پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان تصویب شد؛

افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان به 51 هزار میلیارد ریال اقتصادي

افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان به 51 هزار میلیارد ریال
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) با افزایش سرمایه این شرکت از 20 هزار میلیارد ریال به 51 هزار میلیارد ریال موافقت شد.

به گزارش ایسنا، مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان با حضور 63.57 درصد سهامداران برگزار شد که در نهایت با توافق این مجمع، افزایش سرمایه شرکت از 20 هزار میلیارد ریال به 51 هزار میلیارد ریال معادل 155 درصد از محل سود انباشته 3 هزار میلیارد ریال و اندوخته طرح های توسعه به مبلغ 28 هزار میلیارد ریال و از طریق صدور سهام جدید به تصویب رسید. همچنین با اصلاح بند 5 اساسنامه شرکت، سرمایه آن 51 هزار میلیارد ریال معادل 51 میلیارد سهم هزار ریالی تعیین شد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان نیز در ابتدای این مجمع فوق العاده که با دستور جلسه تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه و اصلاح ماده 5 اساسنامه مرتبط با میزان سرمایه و تعداد سهام برگزار شد، اظهار کرد: پالایشگاه اصفهان در سال 52 توسط شرکت آمریکایی-آلمانی فلور طراحی و مهندسی شد، اما عملیات تولیدی آن بعد از انقلاب از سوی متخصصان داخلی آغاز شد.
مرتضی ابراهیمی با بیان اینکه ماموریت پالایشگاه اصفهان تولید و فرآورش فرآورده های نفتی است، افزود: دستیابی به توسعه پایدار با اشتیاق به محیط زیست و ایفای مسئولیت های اجتماعی، حفظ و تداوم تامین خوراک و تولید محصولات فعلی از جمله استراتژی های مهم شرکت است و راه‌اندازی واحد تقطیر و گاز مایع 3 نیز از اقداماتی است که در جهت استراتژی های شرکت انجام شده است.
وی همچنین با اشاره به کلیت پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت اصفهان، اظهار کرد: پیشنهاد هیئت مدیره افزایش سرمایه شرکت از 20 هزار به 64 هزار میلیارد ریال معادل 16 هزار ریال از محل سود انباشته و همچنین 28 هزار میلیارد ریال از محل اندوخته طرح های توسعه بود، اما در بورس افزایش سرمایه از 20 هزار به 51 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که از محل اندوخته طرح های بهینه سازی و بهبود فرایند 28 هزار میلیارد ریال و از محل سود انباشته حدود 3 هزار میلیارد ریال است.
وی با بیان اینکه میزان سرمایه و ترکیب سهامداران در سال 77 معادل 100 میلیون ریال بود، افزود: طی سال های گذشته و با افزایش سرمایه به مبلغ 20 هزار میلیارد ریال رسیده است و اکنون نیز درخواست افزایش سرمایه به مبلغ 51 هزار میلیارد ریال را داریم.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به هدف افزایش سرمایه این شرکت، توضیح داد: جبران مخارج سرمایه ای انجام شده در مجموعه طرح‌های بهبود فرآیند و بهینه سازی، اصلاح ساختار مالی ناشی از مخارج سرمایه ای انجام شده طی سال های گذشته، جلوگیری از خروج نقدینگی در جهت تامین مالی پروژه های در دست تکمیل و سرمایه در گردش از جمله این اهداف است.
وی با یادآوری اینکه در سال 94، مبلغ 22 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این شرکت داشتیم، درحالیکه این میزان هم اکنون 67 هزار میلیارد ریال است و رقم اختلاف سرمایه گذاری در این سال ها 54 هزار میلیارد ریال است، افزود: این مبلغ را در پروژه ها هزینه کرده ایم و اکنون باعث شده به افزایش سرمایه فکر کنیم.
ابراهیمی در ادامه به پروژه های تعریف شده این شرکت همچون ساخت فلر، ساخت بسته های روغن گیر، ایجاد سیستم تصفیه پساب و ... اشاره کرد و گفت: اجرای پروژه های زیست محیطی مزایایی برای شرکت دارد که ازجمله آن حفظ جایگاه شرکت، دسترسی به بازارهای بین المللی، حذف گوگرد، رعایت استانداردها و تقلیل عوارض آلایندگی و ... است.
وی یادآور شد: راه اندازی مجتمع بنزین سازی یکی از پروژه های انجام شده است و سود دهی بابت بنزین سازی در سال 95، حدود 2.000 میلیارد ریال بود، همچنین در سال 96 رقم سود 4.000 میلیارد ریال و در سال 97 معادل 9.000 میلیارد ریال بود که البته بستگی به تاثیر نرخ ارز و شرایط اقتصادی داشته است.
ابراهیمی با اشاره به برخی پروژه های تعریف شده این شرکت همچون ساخت فلر، بسته های روغن‌گیر، ایجاد سیستم تصفیه پساب و ...، گفت: مزایای اجرای پروژه های زیست محیطی حفظ جایگاه شرکت، دسترسی به بازارهای بین المللی، حذف گوگرد، رعایت استانداردها و تقلیل عوارض آلایندگی و ... است.
وی با اشاره به واحد تقطیر سوم و گاز مایع پالایشگاه اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید پالایشگاه اصفهان 120 هزار بشکه در روز است که اکنون با ظرفیت 135 هزار بشکه در روز کار می کند که ایمنی پالایشگاه، افزایش کیفی و کمی واحد نفت سفید و تولید بخش قابل ملاحظه ای از خوراک بنزین سازی از جمله اهداف بهره برداری از این واحد است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: پیش بینی سود این بخش در سال 97 برای سال 98 معادل 8 هزار میلیارد ریال بود که با توجه به تغییرات نرخ ارز احتمال دارد این رقم تحت شعاع قرار گیرد.
وی با اشاره به اجرای پروژه های در دست اقدام RHU و تصفیه گازوئیل، تاکید کرد: اجرای این طرح ها الزام آور است. با اجرای تصفیه گازوئیل، 100 هزار بشکه گازوئیل در روز تصفیه خواهد شد.
ابراهیمی با پیش بینی اینکه این طرح در سال 99 به طور کامل راه اندازی شود، تصریح کرد: با این کار شاهد تولید سوخت پاک مطابق با استاندارد یورو و جلوگیری از انتشار 300 تن گوگرد در روز خواهیم بود، همچنین با اجرا و راه اندازی این واحد تمام گازوئیل تولیدی تبدیل به یورو خواهد شد و توان فروش گوگرد و سودآوری از محل آن را خواهیم داشت.
وی در خصوص واحد RHU که قرار بود از سوی یک شرکت خارجی انجام شود، گفت: متاسفانه بعد از تحریم ها این شرکت از فعالیت انصراف داد و به همین منظور با پیمانکار ایرانی قرارداد منعقد کردیم و امیدواری تا سه سال آینده شاهد بهره برداری و تصفیه نفت کوره پالایشگاه اصفهان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: چشم انداز شرکت پالایش نفت اصفهان در افق 1400 این است که سرآمد شرکت تولید فراورده های نفتی کشور باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتمال رشد دوباره بورس در اوایل دی ماه

اقتصاد اصفهان برای ورود به بورس نیاز به جدیت خاصی دارد

تحقق اقتصاد خصوصی لازمه غلبه بر شرایط تحریمی است

حذف قبض کاغذی برق بهانه‌ای برای گرانی؟

در اقتصادهای دولتی فساد بیشتر در رده‌های بالا شکل می گیرد

تامین اعتبارات مشکل اساسی شهرک‌های صنعتی اصفهان است

پیشرفت صنعتی در اصفهان مستلزم حمایت از واحدهاست

فعالان اقتصادی از طریق تشکل‌های اقتصادی مشکلاتشان را منتقل کنند

برخی می‌گویند صنعت استان اصفهان به نقطه اشباع رسیده است

مقاومت طلای ایران در برابر افزایش نرخ دلار

توسعه صادرات؛ رویکرد میزهای استانی

18.5 میلیون دلار فرآورده‌ خام دامی از اصفهان صادر شد

افزایش خروجی سد زاینده‌رود از فردا برای کشاورزان اصفهان

برخی برای دل مردم، وعده کاهش قیمت خودرو می دهند

جوشقان‌قالی در گیر و دار معدن و محیط زیست

کشف محموله بادام قاچاق از انبار تخلیه باری در اصفهان

20 هزار پروانه کار برای اتباع خارجی صادر شده است

برداشت حدود 4 تن زعفران دراصفهان/افزایش اشتغالزایی در استان

پساب کارخانه کاغذسازی، تنها چندبار در سال به زاینده‌رود می‌ریزد

تعاونی‌های اصفهان، شاهراه تحقق اقتصادِ مردمی

افزایش 5 درصدی مصرف گاز طبیعی صنایع استان اصفهان

خودروسازان با کسری قطعه خودروها را به بازار عرضه می‌کنند

مقدار برداشت کلزا در تیران و کرون به بیش از 300 تن افزایش می‌یابد

توزیع تسهیلات مشاغل خانگی موجب افزایش تحریک تقاضا شد

همایش مشاغل خانگی بانوان در اصفهان برگزار شد

ارزش ریال نسبت به نوسانات نرخ ارز افزایش یافته است

راهی به جز مدیریت مصرف آب کشاورزی نداریم

اجرای 28 پروژه پیشگیری از سیل در اصفهان/طرح ساماندهی زاینده‌رود متوقف نشده است

فعالیت بالغ بر 950 واحد کسب و کار مجازی در استان اصفهان

چرا در دولت الکترونیک ناتوانیم؟

افزایش 28درصدی سرمایه گذاری برای توسعه واحدهای صنعتی استان اصفهان

تهیه استاندارد آسانسور با سرمایه‌گذاری و تکنولوژی بالا

سرمایه گذاران چینی و استرالیایی بهمن امسال به سمیرم سفر می کنند

سوءمدیریت در حکمرانی آب

راه‌اندازی پرواز تبریز-اصفهان-تبریز

در حال تدوین برنامه توسعه آماری کشور هستیم

2 طرح وقفی در کاشان افتتاح و کلنگ‌زنی شد

تجربه ترکیه در حذف صفر از پول ملی، الگوی خوبی برای کشورماست

ضرورت بازمهندسی بودجه دولت الکترونیک در سال 99

بهبود کسب وکارهای حوزه IT در سال رونق تولید

خداحافظی صنایع از بازار در صورت بی توجهی به صنعت IT

رشد 17 درصدی بخش آی تی طی 40 سال اخیر

هنوز برند ملی لباس در کشور نداریم

احتمال رونق نسبی بازار طلا در ماه جاری

اصفهان نیازمند توسعه صنایع جانبی و فرآوری محصول زعفران است

عملکرد دولت در حمایت از صنایع مطلوب است

اصفهان سابقه 800 ساله در تولید زعفران دارد

تسهیلات ویژه گمرک جهت رونق تولید و حمایت از صادرات

دامپزشکی اصفهان 65 هزار گواهی حمل فرآورده‌ خام‌ دامی صادر کرد

اصفهان، میزبان نمایشگاه‌های کامپیوتر و استارتاپ‌ها