کشور مجمع و نهادی که وظیفه رصد توسعه الکترونیک را داشته باشد، نداریم، می گوید: شواهد نشان می دهد برخلاف سال های گذشته شرایط اصفهان بهتر شده و سد مقاومت در برابر تحقق دولت الکترونیک شکسته شده است.
ناتوانی ساختاری در پیاده سازی دولت الکترونیک
از سوی دیگر مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی معتقد است که ناتوانی ما در پیاده سازی دولت الکترونیک، ساختاری است و اتفاقاً در سیاست ها و استراتژی ها مشکل داریم نه در اجرا.
تقی شفیعی با بیان اینکه در اجرا ممکن است مقاومت ها و سختی هایی باشد اما نهایتاً همه مجبور خواهند شد به این حرکت بپیوندند، اضافه می کند: فکر نمی کنم ارائه خدمات دولتی سخت تر، حساس تر و پیچیده تر از تبادلات و تعاملات پولی و بانکی باشد که هم اکنون به نحو قابل قبولی الکترونیک شده است و انواع و اقسام خدمات بانکی از طریق اینترنت و گوشی های تلفن همراه در اختیار مردم قرار گرفته و فرهنگ استفاده از آن نیز به خوبی گسترش یافته است. نهایتاً اینکه تا خدمات دستگاه ها به صورت الکترونیکی در نیایند، چاره ای جز ارائه آن به صورت حضوری نیست.
او با تاکید بر اینکه اجرای دولت الکترونیک بیشتر به یک آمادگی کافی و لازم نیاز دارد تا فرهنگ، می گوید: طبیعتاً وقتی آمادگی برای اجرای دولت الکترونیک ایجاد شد، فرهنگ لازم نیز ایجاد و توسعه پیدا می کند. دستگاه ها باید فرآیندهای خود برای ارائه خدمات به خوبی شناسایی کنند و زیرساخت ها، نرم افزار و سخت افزار لازم را برای ارائه این خدمات به صورت الکترونیک و در تعامل با سایر دستگاه ها و مراجع مربوطه مهیا کنند و به همین منظور کسب توانمندی های فردی و سازمانی و همچنین اشراف مدیران به مسیر حرکت و اعتقاد آنها به حرکت در این مسیر از اهمیت بالایی برخوردار است.
اگرچه در کشور مرجعی مشخصی نمی تواند آمار درستی از وضعیت دولت الکترونیک ارائه دهد، اما در سطح جهانی این رتبه بندی انجام شده و مطابق آمارهای جهانی، از بین 193 کشور دنیا در سال 2018 ایران با 20 پله صعود نسبت به سال 2016 در تحقق دولت الکترونیک در رتبه 86 قرار گرفته است و به نظر می رسد عزم مدیریت کشور در تحقق دولت الکترونیک باید جدی تر از گذشت باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراخوان دومین جشنواره‌ ملی داستانی آب منتشر شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/18

ظریف: احتمال اجرایی‌ شدن اینستکس وجود دارد

بیشترین مالیات از کدام بخش گرفته می‌ شود؟

بنزین دونرخی در بودجه 99 حذف می‌ شود

ریشه‌های فساد در شفافیت می‌خشکد

جمعی از کارکنان بیمارستان الزهرا اصفهان پرداخت کارانه معوق خود را خواستار شدند

عوارض خروج از کشور افزایش یافت

نوبخت: مالیات بر درآمد خانوار، اجرایی می‌ شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/17

سقف معافیت مالیاتی حقوق‌ بگیران اعلام شد

کاهش قیمت گوجه‌ فرنگی به دی‌ ماه موکول شد

77 هزار هکتار از اراضی اصفهان زیر کشت گندم رفت

آغاز فروش اقساطی 3 محصول ایران‌ خودرو از امروز

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/16

آمادگی 32 شرکت اروپایی برای همکاری با ایران

شروع ثبت‌ نام مسکن ملی در پنج استان

نجات 57 خودرو از محورهای برفی اصفهان

واعظی: دولت اعتقادی به پرداخت یارانه ندارد

مسئله آب از مشکلات اقتصادی اصفهان است

توجه به فرش ایرانی، توجه به فرهنگ ایرانی است

سهم یک درصدی اصفهان در صادرات فرش دستباف کشور

مسائل فرش، مورد پیگیری نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان است

اصفهان موزه فرش ندارد

حذف 30 درصد صادرات فرش ایران

با روند کنونی باید فاتحه صنایع داخلی را خواند

در صورت مشکل تامین آب شرب، خروجی سد زاینده‌رود کاهش می‌یابد

قوانین موجود با شرایط جنگ اقتصادی تطبیق ندارد

شفافیت نظام‌مند از طریق دولت الکترونیک محقق می شود

افزایش تعرفه واردات ابریشم چالش بزرگ تولیدکنندگان فرش دستباف

زمان اعلام نتیجه ثبت‌ نام برای کمک هزینه معیشتی

هواشناسی: هفته‌ ای پر بارش در پیش است

امکان پرداخت تسهیلات جدید به تولیدکنندگان فرش دستباف وجود ندارد

فرش قرمز بیست‌ودومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان پهن می‌شود

تعطیلی شرکت‌های دانش بنیان با افزایش جرائم مالیاتی

نوبت اول تامین آب کشاورزی پاییزه اصفهان به پایان می‌رسد

میز نساجی ایران با برند نمایشگاه مداکس به اصفهان می‌آید

چند درصد یارانه‌بگیران،«حمایت معیشتی»دریافت نکردند؟

تحقق نهضت تولید در اصفهان مستلزم هم‌افزایی نهادها، برنامه‌ریزی علمی و فرهنگ‌سازی

اصفهان دومین شهر از نظر زمین‌خواری در کشور است

تونل سوم کوهرنگ برای اصفهان عایدی نخواهد داشت

به دنبال ایجاد 5 برند اصلی در صنعت لوازم خانگی هستیم

بازیابی صنعت کشور نسبت به سال گذشته

ارائه پیشنهاد اصلاح تبصره 7 ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم

روایتی از سردرگمی مشتریان تا خسارت کسب و کارهای مجازی

اشتغال 68.86 درصدی دانش آموختگان کارشناسی ارشد دانشگاه کاشان

تولید مروارید سیاه در مرنجاب آران و بیدگل، نمودی از ظرفیت اقتصادی کویر

سیستم نظارتی نباید اجازه دهد قیمت‌ها بیش از حد معمول بالا رود

آب زاینده رود در زمان مقرر در اختیار کشاورزان اصفهانی قرار گرفت

گرانی خودروهای کم مصرف سوخت در بازار