پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

با حضور نماینده سازمان ملل متحد انجام گرفت؛

امضای تفاهم نامه نخستین «شهر دوستدار سالمند» در اصفهان اجتماعي

امضای تفاهم نامه نخستین «شهر دوستدار سالمند» در اصفهان
  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - صبح امروز تفاهم‌نامه‌ی همکاری شهرداری و بهزستی اصفهان با سازمان ملل متحد در زمینه «شهر دوستدار سالمند» با حضور نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد ایران امضاء شد.

به گزارش ایسنا، شهردار اصفهان امروز (سه شنبه)در مراسم امضا تفاهم نامه همکاری شهرداری، سازمان بهزیستی و شورای ملی سالمندان در زمینه «شهر دوستدار سالمند» که با حضور نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که جامعه‌ای توسعه پیدا می‌کند و توسعه یافتگی به نحوی پیش می‌رود که نتایج آن جمعیت سالمند است، بنابراین باید به این قشر توجه بسیار شود.
قدرت الله نوروزی با بیان اینکه سالمندان یکی از سرمایه‌های بزرگ اجتماعی هستند که برای آنها باید هزینه‌های سنگینی کرد، افزود: در شهرداری اصفهان و به استناد برنامه‌هایی که ارائه کردیم، به دنبال تحقق یک شهر فرهنگی هستیم.
وی با بیان اینکه شهر فرهنگی مولفه‌های متعددی از جمله زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی دارد، تاکید کرد: اگر بخواهیم زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی را در این شهر تحقق بخشیم باید جمعیت هر گروه سنی و تمام اقشار را واقع بینانه نگاه کنیم و وظیفه خود را نسبت به افراد جامعه درست انجام دهیم.
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه سالمندان سرمایه‌های بزرگ اجتماعی هستند، گفت: سالمندان گروهی از اعضای جامعه هستند که به لحاظ سابقه طولانی و اندوخته‌های خود، سرمایه‌های ارزشمند جامعه محسوب می‌شوند و از طرفی آنها نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای ارتقا کیفیت زندگی سالمندان و حمایت از این قشر تلاش شود، اظهار کرد: نوع خدمات و برنامه هایی که ارائه می‌شود و ساختارهایی که تعریف می‌شود، همگی باید حکایت از حمایت و دفاع از حقوق سالمندان باشد.
نوروزی افزود: البته به این معنی نیست که در سیاست‌های کلی، جامعه به گروه‌های مختلف تقسیم شود، بلکه در برنامه‌ریزی‌ها باید متناسب با هر گروه توجه ویژه‌ای کرد.
وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی مطرح شده، توجه به انسان، بدون کاراکترهای شخصی و ویژگی‌های فردی و از هر جنس و گروه های سنی است، گفت: در شهر سالمند به طور عام توجه به هر سالمند است، اما در برنامه‌ریزی، به سالمندی که می‌تواند به عنوان اندیشمند مفید واقع شود، توجه ویژه‌ای خواهد شد و از آنها مشورت گرفته می‌شود.
شهردار اصفهان با بیان اینکه هرم جمعیتی کشور و دنیا به سمت سالمندی پیش می‌رود، تصریح کرد: شهر اصفهان اعلام آمادگی می‌کند تا دوستدار سالمند و در خدمت سالمند باشد. شهر سالمند باید به گونه‌ای امن برای این گروه باشد تا دغدغه‌های آنها کاهش یابد. مسیرها، سرویس‌های حمل و نقلی و پارک‌هایی که سالمند تردد می‌کنند باید مناسب این افراد باشد.
وی با تاکید بر اینکه شهر دوستدار سالمند، شهری است که تمام گروه‌های سنی احساس راحتی، آرامش و آسایش خواهند داشت، گفت: دستگاه های متعددی باید به این موضوع ورود پیدا کنند و هر کس باید بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد تا پاسداری از این سرمایه اجتماعی درست انجام گیرد.
نوروزی همچنین با بیان اینکه امروز، روز جهانی کودک است، گفت: اصفهان در یک سال گذشته توانسته به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب و با سازمان یونیسف ارتباط مناسبی داشته باشد. اصفهان این ظرفیت را دارد و این مسیر منجر به تحقق «شهر دوستدار کودک» شده است. در این راه باید از تمام ظرفیت‌ها برای پرورش کودک بهره برد و در این مسیر برنامه‌ها انجام و در حال حرکت است.
وی ادامه داد: اگر جامعه‌ای خواهان توسعه پایدار است و از طرفی می‌خواهد سالمندان را در این توسعه ببیند، برای برنامه‌ریزی‌ها باید با آنها مشارکت و گفت وگو داشته باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield